More

  Dwulatki 2023 (cz. 16): syn wybitnego Manduro ze stayerskimi papierami

  Ostatnim z omawianych zagranicznych dwulatków w treningu Krzysztofa Ziemiańskiego, kupionych na aukcjach jesienią 2022 roku, jest ogier po Manduro od od klaczy Question Of Time (po Olden Times), zakupiony przez firmę Westminster we Francji. Urodził się bardzo późno, bo dopiero 7 maja. Został wyhodowany przez Jocelyn Tatgett, a kosztował 24 tysiące euro. Trener Krzysztof Ziemiański: – Bardzo mi się podobał na aukcji i do teraz to się nie zmieniło. Ma ciekawe pochodzenie, powinien trzymać dystans. 

  Ojcem ogiera kupionego we Francji jest wybitny ogier niemieckiej hodowli – Manduro (Monsun – Mandlellicht po Be My Guest). Syn Monsuna był najwyżej ocenionym koniem 2007 roku (133 rpr) w Europie. Wygrał trzy gonitwy G1, w tym Prince of Wales’s Stakes na dwa kilometry. Startował przez trzy sezony i zarobił 1,4 miliona funtów.

  Stanówka nim w pierwszym roku kosztowała 40 tysięcy euro, ale po kilku latach spadła i utrzymywała się na poziomie 7 tysięcy euro. Dał dotąd trzy konie sklasyfikowane powyżej 115 funtów. Najlepszy był Vazirabad (120 rpr), który był topowym stayerem, wygrał Prix Royal-Oak (G1 – 3100m). 

  W minionym sezonie w Polsce nieźle po nim pokazał się Manwhataman, także własności Westminster oraz w treningu Krzysztofa Ziemiańskiego. W 2020 roku Manduro padł, więc w tym sezonie będziemy mieli przyjemność oglądać jego ostatnie dwulatki.

   Manduro wygrywa Prince of Wales’s Stakes podczas Royal Ascot. Fot. Racing Post.

  Matką dwulatka firmy Westminster jest siedemnastoletnia Question Of Time (Olden Times – Icaressa po Anabaa). Biegała w szesnastu gonitwach, a trzy wygrała (1400, 1600, 1650 metrów). Zarobiła z premiami 66 tysięcy euro. 

  Urodziła siedmioro koni, z nich tylko jeden wygrał, ale jak już trafiła zwycięzcę, to biegał on na dobrym poziomie. Good Question (także po Manduro, a więc pełny brat omawianego) startował aż 64 razy i wygrał 9 wyścigów. Był bardzo mocno eksploatowany, w każdym roku brał udział ponad dziesięciu gonitwach, a w najbardziej intensywnym sezonie ścigał się aż 16 razy, ale nawet raz wtedy nie wygrał.

  Ma za sobą pięć długich sezonów, a wygrywał tylko w trzech pierwszych. Niemniej jednak swoimi sukcesami, w drugim oraz trzecim roku startów, mógł zasłużyć na długą karierę. Wygrał w tym okresie cztery wyścigi rangi Listed na dystansach 2400 i 2500 metrów. Zajął także dwa czwarte miejsca w gonitwach G2 na trzy kilometry.

  Ojcem Question of Time jest topowy miler lat 2001-2003 – Olden Times (121 rpr). Wygrał Prix Jean Prat (G1 – 1800m) i był krótko trzeci w St James’s Palace Stakes (G1 – 1600 m). Dał dwa konie z ratingiem powyżej 110 funtów. Najlepszy był Times Up – wygrał dwa długodystansowe wyścigi G2 – Doncaster Cup (3600 m) oraz Lonsdale Cup (3300 m). 

  Babką ogiera kupionego za 24 tysiące euro jest Icaressa. Startowała cztery razy, ale biegała na bardzo niskim poziomie. Zadebiutowała w wieku trzech lat, a pozostałe starty miała jako czterolatka. Najlepszym jej wynikiem było zajęcie trzeciego miejsca w gonitwie maiden (ze stratą do zwycięzcy 6,5 długości). W hodowli też nie spisywała się za dobrze. Jej najlepszym produktem wyścigowym jest wymieniona wyżej Question Of Time.

  Sytuacja wygląda lepiej w przypadku trzeciej matki dwulatka treningu Ziemiańskiego. Dance Quest była druga w Listed na 1000 metrów, a później w hodowli dała dwie zwyciężczynie gonitw G2. 

  Michał Celmer

  Zdjęcie tytułowe przedstawia omawianego powyżej dwulatka. Fot. Westminster Facebook.

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły