More

  Polskie źrebaki 2023 (cz. 13): Siostra derbistki Nemezis Victoria Drummond urodziła silną klaczkę po Baliosie

  Przed laty dużą popularnością cieszył się film „Rzeczpospolita babska”. Klimatem z tego filmu zapachniało w Stadninie Pegaz. W niedzielę 19 lutego rano hodowca Andrzej Zieliński przysłał nam najpierw wiadomość, że: „Dziś w nocy Dorchester (po Lope de Vega) urodziła klaczkę. Najładniejszy źrebak, patrząc na te 4 tegoroczne. Wszystkie źrebaki mamy po Balios. Wyślę wkrótce kilka zdjęć”. Wieczorem w niedzielę kolejna wiadomość ze stadniny braci Zielińskich: „Przed chwilą Furia urodziła piątą klaczkę z rzędu w tym roku”. Ale to nie był koniec, za kilka minut Andrzej Zieliński napisał: „Trzeci poród w 24 h. Właśnie urodziła Sofira Olkowskich. Ogierek i teraz modlitwy o drugiego, bo zostały nam dwa porody”. Zanim jednak przedstawimy wymienione źrebaki, w części nr 13 naszego cyklu prezentujemy dziś sylwetkę świetnej pochodzeniowo córki Baliosa, która urodziła się w Stadninie Pegaz dwa dni wcześniej – 17 lutego. Jej matką jest Victoria Drummond (Sea The Stars – Rezyana po Redoute’s Choice), siostra Nemezis, która w treningu Andrzeja Walickiego wygrała dla braci Zielińskich w 2019 roku Derby i Oaks. Obie klacze są z tej samej odnogi rodziny 2-d co legendarny Northern Dancer, idą wprost od jego matki Natalmy.

  Bracia Zielińscy wyraźnie cenią i lubią tę rodzinę, a nawet mają do niej dobrą rękę, bowiem w 2017 roku kupili za 80 tysięcy euro klacz Nemezis, która właśnie w 2019 roku wygrała polskie Derby i Oaks. Na 19 startów Nemezis zwyciężyła w siedmiu wyścigach (suma nagród 454 tysiące złotych). Oprócz dwóch klasyków Nemezis wygrała także nagrody Soliny, Krasne (aż 3 razy), była druga i dwa razy trzecia w Wielkiej Warszawskiej, druga w Nagrodzie Prezesa Totalizatora Sportowego. Niedawno Nemezis trafiła do hodowli, w tym roku ma być we Francji stanowiona ogierem Victor Ludorum (po Shamardal), zwycięzcą francuskiego klasyku 2000 Guineas.

  Nemezis wygrywa polskie Derby 2019

  Do stadniny Pegaz została zakupiona też, po niezłej karierze w Wielkiej Brytanii, siostra Nemezis – Victoria Drummond, która kosztowała sporo mniej, ale wcale nie mało, jak na klacz hodowlaną po karierze wyścigowej – 26 tysięcy funtów na aukcji Tattersalls December Mare Sale. Obie klacze licytował agent Witold Miedzianowski. Jako źrebak Victoria została sprzedana za 80 tysięcy euro, ale jako roczniak zmieniła właściciela zaledwie za 4500 funtów, przechodząc do stajni znanego trenera Marka Johnstona.

  Victoria Drummond (rocznik 2015, a więc o rok starsza od Nemezis) biegała 8 razy, wygrała 3 wyścigi i 29 tysięcy funtów (rating 96). Wygrywała jako trzyletnia i czteroletnia na długich dystansach – 2700, 2400 i 2800 m. Co ciekawe, dwa razy wygrywał na niej James McDonald, wybrany najlepszym dżokejem świata w 2022 roku. Matka obu klaczy Rezyana biegała 15 razy w Australii, wygrała trzy wyścigi na dystansach 900-1500 m.

  Victoria Drummond z córką po Baliosie

  Mała klaczka, która jest córką Baliosa i Victorii Drummond, ma niezwykle interesujący inbred 4×3 na samą Urban Sea, zwyciężczynię Łuku Triumfalnego, matkę Galileo i Sea The Starsa. Jest bardzo ciekawa, nietypowa z budowy, inna niż większość źrebaków. Co prawda na dość długich nogach, ale za to krótsza kłoda, jednak bardzo silna, pełna, nabita, z wyraźnie zarysowanymi mięśniami. W podobnym typie jest jej matka. Stosunkowo krótka, ale strasznie silna, muskularna. Taki też był z budowy Northern Dancer, ale przecież wszystkie te konie idą od Natalmy.

  Z kolei Nemezis i Victoria Drummond (obie wyhodowane przez Renatę Coleman) mają inbred 4×4 na przekazującego dużo szybkości Danziga, który jest ojcem wybitnego w hodowli Danehilla. Natomiast nietypowy, rzadki inbred ma matka obu klaczy – Rezyana, bo jest to 4×3 na swoją prababkę Spring Adieu, która jest babką właśnie Danehilla. Aż cztery razy w rodowodzie Rezyany w pierwszych pięciu pokoleniach występuje słynna Natalma, matka Northern Dancera.

  Mała klaczka jest zinbredowana 4×3 na słynną Urban Sea

  28 stycznia tego roku w Stadninie Pegaz urodziła się inna klaczka z rodziny 2-d, idąca w prostej linii od Natalmy. To córka ogiera Balios i klaczy Tiamina (po Dark Angel).

  Rodzina żeńska, idąca od Almahmoud i Natalmy, wsławiła się przede wszystkimi ogierami, które po dobrej karierze torowej zostawały wybitnymi reproduktorami. Od tych imion może zawrócić się w głowie. Oprócz Northern Dancera były to: Danehill, Machiavellian, Halo (ojciec zwycięzcy Kentucky Derby i epokowego reproduktora w Japonii – Sunday Silence), Cannonade (zwycięzca Kentucky Derby), L’Emigrant (klasyk Poule d’Essai des Poulains), Arctic Tern, Orpen, Proud Citizen, Exit to Nowhere, Bago, Ocean of Wisdom, czy Maxios, a wcześniej (lub nie idące przez Almahmoud) – Hurry On, Grey Momus, Spectacular Bid, Bellini, Kitten’s Joy, Arakan.

  Za założycielkę rodziny 2-d uważana jest siwa Emma, urodzona w 1817 roku w Wielkiej Brytanii. Natomiast złote lata tej odnogi rodziny 2-d zaczęły się od sławnej Mother Goose, urodzonej w 1922 roku w Stanach Zjednoczonych, której imieniem nazwana jest jedna z najbardziej prestiżowych gonitw G1, rozgrywana od 1957 roku na torze Belmont Park. Mother Goose jest babką Almahmoud i prababką Natalmy, matki Northern Dancera.

  Do najlepszych synów Northern Dancera na torach i w hodowli należą: Nijinsky (ostatni koń trójkoronowany w Anglii), Sadler’s Wells (ojciec Galileo i Montjeu), Lyphard, Nureyev, The Minstrel, Vice Regent, Northern Taste, Storm Bird (ojciec Storm Cata), Danzig (ojciec Danehilla), Dixieland Band, El Gran Senor, Try My Best, Northfields, czy Northern Baby.

  Pierwszy spacer małej klaczki z rodziny Natalmy

  Ojcem klaczki urodzonej w sobotę 11 lutego jest wyhodowany przez szejka Sultana Bin Khalifa Al Nahyana Balios (Shamardal – Elle Galante po Galileo) w treningu Davida Simcocka nie biegał dużo, tylko 6 razy, wygrał dwa wyścigi, ale zdołał odnieść jeden prestiżowy sukces – jako trzylatek zwyciężył podczas Royal Ascot w King Edward VII Stakes G2 na 2400 m. Był też drugi w Newmarket Stakes LR na 2000 m. Wygrał też z debiutu jako dwulatek w listopadzie w Kempton na 1600 m.

  Startował też w Grand Prix de Paris G1 na 2400 m, gdzie zajął piąte miejsce na 6 koni, ale stracił do zwycięskiego Erupt tylko 3,5 długości. Kompletnie nie wyszedł mu wyścig Great Voltigeur G2 w Yorku na 2400 m, gdzie zajął szóste miejsce na 7 koni, ale aż 43 długości za zwycięskim Storm The Stars.

  Zakończył karierę startem jako czterolatek na torze Meydan w Dubai City of Gold G2 na 2400 m, w którym był czwarty na sześć koni, ponad 9 długości za dobrym Postponed. Balios zarobił w całej karierze 168 tysięcy funtów, rating w Racing Post 115.

  W sezonie 2018 krył we Francji w Haras du Hoguenet po 2500 euro. Urodziło się z tego rocznika 9 koni po nim, z których 3 wyszły dotąd do startu. Najlepszy z nich jest Winteriscoming, który wygrał już dwie gonitwy płotowe i był z miejscem w wyścigu Pattern.

  Balios

  W sezonie 2022 z pierwszego w naszym kraju rocznika po ogierze Balios z dobrej strony pokazał się Juris, który wygrał z debiutu we Wrocławiu, a w Nagrodzie Mokotowskiej zajął bliskie piąte miejsce, a także Pagani, półsiostra derbisty Patronusa.

  Z każdym tygodniem tego roku powinno się rodzić coraz więcej młodych koni i liczymy na dynamiczne rozkręcenie naszego cyklu “Polskie źrebaki 2023”. Zapraszamy Państwa do tworzenia wspólnie galerii źrebaków pełnej krwi angielskiej i czystej krwi arabskiej, urodzonych w 2023 roku w Polsce (a także za granicą, jeśli ktoś wysłał klacz na stanówkę). Poprosimy wszystkich polskich (i nie tylko) hodowców i właścicieli o przesyłanie do nas informacji o narodzinach i zdjęć małych pupili, gdy w Waszej stadninie urodzi się w tym roku źrebak.

  Chętnie na Traf News zamieścimy zdjęcia tych młodych koni, przedstawimy ich rodziców oraz hodowcę/właściciela. Mamy nadzieję na szeroki odzew i to, że powstanie dzięki temu ciekawy cykl, który też – obok walorów informacyjnych – zintegruje środowisko wyścigowo-hodowlane w Polsce, będzie jednym z elementów podniesienia prestiżu hodowcy w Polsce, zachęcenia kolejnych osób do hodowania folblutów i arabów.

  Zdjęcia nie muszą być koniecznie bardzo wysokiej jakości (zwykle pewnie technicznie będzie możliwe zrobienie na szybko zdjęcia w boksie smartfonem), chodzi o informację i pierwszy rzut oka miłośników hodowli i wyścigów na młodego źrebaka.

  Informacje prosimy przesyłać pod numer telefonu 502 499 907 (także WhatsApp) lub na adres mailowy:
  [email protected]

  Robert Zieliński

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły