More

Lagertha Rhyme w zapisie do Gulf Cup – zobaczcie filmy z jej sześciu wygranych wyścigów

Pięcioletnia Lagertha Rhyme (Gutaifan – Cockney Rhyme po Cockney Rebel), która była gwiazdą wyścigów na Służewcu w sezonach 2020-2021 w treningu Macieja Kacprzyka, a wygrała ostatnio sześć wyścigów z rzędu w Arabii Saudyjskiej, została zgłoszona do gonitwy dla klaczy Gulf Cup na dystansie 1600 metrów, która zostanie rozegrana w piątek 27 stycznia w Rijadzie. Siwa klacz jest też we wstępnym zapisie do najwyżej dotowanej gonitwy na świecie, z pulą nagród 20 milionów dolarów – Saudi Cup, ale w gronie aż 115 koni, więc o ostateczną kwalifikację będzie bardzo trudno.

Ma też jednak zapisy do czterech innych gonitw (na dystansach od 1200 do 2100 m na trawie i piachu) rozgrywanych podczas tego mityngu (24-25 lutego), w tym trzech lokalnych wyścigów G3 z pulą nagród 1,5 mln dolarów. Start w jednej z tych gonitw jest bardziej realny. Babka Lagerthy Rhyme – Regent’s Park została wyhodowana przez Elżbietę II i jest krewną znakomitego Baaeeda oraz legendarnych klaczy hodowli i własności królowej angielskiej – Highclere i Height of Fashion.

Jeden z efektownych finiszów Lagerthy Rhyme w Arabii Saudyjskiej. Fot. JSCA Facebook

Na 13 startów w Arabii Saudyjskiej Lagertha Rhyme wygrała sześć wyścigów na piachu, wszystkie w swoich ostatnich startach – od 17 września 2022 roku do 13 stycznia 2023. Przygotowaliśmy dla naszych czytelników linki do filmów z wszystkich zwycięskich startów tej dzielnej klaczy – warto zobaczyć:

(670) H1443 M39 R06 – YouTube

(670) H1443 M48 R06 – YouTube

(670) H1443 M51 R10 – YouTube

(670) H1443 M60 R08 – YouTube

(670) H1443 M72 R05 – YouTube

(670) H1443 M83 R11 – YouTube

Trenowana przez Naifa Almandeela Lagertha Rhyme zarobiła dotychczas na torach w Arabii Saudyjskiej 769 500 saudyjskich rriali, czyli około 880 tysięcy złotych. Najważniejszy start do tej pory zaliczyła w swoim ostatnim wyścigu 13 stycznia 2023 roku w Prince Sultan Ben A/Aziz Cup (pula nagród 700 tysięcy rriali), który miał rangę lokalnego G2 (nie są zaliczane do serii Pattern, Lagertha nadal nie ma więc statusu black type). Wygrała tę gonitwę na dystansie 2000 metrów o 2,75 długości w stawce piętnastu klaczy (czas 2 min 04,91 s).

Dekoracja po jednym ze zwycięstw Lagerthy Rhyme w Arabii Saudyjskiej. Fot. JSCA Facebook

W piątek 27 stycznia Lagertha ma wystartować w najwyżej dotowanej gonitwie, spośród tych, w których startowała w Arabii Saudyjskiej – Gulf Cup dla klaczy na dystansie 1600 metrów z pulą nagród 750 tysięcy rriali saudyjskich (zgłoszono 12 koni). Ma na niej jechać dżokej Ricardo Ferreira, który nie dosiadał jej w ostatnich zwycięskich startach.

Lagertha Rhyme została wypatrzona na aukcji roczniaków Tattersalls w Newmarket przez byłą prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych Agnieszkę Kacprzyk. Ponieważ klacz była niewysoka, dość mizernie wyglądała, udało się ją szczęśliwie kupić za okazyjną cenę 3500 funtów. Dość powiedzieć, że sama stanówka jej ojcem, ogierem Gutaifan, kosztowała 12,5 tysiąca euro (ale spadła przez 10 do 6 i do 3000 euro w 2023 roku), a do tego dochodzą jeszcze przecież koszty utrzymania matki i źrebaka.

Lagertha Rhyme przed startem na paryskim torze Longchamp w gonitwie Listed dla klaczy. Fot. MK Racing

W Polsce na 10 startów wygrała w sezonach 2020-2021 cztery wyścigi i 141 600 złotych dla trójki właścicieli (Agnieszka Kacprzyk, Zuzanna Król oraz Filip Krupa). Trzy razy startowała jako trzylatka we Francji w gonitwach Listed dla klaczy na dystansach 1400-1600 m i wypadła w nich dobrze, choć zabrakło jej trochę szczęścia, była bardzo blisko statusu black type. Dwa razy zajmowała szóste miejsce i raz piąte. Otrzymała w Racing Post rating 99 funtów.

Jako dwulatka W treningu Macieja Kacprzyka siwa klacz sporo urosła i rozwinęła się z brzydkiego kaczątka w księżniczkę, która stała się numerem 1 wśród dwuletnich klaczy na Służewcu. Na 6 startów na Służewcu trzy razy wtedy wygrała (II grupa, Skarba i Efforty) była druga w debiucie i Nagrodzie Dakoty oraz trzecia w Ministra Rolnictwa, gdzie po lekko spóźnionym finiszu nieznacznie przegrała z Power Barbarianem i Anatorem. Jako jedyna potrafiła pokonać Power Barbariana, gdy był dwulatkiem, zrobiła to w Nagrodzie Skarba (o dwie długości).

Jako trzylatka siwa córka Gutaifana w Polsce wygrała Nagrodę Pink Pearla na dystansie 1800 m, była też druga w nagrodach Wiosennej i Mosznej (1600 m) oraz trzecia w Westminster Freundschaftspreis. Po sezonie 2021 została sprzedana na aukcji Arqany za 41 tysięcy euro kupcom z Arabii Saudyjskiej. Gdyby udało się w gonitwach we Francji zyskać miano klaczy black type, cena byłaby na pewno znacznie wyższa.

Lagertha Rhyme na Służewcu wygrała cztery wyścigi

Ojciec Lagerthy – Gutaifan, poprzez swego znakomitego ojca Dark Angela, jest wnukiem Acclamation, który jest również dziadkiem Power Barbariana. Gutaifan był wysokiej klasy jednostronnym sprinterem, biegał na dystansach 1000-1200 m, wygrał 4 wyścigi na 7 startów, w tym gonitwy G2 Prix Robert Papin i Flying Childers Stakes i był drugi w Prix Morny G1. Jego najwyższy rating na torze to 114, ale żaden z jego potomków nie przekroczył jeszcze 110 funtów.

Poza Lagerthą Rhyme w Polsce biegało jeszcze sześć innych koni po Gutaifanie, ale żaden nie dotarł do czołówki. Trzy gonitwy wygrał Betfan, po jednej Limlight i Cosmic Gift, bez wygranej biegały Zaknafein i Caro Grigio.

Matka Lagerthy – Cockney Rhyme była przeciętna wyścigowo. Na 10 startów nie wygrała żadnego wyścigu, była dwa razy druga, zarobiła 2386 funtów, jej najwyższy rating to zaledwie 72. Przed Lagerthą urodziła dwa konie, Picture Poet na 21 startów nie wygrał wyścigu, natomiast pełny brat Lagerthy, o rok starszy, również siwy, G for Gabriel, na 37 startów wygrał cztery wyścigi na dystansach od 1500 do 2400 m, ale jego szczytowy rating to zaledwie 69 funtów.

Ojciec matki Lagerthy, czyli Cockney Rebel, biegał mało, ale dobrze. Na 6 startów wygrał 3 razy, w tym dwa klasyki 2000 Guineas na milę, zarówno w Anglii jak i Irlandii (wycenione na 123 funty). Jako reproduktor nie sprawdził się zbyt dobrze. Stanówka nim spadła stopniowo z 10 przez 8 do 4,5 i 3, a w 2021 roku było to 1000 funtów. Najlepsze konie po nim nie przekraczały 105 funtów, byli to głównie sprinterzy i milerzy. W Polsce błysnęła córka Cockney Rebela – Cockney Blue, która jako dwulatka wygrała trzy wyścigi, w tym nagrody Dakoty i Efforty i 85 tysięcy złotych. Jako trzylatka zawiodła, była jedynie druga w Nagrodzie Rzeki Wisły.

Kolejne matki Lagerthy również są po sprinterach – Green Desert, Machiavellian, Shadeed, So Blessed. Jej babka Regent’s Park biegała dla królowej angielskiej. Wygrała dla Elżbiety II jeden wyścig (2000 m) na siedem startów, urodziła dwa solidne konie na poziomie 86-88 funtów. Wyższej klasy była prababka New Assembly (z bardzo mocnej odnogi rodziny 2-f), która dla The Queen wygrała dwa wyścigi, była z miejscami w Listed i szósta w G1 (Nassau Stakes).

Lagertha Rhyme jest więc daleką krewną wspaniałego ogiera Baaeed, który na 11 startów wygrał 10 wyścigów i był drugi na liście najlepszych koni świata w sezonie 2022 z ratingiem 135 funtów. Pierwszą klaczą, która występuje wspólnie w rodowodzie Baaeeda i Lagerthy Rhyme jest wyhodowana przez Elżbietę II Highlight z 1958 roku (matka legendarnej Highclere, która wygrała dla Królowej 1000 Guineas Stakes i francuski Oaks, a urodziła znakomitą Height of Fashion).

Pochodzący z tej samej rodziny co Lagertha Rhyme, Baaeed, Hihgclere, czy Height of Fashion – Thibaan wygrywa na Służewcu Nagrodę Pawimenta w sezonie 2022. Fot. Monika Metza-Jodłowska

w 2022 roku do Polski trafił z Anglii bardzo bliski krewny Baaeeda – pięcioletni Thibaan, najpierw trenowany na Służewcu dla właścicieli z Izreala przez Macieja Jodłowskiego, a później przez Krzysztofa Ziemiańskiego. Thibaan jest półbratem matki niepokonanego Baaeeda. Miał jednak roczną przerwę w startach z powodu kłopotów zdrowotnych i debiut w Polsce mu nie wyszedł. Thibaan zajął dopiero ósme miejsce w Nagrodzie Dżudo, ale w drugim starcie w listopadzie w ładnym stylu zwyciężył w Nagrodzie Pawimenta.

Robert Zieliński, współpraca Michał Celmer

Zdjęcie tytułowe przedstawia klacz Lagertha Rhyme, wygrywającą Prince Sultan Ben Abdulaziz Cup (Saudi Arabian G2 – 2000m). Fot. JSCA Facebook.