More

  11 koni zgłoszonych do Wielkiej Warszawskiej

  Spośród 14 koni zgłoszonych w pierwszym zapisie do Wielkiej Warszawskiej 2022, która zostanie rozegrana w niedzielę 25 września, trzy zostały skreślone – Kabula, Kaneshya i Moonu, która w najbliższym czasie ma wystartować w wyścigu w Niemczech. Wśród 11 uczestników jest ubiegłoroczny zwycięzca WW Night Tornado, tegoroczny derbista Jolly Jumper, oaksistka Lady Iwona, a także druga w polskim Oaksie, trenowana we Francji przez Alicję Karkosę Calliepie. Z kolei trenujący konie w Czechach Grzegorz Wróblewski zgłosił niemieckiego Wilantosa, a Martina Havelkova irlandzkiego Culihrach. Do Polski wracają też Plontier i wicederbistka oraz oaksistka 2021 na Służewcu – niemiecka Nania.

  Faworytem Wielkiej Warszawskiej będzie koń roku 2021 w Polsce pięcioletni Night Tornado, który wraca do formy po kłopotach zdrowotnych. Pojedzie na nim jego stały dżokej Stefano Mura. W St. Leger, który został unieważniony, ponieważ został rozegrany na dystansie krótszym o 70 m, drugi za Night Tornado był zwycięzca Nagrody Rulera i Derby Jolly Jumper, który walczył o tytuł konia trójkoronowanego.

  Odległość między nimi na celowniku była niewielka, ale Jolly Jumperowi sprzyjał fakt, że wyścig został tak naprawdę rozegrany na około 1600 m, bo dżokeje jechali pierwsze 1200 m w tempie koni arabskich. Przy mocnym tempie na elastycznym torze Night Tornado może ograć Jolly Jumpera i pozostałych konkurentów o kilka długości.

  Na Jolly Jumpera znów został zapisany Szczepan Mazur, z wagą tym razem 55 kg. Jeśli tak jak w St. Leger dostanie od trenera dodatkowe dwa kilogramy, to będzie mógł pojechać na 57 kg, co jest realne do zrobienia.

  W St. Leger nie biegała tegoroczna wicederbistka i oaksistka Lady Iwona, trenowana przez Piotra Piątkowskiego. Córka Nathaniela pobiegła w Nagrodzie Krasne dla klaczy dla klaczy i nadspodziewanie łatwo i znacznie ulegała innej klaczy firmy Westminster Moonu. Ta została jednak skreślona z listy koni zgłoszonych do WW w pierwszym zapisie. Moonu w najbliższych tygodniach ma wystartować za granicą, prawdopodobnie w Niemczech i na dystansie około 2000 m, który jest dla niej lepszy (podobnie jak szybka bieżnia) niż 2600 m w Wielkiej Warszawskiej. Z kolei dłuższy dystans i mocno elastyczny tor sprzyjają Lady Iwonie.

  Lady Iwona w Oaksie pokonała Calliepie

  Zgłoszenia do WW nie ma też trenowany przez Michała Borkowskiego we Wrocławiu pięcioletni Hipop de Loire, który w sierpniu wygrał gonitwę Listed na 2800 m w Berlinie, a w najbliższą niedzielę ma pobiec w niemieckim St. Leger G3 na 2800 m w Dortmundzie (pula nagród 70 tysięcy euro). Ma na nim pojechać ponownie Szczepan Mazur.

  Oprócz trójki gwiazd ze Służewca (Night Tornado, Jolly Jumper, Lady Iwona), apetyt na zwycięstwo w WW 2022 ma też kilka koni trenowanych za granicą. Trenująca konie w Chantilly Alicja Karkosa zgłosiła należącą do braci Andrzeja i Ryszarda Zielińskich trzyletnią Calliepie (po Le Havre), która w polskim Oaks zajęła drugie miejsce, tracąc do Lady Iwony tylko pół długości, a przy dość wolnym tempie w dystansie była prowadzona na ostatnim miejscu. Przy bardziej sprzyjających okolicznościach mogła jeszcze mocniej postraszyć faworytkę. Od tamtego wyścigu Calliepie nie startowała.

  Na Służewcu ponownie zobaczymy utytułowanego Plontiera (wygrał nagrody Golejewka, Widzowa, Kozienic, dwa razy Korabia), który od 2021 roku jest trenowany we Francji przez Simone Brogiego. Sześciolatek należący do Sławomira Pegzy wygrał we Francji w ciągu roku aż 5 wyścigów plus jeden w Hiszpanii w Madrycie (uzbierał z premiami około 81 tysięcy euro).

  W swoim przedostatnim starcie 30 czerwca na torze San Siro w Mediolanie Plontier zajął drugie miejsce w Premie Coppa d’Oro LR na 3000 m. Na takim samym dystansie pobiegł 21 sierpnia w najpoważniejszym wyścigu w swojej karierze – Darley Prix Kergorlay G2. Zajął pod Ioritzem Mendizabalem szóste miejsce na 7 koni, ale spisał się bardzo solidnie, bo w stawce samych koni black type do piątego Control Tower stracił zaledwie 0,75 długości, a do zwycięzcy Goya Senora tylko niecałe 5 długości. Po tej gonitwie dostał w Racing Post rating 107 funtów.

  Plontier

  Na Służewiec wróci też niemiecka czterolatka Nania, która w treningu Rolanda Dzubasza w Derby 2021 na Służewcu po zaciekłej walce minimalnie przegrała z Guitar Manem, a następnie wygrała polski Oaks i była piąta w Wielkiej Warszawskiej. Później biegała na dużo niższym poziomie, 4 czerwca tego roku nie poradziła sobie we Wrocławiu w Nagrodzie Konstelacji, w której zajęła 7 miejsce na 9 koni.

  Ostatnio jednak Nania wróciła do formy, bo 21 sierpnia wygrała w Hanowerze wyścig Listed na 2400 m pod Michalem Abikiem. W tej gonitwie 11 miejsce na 13 koni zajęła trenowana przez Alicję Karkosę klacz Miss Take, która w ostatnich miesiącach wygrała aż trzy gonitwy handicapowe na torze Longchamp w Paryżu.

  Nania

  W WW będzie chciał znowu o sobie przypomnieć w gonitwach płaskich nasz znakomity trener koni płotowych i przeszkodowych Grzegorz Wróblewski, który od wielu lat przygotowuje konie w Czechach. Zgłosił do Wielkiej Warszawskiej pięcioletniego Wilantosa, niemieckiej hodowli syna znakomitego Adlerfluga, po którym jest Torquator Tasso, ubiegłoroczny zwycięzca Nagrody Łuku Triumfalnego.

  Wilantosa w dwóch poprzednich sezonach trenował w Niemczech Hank Grewe, a syn Adlerfluga często biegał we Francji. W sezonie 2021 wygrał wyścig w niemieckim Baden Baden na 2000 m i w francuskim Deauville na 2500 m. Najwyższy jego francuski rating wynosił 35.

  W treningu Wróblewskiego Wilantos biegał w tym roku 5 razy. 19 czerwca wygrał w Karlovych Varach handicapowy wyścig I kategorii na 3200 m. Jego kariera jest pod tym linkiem:
  http://dostihyjc.cz/kun.php?ID=190657

  Drugim koniem trenowanym w Czechach, a zgłoszonym do WW 2022, jest pięcioletni irlandzki wałach Culihrach (Alhebayeb – Cantaloupe po Priolo), którego przygotowuje Martina Havelkova. W trzech poprzednich sezonach Culihrach, dosiadany przez swoją trenerkę, wygrał w Czechach trzy wyścigi niskiej kategorii (od III do V na 1700 i 2400 m). 30 lipca tego roku wygrał wyścig trochę wyższej rangi, kategorii II, w Karlovych Varach na 2400 m (handicap pod niską wagą 51 kg). 11 września zajął drugie miejsce w Pradze w gonitwie II kategorii na 2400 m w czterokonnej stawce.

  Link do zapiski na dzień Wielkiej Warszawskiej i lista startowa WW:
  https://torsluzewiec.pl/wp-content/uploads/2022/09/Zapiska_25-09-2022_Dzien_34.pdf

  Dzień 34 – niedziela, 25 września Wielka Jesienna Gala

  Wielka Warszawska – G1 POL (kat. A)

  306250 zł (175000-70000-35000-17500-8750)

  Gonitwa międzynarodowa dla 3-letnich i starszych koni. (2600m)

  Lista uczestników:

  Tr Simone Brogi (FR)

  PLONTIER (FR), Dastan Sabatbekov, 60 kg

  Tr Roland Dzubasz (GER)

  NANIA (GER), Michal Abik, 58 kg

  Tr Martina Havelková (CZE)

  CULIHRACH (IRE), Martina Havelkova, 60 kg

  Tr Maciej Janikowski

  GRYPHON (IRE), Aleksander Reznikov, 60 kg

  Tr Maciej Jodłowski

  JOLLY JUMPER (IRE), Szczepan Mazur, 55 kg

  Tr Alicja Karkosa (FR)

  CALLIEPIE (FR), Ludovic Boisseau, 53 kg

  Tr Piotr Piątkowski

  LADY IWONA (IRE), Jan Verner, 53 kg

  Tr Grzegorz Wróblewski (CZE)

  WILANTOS (GER), Radek Koplik, 60 kg

  Tr Adam Wyrzyk

  ADAHLEN (IRE), Anton Turgajew, 60 kg

  Tr Krzysztof Ziemiański

  NIGHT TORNADO (GB), Stefano Mura, 60 kg

  PETIT (FR), Siergiej Wasiutow, 60 kg

  W sumie: 11 koni

  RZ

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły