More

  Derby 2022: Jolly Jumper skoczy po błękitną wstęgę?

  ANALIZA SZANS I SYLWETKI KONI – nr 5 JOLLY JUMPER

  Gonitwa 6 – niedziela, 3 lipca 2022, godzina 16.15

  WESTMINSTER DERBY (kategoria A). Gonitwa międzynarodowa dla 3-letnich ogierów i klaczy. Dystans 2400 m.

  5. JOLLY JUMPER (IRE)
  pochodzenie: Free Eagle – Laura’s Oasis / Oasis Dream
  hodowca: M. Enright
  właściciel: A. Gawryszewski, Z. Sobolewski i S. Wiśniewski

  trener: Maciej Jodłowski
  jeździec: dż. Szczepan Mazur 

  Po Nagrodzie Mokotowskiej i wiosną był moim pierwszym faworytem na Derby. Im bliżej jednak pierwszej niedzieli lipca, tym mniej go liczę, choć jest w gronie 7-8 koni, które realnie są w stanie wygrać Derby.

  Jolly Jumper na wiosnę wygrał najpierw w pięknym stylu Nagrodę Generała Władysława Andersa (przed rokiem w tej gonitwie zwyciężył późniejszy derbista Guitar Man), a następnie w walce od Matt Machine Nagrodę Rulera, w której Kaneshya miał lekki kryzys. Z kolei nie wyszła Jolly Jumperowi wygrana przez Kaneshyę Nagroda Iwna, w której był czwarty.

  Podopieczny trenera Jodłowskiego dwa razy nie miał wtedy przejścia, musiał być wstrzymany, ale abstrahując od tego – nie za bardzo podobało mi się jak szedł, obawiam się, że może być w najbliższych tygodniach na fali opadającej, dystans 2400 m też nie musi być jego atutem, mam coraz więcej wątpliwości, czy go wytrzyma. Być może nie pasował mu też w Nagrodzie Iwna wyścig na końcówkę.

  Trener Jolly Jumpera, Matt Machine i Maggiore – Maciej Jodłowski osiąga bardzo dobre wyniki z dwulatkami, odnosi też spore sukcesy w wiosennych pozagrupowych gonitwach milerskich, zdarzały mu się wysokie miejsca w nagrodach Soliny i Iwna, ale do Derby nie ma szczęścia, nigdy nie sięgnął po błękitną wstęgę, gorzej wiedzie mu się w gonitwach dystansowych.

  W Derby Jolly Jumper będzie zagadką i na pewno będzie mniej liczony niż po Nagrodzie Rulera, dzięki której stał się faworytem Nagrody Iwna. Rodowód ma raczej na średnie dystanse, ale w Polsce, przy przeciętnych w skali europejskiej koniach, na 2400 m teoretycznie powinien jakoś dać radę. Po Nagrodzie Iwna właściciele nie byli zadowoleni z jazdy Kamila Grzybowskiego i w Derby na Jolly Jumperze pojedzie Szczepan Mazur, co teoretycznie wzmacnia szanse Jolly Jumpera. Grzybowski na ten moment nie jest zapisany w Derby na żadnym koniu.

  Podczas ostatniego weekendu spotkałem na Służewcu współwłaściciela Jolly Jumpera Stanisława Wiśniewskiego, z którym znamy się od lat. Zapytał mnie: „jak Pan może nie liczyć w Derby naszego konia?”. Odpowiedziałem, że liczę, ale w piątej kolejności. To i tak wysoko w stawce 17 koni.

  Moja hierarchia koni wraz z szansami w notowaniach poniżej. Tegoroczne Derby są trudne do typowania. Jest grupa około 7-8 koni (kończy się na El Corazone), z których każdy realnie może wygrać (a jak wystrzeli Iva Grey, czy Zarine, albo jednak Matt Machine na 2400 m, to też specjalnie się nie zdziwię), jak i znaleźć się poza płatnym miejscem. To nie są pewne konie.

  Może za wyjątkiem wzbudzającego największe zaufanie spośród nich Kaneshyi, który – jeśli wszystko pójdzie normalnie, powinien z dużym prawdopodobieństwem znaleźć się w pierwszej trójce (podobnie ocenił to trener Krzysztof Ziemiański w specjalnym wydaniu studia Służewiec iTV, poświęconemu Derby, które zostanie wyemitowane w czwartek lub piątek, z wypowiedziami wszystkich trenerów). Reszta to – na dwoje babka wróżyła.

  Jolly Jumper debiutował w sierpniu 2021 roku we Wrocławiu na 1400 m, zajmując 3 miejsce za synem Zelzala Roc’h Breizh oraz polskiej hodowli Modus Vivendi. Po trzech tygodniach wygrał już w imponującym wyścig na Partynicach na 1600 m, bijąc pod Szczepanem Mazurem o 10 długości Kassara. Bardzo pozytywnie zaskoczył w Nagrodzie Mokotowskiej, gdy postraszył faworyta Matt Machine, również trenowanego przez Macieja Jodłowskiego, a gdyby nie spóźniony finisz, to mógł ten wyścig wygrać. Zrewanżował się Matt Machine w Nagrodzie Rulera.

  Wydaje się, że Jolly Jumper to koń bardziej na 1600-2000 m niż na 2400-2800, ale w polskich warunkach może walczyć o zwycięstwo na derbowym dystansie. Jego ojciec Free Eagle (po High Chaparral) był typowym średniodystansowcem – wygrał Prince of Wales’s Stakes G1 na Royal Ascot i Enterprise Stakes G3 w Irlandii – oba biegi na 2000 m (wysoki rating 124). Stanówka nim spadała systematycznie od 20 tysięcy euro w 2016 roku do 5 tysięcy w 2022.

  Tylko 5 koni po Free Eagle przekroczyło rating 100 funtów, ale wśród nich był jeden, który niesamowicie i niespodziewanie błysnął. Khalifa Sat (rating 112) po wygraniu LR w Goodwood na 2200 m, sensacyjnie zajął drugie miejsce w angielskim Derby za Serpentine, grany 50:1. Biegał tylko 5 razy i zszedł z toru z powodu kontuzji.

  Od tego roku kryje w Lacken Stud w Irlandii po 2 tysiące euro. W Polsce po tym ogierze nieźle biegały już Gabriella Essence (wygrała Novary, była piąta w Oaksie, ale w tym roku biega słabiej) i Javan Eagle (4 zwycięstwa w grupach).

  Matka Jolly Jumpera Laura’s Oasis nie biegała, ale jest córką świetnego sprintera i reproduktora Oasis Dream. Babka All for Laura (urodziła świetną Misheer, która wygrała G2 i LR i była druga w G1 jako dwulatka w Cheveley Park Stakes) wygrała raz na 1000 m, jest córką sprintera Cadeaux Genereux, kolejna matka jest po milerze Warningu. Stąd – przy tym wysypie sprinterów w rodowodzie – wątpliwości, czy Jolly Jumper dobrze będzie czuł się w mocnych stawkach na 2400 m.

  Jolly Jumper pochodzi z rodziny 8-k  klaczy Tipple Cyder, która ostatnio nie błyszczy na świecie i w Polsce. Znane konie z tej rodziny to:
  Grundy, Midway Lady (Eswarah), Royal Anthem, Carceolaire (Saugepourpree),  Beaudelaire, Be Fabulous, Eternal (Vito), The Colonel, Royal Power, Invershin,  Sicilian Prince, Chester AUS (Miss Delaval, Kilboy, Leica Show, Leica Guv,  Light Fantastic, Redding, Caserta, Nothin Leica Dane, Liberal, Hororata, Merry  Roe, Hiraji, Leilani, Gold Scheme)
  Abou Zouz, Limak (Limeira, Listera, Lando), Burma, Wagram   

  DERBY – NOTOWANIE 5 (29 czerwca 2022)

  3,5:1 ogier KANESHYA (FR, Krzysztof Ziemiański

  5:1 klacz MOONU (GB), trener Maciej Janikowski

  6:1 klacz LADY IWONA (IRE), Piotr Piątkowski

  7:1 ogier LE DESTRIER (IRE), Michał Borkowski

  8:1 ogier JOLLY JUMPER (IRE), Maciej Jodłowski

  10:1 ogier DON KASTERS (IRE), Janusz Kozłowski

  12:1 ogier TAYMOUR (FR), Andrzej Walicki

  12:1 ogier EL CORAZONE (IRE), Wiaczesław Szymczuk

  13:1 ogier MATT MACHINE (IRE), Maciej Jodłowski

  16:1 klacz ZARINE (IRE), Salih Plavac

  20:1 klacz IVA GREY (CZE), Krzysztof Ziemiański

  22:1 ogier DARIYANGEL (FR), Krzysztof Ziemiański

  30:1 ogier SANTO ELMO, Małgorzata Łojek

  30:1 ogier MAGGIORE, Maciej Jodłowski

  45:1 ogier ROC’H BREIZH (FR), Robert Świątek

  50:1 ogier THIRY TIME, Adam Wyrzyk

  90:1 klacz SAXON WAY (GB), Łukasz Such

  Link do programu wyścigowego na 3 lipca:
  https://torsluzewiec.pl/wp-content/uploads/2022/06/PG_18.pdf

  Robert Zieliński, ekspert Służewiec iTV

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły