More

  Pierwszy w tym sezonie wyścig dwulatków pod dyktando trenera Jodłowskiego?

  ANALIZA SZANS I SYLWETKI KONI

  Gonitwa 3 – sobota, 25 czerwca 2022, godzina 15.10

  Gonitwa dla 2-letnich koni II grupy, które nie biegały. Dystans 1200 m.

  1. MISS MARIE

  Została wycofana.

  2. OKSYMORON

  Oksymoron (nie mierzony) to krajowej hodowli koń z pierwszego w Polsce (wcześniej krył we Włoszech) rocznika po ogierze Turati (Lomitas – Torrigiana po Celtic Swing), po którym do sezonu zostało zgłoszonych siedem koni ze stadniny w Iwnie-Golejewku (obiektami zarządza stadnina Iwno, gdzie zamknięto hodowlę, a konie są odchowywane w Golejewku). Oksymoron to raczej późniejszy koń, na dłuższe dystanse, z rodowodem, który może dawać nadzieję na dobrą karierę w gonitwach skakanych.   

  W Polsce krył już syn Lomitasa – niemiecki derbista Belenus, który dał tak dobre konie jak Hipoliner, Kardinale, Intens, czy Kundalini. W ostatnich latach używany był Silvaner, którego potomstwo obiecująco się prezentuje na torach, niestety wyjechał na Ukrainę.

  Turati matkę ma po championie dwulatków w Anglii, francuskim derbiście Celtic Swingu, podobnie jak syn Galileo – Yucatan, który od dwóch lat kryje w Polsce. Turati biegał 9 razy we Włoszech, wygrał 5 wyścigów i 293 tysiące euro (rating w Racing Post 117 funtów).

  Z bardzo dobrej strony Turati  pokazał się już w wieku 2 lat – wygrał 3 wyścigi m.in. Premio Rumon LR i zajął III m. w Premio Criterium Partenopeo LR. U szczytu formy ogier znalazł się w wieku 3 lat. Sezon 2009 Turati rozpoczął zwycięstwem w Premio Rakti gdzie pobił dobrego og.Blue Black Jack. W klasycznym Premio Parioli G3 (włoskie 2000 Gwinei) zajął IV miejsce w stawce 13 koni.

  Wreszcie, na początku maja, znakomicie zaprezentował się w Derby Italiano G2. W gronie 21 najlepszych koni rocznika zajął II miejsce. Uległ w tym wyścigu o 1 1/2 dł. znakomitemu og. Mastery (St. Leger St. G1, 3m.Grand Prix de Paris G1) a pobił o łeb bardzo dobrego Jakkalberry (Gran Premio Di Milano G1, Dubai City of Gold G2, 3m. Dubai Sheema Classic G1, Melbourne Cup G1).

  Po raz kolejny do startu Turati wyszedł we wrześniu w wyścigu rangi Listed Premio Villa Borghese Memorial F Cadoni. Odniósł w nim przekonujące zwycięstwo a w pobitym polu pozostawił m.in. IV w Derby og. Apprimus.

  Niezwykle udany dla siebie rok zakończył występem w prestiżowej Premio Roma G1. Celownik minął na II miejscu tracąc do zwycięzcy, og. Voila Ici (1m. Gran Premio di Milano G1), pół długości. Ograł w tym wyścigu znanego w Polsce Estejo (Premio Roma G1, Premio Presidente della Republica G1), ojca znakomitego płotowca Tunisa.

  Po sezonie 2009 Turati został uznany za najlepszego 3-letniego konia we Włoszech ścigającego się na dystansach 1900-2200 metrów. International Federation of Horseracing Authorities, która co roku publikuje ranking najlepszych koni wyścigowych na świecie, sklasyfikowała Turatiego na 175 miejscu wśród koni 3-letnich i starszych przyznając mu rating 116. Wyżej ścigającego się z wielkim powodzeniem we Włoszech ogiera oceniły prestiżowe Racing Post (rating 117) i Timeform (120).

  W wieku 4 lat Turati biegał tylko raz – w marcu 2010 roku wygrał Premio Sirlad. Ponownie do startu wyszedł po roku przerwy, nie odnosił już jednak takich sukcesów jak wcześniej W 6 startach w wieku 5 lat odniósł 1 zwycięstwo (Premio Camera Dei Deputati). W połowie sezonu 2011 tr. Giorgio Pucciatti został zastąpiony przez tr. Endo Botti. W wieku 6 lat Turati biegał 2 razy – zajął III m. w Premio Tupini i IV w Premio Mincio – i zakończył karierę wyścigową. Łącznie w wieku 2-6 lat biegał 19 razy, odniósł 7 zwycięstw, 3-krotnie był II i 2-krotnie III. Na swoim koncie zgromadził 293,964 €.

  Po zakończeniu kariery wyścigowej Turati został skromnie użyty we włoskiej hodowli. Pozostawił po sobie 17 żrebaków, biegało 13, zwyciężało 5 (wg JCIS). Najlepszym potomkiem og. Turati jest wał. LIVE YOUR LIFE, świetnie radzący sobie w wyścigach płotowych i przeszkodowych we Włoszech w których odniósł 12 zwyciestw w 22 startach.

  Wygrywał m.in. w Gran Criterium D’Autunno-Trofeo Il Pido, G1-płoty, Gran Corsa Siepi Di Milano, G1-płoty, Premio Ettore Tagliabue, G3-płoty i Youth Award, LR-płoty. Ponadto był II w Gran Corsa Siepi D’Italia, G1-płoty, Corsa Siepi Dei 4 Anni – Redmoon Apple, G2-płoty, Corsa Siepi Dei 4 Anni, G2-płoty, Premio Giulio Berlingieri, G2-płoty i w Gran Cora Siepi Di Pisa, G3-płoty. W czasie całej swojej kariery wyścigowej wygrał 196,971€.

  Matka Oksymorona – Obiekcja (po Sorbie Tower, którego potomstwo odnosiło sukcesy w gonitwach płotowych, na czele z Santo Cerro, a w wyścigach płaskich dobrze biegały Marlene, Sodana i Imola) biegała 4 razy w treningu Michała Borkowskiego, wygrała jeden wyścig jako dwulatka na 1200 m we Wrocławiu. Urodziła wcześniej trzy konie – Oceanik, Oceanika i Omar, które nie wygrały w Polsce gonitwy.  

  3. PERLIOS

  Perlios (wymiary 156-174-19) to koń z pierwszego rocznika w Polsce (wcześniej przez jeden sezon krył we Francji) po ogierze Balios (Shamardal – Elle Galante po Galileo). To jeden z trzech koni w tej gonitwie trenowanych przez Macieja Jodłowskiego. Pojedzie na nim stajenny dżokej Kamil Grzybowski, ale jest prawdopodobne, że najlepszy z nich jest Doppio, na którym zobaczymy championa dżokejów Sanżara Abajewa. Jednak Perlios też powinien walczyć w tej gonitwie o czołowe miejsce.

  Wyhodowany przez szejka Sultana Bin Khalifa Al Nahyana Balios w treningu Davida Simcocka nie biegał dużo, tylko 6 razy, wygrał dwa wyścigi, ale zdołał odnieść jeden prestiżowy sukces – jako trzylatek zwyciężył podczas Royal Ascot w King Edward VII Stakes G2 na 2400 m. Był też drugi w Newmarket Stakes LR na 2000 m. Wygrał też z debiutu jako dwulatek w listopadzie w Kempton na 1600 m.

  Startował też w Grand Prix de Paris G1 na 2400 m, gdzie zajął piąte miejsce na 6 koni, ale stracił do zwycięskiego Erupt tylko 3,5 długości. Kompletnie nie wyszedł mu wyścig Great Voltigeur G2 w Yorku na 2400 m, gdzie zajął szóste miejsce na 7 koni, ale aż 43 długości za zwycięskim Storm The Stars.

  Zakończył karierę startem jako czterolatek na torze Meydan w Dubai City of Gold G2 na 2400 m, w którym był czwarty na sześć koni, ponad 9 długości za dobrym Postponed. Balios zarobił w całej karierze 168 tysięcy funtów, rating w Racing Post 115.

  W sezonie 2018 krył we Francji w Haras du Hoguenet po 2500 euro. Urodziło się z tego rocznika 9 koni po nim, z których 3 wyszły do startu. Jeden z nich – Winteriscoming 17 czerwca 2022 roku wygrał jako trzylatek gonitwę płotową w Dieppe na 3400 m. W gonitwach płaskich biegał 5 razy, najwyższe było czwarte miejsce. Z kolei wysokiej półkrwi Stand By My był raz trzeci i raz czwarty na prowincjonalnych torach na 1800 m, zarobił 3375 euro.

  W 2019 roku koń został nabyty przez Andrzeja i Ryszarda Zielińskich i został ogierem czołowym w ich stadninie w Nowej Wronie, 50 km na północ od Warszawy. Ma tam być następcą championa polskich reproduktorów Ecosse’a, który – co ciekawe – jest z tej samej niemieckiej rodziny żeńskiej co Balios (nr 19), łączy ich wspólna 4-5 matka Egina. Perlios jest owocem połączenia Baliosa z córką Ecosse’a.

  Matka Baliosa Elle Galante jest córką samego multichampiona reproduktorów Galileo, wygrała 3 wyścigi, miała w Niemczech dość wysoki GAG 86 kg. Babka Baliosa – Elle Danzig była wybitna wyścigowo – wygrała aż 12 gonitw, w tym Preis der Diana G2, czyli niemiecki Oaks oraz dwa razy Premio Roma G1.  

  Ojcem Baliosa jest znakomity na torze i w hodowli Shamardal. Wygrał na 7 startów 6 wyścigów, w tym cztery G1, w tym dwa klasyki we Francji – 2000 Guineas i Derby (pierwsze na 2100 m), a w Anglii Dewhurst Stakes i St James’s Palace Stakes. Jest ojcem tak znakomitych koni jak Pinatubo, Able Friend, Blue Point, Mukhadram, Tarnawa, Casamento, Zazou, czy Lope de Vega.

  Matka Perliosa – Pereditta (po championie polskich reproduktorów Ecosse, od Palixodii po Linamix) biegała 17 razy, wygrała 3 wyścigi i 51 tysięcy złotych. Była druga w Nagrodzie Rzeki Wisły, piąta w Oaks i Krasne.  Jest pełną siostrą wysokiej klasy ogiera Pillar, który wygrał Ministra Rolnictwa, Mokotowską, Iwna, był drugi w Rulera i trzeci w Derby. Pereditta urodziła wcześniej Perrine (po Maxios), który na 8 startów wygrał jeden wyścig i był dwa razy drugi, a także Przystojnegokaźmierza, który wygrał dwa wyścigi jako dwulatek, a w tym roku był czwarty w Nagrodzie Irandy i Memoriale Jerzego Jednaszewskiego, wyprzedzając Magica.

  4. FIERCE EAGLE

  Fierce Eagle (wymiary 160-180-19) jest piątym w Polsce biegającym przychówkiem ogiera Free Eagle (po High Chaparral). Zdecydowanie najlepszy z nich jest Jolly Jumper, zwycięzca Nagrody Rulera, drugi w Mokotowskiej. Niezłe były też Javan Eagle (4 zwycięstwa, w tym Nagroda Aschabada) i Gabriela Essance (3 wygrane, w tym Nagroda Novary, piąta w Oaksie). Free Eagle jest półbratem Kypriosa (po Galileo), który wygrał w tym roku Ascot Gold Cup.

  – Fierce Eagle posiada zdecydowanie dystansowy rodowód, ale rusza się całkiem żwawo. Trzeba jednak pamiętać, że moje konie prawie zawsze potrzebują się zapoznać ze służewiecką bieżnią i rozbiegać – powiedział w rubryce „Prosto ze stajni” trener Adam Wyrzyk.

  Jego ojciec Free Eagle (po High Chaparral, synu Sadlers Wellsa, od Polished Gem po Danehill) był typowym średniodystansowcem – wygrał Prince of Wales’s Stakes G1 na Royal Ascot i Enterprise Stakes G3 w Irlandii – oba biegi na 2000 m (wysoki rating 124). Stanówka nim spadała systematycznie od 20 tysięcy euro w 2016 roku do 5 tysięcy w 2022. W treningu w Polsce są w tym roku cztery dwulatki po Free Eagle.

  Tylko 5 koni po Free Eagle przekroczyło rating 100 funtów, ale wśród nich był Khalifa Sat (rating 112), który po wygraniu LR w Goodwood na 2200 m, sensacyjnie zajął drugie miejsce w angielskim Derby za Serpentine, grany 50:1. Biegał tylko 5 razy i zszedł z toru z powodu kontuzji. Od tego roku kryje w Lacken Stud w Irlandii po 2 tysiące euro.

  Matka Fierce Eagle – Princess Aloof (po średnim na torze i w hodowli Big Bad Bob, który w Niemczech wygrał G3 na 2000 m) biegała w Irlandii aż 40 razy, wygrała 6 wyścigów i 58 tysięcy funtów (rating 93). Jako dwulatka wygrała dwa wyścigi na 1300 i 1400 m, w późniejszym wieku zwyciężała na dystansach 1400-1800 m.

  Przed Fierce Eagle urodziła dwa konie, z których lepsza była Princess Rajj (po Rajj), która na 15 startów wygrała 2 wyścigi na 1200 oraz 1400 m i 17,5 tysiąca funtów (rating 87). Z kolei Go Oscar Go (po Dragon Pulse) na 9 startów nie wygrał ani razu, rating 66 funtów.  

  5. SAMUM

  Samum (wymiary 157-183-19,5) to trzeci, obok Perliosa i Dioppo, koń w tej gonitwie trenowany przez Macieja Jodłowskiego, a drugi polskiej hodowli: SK Widzów – A. Tyszko. Pojedzie na nim lider klasyfikacji jeźdźców Dastan Sabatbekow.

  Może nieźle biegać już jako dwulatek. Rodowód ma dość szybki. Jego matka Szarotka (po synu Rainbow Questa – Exaltation, który dał tak dobre konie jak Dżulietto, Ułan, Tybet, czy ostatnio Santo Elmo, który pobiegnie w Derby) pochodzi z tej bardziej sprinterskiej widzowskiej odnogi klaczy Sylistrja. Jednak był też, od prababki Samuma – Szwecji, świetny dystansowy Szarlatan, który wygrał aż 12 wyścigów, w tym aż trzy razy Nagrodę Prezesa Rady Ministrów w treningu Doroty Kałuby.

  Matka Samuma Szarotka, również trenowana przez Macieja Jodłowskiego, biegała 18 razy, wygrała 4 grupowe wyścigi na dystansach 1800-2200 m i 56 tysięcy złotych. Próbowała swoich sił w Oaks, ale była ósma na 9 koni. Samum to jej pierwszy przychówek. Szarotka miała kilku pożytecznych półbraci – Szamet wygrał 9 wyścigów, Szatan 4, a Szarif i Szapiro po 3, podobnie jak Szatra.

  Samum jest synem ogiera Duke of Zamindar (po Zamindar, synu Gone West). Wyhodowany przez Jerzego Engela Domindar był w tym roku na wiosnę drugim w Polsce koniem po Duke of Zamindar, który wygrał gonitwę (biegało ich dotąd sześć). W ubiegłym roku jako dwulatka wygrała też Tutulala. Duke of Zamindar (po Zamindarze, synu Gone West) biegał w Polsce dla rodziny Engelów 14 razy, wygrał 4 wyścigi  (w tym Nagrodę Życia Warszawy) i 69 tysięcy złotych.

  6. DOPPIO

  Doppio (159-188-21) to pierwszy w Polsce koń po Fascinating Rock (po australijskim championie sprinterów Fastnet Rock, synu Danehilla). Ze strony ojca ma sporo szybkości, z wymiarów wydaje się być silnym koniem, może dobrze zaprezentować się już w pierwszym starcie i ma tu spore szanse na zwycięstwo, zwłaszcza, że dwulatki trenowane przez Macieja Jodłowskiego zwykle osiągają bardzo dobre wyniki.

  Ojciec Doppio – Fascinating Rock (od Miss Polaris po Polar Falcon) biegał 15 razy w Irlandii i w Anglii, wygrał 8 wyścigów i 1,15 mln funtów (rating 125). Najlepsze wyniki osiągnął jako 4-5 latek, gdy wygrał dwie gonitwy G1 – Champion Stakes w Ascot na 2000 m i Tattersalls Gold Cup w Curragh na 2100 m (za każdym razem bijąc znakomitą Found). Był też ósmy angielskim i piąty w irlandzkim Derby, w obu przypadkach wygranych przez ogiera Australia.

  Fascinating Rock zaczął kryć w 2017 roku w słynnej Ballylinch Stud w Irlandii po 10 tysięcy euro. W 2019 roku cena spadła do 7500 euro, a w 2021 do 5000. W tym roku kryje w Burgage Stud w Irlandii po 4000 euro. Dał dotąd tylko jednego konia z ratingiem powyżej 100 funtów – Something Enticing (102), która w Anglii na 13 startów wygrała 3 wyścigi na dystansach 1600-2100 m i 49,7 tysiąca funtów. Była też dwa razy druga w Listed na 2000 i 2400 m.

  Matka Doppio – Whistling Straits (po Dalakhanim, synu Darshaana), choć należała do rodziny Wildensteinów, słynnych handlarzy dzieł sztuki, była słaba wyścigowo. Biegała 6 razy na dystansach 1900-3000 m, nie wygrała wyścigu, jedyne płatne, czwarte miejsce zajęła w debiucie jako trzylatka na prowincjonalnym torze Senonnes na 2100 m (rating we Francji zaledwie 28).

  Przed Doppio Whistling Straits urodziła dwa konie. Subtle Innuendo (po Lawmanie) dwa razy biegał gonitwy płaskie na 1400 m i był bez miejsca (rating tylko 44 funty). Trzy razy wystartował w płotach – w debiucie był trzeci, później dwa razy zatrzymany. Pełny brat Doppio, o rok starszy Dyje, nie wyszedł dotąd do startu.

  Bardzo dobrą klaczą była za to babka Doppio – War Game (po Caerleonie), która wygrała dla Wildensteinów we Francji G2 na 2100 m i Listed. Jej syn Wajir wygrał G2 i G3. Jeszcze lepsza była jego prababka Walensee (po Troyu), która wygrała Prix Vermeille G1 na 2400 m. Urodziła championa Europy stayerów w latach 2004-2005 Westernera, który wygrał trzy prestiżowe gonitwy G1 – Ascot Gold Cup, Prix Cadran i Prix Royal Oak.        

  7. DŻAJAWARMAN

  Ma obustronnie bardzo szybki rodowód i może już w pierwszych startach jako dwulatek biegać na dobrym poziomie. Dżajawarman (nie mierzony) jest synem rekordzisty toru na 1400 i 1600 m Star Pokera oraz Dżersis (bliska krewna znakomitej Dżazzil), po championie dwulatków w Wielkiej Brytanii Be My Chief.

  Star Poker (Footstepsinthesand – Samphire Red po Sri Pekan) na 19 startów w Polsce wygrał 7 wyścigów (zarobił 215 tysięcy złotych), w tym Dorpata, Dakoty, Jurjewicza, Syreny, Mosznej, Deer Leapa. Jest ciągle rekordzistą służewieckiego toru na dystansach 1400 (1 min 22,7 s) i 1600 m (1 min 34,3). Po karierze wyścigowej kasztanowaty Star Poker trafił jako reproduktor do Krasnego.

  Niestety, w roli ogiera czołowego nie sprawdził się tak dobrze jak na torze, jego dość liczne potomstwo nie odnosiło znaczących sukcesów w gonitwach pozagrupowych, w tym roku Star Poker w stadninie Krasne nie był już używany.

  Dotychczas biegały po nim w Polsce 44 konie, z których 16 zwyciężało. Po dwa zwycięstwa odniosły Krokan (był piąty w Nagrodzie Pink Pearla), Torrent, Tarkan. Po razie zwyciężały Fangio i Toghun, które następnie zostały sprzedane do Francji. Fangio, hodowli Kishore Mirpuriego, wygrał tam 2 płotowe wyścigi sprzedażowe i 22 tysiące euro.

  Toghun też dwa razy wygrał reclamery w płotach, a uzbierał więcej – prawie 40 tysięcy euro. W 2018 roku Fangio i Parisienne zajęły 3 i 4 miejsce w skromnie obsadzonej Nagrodzie Dakoty, Fangio był też trzeci w Skarba.

  Matka Dżajawarmana – Dżersis jest córką ogiera Be My Chief (po Chief’s Crown, synu Danziga), który w treningu Henry’ego Cecila był niepobitym w sześciu startach dwulatkiem w Anglii, wygrywając między innymi Racing Post Trophy G1. Krył w Anglii, Brazylii i Szwecji, do Polski trafił w 2003 roku mając 16 lat, niestety po trzech latach padł.

  Zdążył dać w Polsce znakomitą klacz Dżazzil, która wygrała 6 wyścigów i 159 tysięcy złotych, w tym Cardei, Criterium, Wiosenna, Krasne, Haracza. A także Kenya Dance, która jako dwulatka wygrała nagrody Skarba i Ministra Rolnictwa oraz dobre My Sweet Dream i Indian Reef.

  Matka Dżajawarmana – Dżersis biegała tylko trzy razy jako dwulatka. Z debiutu była trzecia, później wygrała wyścig na 1300 m i była piąta na 6 koni w Nagrodzie Nemana. Urodziła wcześniej 5 koni, z których trzy wygrywały – dwa razy Dżebel, po razie Dżemma i Dżefa, wszystkie na dystansach od 1000 do 1600 m.

  Generalnie jest to zadomowiona w Krasnem odnoga znakomitej widzowskiej rodziny 1-d, teraz jedna z nielicznych w polskiej hodowli, wyspecjalizowana na szybkość i krótkie dystanse. Jej przedstawiciel Dżasper (po Roulette) ciągle jest rekordzistą toru na Służewcu na 1300 m. Wcześniej konie z tej rodziny dobrze biegały również w dystansie, choćby trójkoronowana Dżamajka (jej matka Dżamira jest babką Dżersis), czy znakomita Dżamina, prababka Dżersis.     

  NOTOWANIA KONI:

  2,5:1 Doppio, 4:1 Fierce Eagle, 5:1 Dżajawarman, 7:1 Perlios, Samum, 15:1 Oksymoron.

  Link do programu wyścigowego na 25 czerwca:

  https://torsluzewiec.pl/wp-content/uploads/2022/06/PG_16-17.pdf

  Robert Zieliński, ekspert Służewiec iTV (opracowanie kariery ogiera Turati – Andrzej Fortuniak)

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły