More

  Dwulatki 2023 (cz. 13): czy trener Ziemiański ma kolejnego konia po ogierze Territories na miarę Clyde’a albo Good Gifta?

  Klacz po ogierze Territories od Tiger Lilly (po Galileo) urodziła się 4 kwietnia 2021 roku w Wielkiej Brytanii, została wyhodowana przez Selwood Bloodstock. Firma Westminster kupiła ją za 13 tysięcy gwinei (kurs zbliżony do funta) na aukcji Tattersalls w Newmarket i przekazała do treningu Krzysztofowi Ziemiańskiemu. W rodzinie matki widać możliwości dystansowe, z kolei od ojca dwulatka może dostać dużo szybkości. W dodatku konie po ogierze Territories błyszczą na Służewcu (Clyde jako dwulatek wygrał Nagrodę Ministra Rolnictwa), a z połączenia tego ogiera z dystansową rodziną matki, wziął się Good Gift. 

  – Ta klacz bardzo mnie ujęła i zależało mi na niej. Nawet nie liczyłem, że uda się ją kupić. Była stosunkowo niedroga – 13 tysięcy funtów. Nadal mi się podoba i to moja faworytka wśród młodych klaczy – powiedział trener Ziemiański.

  Territories (Invincible Spirit – Taranto po Machiavellian) brał udział w trzynastu wyścigach i zarobił w nich 700 tysięcy euro. Ścigał się na dystansach do mili. Był bardzo dobrym dwulatkiem, w Grand Criterium (G1 – 1400m) finiszował trzeci, ale po uznaniu protestu został przesunięty na drugą pozycję. Pierwszy na celowniku Gleneagles za crossing spadł ostatecznie na trzecie miejsce, a zwycięzcą został Full Mast. 

  Gleneagles został przeniesiony za crossing z pierwszego miejsca na trzecie w Prix Jean-Luc La Gardere (Grand Criterium), a Territories awansował z trzeciego na drugie. Fot. Jour de Galop.

  Territories trzylatkiem miał szansę pokonać Gleneaglesa w 2000 Gwinei, ale okazał się od niego słabszy o nieco ponad dwie długości i stajnia Godolphin musiała zadowolić się drugim miejscem. Trzy miesiące później Territories wygrał Prix Jean Prat (G1 – 1600m) i była to jego ostatnia wygrana w karierze. Później bez polotu biegał w czterech gonitwach rangi G3. 

  Od 2017 roku jest reproduktorem w stadninie Godolphin. Pierwsze cztery lata stanówka nim kosztowała 12 tysięcy funtów, a przez ostatnie trzy sezony – 10 tysięcy. Jego przychówek ściga się od 2020 roku i – jak na taką cenę stanówki – konie po nim biegają świetnie. Już czwórka z nich osiągnęła rating powyżej 115 funtów. Najwyżej oceniony został Aldaary, który łatwo wygrał wyścig Listed na 1400 metrów, ale większe wrażenie robią wyniki innych koni. 

  Syn Territories – Hoo Ya Mal, od matki po Montjeu, był drugi w angielskim Derby 2022, mimo kursu na zwycięstwo równego 150:1! Doskonale biega także Rougir od matki po ogierze Elusive City. Ścigała się dwudziestokrotnie i zarobiła już ponad milion dolarów. Wygrała między innymi Prix de l’Opera Longines (G1 – 2000m).

  W Polsce po Territoriesie biegały trzy konie. Clyde był topowym dwulatkiem sezonu 2022, wygrywając jeden z głównych wyścigów w tej kategorii wiekowej – Nagrodę Ministra Rolnictwa. Good Gift wygrał trzy wyścigi i był drugi w biegu o Nagrodę Przedświta, a Lesvos jest przyzwoitym koniem grupowym. 

  Hoo Ya Mal sensacyjnie zajmuje drugie miejsce w angielskim Derby 2022 za Desert Crown. Fot. Sky Sports.

  Matka klaczki ze stajni Westminster – Tiger Lilly (Galileo – Banquise po Last Tycoon) urodziła się w kwietniu 2011 roku. Karierę rozpoczęła jako trzylatka w maju. Zadebiutowała w wyścigu Maiden (gonitwa dla koni, które nie wygrały wcześniej gonitwy) rozgrywanym na dystansie 2400 metrów. Później dwa razy z rzędu była czwarta i ponownie wygrała (87 rpr). Wtedy była najlepsza w gonitwie handikapowej na 2800 metrów. W kolejnym handikapie zawiodła. Czterolatką wystartowała dwa razy, ale w obu przypadkach sobie nie poradziła i zajmowała dalekie lokaty. Łącznie wygrała niespełna 13 tysięcy funtów.

  Przed klaczą własności firmy Westminster córka Galileo urodziła cztery inne konie. Najdroższy z nich – Zoom Tiger (po ogierze Zoffany) źrebakiem został sprzedany za 115 tysięcy euro. Brał udział w tuzinie wyścigów, ale wygrał tylko jeden – dla koni dwuletnich na 1700 metrów. Najwyżej oceniony (84 rpr) został po zajęciu drugiego miejsca w gonitwie sprzedażowej rozgrywanej na 2400 metrów. Tiger Lilly (źrebna ogierem Time Test) została sprzedana za 28 tysięcy gwinei na aukcji Tattersalls February w Newmarket.

  Kolejny z synów Tiger Lilly – Tudor, także po ogierze Zoffany, biegał dziesięć razy, dwa wyścigi wygrał. Urodził się w 2019 roku i dość długo się rozkręcał, bo oba zwycięstwa odniósł z ciągu ostatnich trzech miesięcy (19 listopada oraz 7 grudnia). Najpierw wygrał handikap piątej klasy na dwa kilometry, a później klasy czwartej na 2400m. 

  Córka Galileo Tiger Lilly podczas aukcji Tattersalls February 2022. Fot. Tattersalls.

  Do tej pory jest aktywnym wyścigowcem jest także trzeci z rodzeństwa klaczy w treningu Krzysztofa Ziemiańskiego – Tiger Spirit (po ogierze Charm Spirit) i też ostatnio wygrał. Dziesiątego stycznia był najlepszy w gonitwie szóstej klasy na nawierzchni all-weather w wyścigu na 3300 metrów. W kwietniu ubiegłego roku wygrał tej samej rangi gonitwę na 3200 metrów. Oprócz ośmiu startów w biegach płaskich, cztery razy próbowany był także w wyścigach National Hunt, gdzie raz zajął drugie miejsce. Czwarty z potomków Tiger Lilly, kolejny z synów ogiera Zoffany, nie wyszedł do startu w wieku dwóch lat.

  Ojcem matki klaczki po ogierze Territories jest król hodowli Galileo (Sadler’s Wells – Urban Sea po Miswaki). Łatwo wygrał angielskie Derby w 2001 roku, ale najwyższą notę otrzymał po triumfie w King George VI And Queen Elizabeth Diamond Stakes (132 rpr). Na torach zarobił 1,6 miliona funtów. W hodowli zasłynął, dając najwyżej ocenionego konia w historii wyścigów Frankela (143 rpr) oraz 16 innych koni z ratingiem na poziomie 125 funtów lub wyższym. Wśród nich są takie sławy jak New Approach, Rip Van Winkle, Australia, Waldgeist, Nathaniel, Kyprios, Ulysses, Teofilo, Churchill, Japan, czy Ruler Of The World, a w Polsce derbista 2021 Guitar Man.

  Babką kwietniowej klaczy kupionej w Newmarket jest Banquise. Brała ona udział w czterech gonitwach skakanych we Francji (3500m i 3600m). Miała bardzo wysoką skuteczność, bo dwa z tych wyścigów wygrała, a zarobiła w sumie z premiami 17 tysięcy euro. Banquise większe osiągnięcia ma za to w hodowli. Wydała na świat piętnaście koni, z czego dziesięć wygrywało. Najlepsza była Cold Cold Woman (103 rpr), która wygrała wyścig rangi Listed w Stanach Zjednoczonych. 

  Dobrze spisywał się także Robin Hood, który zajął trzeci miejsce w Tattersalls Gold Cup (G1 – 2100 m). Nieźle biegała też Shada – druga w gonitwie Listed w San Siro i piąta tej samej rangi wyścigu we francuskim Deauville. 

  Wrażenie robi trzecia matka dwulatki firmy Westminster – Arctique Royale zapisała się na kartach historii zwycięstwem w irlandzkim klasyku 1000 Gwinei. Po świetnej karierze okazało się, że w hodowli także spisuje się bardzo dobrze. Urodziła dwóch zwycięzców wyścigów G2 oraz jedną zwyciężczynię G3. 

  Syn ogiera Territories Clyde był jednym z najlepszych dwulatków na Służewcu w sezonie 2022, wygrał Nagrodę Ministra Rolnictwa

  Michał Celmer

  Na zdjęciu tytułowym dwuletnia klacz po ogierze Territories od klaczy Tiger Lilly (po Galileo). Fot. Westminster Facebook.

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły