More

  Polskie stajnie wyścigowe górą na Partynicach w sezonie 2022

  W kilku odcinkach przedstawiliśmy Państwu podsumowanie sezonu 2022 na warszawskim Torze Służewiec. Warto jeszcze przypomnieć jak wyglądał sezon wyścigowy 2022 na wrocławskich Partynicach. Rozpoczął się 3 maja, a zakończył 11 listopada i obejmował 12 mityngów. Duży sukces odniosły konie polskich trenerów, wygrywając trzy najważniejsze gonitwy – Wielką Wrocławską – Nagrodę Prezydenta Wrocławia (5000 m przeszkody), Crystal Cup (5500 m przeszkody) i Wielką Partynicką Nagrodę Unico Logistics (4200 m płoty). Podczas Otwarcia Sezonu padł rekord frekwencyjny – wyścigi obejrzało prawie 21 tysięcy widzów.

  Wielka Wrocławska Nagroda Prezydenta Wrocławia (4 września) rozstrzygnęła się w niecodziennych okolicznościach. Na skoku trybunowym cztery konie miały upadek, a z jednego spadł jeździec i wyścig ukończyły tylko trzy. Walka o zwycięstwo rozegrała się między dwoma synami Jape’a: Nickiem trenowanym przez Elwirę Porębną i Larizano przez czeskiego trenera Stanislava Popelki.

  Na finiszowych metrach wyhodowany w SK Golejewko 11-letni Nick własności Elwiry Porębnej dosiadany przez Pavla Peprnę odparł atak o trzy lata starszego Larizano (hod. i wł. Stanislav Popelka) pod wodzą Jaroslava Myski i wygrał o szyję. Trzeci ze stratą siedmiu długości przybiegł trenowany na Partynicach przez Michała Borkowskiego 5-letni Minister Wojny (po Indy Champ), hodowli i własności Joanny i Jarosława Zalewskich, z Christopherem Robertsem w siodle.

  Wyhodowany w Golejewku Nick wygrywa Wielką Wrocławską 2022

  Nieco ponad miesiąc później większość koni z Wielkiej Wrocławskiej spotkała się ponownie w Crystal Cup. Francuskiej hodowli ośmioletni Haad Rin (po Samum) partynickiego trenera Roberta Świątka potwierdził swoją świetną formę w gonitwach z przeszkodami (wcześniej wygrał Nagrodę Otwarcia Sezonu Przeszkodowego i Nagrodę Tiumena) i łatwo zwyciężył. Dosiadający go Christopher Roberts w odpowiednim momencie podyktował swoje tempo, na które nie był w stanie odpowiedzieć żaden z rywali.

  Haad Rin własności Tadeusza Sieradzkiego, niezmuszony do maksymalnego wysiłku, minął celownik z przewagą sześciu długości nad wyhodowanym we Francji 6-letnim Gap Pierji (po Kapgarde), którego trenuje Josef Vana mł., dosiadał Josef Bartos, a właścicielem jest Scuderia Aichner SRL z Włoch. Trzeci ze stratą 12 długości finiszował 7-letni Her Him (po Kendargent), także francuskiej hodowli, trenowany przez swoją właścicielkę Ivanę Porkatovą.

  Haad Rin triumfował w Crystal Cup

  Niespodziankę w Wielkiej Partynickiej Nagrodzie Unico Logistics sprawił polskiej hodowli 6-letni Noble Eagle (po October) trenera Janusza Kozłowskiego. Pod wodzą Adama Cmiela łatwo pokonał faworyta z Czech, francuskiej hodowli 8-letniego Dominique’a (po Motivator) trenowanego przez Pavla Tumę i dosiadanego przez Jana Odlozila. Noble Eagle został wyhodowany przez Kishore Mirpuriego, który wraz z Katarzyną Kozłowską jest też jego właścicielem. Pokonany Dominique dla swojego właściciela Charvat Group s.r.o. wygrał wiele płotowych wyścigów we Włoszech, w tym rangi G1.

  Noble Eagle wygrał Wielką Partynicką, Leading Lion był w niej trzeci. Oba konie są trenowane na Służewcu przez Katarzynę i Janusza Kozłowskich

  Trzecie miejsce wywalczył kolejny podopieczny tr. J. Kozłowskiego, 5-letni Leading Lion (po Ruten) dosiadany przez Rostislava Bensa. Jego właścicielami są Katarzyna Kozłowska i Mariusz Konarski, który również wyhodował tego ogiera.

  Koń w polskim treningu wygrał jeszcze jedną z pięciu najważniejszych gonitw sezonu przeszkodowego na Partynicach – Nagrodę Przewodniczącego Sejmiku Dolnośląskiego (3000 m), czyli płotowy czempionat trzylatków. Tym zwycięzcą okazał się wyhodowany w SK Krasne i trenowany przez Emila Zaharieva Karak (po Exaltation), na którym jechał Pavel Peprna. Karak jest własnością syndykatu i reprezentuje barwy stajni WRS Racing.

  Karak to najlepszy z młodych koni, które pokazały się w sezonie 2022 na Partynicach

  Gościom z Czech przypadła w udziale Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego (4000 m), stanowiąca finał cyklu gonitw z przeszkodami dla czterolatków. Wygrał ją faworyt French Chardonnay (po Chardonney Tcheque) trenowany w Czechach przez Pavla Tumę. Zwycięzcy, wyhodowanego przez Charvat Group s.r.o. i stanowiącego jej własność, dosiadał Jan Odlozil. French Chardonnay wygrał również dwie inne gonitwy i pozostał niepokonany na Partynicach.

  Najważniejszym punktem sezonu w gonitwach płaskich była międzynarodowa Nagroda Konstelacji (kat. B, 4-l. i st. kl., 1907 m) i także ona zakończyła się polskim zwycięstwem. W stawce dziewięciu klaczy z Czech, Niemiec i Polski najlepsza okazała się irlandzkiej hodowli 4-letnia Kabula (po Fast Company) trenera Emila Zaharieva, którą do tego triumfu poprowadził Martin Srnec. Kabula należy do kilkuosobowej grupy właścicieli skupionych w stajni Folblut Dla Każdego.

  Kabula wygrała we Wrocławiu Nagrodę Konstelacji

  Drugie miejsce zajęła wyhodowana w Irlandii 4-letnia Sparkle Shout (po Red Jazz) pod Sanzharem Abaevem. Jej trenerem w Czechach jest Miroslav Nieslanik, a właścicielką Eva Nieslanikova. Na trzeciej pozycji finiszowała irlandzkiej hodowli 4-letnia Wedding Ring (po Holy Roman Emperor). Trenuje ją Adam Wyrzyk, w siodle miała Szczepana Mazura, a właścicielami są K. Mirpuri i W. Żmiejko.

  Podczas pierwszego dnia wyścigowego na Partynicach w sezonie 2022 padł rekord frekwencji – gonitwy obejrzało około 21 tysięcy widzów

  Prawie 21 tysięcy osób odwiedziło wrocławski tor podczas mityngu Otwarcia Sezonu, ustanawiając nowy rekord frekwencji. W całym sezonie 2022 wyścigi na Partynicach obejrzało ponad 81 tysięcy widzów.

  Piotr Pękala, Wrocławski Tor Wyścigów Konnych – Partynice

  Tekst został napisany dla Magazynu Wyścigowego “Kanat”, który ukazuje się razem z kwartalnikiem “Koń Polski” (nr 4/2022) i jest aktualnie dostępny w sieci Empik

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły