ANALIZA SZANS I SYLWETKI KONI – nr 1 DARIYANGEL
Gonitwa 6 – niedziela, 3 lipca 2022, godzina 16.15
WESTMINSTER DERBY (kategoria A). Gonitwa międzynarodowa dla 3-letnich ogierów i klaczy. Dystans 2400 m.
1. DARIYANGEL (FR)
pochodzenie: Dariyan – Bayswater / Dark Angel
hodowca: O., A. i A. Couffon i G. Martineau
właściciel: Krzysztof Goździalski
trener: Krzysztof Ziemiański
jeździec: dż. Siergiej Wasiutow
Jako dwulatek biegał tylko dwa razy, zadebiutował późno, w październiku, zajął ostatnie miejsce. W drugim starcie w listopadzie trochę poprawił, był trzeci. Pierwszy start na wiosnę miał nieudany, zajął siódme miejsce w handicapie III grupy. Później jednak mocno progresował i wygrał dwa wyścigi z rzędu III i II grupy, oba na 2000 m, ten drugi od niezłych koni – startujących w Derby Maggiore i Santo Elmo oraz od Tajfuna.
Pewnie ma jeszcze rezerwy, by dalej progresować, ale chyba pułap jego możliwości jest ograniczony i będzie mu ciężko walczyć w Derby o płatne miejsce. Dystans 2400 m chyba jest dla niego za długi. Jest zinbredowany 4×4 na szybkiego Machiavelliana. W pierwszych pokoleniach rodowód ma bardziej na milę, czy średnie dystanse, niż na 2400 m. Głębiej jest po tym względem lepiej, bo babkę ma po wybornym stayerze i reproduktorze Montjeu, a prababkę po Singspielu.
Ma dobry rodowód. Generalnie pochodzi ze znakomitej odnogi rodziny 22-d (ale bliżej mu chyba do świetnej milerki Goldikovej niż do jej prababki Gold River, która wygrała Łuk na 2400 m), z której wywodzą się tak utytułowane konie jak: Mill Reef, Blushing Groom (Aimee, Runaway Bride), Gold River (Goldikova, Galikova, Goldneyev, Glamour), Manna, Our Lassie, Sandwich, Mr Jinks, Gold Bridge, King Kamehameha, Holding Court, Wollow, Tomba, Where or When, Rakti, Divine Light, Hansen, Fuji Kiseki, Agnes Digital, Gadfli (Cyglad, Merry Duchess, Flying Diadem), Khaled, Botticelli, Inprudence, Your Majesty, Parysów, Arras.
Trener Ziemiański w ubiegłym roku wystawiał już w Derby syna Dariyana – Young Thomasa, ale zajął on dalekie miejsce, mimo że wcześniej wygrał nagrody Rulera i Iwna (łeb w łeb z Anatorem). Atutem Dariyangela może być dosiad doświadczonego Siergieja Wasiutowa (podobnie jak trening Marianny Surtel i Krzysztofa Ziemiańskiego, którzy w ostatniej dekadzie osiągnęli wiele sukcesów), który bardzo dobre wyniki osiąga na innym koniu trenowanym przez Ziemiańskiego, ogierze Petit.
Ojciec Dariyangela – Dariyan (po francuskim derbiście Shamardalu, synu Giant’s Causeway) biegał dla Aga Khana 13 razy, wygrał 4 wyścigi i 764 tysiące euro (rating 118 funtów). Był raczej średniodystansowcem, ale radził sobie z dystansem 2400 m. Zwyciężył jako trzylatek w Prix Eugene Adam G2 na 2000 m i jako czterolatek w Prix Ganay G1 na 2100 m. Był też drugi w Prix d’Ispahan G1 na 2400 m i trzeci w Hong Kong Vase G1 na 2400 m.
Zaczął kryć we Francji w 2017 roku w Haras de Bonneval po 8 tysięcy euro, w tym roku cena stanówki nim spadła do 5 tysięcy. Spośród koni po nim tylko dwa osiągnęły rating powyżej 100 funtów i są to świeże sukcesy (więc stanówka znów może skoczyć) – Mister Saint Paul (104), który wygrał w kwietniu tego roku G3 na Longchamp na 1800 m oraz jako dwulatek LR na milę w Deauville. Galaxie Gold (102) jako trzylatek był w maju tego roku drugi w Prix Hocquart G2 na 2200 m, też na Longchamp.
W Polsce po Dariyanie biegało 5 koni, z których trzy zwyciężały, oprócz Dariyangela i Young Thomasa, także średni Kuri. Nie wygrały gonitwy Ouzo i Silveriyana.
Matka Dariyangela – Bayswater (po sprinterze Dark Angel, synu sprintera Acclamation) biegała we Francji bardzo słabo na dystansach 1400-2000 m. W pięciu startach nie wygrała wyścigu, nie zajęła płatnego miejsca (francuski rating 30,5). Dariyangel jest jej pierwszym przychówkiem.
Niezła wyścigowo była za to babka Dariyangela – Halong Bay (po Montjeu), zinbredowana 2×4 na epokowego Sadler’s Wellsa, która na 25 startów wygrała 4 wyścigi i 148 tysięcy euro, w tym LR we Włoszech na 1600 m.
DERBY – NOTOWANIE 5 (29 czerwca 2022)
3,5:1 ogier KANESHYA (FR, Krzysztof Ziemiański
5:1 klacz MOONU (GB), trener Maciej Janikowski
6:1 klacz LADY IWONA (IRE), Piotr Piątkowski
7:1 ogier LE DESTRIER (IRE), Michał Borkowski
8:1 ogier JOLLY JUMPER (IRE), Maciej Jodłowski
10:1 ogier DON KASTERS (IRE), Janusz Kozłowski
12:1 ogier TAYMOUR (FR), Andrzej Walicki
12:1 ogier EL CORAZONE (IRE), Wiaczesław Szymczuk
13:1 ogier MATT MACHINE (IRE), Maciej Jodłowski
16:1 klacz ZARINE (IRE), Salih Plavac
20:1 klacz IVA GREY (CZE), Krzysztof Ziemiański
22:1 ogier DARIYANGEL (FR), Krzysztof Ziemiański
30:1 ogier SANTO ELMO, Małgorzata Łojek
30:1 ogier MAGGIORE, Maciej Jodłowski
45:1 ogier ROC’H BREIZH (FR), Robert Świątek
50:1 ogier THIRY TIME, Adam Wyrzyk
90:1 klacz SAXON WAY (GB), Łukasz Such
Link do programu wyścigowego na 3 lipca:
https://torsluzewiec.pl/wp-content/uploads/2022/06/PG_18.pdf
Robert Zieliński, ekspert Służewiec iTV