More

  Polski derbista i arabski koń roku 2022 Han Rastaban będzie trenował i startował we Francji!

  Zwycięzca polskiego Derby i Nagrody Europy G3 pięcioletni Han Rastaban (Assy – HN Rana po Bengali d’Albret) w środę 25 stycznia opuścił Służewiec po wspaniałej karierze pod okiem trenera Andrzeja Laskowskiego. Teraz będzie trenował w ośrodku na południu Francji i w sezonie 2023 startował w wyścigach w tym kraju.

  – Zwykle w takich przypadkach trenerzy żałują, że konie odchodzą, są niezadowoleni, że tracą dobrego konia. Jednak ja też jestem właścicielem koni i podchodzę do tego inaczej. Uważam, że to wielka szansa dla Han Rastabana na dalszy rozwój, na pokazanie się we Francji w dużych międzynarodowych wyścigach, bo w Polsce wygrał już największe wyścigi, miał wspaniałą karierę. Tak jak sygnalizowałem już wcześniej, Han Rastaban w tym sezonie może być jeszcze lepszym koniem niż w 2022 roku, on jeszcze się wzmacnia, robi się coraz silniejszy, dojrzalszy, nabiera doświadczenia – powiedział Traf News trener Andrzej Laskowski.

  Wyhodowany przez spółkę Nessa Arabians Han Rastaban został wybrany najlepszym koniem arabskim w polskich wyścigach w 2022 roku. Przez dwa lata biegał na Służewcu 10 razy, wygrał pięć wyścigów, cztery razy był drugi i raz trzeci (w debiucie jako trzylatek w II grupie). Suma zdobytych przez niego nagród to 247 900 zł.

  Jako trzylatek biegał 5 razy, po wygraniu II i I grupy (Nagroda Eldona), zwyciężył aż o siedem długości w Nagrodzie Baska od ogiera Saden Al Khalediah. Sezon 2022 zaczął od dwóch drugich miejsc za świetnym Zenhafem – w Nagrodzie Kabareta i Derby Europy Centralnej (przegrał o dwie długości). W tym drugim wyścigu Zenhaf pobił rekord toru na Służewcu na 2000 metrów – 2 min 12,9 s.

  Dekoracja zwycięzców po wielkim triumfie Han Rastabana w polskim Derby

  Trener Andrzej Laskowski nie był jednak zadowolony z jazdy Martina Srneca w tym wyścigu, wycofania konia w dystansie i ze spóźnionego finiszu. W polskim Derby Han Rastabana dosiadał już Szczepan Mazur. W tym wyścigu, przeznaczonym dla koni polskiej hodowli, Zenhaf nie mógł startować. Han Rastaban wygrał w niespotykanym stylu, z przewagą aż czternastu długości nad Ewestem.

  Najważniejszy wyścig roku w Polsce dla koni arabskich, Sheikh Zayed Bin Sultan Al Nahyan – Nagrodę Europy (G3 PA) Han Rastaban też wygrał w kapitalnym stylu, o trzy długości. Derbista na prostej fantastycznie finiszował pod Szczepanem Mazurem i łatwo pokonał wielką faworytkę Amwaj Al Khalediah, która w celowniku straciła drugie miejsce na rzecz Wielkiego Dakrisa.

  Han Rastaban wygrywa pod Szczepanem Mazurem Nagrodę Europy, bijąc derbistę Wielkiego Dakrisa i znakomitą Amwaj Al Khalediah

  Amwaj al Khalediah zrewanżowała się Han Rastabanowi w Nagrodzie Michałowa, pokonując go o cztery długości. To był ostatni dotychczas start polskiego arabskiego konia roku 2022.

  Trener Laskowski ma w stajni następcę Han Rastabana, jego trzyletniego półbrata, ogiera Hyrokkin (Al Mourtajez – HN Rana po Bengali d’Albret), który jest w innym typie niż polski derbista 2022, ale sprawia wrażenie bardzo silnego i utalentowanego konia.

  Jego ojciec Al Mourtajez (Dahess – Arwa po Nuits St Georges) był jednym z najlepszych koni arabskich w historii wyścigów (rating we Francji aż 60,5). Dwa razy wygrał Qatar Arabian World Cup G1 na torze Longchamp w Paryżu w latach 2015-2016 (dwa lata później w tym wyścigu zwyciężył trenowany we Wrocławiu przez Michała Borkowskiego Fazza Al Khalediah).

  Konie z pierwszego rocznika po ogierze Al Mourtajez udanie zadebiutowały w sezonie 2022 na francuskich torach, a w Polsce błysnął jego syn Ocean Al Maury, który wygrał nagrody Europejczyka i Białki. Spośród potomstwa Al Mourtajeza gonitwę dla koni polskiej hodowli wygrał też Harun RA, a bez wygranej, choć na przyzwoitym poziomie, biegały John d’Vialettes i Jason d’Vialettes.

  Han Rastaban jest zinbredowany 3×3 na świetnego ogiera Tidjani (Flipper – Managhi po Saint Laurent), wnuka epokowej klaczy Mandragore, a także 4×4 na wybitnego ogiera Manganate, który jest synem Mandragore. Ta klacz występuje więc w piątym pokoleniu u Han Rastabana aż cztery razy.

  Ojcem Han Rastabana jest Assy, syn legendarnego Amera i klaczy Margouia (po Tidjani). Spośród jego potomstwa dobre wyniki w Polsce osiągnęły również: Al Jassim, Oficer, Medan, Zoi, Java d’Vialettes.

  Matka polskiego derbisty HN Rana biegała w Polsce 12 razy, wygrała aż siedem wyścigów (suma nagród 39 170 zł), w tym Nagrodę Sabelliny. Przed Han Rastabanem urodziła słabego Harisa, średniego ogiera HN Rasal oraz bardzo dobrego Han Bersaela (po Jalnar al Khalediah), który wygrał Nagrodę Sambora, był drugi w Janowa i w Derby.

  Robert Zieliński

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły