More

  Przedstawiamy dwulatki 2023 (cz. 5): późno urodzony ogier z szybkiego nicku No Nay Never na Danehill Dancer

  Drugi z koni Millennium Stud w treningu Krzysztofa Ziemiańskiego, urodzony 29 kwietnia, jest synem niesamowitego ogiera No Nay Never. Został zakupiony za 30 tysięcy euro podczas irlandzkiej aukcji Orby.

  Zdaniem trenera Ziemiańskiego ten dwuletni ogier jest dość dziwnie zbudowany, trochę jeszcze pokraczny. Przypomina Timemastera z dawnych lat. Zmienia się w dobrym kierunku, ale ogólnie tego typu koń może iść tylko w dwie strony – będzie bardzo dobry albo bardzo słaby, z pewnością nie będzie przeciętny. Ogółem jest jeszcze niedojrzały i z pewnością to nie koń na dwulatka, ale może jesienią wyjdzie do startu, jeśli będzie się cały czas dobrze rozwijał.

  Jego ojciec No Nay Never to potężnie zbudowany reproduktor, stacjonujący w stadninie Coolmore. Biegał tylko 6 razy, trzykrotnie w wieku dwóch lat i trzy razy w kolejnym sezonie. Dwulatkiem był niepokonany. Zaczął od pewnego zwycięstwa w Keeneland (USA) na dystansie 900 metrów. Później bez większego problemu wygrał Norfolk Stakes w Ascot (G2) na kilometr, a domknął sezon, pewnie wygrywając Darley Prix Morny (G1) w Deauville na 1200m.

  Trzylatkiem startował tylko w Stanach Zjednoczonych. Był drugi w wyścigu G2, wygrał G3 i zakończył karierę po zajęciu drugiego miejsca w Breeders Cup Turf Sprint na 1300 metrów, gdzie o pół długości ograł go Bobby’s Kitten. 

  Na początku jego przygody w stadzie, stanówka nie była wyjątkowo droga, kosztowała 20 tysięcy euro. W mniej więcej tych granicach utrzymywała się przez 4 lata, ale w roku 2019 wzrosła do 100 tysięcy. W roku 2023 kosztuje już aż 175 tysięcy euro. Do tej pory No Nay Never dał pięć z ratingiem na poziomie co najmniej 120 funtów. Wśród nich znajduje się Ten Sovereigns – kolejny niepokonany dwulatek, także stacjonujący obecnie w stadninie Coolmore.

  Obok niego warto także wyróżnić Alcohol Free, która w ostatnich latach była czołową europejską klaczą, wygrała między innymi Sussex Stakes (G1). W grudniu zeszłego roku została sprzedana za 5,4 miliona gwinei na December Tattersalls Sale. 

  Matka młodego ogiera Konstantina Zgary to Queenscliff (Danehill Dancer – Bonheur po Royal Academy). Ścigała się bez większych sukcesów, chociaż raz udało jej się wygrać. Była to gonitwa handikapowa na milę, a za zwycięstwo dostała rating na poziomie 73 funtów. 

  Jej kariera może nie jest tak imponująca, jak omawianej przy okazji poprzedniego dwulatka brazylijskiej Mandingi, ale Queenscliff dała już trzy solidne konie. Najlepszy był Giuseppe Garibaldi (108 rpr) w treningu samego Aidana O’Briena. Biegał przez cztery lata, ale najlepiej spisywał się jako trzylatek, właśnie pod wodzą wybitnego trenera. Później zmienił stajnię i nie szło już mu tak dobrze. Trzylatkiem wygrał King George V Cup (LR – 2400m) i był drugi w Curragh Cup (G2 – 2600m). 

  Dobre wyniki notował także drugi jej inny syn – Ace Aussie (104 rpr). Zajął drugie miejsce w trialu przed 2000 Gwinei (LR), przegrywając tylko o półtorej długości z fantastycznym ogierem Poetic Flare, który wygrał później również samo 2000 Gwinei. W wieku czterech lat znacznie obniżył loty i zmienił stajnię. Pod wodzą nowego trenera startował w gonitwach płotowych. 

  Trzecim najlepszym był Asean Legend (95 rpr) również po ogierze Australia. Biegał sześć razy i wygrał jeden wyścig niższej klasy. 

  Ojcem matki ogierka Millennium Stud jest ceniony Danehill Dancer. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych był czołowym dwulatkiem, jednak większe zasługi ma w hodowli. Dał przede wszystkim Mastercraftsmana – czempiona wśród europejskich dwulatków i zwycięzcę irlandzkiego 2000 Gwinei, który także sprawdził się jako reproduktor (ojciec m.in.Virago Westminster).

  Kolejnym jego synem, którego polscy kibice powinni kojarzyć, jest Planteur. Topowy długodystansowiec wygrał Prix Ganay (G1), był drugi w francuskim Derby, a na polskich torach świetnie po nim spisywał się Xawery oraz Plontier. 

  Druga matka ogierka trenowanego przez Ziemiańskiego to Bonheur. Pod wodzą Aidana O’Briena ścigała się w wyścigach do mili, a wygrała na 1200 metrów. W hodowli dała ośmiu zwycięzców, a wśród nich najbardziej wyróżnia się Carribean Sunset. Wygrała Desmond Stakes (G3 – 1600m), była trzecia w Coronation Cup (G1 – 1600m) oraz druga w Diana Stakes (G1 – 1800m). Jej drugim najlepszym produktem była Snow Queen, która była piąta w angielskim 1000 Gwinei. Obie z nich były pełnymi siostrami Queensclif.

  Michał Celmer

  Na zdjęciu tytułowym: No Nay Never. Fot. Coolmore.

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły