More

  Wróżenie z wyścigowych fusów (dzień 42.)

  Analiza niedzielnych gonitw (z uwzględnieniem typów Ligi Ekspertów).

  I – Derby: 4-letnie kłusaki francuskie, start wolny, 2600 m

  Wycofane zostały Irbis Pawelce oraz Idea Miron. Typy uczestników Ligi Ekspertów podzieliły się tylko pomiędzy dwa konie: Iriskę OV (20) i Isalyne d’Abomey (10). Obie klacze legitymują się bardzo dobrym bilansem startów. Iriska wydaje się nieco bardziej stabilna, natomiast Isalyne ma sporo talentu, ale też zdarzają jej się wpadki.

  Pozostałe zaprzęgi nie są liczone na zwycięstwo. Wydaje się, że wyróżnić spośród nich należy biegającego w kratkę Inou de Boijaret oraz solidnego Irona Alba Vel. Przebłyski miewa Infanta, natomiast Image de Reve, Ikarus OV i Indio Wedhorn na razie spisują się słabo.

  II: 2-letnie folbluty, II gr., 1600 m

  Biorąc pod uwagę notowania w LE, najwyżej oceniane są szanse Marcusa Aureliusa (16), który w debiucie minimalnie przegrał z biegnącym tu Westimem  (2), ale pokonał ogiera Red Hot Chili Lewy (2). Podopieczny Emila Zaharieva w kolejnym starcie poprawił się i był trzeci. Zamiast Alexandra Reznikova pojedzie na nim Stefano Mura. W tym czasie Westim zaliczył jeden średnio udany start, natomiast Red Hot Chili Lewy pauzował.

  Drugie notowania ma najbardziej doświadczony Fierce Eagle (6 wskazań, w siodle Kumushbek Dogdurbek), biegający na niezłym poziom, z wyjątkiem jednej wpadki. W drugim starcie poprawiła się Miss Dynamite (3), chociaż pułap jej możliwości nadal nie jest znany. Chyba lepszy niż do tej pory pokazał jest Stargazer (1), którego dosiądzie tym razem doświadczony Sergey Vasyutov. Dość słabo prezentują się na razie Gerbera i Maybach, więc nie są liczone przez ekspertów.

  III – Nagroda Sasanki: 3-letnie klacze arabskie, I gr., 2000 m

  Wycofana została Salsabel Al Khalediah. Imponujące zwycięstwo Al Suweidy (aż 28 wskazań)w debiucie zrobiło spore wrażenie na typerach i niemal wszyscy wskazują ją na pierwsze miejsce. Trzeba jednak pamiętać, że tym razem zmierzy się z lepszymi konkurentkami. Po jednym wskazaniu uzyskały: solidnie sobie radząca Juline du Pouy (1) oraz pokonana przez nią ostatnio Jawahr (1). Mogą okazać się najgroźniejszymi konkurentkami faworytki. Udane występy mają za sobą Sadya di Castagnoli oraz Kiki, która nieoczekiwanie krótko przegrała ostatnio z Juline du Pouy. Czy znów sprawią niespodziankę? Teoretycznie niższe wydają się notowania Djascy d’Altus, jednak jej niewielka strata z ostatniego startu nie pozwala jej całkowicie skreślać.

  IV: 3-letnie klacze arabskie krajowej hodowli (PASB), II gr., 1800 m

  Wycofana została Potęga. Eksperci przyznają zdecydowanie największe szanse na zwycięstwo dwukrotnie drugiej na celowniku Wendy (23). W poprzednim starcie klacz o 1,25 dł. pokonała Albirę (1), a zdecydowanie wyraźniej Małą Miss oraz Sandi. We wrześniu także była lepsza od Albiry (o 1,5 dł.), a także od Afrozji, Gazwy, Małej Miss i Shazzy. Z tego grona poprawy można oczekiwać od Gazwy (1 wskazanie) i Sandi, ocenianych przez trenera podobnie. Kandydatką do rozgrywki może być Efel (5), która z każdym startem zdaje się poprawiać.

  V – Nagroda Sac-à-Papier: 3-letnie i starsze folbluty, kat. B, 3200 m

  Dwukrotny zwycięzca biegu o Nagrodę Widzowa i dwukrotnie drugi w Wielkiej Warszawskiej Petit (26) cieszy się zdecydowanie największym zaufaniem ekspertów. Ogier jako jedyny poniesie wagę wieku, natomiast rywale będą korzystali z ulgi wagi za start grupę wyżej, co może mieć znaczenie na tym długim dystansie i w jesiennych warunkach.

  Z pozostałych koni na zwycięstwo wskazywane są jedynie Adahlen (57), który wyraźnie uległ Petitowi w Wielkiej Warszawskiej oraz trenowany w Czechach Charmbuck (1) – mający na swoim koncie jedno zwycięstwo, odniesione we Wrocławiu w gonitwie typu bumper. Atutem gościa z południa będzie najniższa waga w polu. Taką samą poniesie Roc’h Breizh, biegający dotąd poniżej oczekiwań. Paradoksalnie, jeden z najlepszych występów w karierze zaliczył w Derby, więc może rywalizacja na wysokim poziomie mu odpowiada. Po serii przeciętnych startów przypomniał o sobie Delos. Wydaje się, że długi dystans i jesienne warunki mu odpowiadają. Czy sprawi niespodziankę? Trudny do oceny jest drugi gość z Czech, Orpheus. Siedmiolatek co roku wygrywa jeden wyścig, ale raczej na niższym poziomie.

  VI: 4-letnie i starsze araby, hcp. III gr., 1800 m

  Wycofany został Cis. Aż ośmioro uczestników gonitwy jest wymienianych w LE na pierwszym miejscu. Zdecydowanie najczęściej jest to Bashar ibn Sayf (17), który uzyskał ponad połowę wskazań. Ogier biega ostatnio dość nierówno, ale tym razem ma zdecydowanie słabszych rywali niż w poprzednim starcie. Pozostałe konie liczona jako potencjalni zwycięzcy to: Inouk de Bozouls (3), Ibelia du Pouy (2), wiceoaksistka Haidea (2), Zbrojna Fata (2), Hermes d’Etiolles (2), a także Zenith (1) i dosiadany ponownie przez Aslana Kardanova Farhat (1). Zatem, jeśli faworyt zawiedzie, to naprawdę trudno wskazać zwycięzcę biegu.

  Nietypowane są Sabamira, Mutar JR oraz Dioriska, ale tak naprawdę i te konie trudno jest skreślić z czystym sumieniem. Reasumując, niemal każde rozstrzygnięcie jest możliwe.

  VII: 3-letnie i starsze folbluty, hcp. IV gr., 1800 m

  Wycofane zostały Witcher, Sara Smile i Mary Blueberry. Mocnym faworytem publiczności będzie z pewnością Mc Gregorsky (24), który już ostatnio był bliski wygranej. Jest zdecydowanie najczęściej typowany na zwycięstwo. Drugi w zestawieniu Nadaal (3), uzyskał znacznie mniej wskazań. Pojedynczych zwolenników mają natomiast Vatan, Algoritm i Sofronia. Z pozycji outsiderki ruszy w dystans Miss Margot, która lepiej radziła sobie wiosną.

  VIII – Nagroda Baska: 3-letnie araby, kat. B, 2200 m

  Udany sezon ma Salsabil II (26), który wystartuje z pozycji bitego faworyta. Przeciwko sobie będzie miał interesujący tercet wystawiany przez Cornelię Fraisl. Polskiej hodowli Kito (1) ostatnio nie potrafił mu zagrozić, ale z pewnością jest kandydatem do czołowego miejsca, podobnie jak utalentowana klacz Java d’Vialettes (1). Uczestnicy LE nieco wyżej oceniają natomiast szanse Jesk de Bozouls (2), który nie zawojował francuskich torów, ale we Wrocławiu popisał się imponującym finiszem i odniósł pewne zwycięstwo. Stawkę uzupełnia eksterierowa Estatura – jej wyniki są naprawdę dobre, jednak w tym towarzystwie będzie jej bardzo trudno o pokonane choćby jednego rywala.

  IX: 3-letnie i starsze folbluty, II gr., 1300 m

  Wycofany został Tullamore. Większość głosów ekspertów podzieliła się na dwa konie: dzielnego, ale nie mogącego w tym roku wygrać Power Barbariana (15) oraz szybkiego Inter Approach (12), który dwa ostatnie starty zaliczył w Niemczech. Swoich zwolenników ma także weteran Blue Connoisseur (2), a jeden z typerów wskazuje na Louisville’a. Niżej stoją notowania Dakini i Gone Hilla, ale oba konie stać na sprawienie niespodzianki.

  X: 3-letnie i starsze kłusaki francuskie, start wolny, 2400 m

  Wycofane zostały Hadol de Brion oraz Furnika. W tej sytuacji zdecydowanie najmocniej liczona jest Goteborg (23), a za jej najgroźniejszego konkurenta uznawany jest Henzo du Pont (6), którego poprowadzi czempion powożących Taras Salivonchyk. Jedno wskazanie uzyskała ubiegłrooczna derbistka Hmara d’Ukraine, jednak klacz nie imponowała ostatnio formą.

  Średnio biegają doświadczony Buzyrys i znacznie młodsza Habanera, natomiast niezły w ub. roku George Banks wyraźnie obniżył loty. Stawkę uzupełnia nieoglądany od dwóch lat na bieżni Galofon. Jego forma i aktualne możliwości są absolutną niewiadomą.

  NAJCZĘSTSZE WSKAZANIA LIGI EKSPERTÓW (30 uczestników):

  I – Iriska OV, 20 wskazań na pierwsze miejsce
  II – Marcus Aurelius, 16
  III – Al Suweida, 28
  IV – Wendy, 23
  V – Petit, 26
  VI – Bashar ibn Sayf, 17
  VII – Mc Gregorsky, 24
  VIII – Salsabil II, 26
  IX – Power Barbarian, 15
  X – Goteborg, 23

  Koń dnia wg Ligi Ekspertów: Al Suweida, 26/30 (87% wskazań na zwycięstwo).
  Najbardziej wyrównany wyścig (wg typerów) – VI

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły