More

  Polskie źrebaki 2023 (cz. 1): Wnuki epokowego Galileo przyszły na świat w Golejewku

  Mamy pierwszych bohaterów naszego nowego cyklu na Traf News – „Polskie źrebaki 2023”. 7 i 8 stycznia w stadninie koni w Golejewku (która od kilku lat jest połączona z SK Iwno) urodziły się dwa gniade konie, których ojcem jest czeski i słowacki derbista Touch of Genius (Galileo – Festoso po Diesis). To klaczka od córki niemieckiego derbisty Belenusa Jałty oraz ogierek od Tyberii (po Estejo), który jest krewnym gwiazdy wyścigów płotowych we Francji, wyhodowanego w Iwnie Tunisa.

  Dzięki uprzejmości Sabiny Sorel, która jest hodowczynią w połączonej stadninie Iwno/Golejewko, otrzymaliśmy zdjęcia prawdopodobnie pierwszych folblutów urodzonych w tym roku w naszym kraju. Jeśli u kogoś urodziły się wcześniej – zachęcamy do przekazania informacji i przysłania zdjęć (naturalnie także poprosimy zdjęcia tych, które urodzą się w najbliższych dniach, tygodniach i miesiącach). Z wiadomości, które uzyskałem od kilkunastu hodowców i właścicieli z całej Polski, tradycyjnie najwięcej wyźrebień zaplanowanych jest na marzec i kwiecień, podobnie jest też w Golejewku.

  Jak poinformowała Sabina Sorel, Jałta i Tyberia miały termin na 10 i 11 stycznia, ale minimalnie się pospieszyły, co jest jak najbardziej w normie. „Ogierek miał ciężko, bo zapomniał o nogach i szedł samą główką, na szczęście udało się go naprowadzić” – napisała do nas hodowczyni z Golejewka.

  Pierwsze moje wrażenie ze zdjęć było takie, że ogierek od Tyberii jest w długich liniach i wysokonożny, co potwierdziła Sabina Sorel, dodając, że jeszcze jest taki „noworodkowy”. Klaczka od Jałty wygląda na zgrabną, szlachetną, bardzo żeńską w typie.

  Urodzona 7 stycznia w Golejewku klaczka po ogierze Touch of Genius od klaczy Jałta, córki niemieckiego derbisty Belenusa. Bardzo zgrabna, żeńska, szlachetna. Fot. Sabina Sorel

  Kolejną klaczą, od której w Golejewku spodziewają się źrebaka (termin na 10 stycznia), jest dobra pochodzeniowo Tawuła (Jape – Tabaka po Pyjama Hunt), źrebna trójkoronowanym w Polsce ogierem Bush Brave. „Mam nadzieję, że dorówna Tarikowi, jeszcze nie ma świeczek, więc pewnie przeciągnie” – napisała Sorel.

  „U Paradise sople konkret, trzeba w nocy czuwać” – napisał z kolei Przemysław Łucki, który prowadzi ośrodek hodowlano-treningowy 30 km od Golejewka. Paradise, siostra polskiego derbisty 2013 Patronusa, jest źrebna ogierem Exaltation i ma termin na 20 stycznia, ale ona z kolei raczej urodzi wcześniej.

  Coraz bardziej wyraźne „sople”, czy „świeczki”, jak nazywają je hodowcy (a wcześniej opuszczony brzuch i miednica), to zwykle sygnał, że klacz zbliża się do porodu. Napełnione mlekiem strzyki wówczas nabierają i wkrótce robią się z nich „świeczki”, bo na ich końcach pojawia się żółtawa, gęsta wydzielina gruczołu mlekowego.

  Świeczki u klaczy Paradise

  Wspomniany przez Sabinę Sorel, wyhodowany w Krasnem Tarik (od Tantry, która wygrała Oaks na Słowacji) to pierwszy syn Bush Brave’a, który pojawił się na polskich torach. Z debiutu 23 lipca 2022 roku w pięknym stylu wygrał z silnymi dwulatkami importowanymi z Zachodu, zwyciężył też w Nagrodzie Intensa (kategoria B, dla koni polskiej hodowli), był drugi w Nagrodzie Dorpata i siódmy w Mokotowskiej. Należący do rodziny Jaskólskich Bush Brave będzie krył w Golejewku także w 2023 roku (oficjalnie sezon stanówkowy zaczyna się 15 lutego).

  Jak nas poinformował hodowca w SK Krasne Roman Krzyżanowski (w Jaroszówce wyhodował tak wspaniałe konie jak Omen, Dietmar, Upsala, Susy, czy Kombinacja), najszybszy termin wyźrebienia w tej stadninie w 2023 roku (na 18 stycznia) ma klacz Marsa Alam (Forever Bond – Marana Tha po Kharoud), matka dobrego Machu Picchu (po Ecosse), który wygrał dwie gonitwy (w tym Nagrodę Scyrisa) jako dwulatek w poprzednim sezonie na Służewcu. Marsa Alam jest źrebna ogierem Shakeel (Dalakhani – Shamiyra po Medicean), zwycięzcą Grand Prix de Paris G1, którego do Polski sprowadziła firma Westminster.

  Wyhodowany w Krasnem Tarik, syn trójkoronowanego w Polsce Bush Brave’a, wygrał z debiutu wyścig dla dwulatków na Służewcu w sezonie 2022

  W 2023 roku w Krasnem przyjdą na świat źrebaki głównie po Yucatanie (także jest synem Galileo), trójkoronowanym w Polsce Va Banku i właśnie Shakeelu, a także nieliczna stawka po byłym championie reproduktorów w Polsce – ogierze Ecosse.

  Hodowczyni w Iwnie/Golejewku Sabina Sorel udostępniła nam listę z terminami wyźrebień klaczy z tej stadniny w sezonie 2023, wraz z informacją, jakimi ogierami zostały zaźrebione.

  Golejewko to stadnina, która wyhodowała największą liczbę zwycięzców polskiego Derby w historii naszych wyścigów – aż dziewiętnastu, ale ostatnim był Aksum, ponad 30 lat temu, w 1990 roku. Do tego w Derby w Wiedniu wygrywały Neman i Korab, a Tankred był koniem trójkoronowanym na Słowacji. Golejewko, którym przez wiele lat wspaniale kierował Maciej Świdziński, to kopalnia sukcesów i historii polskich wyścigów i hodowli.

  Klaczka, która jako pierwsza przyszła na świat w tym roku w Golejewku (7 stycznia), to córka ogiera Touch of Genius i klaczy Jałta, która pochodzi z rodziny, założonej w Golejewku po II wojnie światowej przez klacz Jagnę. To córka Ettore Tito i słynnej klaczy, wyhodowanej przez legendarnego Federico Tesio – Jacopa del Sellaio, która była włoską derbistką i oaksistką. Do Golejewka po wojnie trafiło wówczas, poprzez Niemcy, wiele cennych klaczy z Włoch, a dzięki Tesio Italia była wtedy źródłem czołowych koni na świecie.

  Pierwsze uwodzicielskie spojrzenia córki Touch of Geniusa i Jałty

  Druga córka Jacopa del Sellaio – Jałta (1946 po Ping Pong) założyła znakomitą rodzinę w Mosznej. Z tych dwóch odnóg idących od Jacopa del Sellaio przez kolejne dekady zostały w Polsce wyhodowane tak dobre konie jak: Jarabub, Jessica, Jessie-Jane, Jacaranda, Jam Hetman, Jazzman, Jovellanos, Jaszczurka, Jaźwiec, Jam Jessica, Jaguar, Jakusa, Jagabella, Jagoda, Jęczmień, Jagienka.

  Ta rodzina ciągle żyje i rodzą się z niej wartościowe konie. W sezonie 2022 wnuk Jagabelli (wygrała Oaks na Słowacji, jest rekordzistką toru na Służewcu na 1000 m, matką świetnej milerki Jagienki), wyhodowany przez Witolda Krzemińskiego Juris wygrał z debiutu wyścig dla dwulatków we Wrocławiu i był blisko piąty w Nagrodzie Mokotowskiej. W tym roku syn Baliosa powinien być jednym z najlepszych koni polskiej hodowli, być może włączy się do walki z importowanymi końmi w Derby.

  Matka pierwszej klaczki z Golejewka w 2023 roku, urodzona w 2009 roku Jałta, córka niemieckiego derbisty Belenusa (ojca tak znakomitych koni jak Intens, Hipoliner, Kardinale, czy Kundalini), była niezłą klaczą wyścigową, biegała w latach 2011-2015 aż 35 razy i wygrała 10 wyścigów (w tym we Wrocławiu Nagrodę Rutena, kategorii A) oraz ponad 116 tysięcy złotych. Jej potomstwo na razie nie błyszczało, z trójki zgłoszonej do wyścigów (Jarzębina, Jargo, Jamal), żaden koń nie wygrał dotąd gonitwy. Trzymamy kciuki, by klaczka po Touch of Genius miała udaną karierę.

  Ogierek urodzony 8 stycznia, od klaczy Tyberia (po Estejo), to krewny wybornego Tunisa (hodowli SK Iwno), który wygrał ponad 600 tysięcy euro w gonitwach płotowych we Francji, a obecnie jest w tym kraju reproduktorem. Tyberia zarówno ze strony ojca jak i matki jest spokrewniona z Tunisem, bowiem ojcem ich obu jest Estejo. Z kolei zarówno Tyberia, jak i matka Tunisa Tracja, to prawnuczki klaczy Tryńcza (po Tuny), urodzonej w 1980 roku w Iwnie.

  Urodzony 8 stycznia w Golejewku gniady ogierek (Touch of Genius – Tyberia po Estejo) jest w długich liniach i wysokonożny

  Tyberia była słaba wyścigowo, podobnie jak Tracja. Biegała 14 razy, wygrała jeden wyścig IV grupy na 1400 m. Jej potomstwo jeszcze nie biegało w wyścigach. Ta rodzina żeńska, choć nieliczna, jest jednak wyborna. Oprócz Tunisa, pochodzą z niej – derbistka Taormina, Taurów (zwycięzca nagród Moskwy- Derby KDL, Mokotowskiej i Kozienic), Tarnawa (Rulera, Ministra Rolnictwa), Tarczyn (Prezesa Rady Ministrów), Tarnogóra 1962 (zwyciężczyni nagród Oaks i Soliny), Tanamera (Iwna), Tripolis (St. Leger i Syreny), Tulipa (Wielka Warszawska), czy Treserka (Oaks).

  Ojciec dwóch pierwszych źrebaków urodzonych w tym roku w Golejewku – Touch of Genius to jeden z lepszych synów Galileo, trenowanych w Europie Środkowo-Wschodniej. Na 19 startów (w Czechach, na Słowacji i we Włoszech) wygrał 7 wyścigów i około 120 tysięcy euro. W 2015 roku wygrał pod Jaromirem Safarem czeskie i słowackie Derby, został wtedy koniem roku w Czechach.

  W czeskim St Leger na 2800 m był trzeci. Jako czterolatek zajął w Italii czwarte miejsce w Gran Premio di Milano G2 na 2400 m. W 2018 roku kończył karierę jako sześciolatek, wygrywając w Czechach Memoriał Smolika na 2400 m. Trenował go Josef Vana senior.

  W 2019 roku Touch of Genius zaczął kryć w stadninie w Mosznej. Z pierwszego rocznika koni po nim, sześć dwulatków zostało zgłoszonych do sezonu 2022 w Polsce. Do startu wyszło tylko cztery, więc trudno na razie ocenić go jako reproduktora, zwłaszcza, że powinny to być konie późniejsze i na długie dystanse. Żaden z nich nie wygrał wyścigu, ale w większości były to konie od przeciętnych w wyścigach i hodowli matek.

  Touch of Genius (Galileo – Festoso po Diesis) – zwycięzca Derby w Czechach i na Słowacji, był reproduktorem w Golejewku w sezonie 2022

  Celtic Touch biegała 5 razy w treningu Kazimierza Rogowskiego, dwa razy zajęła płatne miejsca (czwarte i piąte). Norden Touch zajmowała miejsca piąte, trzecie i ósme. Ad Rem była piąta i siódma. Nieźle wypadł za to w debiucie w październiku we Wrocławiu syn ogiera Touch of Genius – Utracjusz (od bardzo dobrej Uczitielki Tanca), który zajął trzecie miejsce za Green Cloverem i Power Djokerem. W wieku trzech lat, na dłuższych dystansach, te konie powinny progresować.

  W 2022 roku Touch of Genius krył w Golejewku, wraz z trójkoronowanym Bush Brave i znanym dobrze służewieckiej publiczności Umberto Caro.

  Narodziny wnuków Galileo w Golejewku to dopiero start naszego cyklu „Polskie źrebaki 2023”. Zapraszamy Państwa do stworzenia wspólnie galerii źrebaków pełnej krwi angielskiej i czystej krwi arabskiej, urodzonych w 2023 roku w Polsce (a także za granicą, jeśli ktoś wysłał klacz na stanówkę). Poprosimy wszystkich polskich (i nie tylko) hodowców i właścicieli o przesyłanie do nas informacji o narodzinach i zdjęć małych pupili, gdy w Waszej stadninie urodzi się w tym roku źrebak.

  Chętnie na Traf News zamieścimy zdjęcia tych młodych koni, przedstawimy ich rodziców oraz hodowcę/właściciela. Mamy nadzieję na szeroki odzew i to, że powstanie dzięki temu ciekawy cykl, który też – obok walorów informacyjnych – zintegruje środowisko wyścigowo-hodowlane w Polsce, będzie jednym z elementów podniesienia prestiżu hodowcy w Polsce, zachęcenia kolejnych osób do hodowania folblutów i arabów.

  Zdjęcia nie muszą być koniecznie superprofesjonalne i bardzo wysokiej jakości (zwykle pewnie technicznie będzie możliwe zrobienie na szybko zdjęcia w boksie smartfonem), chodzi o informację i pierwszy rzut oka miłośników hodowli i wyścigów na młodego źrebaka.

  Informacje prosimy przesyłać pod numer telefonu 502 499 907 (także WhatsApp) lub na adres mailowy:
  robertzielinski10.1972@admin

  Lista z terminami wyźrebień klaczy z Iwna/Golejewka (oraz kilku prywatnej własności w pensjonacie w tej stadninie) w sezonie 2023, wraz z informacją, jakimi ogierami zostały pokryte.

  Robert Zieliński, redaktor naczelny portalu Traf News

  Na zdjęciu tytułowym ogierek po Touch of Genius od Tyberii. Fot. Sabina Sorel

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły