More

  Dubawi najdroższym ogierem w Europie w 2023 roku – 350 tysięcy funtów za stanówkę

  Właściciele kolejnych stadnin ogłaszają ceny stanówek ogierów czołowych w sezonie 2023. W środę stało się jasne, że – po wielkich sukcesach jego potomstwa w Breeders Cup – najdroższym ogierem, kryjącym w Europie, będzie nadal Dubawi (Dubai Millennium – Zomaradah po Deploy), który ma już 20 lat. Pupil szejka Mohammeda będzie nadal stacjonował w jego stadninie Dalham Hall Stud w Wielkiej Brytanii i krył klacze po 350 tysięcy funtów (250 tys. w 2022 roku). Trochę tańszy będzie Frankel (Galileo – Kind po Danehill), którym krycie kosztuje „zaledwie” 275 tysięcy funtów. Frankel również stacjonuje w Wielkiej Brytanii w Banstead Manor Stud, oddziale słynnej stadniny Juddmonte, należącej teraz do spadobierców Khalida Abdullaha, zmarłego w ubiegłym roku księcia z Arabii Saudyjskiej, hodowcy m.in. Frankela i Enable. Stanówka synem Dubawiego Night of Thunderem (od Forest Storm po Galileo), ojcem polskiego konia roku 2021 i dwukrotnego zwycięzcy Wielkiej Warszawskiej Night Tornado, skoczyła na 2023 rok do 100 tysięcy euro! Niepokonany w sześciu startach w USA Flightline, zwycięzca Breeders Cup Classic, ma z debiutu kryć aż po 200 tysięcy dolarów, tak jak w 2016 roku trójkoronowany American Pharoah.

  Od 2017 do 2022 roku stanówka Dubawim utrzymywała się na poziomie 250 tysięcy funtów i po śmierci Galileo (w ostatnich sezonach cena za tego championa była określana jako „private”, a te prywatne negocjacje stanówek dochodziły do 400-450 tysięcy euro) był on najdroższym ogierem w Europie. W środę ogłoszono, że w 2023 roku za pokrycie klaczy Dubawim będzie trzeba już zapłacić 100 tysięcy funtów więcej (to rekord życiowy syna Dubai Millennium) i będzie to na pewno najwyższa cena na rynku europejskim.

  Syn Dubawiego Modern Games wygrał w tym roku francuskie 2000 Guineas i Breeders Cup Mile

  Wyhodowany w Darley Dubawi (z jedynego rocznika po znakomitym Dubai Millennium, zwycięzcy Dubai World Cup) biegał tylko 8 razy, wygrał 5 wyścigów 1,2 mln dolarów (rating 128). Trzy razy triumfował w G1 – w Irish 2000 Guineas, Prix Jacques le Marois na 1600 m i jako dwulatek w National Stakes na 1400 m, w angielskim Derby był trzeci (3 długości za Walk In The Park i 8 dł za Motivatorem), 2400 m to było dla niego trochę za daleko.

  Dubawi wygrał Irish 2000 Guineas

  Jako reproduktor okazał się fenomenem. Zaczynał w 2006 roku w Dalham Hall Stud w Anglii od 25 tysięcy funtów, by w 2009 roku cena spadła do 15 tysięcy, ale później już rosła lawinowo, w 2014 roku było to 100 tysięcy, a dwa lata później już 225 tysięcy funtów. Od 2017 do 2022 wynosiła 250 tysięcy funtów.

  Po Dubawim biegało dotąd 999 koni, z których 662 wygrywało, łącznie 1512 wyścigów na sumę ponad 40 milionów funtów. Dał aż 53 zwycięzców gonitw G1. Najsłynniejsze konie dotąd po nim to: Ghaiyyath, Makfi, Al Kazeem, Lord North, Postponed, Too Darn Hoot, Monterosso, Benbatl, Night of Thunder, Poet’s Voice, New Bay, Zarak. Teraz dołączyły do nich Coroebus (zwycięzca klasyku 2000 Guineas Stakes w Newmarket w 2022 roku), czy Modern Games, który w tym roku wygrał francuskie 2000 Guineas, a także Breeders Cup Mile G1 w Keeneland (w 2021 roku zwyciężył z kolei w BC Juvenile Turf G1).

  Dubawi będzie krył w 2023 roku klacze po 350 tysięcy funtów

  W 2022 roku Dubawi dał trzech zwycięzców klasyków, 43 zwycięzców gonitw black type, w tym siedmiu triumfatorów gonitw G1 na dystansach od 1200 m w Platinium Jubilee (Naval Crown) do St. Leger na 2800 m w Doncaster, gdzie triumfował Eldar Eldarov. Ostatnim wielkim triumfem Dubawiego było zwycięstwo jego syna Rebel’s Romance w USA w Breeders Cup Turf G1 na 2400 m. Wcześniej Rebel’s Romance wygrał dwie gonitwy G1 w Niemczech – Preis von Europa i Westminster Grosser Preis von Berlin.

  Syn Dubawiego Rebel’s Romance wygrał w sobotę Breeders Cup Turf G1 na 2400 m

  W środę została również ogłoszona wysokość stanówki Frankelem, która także mocno podskoczyła – z 200 tysięcy funtów w 2022 roku do 275 tysięcy funtów w przyszłym sezonie i syn Galileo będzie zapewne drugim najdroższym ogierem w Europie po Dubawim. Po śmierci epokowego w hodowli Galileo, jego niepokonany w czternastu startach syn Frankel coraz częściej jest kreowany na następcę ojca w roli reproduktora numer 1 w Europie (choć Coolmore stawia na Wootton Bassetta, No Nay Never i St Mark’s Basilica, rodzina Abdullahów wierzy również w Kingmana, a Darley liczy jeszcze na 20-letniego na Dubawiego).

  W sezonie 2021 Frankel został championem reproduktorów w Anglii i Irlandii (we Francji był na piątym miejscu, przed nim Siyouni, Adlerflug, Wootton Bassett i Kendargent), jego potomstwo wygrało też największą sumę nagród w ubiegłym sezonie na wszystkich europejskich torach. W tym roku Frankel, po wygranej jego córki Alpinisty w Nagrodzie Łuku Triumfalnego, bezapelacyjnie został championem reproduktorów we Francji, gdzie jego potomstwo wygrało 49 wyścigów i ponad 6,2 mln euro.

  Frankel zostanie championem reproduktorów 2022 we Francji, w 2023 roku będzie krył po 275 tysięcy funtów

  W tym sezonie wszystko wskazuje jednak na to, że Frankel straci zwycięstwo w championacie reproduktorów w Anglii i Irlnadii na rzecz Dubawiego, którego potomstwo wygrało dotąd w 2022 roku 6,3 mln funtów, a Frankela 5,034 mln funtów. Za nimi są Sea The Stars 5,019 mln oraz Galileo 4,08 mln funtów.

  Wyhodowany przez Khalida Abdullaha w Juddmonte – Frankel od 2013 roku kryje w Anglii w Banstead Manor Stud (podobnie jak Kingman), należącej do tej saudyjskiej książęcej rodziny. Cena stanówki wynosiła początkowo 125 tysięcy funtów, w 2018 roku wzrosła do 175 tysięcy, a w 2021 roku poszybowała na 200 tysięcy funtów. Kingman był o 50 tysięcy tańszy. Nic dziwnego, że Frankel jest taki drogi, bo jest ogierem, którego potomstwo najszybciej w Europie wygrało 50 wyścigów Group w całej historii i tak jak oczekiwali niektórzy, to z każdym sezonem jest coraz lepiej, a szczególnie udany był rok 2021.

  Frankel był niepokonany w czternastu startach

  Frankel spłodził dotąd 26 zwycięzców gonitw G1. Szczególnie mocno rozbłysły gwiazdy dwóch koni po nim z sezonu 2021, które wygrały Derby – Adayar w Anglii, a Hurricane Lane w Irlandii (w Epsom Derby był trzeci). Adayar dołożył do tego zwycięstwo w King George Vi and Queen Elizabeth Stakes G1 w Ascot, gdzie dość łatwo pobił dużo bardziej doświadczonego, francuskiego derbistę i zwycięzcę najwyżej dotowanej gonitwy na świecie Saudi Cup – Mishriffa oraz, co znamienne, znakomitą córkę swojego ojca (jakby symbolicznie przejmując po nim pałeczkę) angielską oaksistkę Love.

  Z kolei drugi z derbistów po Frankelu – Hurricane Lane wygrał we Francji Grand Prix de Paris G1 i angielski St. Leger G1. Oba konie ponownie spotkały się jesienią 2021 w Nagrodzie Łuku Triumfalnego, tym razem Hurricane Lane zrewanżował się Adayarowi za porażkę w Epsom Derby, ale zajął dopiero trzecie miejsce, a Adayar był czwarty.

  Syn Frankela Adayar wygrywa angielskie Derby w Epsom w 2021 roku

  Adayar i Hurricane Lane miały wg Racing Post ratingi odpowiednio 129 i 125 funtów. Do tego roku najwyższe notowania spośród potomstwa Frankela miał jednak Cracksman (131), dosiadany prawie zawsze przez Lanfranco Dettoriego dla rodziny Oppenheimerów, od lat władającej światowym rynkiem diamentów. Cracksman na 11 startów wygrał aż osiem razy, w tym w czterech gonitwach G1 w Anglii i Francji oraz dwóch G2. W irlandzkim Derby był drugi, a w angielskim trzeci. Rekordową notę 131 funtów dostał na zakończenie kariery w październiku 2018 roku za triumf w British Champion Stakes G1 na 2000 m, gdzie aż o 6 długości pobił Crystal Ocean i jeszcze bardziej zdecydowanie kilka innych znakomitości.

  Rok 2022 też był znakomity dla Frankela, przede wszystkim za sprawą jego siwej córki Alpinisty, która wygrała Nagrodę Łuku Triumfalnego (dostała za ten wyścig rating 124 funty, a więc niższy od Cracksmana, Adayara i Hurricane Lane) i od dwóch lat jest niepokonana, wygrała już sześć gonitw G1. W tym roku z koni po Frankelu zwycięstwa w G1 dołożyły także Westover (irlandzkie Derby), Inspiral (Coronation Stakes podczas Royal Ascot), Nashwa (francuski Oaks), Converge, Chaldean, Onesto, McKulick, Homeless Songs.

  Siwa córka Frankela Alpinista wygrywa Nagrodę Łuku Triumfalnego 2022 przed Vadenim i Torquator Tasso

  W ostatnich dniach została też ogłoszona wiadomość, że gwiazda tegorocznego sezonu w Europie Baaeed, który był niepokonany w dziesięciu startach i doznał porażki dopiero w jedenastym występie w Champion Stakes w Wielkiej Brytanii, gdy finiszował czwarty, będzie krył w angielskiej Nunnery Stud po 80 tysięcy funtów. Znacznie droższa będzie w 2023 roku stanówka jego ojcem, za skojarzenie klaczy z Sea The Starsem trzeba zapłacić 180 tysięcy euro (ogier będzie stacjonował w stadninie księcia Aga Khana), w ubiegłym roku było to 150 tysięcy euro.

  Nie ogłoszono jeszcze do końca oficjalnie, ile będzie wynosiła cena stanówki niepokonanym w sześciu startach synem Tapita (krył w szczytowym momencie po 300 tysięcy dolarów) Flightline, który wszystkie wyścigi wygrywał z wielką przewagą, w tym w ostatnią sobotę o ponad osiem długości Breeders Cup Classic i zakończył karierę.

  Niepobity Flightline w pierwszym roku w roli reproduktora ma kryć klacze z ceną stanówki aż 200 tysięcy dolarów

  Napłynęły jednak z USA dość pewne informacje, że będzie to aż 200 tysięcy dolarów za żywego źrebaka (właściciele zakładają ich około 130 rocznie, co daje 26 milionów za sezon), co jest niesamowitą kwotą jak na debiutancki sezon. Z równie wysokiego pułapu, też 200 tysięcy dolarów, zaczynał w 2016 roku trójkoronowany American Pharoah, ale w tym roku krył już 80 tysięcy, a na sezon 2023 cena spada do 60 tysięcy dolarów. Flightline ma jednak od niego o dwie klasy lepszy rodowód i był lepszym koniem wyścigowym.

  Reproduktorem zostanie też zwycięzca Pegasus World Cup 2022 Life Is Good, który rozpocznie krycie od 100 tysięcy dolarów.

  Baaeed rozpocznie karierę reproduktora w 2023 roku z ceną stanówki 80 tysięcy funtów

  W stadninach szejka Mohammeda stacjonuje teraz sześciu synów Dubawiego. Nowym wśród nich jest zwycięzca Platinum Jubilee Stakes G1 podczas Royal Ascot – bardzo szybki Naval Crown, który będzie krył w Kildangan Stud w Irlandii po 15 tysięcy euro.

  Systematycznie idzie w górę cena stanówki innym synem Dubawiego – Night of Thunder, który jest ojcem polskiego konia roku 2021 i dwukrotnego zwycięzcy Wielkiej Warszawskiej – Night Tornado (zakupiony na aukcji Arqany w Deauville za zaledwie 7500 euro, bo chodził po boksie i był z pierwszych roczników po swoim ojcu). W 2023 roku Night of Thunder będzie krył w Kildangan Stud po 100 tysięcy euro i jest po Dubawim drugim najdroższym reproduktorem w stadninach Darley.

  Trener Krzysztof Ziemiański wylicytował Night Tornado na jesiennej aukcji roczniaków Arqany w Deauville w 2018 roku za okazyjną cenę 7500 euro. Okazyjną, ponieważ przyszły koń roku w Polsce pochodził z pierwszego rocznika koni po synu Dubawiego, klasycznym zwycięzcy 2000 Guineas – Night of Thunder, który w momencie, gdy była nim kryta matka Night Tornado – Tornadea, zaczynał stanówkę od ceny 30 tysięcy euro.

  Night Tornado, syn Night of Thunder, wygrał Wielką Warszawską w latach 2021 i 2022

  Co prawda w kolejnych latach, gdy na tor nie wyszło jeszcze jego potomstwa, cena za krycie Night of Thunder spadła do 25 tys. euro, a następnie 15 tysięcy funtów, ale gdy pierwsze konie po nim wyszły do startu i zaczęły odnosić spore sukcesy, znów poszybowała w górę, przez 25 tysięcy, aż do 75 tysięcy euro w latach 2021-2022 i 100 tysięcy w przyszłym roku.

  Night of Thunder (Dubawi – Forest Storm po Galileo) – wyhodowany przez Franka Dunne’a , urodzony w 2011 roku w Irlandii ogier był znakomitym milerem, biegał 11 razy w wieku 2-4 lat, odnosząc 4 zwycięstwa m.in. w The Two Thousand Guineas G1, Lockinge St. G1 i Doncaster St., LR. Zajmował też drugie miejsca w dwóch prestiżowych gonitwach G1 podczas Royal Ascot – Queen Elizabeth II i St James’s Palace Stakes. Wygrał łącznie 870 482 funty.

  W 2014 roku był głównym aktorem rozegranego w gwiazdorskiej obsadzie angielskiego klasyku 2000 Gwinei w Newmarket. Pobił w nim niemal wszystkie najlepsze konie wyścigowe w Europie, m.in. zwycięzcę irlandzkiego 2000 Gwinei og. Kingman (obecnie jeden z najlepszych reproduktorów na Starym Kontynencie), zwycięzcę angielskiego i irlandzkiego Derby og. Australia (po Galileo), drugiego w irlandzkim 2000 Gwinei Shifting Power, zwycięzcę trzech gonitw G1 Charm Spirit, drugiego w Epsom Derby og. Kingston Hill, zwycięzcę Dewhurst St.G1 og. War Command i francuskiego derbistę og. The Grey Gatsby.

  Night of Thunder wygrywa 2000 Guineas Stakes w 2014 roku

  W publikowanym co roku przez IFHA rankingu najlepszych koni wyścigowych na świecie Night of Thunder zajął w 2014 roku 37 miejsce, 10-te najwyższe wśród koni 3-letnich. Nabyty za stosunkowo niewielką sumę 32 tys. gwinei na Tattersalls October Yearling Sale 2012 ogier w wieku 2-3 lat biegał w barwach Saeed’a Manan’a. W wieku 4 lat przeszedł na własność potentata – stajni Godolphin.

  Karierę stadną rozpoczął w 2016 roku w Kildangan Stud w Irlandii przy cenie stanówki 30 tysięcy euro. Dwa sezony spędził też w innej stadninie szejka Mohammeda – Dalham Stud w Anglii, gdzie pokrycie nim klaczy było trochę tańsze – 15 tysięcy funtów. Na sukcesy potomstwa og. Night of Thunder bardzo wymownie zareagował rynek. W 2021 roku krył w Kildangan po 75 tysięcy euro, teraz będzie to już 100 tysięcy.

  Pierwsze potomstwo Night of Tunder zadebiutowało na torach wyścigowych w 2019 roku i był to jeden z najbardziej okazałych reproduktorskich debiutów w Europie w XXI wieku. W 2019 roku NoT znalazł się na pierwszym miejscu rankingu debiutujących reproduktorów we Włoszech i w Niemczech oraz na drugim miejscu w Wielkiej Brytanii.

  Night of Thunder będzie krył w sezonie 2023 po 100 tysięcy euro

  Spośród 91 koni po NoT z rocznika 2017, które wyszły do startu, aż 18 (20 % biegającego potomstwa) wygrywało w gonitwach Black Type lub było na płatnych miejscach. Średnia cena roczniaków wzrosła z 56,4 tys GBP w 2018 roku do 93,15 tys. GBP w 2021 roku.

  W 2019 roku NoT był vice-czempionem ojców koni dwuletnich w Niemczech, dwukrotnie w latach 2020-2021 znalazł się w pierwszej dziesiątce ogierów we Włoszech (X m. w 2020 roku i VII w 2021 roku). Na liście najlepszych reproduktorów w Wielkiej Brytanii zajął w 2021 roku 17 miejsce. Od 2019 roku do startu wyszło 236 jego potomków. 160 zwyciężyło w 387 gonitwach, gromadząc na swoim koncie sumę ponad 9 milionów funtów

  Najwyżej dotąd sklasyfikowanym koniem po Night of Thunder jest Highfield Princess (rating 125), która na 31 startów odniosła 12 zwycięstw. Wygrała trzy gonitwy G1 – Nunthorpe Stakes, York, Gr.1, Flying Five Stakes, Curragh, Gr.1, Prix Maurice de Gheest, Deauville, Gr.1 oraz Duke of York Stakes, York, Gr.2 i Queen Charlotte Stakes, Chelmsford City, L. Kolejna to klacz Suesa (rating 122), która na 7 startów wygrała 5 razy i ponad 200 tysięcy euro. Jej największy sukces to wygrana w King George Stakes G2, poza tym wzięła dwie gonitwy G3 i jedną LR.

  Najlepszym koniem po Night of Thunder była dotąd Highfield Princess, która wygrała trzy gonitwy G1 i ma rating 125 funtów

  Wyścigi G1 spośród potomstwa Night of Thunder wygrywały: Highfield Princess (trzy razy), Kukeracha (Queensland Derby w Australii) oraz Thundering Nights (Pretty Polly Stakes w Curragh). Poza tym Thunderous wziął prestiżową Dante Stakes G2 w Yorku, a Molatham dla Hamdana al. Maktouma – Jersey Stakes G3 podczas Royal Ascot.

  Oto ceny stanówek w 2023 roku ogierów należących do stadnin Darley szejka Mohammeda Al Maktoum:

  Dalham Hall (Anglia):

  Stallion 2023 fee 2022 fee % change
  Dubawi £350,000 £250,000 +40
  Palace Pier £50,0000 £55,000 -9
  Too Darn Hot £40,000 £45,000 -11
  Pinatubo £35,000 £35,000 n/a
  Farhh Private Private n/a
  Cracksman £17,500 £17,500 n/a
  Iffraaj £15,000 £17,500 -14
  Perfect Power £15,000 NEW n/a
  Masar £14,000 £14,000 n/a
  Harry Angel £10,000 £12,500 -20
  Territories £10,000 £10,000 n/a
  Postponed £5,000 £6,000 -16

  Kildangan (Irlandia):

  Night Of Thunder €100,000 €75,000 +33
  Blue Point €35,000 €40,000 -12.5
  Teofilo €30,000 €30,000 n/a
  Ghaiyyath €25,000 €25,000 n/a
  Space Blues €16,000 €17,500 -8
  Earthlight €15,000 €18,000 -16
  Naval Crown €15,000 NEW n/a
  Profitable €9,000 €12,500 -28
  Raven’s Pass €7,500 €7,500 n/a

  Haras du Logis (Francja):

  Victor Ludorum €15,000 €15,000 n/a
  Ribchester €7,500 €12,500 -40
  Cloth Of Stars €7,000 €7,000 n/a

  Ceny stanówek w stadninie Juddmonte:

  Stallion 2023 fee 2022 fee % change
  Frankel £275,000 £200,000 +37.5
  Kingman £125,000 £150,000 -16
  Oasis Dream £20,000 £20,000 n/a
  Bated Breath £15,000 £15,000 n/a
  Expert Eye £7,500 £10,000 -25

  Robert Zieliński, ekspert Służewiec iTV

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły