More

  Polskie źrebaki 2023 (cz. 5): Dwa piękne ogierki arabskie z Białki

  W ramach naszego cyklu “Polskie źrebaki 2023” mamy zdjęcia dwóch pierwszych młodziaków arabskich. Prezentujemy dwa przecudnej urody ogierki czystej krwi arabskiej, które urodziły się 3 stycznia w Stadninie Koni Białka. To siwy Ekstrakt (Falset – Estufa po Piaff) i gniady Hipolit (Pentagram – Hilajla po Medalion). Od Pani Hanny Sztuki, która jest kierownikiem stadniny w Białce, otrzymaliśmy piękne, artystyczne zdjęcia tych ogierków.

  Naprawdę bardzo gorący był początek stycznia 2023 w Białce. Pani Hanna Sztuka, kierownik Stadniny Koni Białka, poinformowała redakcję Traf News, że:

  “Mamy już 10 źrebaczków. Jednego hucułka i 9 czystej krwi arabskiej. Ogółem w Stadninie Koni Białka urodzą się w tym roku 54 źrebięta, w tym dwa hucuły i trzy małopolskie. Pozostałe to będą konie czystej krwi arabskiej. Na liście źrebiąt już urodzonych dominuje potomstwo ogiera Pentagram, który z kolei jest synem najwybitniejszego konia wyścigowego w historii naszych wyścigów – ogiera Druid. Oczekujemy także sporej grupy źrebiąt po synu białeckiego Pesala ogierze Palatino, po ogierze Falset – to ostatni syn słynnego Eksterna, a także sporej grupy źrebiąt potomka mega gwiazdy ringów pokazowych na świecie ogiera D Kaheel” – napisała Hanna Sztuka.

  Urodzony 3 stycznia 2023 roku w Białce Ekstrakt (Falset – Estufa po Piaff)

  Ogierek EKSTRAKT, siwy 2023 (Falset – Estufa po Piaff) – to pierwszy potomek ogiera Falset 2018, który jest z kolei ostatnim synem słynnego michałowskiego Eksterna, reprezentującego zanikający w Polsce ród Kuhailana Haifi. Należy podkreślić, że potomstwo Eksterna, podobnie jak i on sam, nieźle sobie radziło na torze wyścigowym. Jest więc nadzieja, że również Ekstrakt 2023 trafi do treningu wyścigowego, aby poddać się próbie dzielności – tak scharakteryzowała swojego młodego wychowanka Hanna Sztuka.

  Ogierek HIPOLIT, gniady 2023 (Pentagram – Hilajla po Medalion) – to z kolei wnuk najlepszego konia wyścigowego w polskiej powojennej historii, michałowskiego ogiera Druid. Pentagram to ogier niezwykle wszechstronny użytkowo. Pomimo zaawansowanego już wieku, zostawił do tej pory nieliczne potomstwo. W połączeniu z młodą klaczą, jaką jest Hilajla, widać potencjał na potwierdzenie, że polski koń arabski może być dzielny i piękny – to z kolei słowa Hanny Sztuki o drugim z ogierków urodzonych w Białce 3 stycznia. W następnych odcinkach przedstawimy kolejne młode konie z Białki.

  Hipolit (Pentagram – Hilajla po Medalion)

  Ojciec ogierka Ekstrakt – Falset (Ekstern – Flaminia po Gaspar) biegał sześć razy we Wrocławiu w treningu Piotra Nakoniecznego w gonitwach eksterierowych. Odznaczał się przede wszystkim urodą. Był dwa razy szósty, dwa razy siódmy, a trochę poprawił w swoich dwóch ostatnich startach, zajmując płatne miejsce – piąte i trzecie na 1600 m.

  Falset (Ekstern – Flaminia po Gaspar) – ojciec Ekstrakta

  Po II wojnie światowej rodzina, z której wywodzi się Falset, idąca od wyhodowanej w Gumniskach przez księcia Romana Sanguszkę epokowej klaczy Forta (po Kuhailan Abu Urkub), wydała jednak wiele koni o bardzo dużych zdolnościach wyścigowych. Synem Forty jest m.in. bardzo dobry na torze (dwa razy wygrał Nagrodę Porównawczą) i znakomity w roli reproduktora Czort (po Wielki Szlem), ojciec wielu gwiazd polskich wyścigów i hodowli.

  Epokowa klacz w polskiej hodowli – Forta, matka Czorta. Z tej rodziny pochodzi też Falset, ojciec Ekstrakta

  Wśród synów Czorta był legendarny El Paso, sprzedany do Stanów Zjednoczonych za milion dolarów. Czort jest też ojcem pięciu polskich derbistów arabskich, ogierów – Krezus 1963 (od klaczy Kreolka), Sabbat 1964 (od klaczy Sabellina), Elfur 1967 (od klaczy Ellora) i Pierrot 1969 (od klaczy Pierzga), a także klaczy Santa 1960 (od Sabelliny).

  Czort (Wielki Szlem – Forta) jest ojcem pięciu polskich derbistów

  Wielką sławą w tej rodziny był wnuk Forty – Fawor (Probat – Fatma po Anarchista), pokazowy champion świata, ale też zwycięzca nagrody Amuratha, który potrafił też dać dzielne wyścigowo konie. Syn Fawora – Dekor (od klaczy Dekada po Eternit) sensacyjnie wygrał polskie Derby 1996, a jeszcze lepszy był Borek (od klaczy Borowina po Etap), który w Derby na Służewcu był drugi za świetnym niemieckim Minosem, a ograł go w owianym do dziś legendą wyścigu o Nagrodę Janowa w 1991 roku.

  Matka Ekstrakta – Estufa (Piaff – Estara po Pesal) nie biegała. W wyścigach brał udział jeden jej syn – Estufin (po Amanito), w trzech startach w 2019 roku wygrał jedną gonitwę eksterierową na wrocławskich Partynicach.

  Pentagram (Druid – Pętla po Visbaden) – ojciec Hipolita

  Ojciec Hipolita – Pentagram (Druid – Pętla po Visbaden) miał niezłą karierę wyścigową w sezonach 2002-2003. Na 12 startów w treningu Doroty Kałuby wygrał cztery wyścigi, w tym nagrody Piechura i Pamira, był czwarty w Derby i piąty w Nagrodzie Janowa. Z tej samej rodziny co Pentagram (po wojnie kontynuowała ją Piewica, tę polską rodzinę udało się odzyskać z rosyjskiego Tierska) były też pokazowe championki świata – Pilarka i Pianissima.

  Championka świata Pianissima pochodzi z tej samej rodziny żeńskiej co Pentagram

  Rodzina ta ma też jednak znakomitych przedstawicieli jeśli chodzi o dokonania wyścigowe. Wywodzą się z niej bowiem polscy derbiści – wspomniany Pierrot i Piechur, który zdobył błękitną wstęgę z ogromną przewagą. Sędziowie orzekli, że drugi koń był za nim… daleko.

  Ojciec Pentagrama – Druid (Wojsław – Dalida po Probat) był fenomenalnym koniem wyścigowym, być może najlepszym w polskiej hodowli po II wojnie. W Polsce na 15 startów wygrał 13 wyścigów (w tym osiem kategorii A) i dwa razy był drugi (za Miletem w Nagrodzie Białki i za Williamem w Porównawczej. Zajął też szóste miejsce w wyścigu w Danii we wrześniu 1998 roku.

  Derbista arabski z 1997 roku Druid ze swoim stałym jeźdźcem Tomaszem Dulem

  Wśrod jego najcenniejszych triumfów były polskie Derby 1997 i dwa razy Nagroda Europy. Derbistką była jego matka Dalida (oba konie trenowała Dorota Kałuba), a polskie Derby 2003 wygrał też syn Druida – Gorec. Druid został sprzedany podczas aukcji w Janowie Podlaskim do Turcji za 500 tysięcy dolarów.

  Matka ogierka Hipolit – klacz Hilajla (Medalion – Hepala po Lawrence El Gazal) nie biegała w wyścigach, rodowód w ostatnich pokoleniach ma typowo eksterierowy, choć z tej rodziny były też dzielne konie wyścigowe. Choćby, wcale nie tak dawno, polski wicederbista Harbin (Eukaliptus – Halfa po Palas), który miał tego pecha, że był „wiecznie drugi” za wybitnym Druidem.

  Hipolit pochodzi z tej samej rodziny żeńskiej co polski wicederbista Harbin

  Z każdym tygodniem tego roku powinno się rodzić coraz więcej młodych koni i liczymy na dynamiczne rozkręcenie naszego cyklu “Polskie źrebaki 2023”. Zapraszamy Państwa do tworzenia wspólnie galerii źrebaków pełnej krwi angielskiej i czystej krwi arabskiej, urodzonych w 2023 roku w Polsce (a także za granicą, jeśli ktoś wysłał klacz na stanówkę). Poprosimy wszystkich polskich (i nie tylko) hodowców i właścicieli o przesyłanie do nas informacji o narodzinach i zdjęć małych pupili, gdy w Waszej stadninie urodzi się w tym roku źrebak.

  Chętnie na Traf News zamieścimy zdjęcia tych młodych koni, przedstawimy ich rodziców oraz hodowcę/właściciela. Mamy nadzieję na szeroki odzew i to, że powstanie dzięki temu ciekawy cykl, który też – obok walorów informacyjnych – zintegruje środowisko wyścigowo-hodowlane w Polsce, będzie jednym z elementów podniesienia prestiżu hodowcy w Polsce, zachęcenia kolejnych osób do hodowania folblutów i arabów.

  Hipolit ze swoją matką, klaczą Hilajla po Medalion

  Zdjęcia nie muszą być koniecznie superprofesjonalne i bardzo wysokiej jakości (zwykle pewnie technicznie będzie możliwe zrobienie na szybko zdjęcia w boksie smartfonem), chodzi o informację i pierwszy rzut oka miłośników hodowli i wyścigów na młodego źrebaka.

  Informacje prosimy przesyłać pod numer telefonu 502 499 907 (także WhatsApp) lub na adres mailowy:
  [email protected]

  Robert Zieliński

  Na zdjęciu tytułowym ogierek Ekstrakt, urodzony 3 stycznia w Białce

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły