Mamy pierwszych bohaterów naszego nowego cyklu na Traf News – „Polskie źrebaki 2023”. 7 i 8 stycznia w stadninie koni w Golejewku (która od kilku lat jest połączona z SK Iwno) urodziły się dwa gniade konie, których ojcem jest czeski i słowacki derbista Touch of Genius (Galileo – Festoso po Diesis). To klaczka od córki niemieckiego derbisty Belenusa Jałty oraz ogierek od Tyberii (po Estejo), który jest krewnym gwiazdy wyścigów płotowych we Francji, wyhodowanego w Iwnie Tunisa.
Dzięki uprzejmości Sabiny Sorel, która jest hodowczynią w połączonej stadninie Iwno/Golejewko, otrzymaliśmy zdjęcia prawdopodobnie pierwszych folblutów urodzonych w tym roku w naszym kraju. Jeśli u kogoś urodziły się wcześniej – zachęcamy do przekazania informacji i przysłania zdjęć (naturalnie także poprosimy zdjęcia tych, które urodzą się w najbliższych dniach, tygodniach i miesiącach). Z wiadomości, które uzyskałem od kilkunastu hodowców i właścicieli z całej Polski, tradycyjnie najwięcej wyźrebień zaplanowanych jest na marzec i kwiecień, podobnie jest też w Golejewku.
Jak poinformowała Sabina Sorel, Jałta i Tyberia miały termin na 10 i 11 stycznia, ale minimalnie się pospieszyły, co jest jak najbardziej w normie. „Ogierek miał ciężko, bo zapomniał o nogach i szedł samą główką, na szczęście udało się go naprowadzić” – napisała do nas hodowczyni z Golejewka.
Pierwsze moje wrażenie ze zdjęć było takie, że ogierek od Tyberii jest w długich liniach i wysokonożny, co potwierdziła Sabina Sorel, dodając, że jeszcze jest taki „noworodkowy”. Klaczka od Jałty wygląda na zgrabną, szlachetną, bardzo żeńską w typie.

Kolejną klaczą, od której w Golejewku spodziewają się źrebaka (termin na 10 stycznia), jest dobra pochodzeniowo Tawuła (Jape – Tabaka po Pyjama Hunt), źrebna trójkoronowanym w Polsce ogierem Bush Brave. „Mam nadzieję, że dorówna Tarikowi, jeszcze nie ma świeczek, więc pewnie przeciągnie” – napisała Sorel.
„U Paradise sople konkret, trzeba w nocy czuwać” – napisał z kolei Przemysław Łucki, który prowadzi ośrodek hodowlano-treningowy 30 km od Golejewka. Paradise, siostra polskiego derbisty 2013 Patronusa, jest źrebna ogierem Exaltation i ma termin na 20 stycznia, ale ona z kolei raczej urodzi wcześniej.
Coraz bardziej wyraźne „sople”, czy „świeczki”, jak nazywają je hodowcy (a wcześniej opuszczony brzuch i miednica), to zwykle sygnał, że klacz zbliża się do porodu. Napełnione mlekiem strzyki wówczas nabierają i wkrótce robią się z nich „świeczki”, bo na ich końcach pojawia się żółtawa, gęsta wydzielina gruczołu mlekowego.

Wspomniany przez Sabinę Sorel, wyhodowany w Krasnem Tarik (od Tantry, która wygrała Oaks na Słowacji) to pierwszy syn Bush Brave’a, który pojawił się na polskich torach. Z debiutu 23 lipca 2022 roku w pięknym stylu wygrał z silnymi dwulatkami importowanymi z Zachodu, zwyciężył też w Nagrodzie Intensa (kategoria B, dla koni polskiej hodowli), był drugi w Nagrodzie Dorpata i siódmy w Mokotowskiej. Należący do rodziny Jaskólskich Bush Brave będzie krył w Golejewku także w 2023 roku (oficjalnie sezon stanówkowy zaczyna się 15 lutego).
Jak nas poinformował hodowca w SK Krasne Roman Krzyżanowski (w Jaroszówce wyhodował tak wspaniałe konie jak Omen, Dietmar, Upsala, Susy, czy Kombinacja), najszybszy termin wyźrebienia w tej stadninie w 2023 roku (na 18 stycznia) ma klacz Marsa Alam (Forever Bond – Marana Tha po Kharoud), matka dobrego Machu Picchu (po Ecosse), który wygrał dwie gonitwy (w tym Nagrodę Scyrisa) jako dwulatek w poprzednim sezonie na Służewcu. Marsa Alam jest źrebna ogierem Shakeel (Dalakhani – Shamiyra po Medicean), zwycięzcą Grand Prix de Paris G1, którego do Polski sprowadziła firma Westminster.

W 2023 roku w Krasnem przyjdą na świat źrebaki głównie po Yucatanie (także jest synem Galileo), trójkoronowanym w Polsce Va Banku i właśnie Shakeelu, a także nieliczna stawka po byłym championie reproduktorów w Polsce – ogierze Ecosse.
Hodowczyni w Iwnie/Golejewku Sabina Sorel udostępniła nam listę z terminami wyźrebień klaczy z tej stadniny w sezonie 2023, wraz z informacją, jakimi ogierami zostały zaźrebione.
Golejewko to stadnina, która wyhodowała największą liczbę zwycięzców polskiego Derby w historii naszych wyścigów – aż dziewiętnastu, ale ostatnim był Aksum, ponad 30 lat temu, w 1990 roku. Do tego w Derby w Wiedniu wygrywały Neman i Korab, a Tankred był koniem trójkoronowanym na Słowacji. Golejewko, którym przez wiele lat wspaniale kierował Maciej Świdziński, to kopalnia sukcesów i historii polskich wyścigów i hodowli.
Klaczka, która jako pierwsza przyszła na świat w tym roku w Golejewku (7 stycznia), to córka ogiera Touch of Genius i klaczy Jałta, która pochodzi z rodziny, założonej w Golejewku po II wojnie światowej przez klacz Jagnę. To córka Ettore Tito i słynnej klaczy, wyhodowanej przez legendarnego Federico Tesio – Jacopa del Sellaio, która była włoską derbistką i oaksistką. Do Golejewka po wojnie trafiło wówczas, poprzez Niemcy, wiele cennych klaczy z Włoch, a dzięki Tesio Italia była wtedy źródłem czołowych koni na świecie.

Druga córka Jacopa del Sellaio – Jałta (1946 po Ping Pong) założyła znakomitą rodzinę w Mosznej. Z tych dwóch odnóg idących od Jacopa del Sellaio przez kolejne dekady zostały w Polsce wyhodowane tak dobre konie jak: Jarabub, Jessica, Jessie-Jane, Jacaranda, Jam Hetman, Jazzman, Jovellanos, Jaszczurka, Jaźwiec, Jam Jessica, Jaguar, Jakusa, Jagabella, Jagoda, Jęczmień, Jagienka.
Ta rodzina ciągle żyje i rodzą się z niej wartościowe konie. W sezonie 2022 wnuk Jagabelli (wygrała Oaks na Słowacji, jest rekordzistką toru na Służewcu na 1000 m, matką świetnej milerki Jagienki), wyhodowany przez Witolda Krzemińskiego Juris wygrał z debiutu wyścig dla dwulatków we Wrocławiu i był blisko piąty w Nagrodzie Mokotowskiej. W tym roku syn Baliosa powinien być jednym z najlepszych koni polskiej hodowli, być może włączy się do walki z importowanymi końmi w Derby.
Matka pierwszej klaczki z Golejewka w 2023 roku, urodzona w 2009 roku Jałta, córka niemieckiego derbisty Belenusa (ojca tak znakomitych koni jak Intens, Hipoliner, Kardinale, czy Kundalini), była niezłą klaczą wyścigową, biegała w latach 2011-2015 aż 35 razy i wygrała 10 wyścigów (w tym we Wrocławiu Nagrodę Rutena, kategorii A) oraz ponad 116 tysięcy złotych. Jej potomstwo na razie nie błyszczało, z trójki zgłoszonej do wyścigów (Jarzębina, Jargo, Jamal), żaden koń nie wygrał dotąd gonitwy. Trzymamy kciuki, by klaczka po Touch of Genius miała udaną karierę.
Ogierek urodzony 8 stycznia, od klaczy Tyberia (po Estejo), to krewny wybornego Tunisa (hodowli SK Iwno), który wygrał ponad 600 tysięcy euro w gonitwach płotowych we Francji, a obecnie jest w tym kraju reproduktorem. Tyberia zarówno ze strony ojca jak i matki jest spokrewniona z Tunisem, bowiem ojcem ich obu jest Estejo. Z kolei zarówno Tyberia, jak i matka Tunisa Tracja, to prawnuczki klaczy Tryńcza (po Tuny), urodzonej w 1980 roku w Iwnie.

Tyberia była słaba wyścigowo, podobnie jak Tracja. Biegała 14 razy, wygrała jeden wyścig IV grupy na 1400 m. Jej potomstwo jeszcze nie biegało w wyścigach. Ta rodzina żeńska, choć nieliczna, jest jednak wyborna. Oprócz Tunisa, pochodzą z niej – derbistka Taormina, Taurów (zwycięzca nagród Moskwy- Derby KDL, Mokotowskiej i Kozienic), Tarnawa (Rulera, Ministra Rolnictwa), Tarczyn (Prezesa Rady Ministrów), Tarnogóra 1962 (zwyciężczyni nagród Oaks i Soliny), Tanamera (Iwna), Tripolis (St. Leger i Syreny), Tulipa (Wielka Warszawska), czy Treserka (Oaks).
Ojciec dwóch pierwszych źrebaków urodzonych w tym roku w Golejewku – Touch of Genius to jeden z lepszych synów Galileo, trenowanych w Europie Środkowo-Wschodniej. Na 19 startów (w Czechach, na Słowacji i we Włoszech) wygrał 7 wyścigów i około 120 tysięcy euro. W 2015 roku wygrał pod Jaromirem Safarem czeskie i słowackie Derby, został wtedy koniem roku w Czechach.
W czeskim St Leger na 2800 m był trzeci. Jako czterolatek zajął w Italii czwarte miejsce w Gran Premio di Milano G2 na 2400 m. W 2018 roku kończył karierę jako sześciolatek, wygrywając w Czechach Memoriał Smolika na 2400 m. Trenował go Josef Vana senior.
W 2019 roku Touch of Genius zaczął kryć w stadninie w Mosznej. Z pierwszego rocznika koni po nim, sześć dwulatków zostało zgłoszonych do sezonu 2022 w Polsce. Do startu wyszło tylko cztery, więc trudno na razie ocenić go jako reproduktora, zwłaszcza, że powinny to być konie późniejsze i na długie dystanse. Żaden z nich nie wygrał wyścigu, ale w większości były to konie od przeciętnych w wyścigach i hodowli matek.

Celtic Touch biegała 5 razy w treningu Kazimierza Rogowskiego, dwa razy zajęła płatne miejsca (czwarte i piąte). Norden Touch zajmowała miejsca piąte, trzecie i ósme. Ad Rem była piąta i siódma. Nieźle wypadł za to w debiucie w październiku we Wrocławiu syn ogiera Touch of Genius – Utracjusz (od bardzo dobrej Uczitielki Tanca), który zajął trzecie miejsce za Green Cloverem i Power Djokerem. W wieku trzech lat, na dłuższych dystansach, te konie powinny progresować.
W 2022 roku Touch of Genius krył w Golejewku, wraz z trójkoronowanym Bush Brave i znanym dobrze służewieckiej publiczności Umberto Caro.
Narodziny wnuków Galileo w Golejewku to dopiero start naszego cyklu „Polskie źrebaki 2023”. Zapraszamy Państwa do stworzenia wspólnie galerii źrebaków pełnej krwi angielskiej i czystej krwi arabskiej, urodzonych w 2023 roku w Polsce (a także za granicą, jeśli ktoś wysłał klacz na stanówkę). Poprosimy wszystkich polskich (i nie tylko) hodowców i właścicieli o przesyłanie do nas informacji o narodzinach i zdjęć małych pupili, gdy w Waszej stadninie urodzi się w tym roku źrebak.
Chętnie na Traf News zamieścimy zdjęcia tych młodych koni, przedstawimy ich rodziców oraz hodowcę/właściciela. Mamy nadzieję na szeroki odzew i to, że powstanie dzięki temu ciekawy cykl, który też – obok walorów informacyjnych – zintegruje środowisko wyścigowo-hodowlane w Polsce, będzie jednym z elementów podniesienia prestiżu hodowcy w Polsce, zachęcenia kolejnych osób do hodowania folblutów i arabów.
Zdjęcia nie muszą być koniecznie superprofesjonalne i bardzo wysokiej jakości (zwykle pewnie technicznie będzie możliwe zrobienie na szybko zdjęcia w boksie smartfonem), chodzi o informację i pierwszy rzut oka miłośników hodowli i wyścigów na młodego źrebaka.
Informacje prosimy przesyłać pod numer telefonu 502 499 907 (także WhatsApp) lub na adres mailowy:
robertzielinski10.1972@admin

Robert Zieliński, redaktor naczelny portalu Traf News
Na zdjęciu tytułowym ogierek po Touch of Genius od Tyberii. Fot. Sabina Sorel