More

  Polskie źrebaki 2023 (cz. 15): Dziecko miłości – pierwszy na świecie potomek Umberto Caro

  W ramach cyklu „Polskie źrebaki 2023” prezentujemy klaczkę, której ojcem jest świetnie znany z występów w ostatnich latach na Służewcu urodziwy Umberto Caro, a matką Harley Wings, córka angielskiego i irlandzkiego derbisty Harzanda. To pierwszy na świecie źrebak po Umberto Caro, a w roli hodowczyni debiutuje właścicielka tego ogiera, znana z polskich wyścigów amazonka Karolina Kamińska. Coraz więcej osób ze środowiska polskich jeźdźców i trenerów jest też hodowcami koni. Wśród nich są choćby Andrzej Walicki, Adam Wyrzyk, Andrzej Laskowski, Przemysław Łucki, Katarzyna Kozłowska, Beata i Wojciech Olkowscy. Jednak to bardzo rzadki przypadek, nawet na świecie, że hodowczynią konia jest osoba, która wygrywała gonitwy zarówno na ojcu, jak i na matce tego źrebaka, jak w przypadku Karoliny Kamińskiej.

  „Witam. 22 lutego 2023 roku na świecie pojawił się pierwszy potomek po Umberto Caro. Jest to dziecko mojej miłości. Holly Dolly, bo tak chcę ją nazwać, urodziła się bardzo szybko i bez powikłań. Mama Harley Wings (Harzand – Rouge d’Amour po Shamardal) też czuje się świetnie” – napisała do nas szczęśliwa i pełna emocji Karolina Kamińska, przysyłając zdjęcia pierwszej córki Umberto Caro, który w sezonie 2022 był ogierem czołowym w stadninie w Golejewku i będzie też stanowił tam w tym roku.

  Holly Dolly tuż po urodzeniu

  „Holly Dolly urodziła się w Zalesiu Górnym w mojej przydomowej stajni. Było to dla mnie ogromne wyzwanie. Przez ostatnie dwa tygodnie nie spałam po nocach, w końcu 22 lutego o 19.15 zaczęła rodzić. Można powiedzieć, że w końcu stałam się hodowcą” – dodała Kamińska, która na swoim profilu na Facebooku zamieściła filmiki z pierwszych spacerów Holly Dolly, a klaczka jest wyjątkowo urodziwa i rozbrykana, szczególnie lubi strzelać z zadu.

  Pierwsze kroki na świecie córki Umberto Caro i Harley Wings

  „Fajna jest, zgrabna, pełna, dość silna, taka sprężysta, robi dobre ważenie. Ładne linie ma i widać, że nabiera na siebie” – odpisałem po obejrzeniu zdjęć i filmików. „Mimo że to pierwszy źrebak, to jest dość duża. Oby tylko zdrowa była” – odpowiedziała jej hodowczyni.

  Pierwsze przytulanki mamy i córki

  Karolina Kamińska ma doświadczenie nie tylko z polskich wyścigów, ale pracowała również przez siedem lat w Wielkiej Brytanii, gdzie śledziła rynek wyścigowy i hodowlany, co pomaga w zakupach koni na zagranicznych aukcjach. Jeździła przejażdżki u bardzo dobrych trenerów – Michaela Jarvisa, Clive’a Brittaina, Sir Michaela Stoute’a, a także w ośrodku stadniny Darley, w którym były zajeżdżane i przygotowywane młode konie przed wejściem w poważny trening w stajni wyścigowej. W jej polskiej stajni popularne są teraz wieloosobowe syndykaty w gronie znajomych i przyjaciół.

  Gest triumfu Karoliny Kamińskiej po wylicytowaniu Harley Wings na aukcji Goffs w Irlandii za 12 500 euro

  Matka Holly Dolly – Harley Wings została zakupiona w październiku 2019 roku na aukcji roczniaków firmy Goffs w Irlandii za 12 500 euro, należy do grupy właścicieli, w skład której – oprócz Karoliny Kamińskiej – wchodzą: J. Bartniczuk – Interguard, J. Kostera – Cybersecurity, M. Kostera i S. Skowrońska-Kostera. Harley Wings była trenowana przez partnera Karoliny Kamińskiej, ciągle aktywnego i skutecznie jeżdżącego „dżokeja z żelaza” – Wiaczesława Szymczuka.

  Papużki nierozłączki

  Sympatyczny „Wiesiek”, mimo licznych wypadków i kontuzji, nie poddaje się, a jeszcze w sezonie 2022 wygrywał duże wyścigi na Służewcu (nagrody Wiosenną i Syreny) na trenowanej przez siebie Jenny of Success, która też należy do Kamińskiej i wspólników, a są nimi: M. i S. Borys, J. Kostera – Cybersecurity, M. Kostera, S. Skowrońska-Kostera, A. Tokarska-Sommer, W. Sommer. Alfreda Tokarska-Sommer przed laty też wygrywała gonitwy na Służewcu jako amazonka, ścigała się m.in. z Szymczukiem.

  „Na razie w hodowli mamy tylko Harley Wings, ale kolejną klaczą przeznaczoną do hodowli będzie Jenny of Success. Póki co, została jednak w treningu na sezon 2023 i świetnie się czuje” – poinformowała Karolina. Szybka i niezwykle waleczna Jenny of Success została zakupiona na listopadowej aukcji roczniaków Arqany w Deauville za zaledwie 2 tysiące euro, a okazała się czołową milerką na Służewcu, która jako trzylatka potrafiła wygrywać z tak znakomitymi końmi jak Timemaster, czy Emiliano Zapata.

  Jenny of Success (na zdjęciu wygrywa pod Wiaczesławem Szymczukiem Nagrodę Wiosenną) była jedną z gwiazd wyścigów na Służewcu w sezonie 2022, a w przyszłości ma trafić do polskiej hodowli

  Harley Wings nie biegała jako dwulatka, jako trzylatka zaliczyła tylko cztery starty. W debiucie, 15 maja 2021 roku, zajęła pod Karoliną Kamińską (która dosiadała jej w każdym starcie) trzecie miejsce za Cape’Cry i Takabro. Cztery tygodnie później ta para łatwo wygrała gonitwę w ramach Women Power Series. Kamińska i Harley Wings o 3,5 długości wyprzedziły Toccatinę, dosiadaną przez Joannę Balcerską.

  Karolina Kamińska na Harley Wings wygrywa gonitwę Women Power Series

  Po tym zwycięstwie klacz szybko została rzucona na głębszą wodę. W dniu Derby 2021 zajęła szóste miejsce w gronie dziesięciu koni w Nagrodzie Novary (I grupa dla klaczy). 1 sierpnia w polskim Oaksie Harley Wings również zajęła szóste miejsce w gronie dziesięciu klaczy. Przed nią były same uznane „firmy” – niemiecka Nania (druga w polskim Derby), Paradise Hill, Wedding Ring, Lady Gabi i Gabriella Essence, a za pupilką Kamińskiej przybiegły Nayefa, Virago Westminster, Lady Joanna i Tres Amour.

  Niestety, to był ostatni występ w karierze Harley Wings. „Niestety, lekko się ruszyła, miała Novary i Oaks po strasznym błocie. Można było poczekać i ją leczyć, ale nie chcieliśmy ryzykować” – wyjaśniła Kamińska.

  Karolina Kamińska na rękach koleżanek świętuje zwycięstwo na Harley Wings

  Harley Wings została skierowana do hodowli i akurat zbiegło to się z tym, że karierę wyścigową zakończył również ukochany ogier Kamińskiej Umberto Caro, który został reproduktorem w stadninie w Golejewku. Dwójka koni, na których Karolina wygrywała wyścigi, w sezonie stanówkowym 2022 została ze sobą połączona, a owocem ich miłości jest właśnie urodzona 22 lutego tego roku Holly Dolly.

  Jej hodowczynią jest Karolina Kamińska, ale wspólnicy pozostają współwłaścicielami Harley Wings. Jeszcze nie zapadła decyzja, czy i jakim ogierem córka Harzanda będzie kryta w tym roku. – Mam plan kryć „Buszkiem” (trójkoronowanym w Polsce ogierem Bush Brave – przyp. red.), ale to będzie zależało od tego, czy reszta współwłaścicieli chce mieć kolejnego źrebaka. Bo może kolejnego będą chcieli mieć oni – przedstawia sytuację Kamińska.

  Zamyślona Holly Dolly

  Ojciec klaczy Harley Wings – Harzand (Sea The Stars – Hazariya po Xaar) biegał dla swego hodowcy księcia Aga Khana tylko 7 razy, ale czterokrotnie zwyciężał, w tym w angielskim i w irlandzkim Derby. Zaczynał krycie w 2017 roku w Gilltown Stud w Irlandii po 15 tysięcy euro, ale konie po nim rozczarowują (zwykle są późne i dystansowe, często dość delikatne), stanówka spadała do 10, 8, później 5 tysięcy euro i za tyle będzie krył w 2023 roku w Kilbarry Lodge Stud w Irlandii.

  Tylko cztery konie po nim uzyskały dotychczas rating w granicach 100 funtów. W gonitwach płaskich tylko jeden koń po Harzandzie wygrał dotąd gonitwę Pattern – Go On Carlras Listed w Szwecji w Sztokholmie. Status black type ma też French Fusion po płatnych miejscach w Irlandii w gonitwach Listed. Syn Harzanda Dionis wygrał płotowy wyścig G1 w włoskim Merano.

  Z mamą w boksie

  W Polsce biegało dotąd 7 koni po Harzandzie (co ciekawe, wszystkie to klacze) i akurat okazały się one niezłe w naszych warunkach. Oprócz Harley Wings pod dwa wyścigi wygrywały – najlepsza z nich Paradise Hill (wygrała Nagrodę Soliny, była druga w Oaksie, trzecia w Krasne i siódma w Derby), Fast Skarmish i Gloria Gentis (w tym Nagrodę Nemana jako dwulatka w sezonie 2022), a cztery Lady Joanna (trzecia w Efforty i Soliny, dwunasta w Derby, dziewiąta w Oaks).

  Harley Wings jest zinbredowana 4×5 na francuskiego derbistę (championa trzyletnich stayerów w Europie) i świetnego reproduktora – Darshaana, też hodowli Agi Khana. Jej kolejne matki idą po tak dobrych ogierach jak – francuski derbista i aktualna gwiazda hodowli Shamardal, angielski derbista Sir Percy, epokowy reproduktor Sadler’s Wells oraz świetny na torze i w hodowli Riverman.

  Pierwsze posiłki Holly Dolly

  Matka klaczy Harley Wings – Rouge d’Amour (Shamardal – Scarlet Belle po Sir Percy) nie biegała. Harley Wings była jej pierwszym przychówkiem. Rok po niej urodziła w 2019 roku ogierka Memento Mori (po Fast Company), który teraz jest już wałachem, a trafił do treningu do Czech do Vaclava Luki jr. W 2022 roku jako trzylatek biegał 7 razy we Francji i pokazał się z dobrej strony. Wygrał dwa wyścigi na 1600 m (maiden w Clairefontaine i conditions klasy pierwszej w Deauville) i 46 775 euro. Ma wysoki rating 44, ale od wygranej 27 sierpnia nie startował.

  Babka Harley Wings – Scarlet Belle wygrała jeden wyścig jako trzylatka i urodziła jednego zwycięzcę. Cenna w hodowli była za to prababka – córka Sadler’s Wellsa Nicola Bella (też wygrała wyścig jako trzylatka), która urodziła znakomitego Neatico, zwycięzcę Grosser Dalmayr Bayerisches Zuchtrennen G1 i czterech gonitw G3 w Niemczech. Jej córka Beautyandthebeast wygrała 6 wyścigów, w tym Las Palmas Handicap G2 i LR. Inna jej córka Persian Belle nie biegała, ale dwa konie od niej wygrywały G2 i G3 i były z miejscami w G1.

  Harley Wings i Holly Dolly na padoku w Zalesiu Górnym pod Warszawą

  Harley Wings pochodzi z rodziny 19-b (klaczy Constantia), z której najbardziej zasłynął w ostatnich latach angielski derbista New Approach, a która wydała tak dobre konie jak:
  Never Bend, Bold Reason (Lalun, Be Faithful), Windsor Lad, Athens Wood, Solferino, Vedette, Frontal, Tony Bin, New Approach (Park Express, Dazzling Park, Shinko Forest), Was, Bolkonski, Wolver Hollow, Alfred Nobel, Sica Boy, Colin, Ebor, Wildair, Sir Hugo.
  W Polsce: Dameto, Freedom (Francja), Lanos.

  Imponujący urodą, chwytający za oko ciemnogniady, niemal kary Umberto Caro (Stormy River – Une Pivoine po Pivotal) długo (sześć sezonów w latach 2016-2021) i bardzo dobrze biegał na warszawskim Służewcu (41 startów, 10 zwycięstw, suma nagród 344 tysiące złotych) dla Karoliny Kamińskiej i Jana Nesteruka. Wygrał między innymi dwa razy sprinterską Nagrodę Syreny, a w 2021 roku, na zakończenie kariery – Criterium. Przez pierwsze dwa sezony trenował go Krzysztof Ziemiański, a później Wiaczesław Szymczuk.

  Umberto Caro wygrał na Służewcu 10 wyścigów

  Umberto Caro był próbowany na różnych dystansach. Wygrywał zarówno pozagrupowe gonitwy sprinterskie nawet na 1300 m (oprócz Criterium, Nagroda Deer Leapa pod Karoliną Kamińską), jak i najdłuższy wyścig na Służewcu dla folblutów – Nagrodę Sac-a-Papier na 3200 m (też pod Kamińską). Umberto Caro został zakupiony w 2015 roku na aukcji roczniaków Arqany w Deauville za 10 500 euro.

  Ojciec Umberto Caro – Stormy River (Verglas – Miss Bio po River Mist) biegał 16 razy, wygrał 5 wyścigów i 895 tysięcy dolarów. Zwyciężył w Prix Jean Prat G1 na 1600 m, był drugi w dwóch innych gonitwach milerskich G1 – St. James’s Palace Stakes i Prix du Moulin oraz trzeci w francuskim klasyku 2000 Guineas. Reproduktorem był tanim, zaczynał w 2008 roku od 8 tysięcy euro i stopniowo spadał aż do 2 tysięcy w 2022 roku. Dał sporo rzetelnych koni, ale nie z wysokiej półki, najwyżej z jego potomstwa do ratingu 112 funtów doszły Sky Power i Remus de la Tour.

  Umberto Caro może więc przekazywać potomstwu sporo szybkości, bo Stormy River był wysokiej klasy milerem, a matka urodziwego ogiera Une Pivoine jest córka znakomitego sprintera i reproduktora Pivotala. Une Pivoine była niezła wyścigowo, miała status black type, na 16 startów wygrała dwa wyścigi na dość długich jak na córkę Pivotala dystansach 1800 i 2400 m.

  Umberto Caro jako ogier czołowy w stadninie koni w Golejewku

  Była też trzy razy druga w gonitwach Listed na 1600, 1800 i 2100 m (najwyższy rating 105 funtów za drugie miejsce w Prix Isonomy LR na 1600 m). Spośród jej potomstwa, oprócz Umberto Caro, wygrywał tylko Brionnais (po Soldier of Fortune), który zwyciężył w pięciu wyścigach płotowych i przeszkodowych oraz jednym płaskim, zarabiając 132 tysiące euro.

  W sezonie 2022 Umberto Caro był ogierem czołowym w stadninie koni Golejewko, w tym roku także będzie tam krył (cena stanówki 2300 zł brutto). Jego jedyną właścicielką jest teraz Karolina Kamińska. – Pan Jan Nesteruk odsprzedał mi swoją połowę udziałów w moje urodziny przed ostatnią wygraną – wyjawiła Kamińska.

  Trzymamy kciuki za udane potomstwo Umberto Caro i dobre wyniki Holly Dolly oraz innych koni na torach wyścigowych.

  Robert Zieliński

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły