More

  Źrebaki urodzone w purpurze od Enable i matki Alpinisty

  Dwukrotna zwyciężczyni Nagrody Łuku Triumfalnego Enable urodziła w sobotę 11 marca swojego drugiego źrebaka – klaczkę po ogierze Dubawi. Z kolei Alwilda, matka Alpinisty, która w 2022 roku triumfowała w Prix l’Arc de Triomphe, też urodziła w tym roku kolejną klaczkę po Frankelu i ponownie będzie kryta tym niepokonanym w czternastu startach ogierem. O takich źrebakach Anglicy zwykli mawiać – urodzone w purpurze.

  W przypadku pierwszego syna Enable, urodzonego w 2022 roku, to nie tylko płynie w jego żyłach królewska krew, ale nawet imię ma w tym kierunku. Nazywa się The Kingman i synem znakomitego ogiera Kingman (Invincible Spirit – Zenda po Zamindar), który na osiem startów wygrał siedem wyścigów, w tym cztery razy G1 na 1600 m – Irish 2000 Guineas, St. James’s Palace Stakes, Sussex Stakes i Prix Jacques Le Marois. Jedynej porażki doznał w Irish 2000 Guineas, gdy był drugi. W 2014 roku został wybrany koniem roku w Europie.

  Pierwszym przychówkiem Enable jest urodzony w 2022 roku The Kingman (po Kingman). Fot. Juddmonte

  Przez ostatnie trzy lata Kingman krył po 150 tysięcy funtów w Banstead Manor Stud, oddziale stadniny Juddmonte, która należy – podobnie jak Enable – do spadkobierców zmarłego w 2021 roku księcia Khalida Abdullaha, hodowcy obu koni. W sezonie 2023 cena stanówki Kingmanem spadła do 125 tysięcy funtów. Kingman to ojciec tak znakomitych koni jak Palace Pier (rating 127 funtów), Persian King, Kinross, Roseman, czy Calyx.

  W ubiegłym roku Enable odbyła randkę ze słynnym Dubawim (Dubai Millennium – Zomaradah po Deploy) w Dalham Hall Stud, należącej do szejka Mohammeda. Wówczas ta przyjemność kosztowała 250 tysięcy funtów, w tym roku trzeba już za stanówkę Dubawim zapłacić 350 tysięcy funtów i jest to najwyższa cena w Europie. Z tego połączenia w sobotę 11 marca o 6.50 rano urodziła się Banstead Manor Stud kasztanowata klaczka, drugi przychówek Enable.

  W sobotę 11 marca 2023 roku Enable urodziła kasztanowatą klaczkę po ogierze Dubawi. Fot. Juddmonte

  Wyhodowany w Darley Dubawi (z jedynego rocznika po znakomitym Dubai Millennium, zwycięzcy Dubai World Cup) biegał tylko 8 razy, wygrał 5 wyścigów 1,2 mln dolarów (rating 128). Trzy razy triumfował w G1 – w Irish 2000 Guineas, Prix Jacques le Marois na 1600 m i jako dwulatek w National Stakes na 1400 m, w angielskim Derby na 2400 m był trzeci (3 długości za Walk In The Park i 8 długości za Motivatorem).

  Jako reproduktor okazał się fenomenem. Zaczynał w 2006 roku w Dalham Hall Stud w Anglii od 25 tysięcy funtów, by w 2009 roku cena spadła do 15 tysięcy, ale później już rosła lawinowo, w 2014 roku było to 100 tysięcy, a dwa lata później już 225 tysięcy funtów. Od 2017 do 2022 wynosiła 250 tysięcy funtów. W sezonie 2022 Dubawi zdetronizował Frankela i został championem reproduktorów w Wielkiej Brytanii, a cena stanówki nim skoczyła w tym roku do 350 tysięcy funtów.

  Po Dubawim biegało dotąd 1010 koni, z których 672 wygrywały, łącznie 1527 wyścigów na sumę ponad 40 milionów funtów. Dał aż 53 zwycięzców gonitw G1. Najsłynniejsze konie dotąd po nim to: Ghaiyyath, Makfi, Al Kazeem, Lord North, Postponed, Too Darn Hoot, Monterosso, Benbatl, Night of Thunder, Poet’s Voice, New Bay, Zarak. W 2022 roku dołączyły do nich Coroebus (zwycięzca klasyku 2000 Guineas Stakes w Newmarket w 2022 roku), czy Modern Games, który wygrał francuskie 2000 Guineas, a także Breeders Cup Mile G1 w Keeneland (w 2021 roku zwyciężył z kolei w BC Juvenile Turf G1).

  Dubawi – najdroższy ogier w Europie, cena stanówki w 2023 roku 350 tysięcy funtów

  W 2022 roku Dubawi dał trzech zwycięzców klasyków, 43 zwycięzców gonitw black type, w tym siedmiu triumfatorów gonitw G1 na dystansach od 1200 m w Platinium Jubilee (Naval Crown) do St. Leger na 2800 m w Doncaster, gdzie triumfował Eldar Eldarov. Ostatnim wielkim triumfem Dubawiego było zwycięstwo jego syna Rebel’s Romance w USA w Breeders Cup Turf G1 na 2400 m. Wcześniej Rebel’s Romance wygrał dwie gonitwy G1 w Niemczech – Preis von Europa i Westminster Grosser Preis von Berlin.

  Fenomenalna Enable (Nathaniel – Concentric po Sadler’s Wells, na którego jest zinbredowana 3×2) na 19 startów wygrała 15 wyścigów (w tym jedenaście G1!) i ponad 10 mln funtów (rating 129). Dwa razy triumfowała w Nagrodzie Łuku Triumfalnego, trzy razy w King George and Queen Elizabeth, dwa razy w Yorkshire Oaks, wygrała też Epsom Oaks, Irish Oaks, Breeders Cup Turf i Eclipse Stakes. Próbowała – jako pierwszy koń w historii – zwyciężyć w tym wyścigu trzeci raz, jednak w 2019 roku zajęła drugie miejsce, niespodziewanie pokonana przez niemieckiego Waldgeista. W roku 2020 była w Łuku szósta.

  Za trzecim razem nie udało się wygrać Nagrody Łuku Triumfalnego. W 2019 roku Enable była druga za Waldgeistem. Fot. Sky Sports

  Kilka dni temu w Lanwades Stud przyszła na świat pełna siostra znakomitej klaczy Alpinista (Frankel – Alwilda po Hernando), zwyciężczyni Prix l’Arc de Trimphe 2022. W przeciwieństwie do słynnej siostry oraz matki (a także jej trzech wcześniejszych protoplastek) tegoroczna klaczka nie jest siwa, ale gniada. Alwilda w tym roku ponownie ma być kryta Frankelem.

  Alpinista była pierwszym przychówkiem Alwildy. Jej półsiostra Alpenblume (po Kendargent) z rocznika 2019, wygrała trzy wyścigi na 6 startów, zajmowała drugie i trzecie miejsca w Listed w Niemczech i we Francji. Alwilda ma też trzyletniego ogierka po Oasis Dream i roczną klaczkę po Iffraaj.

  Alwilda z urodzoną w tym roku klaczką po Frankelu, a więc pełną siostrą Alpinisty, tylko gniadą, nie siwą, jak jej kolejne cztery matki i siostra. Fot. Lanwades Stud

  Hodowczynią i właścicielką Alpinisty jest szwedzka miliarderka Kirsten Rausing, która wraz z rodziną jest współwłaścicielką wielkiej firmy Tetra Pak, międzynarodowego szwedzkiego koncernu, zajmującego się głównie recyklingiem kartonów i tworzyw sztucznych. W 2020 roku Kirsten Rausing była w gronie 150 najbogatszych ludzi świata w rankingu Forbes, a także na siódmym miejscu wśród najbogatszych kobiet mieszkających w Wielkiej Brytanii, z majątkiem szacowanym – bagatela – na 13 miliardów dolarów.

  To niesamowita sprawa, ale Rausing wyhodowała (w renomowanej brytyjskiej Lanwades Stud) także matkę, babkę i prababkę Alpinisty – Alwildę, Albanovę i Alouette, które były także trenowane przez Sir Marka Prescotta. Matka Alpinisty Alwilda na 24 starty wygrała dla Rausing cztery wyścigi, w tym jako pięciolatka Silbernes Band LR na 3800 m, była więc typową stayerką.

  Babka Alpinisty – Albanova w treningu Prescotta wygrała aż trzy gonitwy G1, wszystkie w Niemczech i na 2400 m – Deutschlandpreis, Rheinland Pokal i Preis von Europa. W 2004 roku była wybrana koniem roku w Niemczech. Z kolei prababka Alpinisty – Alouette została wybrana hodowlaną klaczą roku na świecie, po tym jak urodziła dla Rausing – oprócz Albanovy – Alboradę, światową championkę trzyletnich klaczy w 1998 roku, zwyciężczynię Champion Stakes G1.

  Hodowczynią i właścicielką Alpinisty jest szwedzka miliarderka Kirsten Rausing. W Łuku do zwycięstwa poprowadził córkę Frankela dżokej Luke Morris. Fot. racingtv.com

  Alpinista biegała w karierze 15 razy, wygrała 10 wyścigów (w tym sześć G1) i 3 mln 321 tysięcy funtów, z czego 2 mln 857 tysięcy euro zarobiła w Łuku. Nie przegrała wyścigu od września 2020 roku, gdy Antonia de Vega pokonała ją w Muhaarar Stakes G3 w Newmarket. W listopadzie ogłoszono, że Alpinista kończy karierę i zostanie włączona do hodowli, były plany pokrycia jej w pierwszym roku Dubawim.

  Niepokonany w czternastu startach ojciec Alpinisty Frankel (Galileo – Kind po Danehill) w sezonie 2021 został championem reproduktorów w Anglii i Irlandii. W 2022 roku był drugi za Dubawim, zdobył za to championat we Francji po triumfie Alpinisty w Łuku.

  Wyhodowany przez Khalida Abdullaha w Juddmonte – Frankel od 2013 roku kryje w Anglii w Banstead Manor Stud (podobnie jak Kingman), należącej do tej saudyjskiej książęcej rodziny. Cena stanówki wynosiła początkowo 125 tysięcy funtów, w 2018 roku wzrosła do 175 tysięcy, a w 2022 roku poszybowała na 200 tysięcy funtów, a w tym sezonie już do 275 tysięcy.

  Frankel spłodził dotąd 26 zwycięzców gonitw G1. Szczególnie mocno rozbłysły gwiazdy dwóch koni po nim z sezonu 2021, które wygrały Derby – Adayar w Anglii, a Hurricane Lane w Irlandii (w Epsom Derby był trzeci). Adayar dołożył do tego zwycięstwo w King George Vi and Queen Elizabeth Stakes G1 w Ascot.

  Frankel

  Z kolei drugi z derbistów po Frankelu – Hurricane Lane wygrał we Francji Grand Prix de Paris G1 i angielski St. Leger G1. Oba konie ponownie spotkały się jesienią 2021 w Nagrodzie Łuku Triumfalnego, tym razem Hurricane Lane zrewanżował się Adayarowi za porażkę w Epsom Derby, ale zajął dopiero trzecie miejsce, a Adayar był czwarty. Zwyciężył niemiecki Torquator Tasso.

  Najwyższe notowania spośród potomstwa Frankela miał jednak jak dotąd Cracksman (131), dosiadany prawie zawsze przez Lanfranco Dettoriego dla rodziny Oppenheimerów, od lat władającej światowym rynkiem diamentów. Alpinista dostała za triumf w Łuku tylko 124 funty.

  Cracksman na 11 startów wygrał aż osiem razy, w tym w czterech gonitwach G1 w Anglii i Francji oraz dwóch G2. W irlandzkim Derby był drugi, a w angielskim trzeci. Rekordową notę 131 funtów dostał na zakończenie kariery w październiku 2018 roku za triumf w British Champion Stakes G1 na 2000 m, gdzie aż o 6 długości pobił Crystal Ocean i kilka innych świetnych koni.

  W 2022 roku irlandzkie Derby wygrał inny syn Frankela – Westover, wielkie sukcesy odnosiły też w minionym sezonie Onesto (Grand Prix de Paris, ParisLongchamp, Gr.1), Inspiral (Coronation Stakes, Ascot, Gr.1, Fillies’ Mile, Newmarket, Gr.1, Prix Jacques Le Marois, Deauville, Gr.1), Homeless Songs (Irish 1000 Guineas, Curragh, Gr.1), Chaldean (Dewhurst Stakes, Newmarket, Gr.1) i Nashwa (Prix de Diane, Chantilly, Gr.1, czyli francuski Oaks).

  Co wyrośnie z urodzonych w tym roku w purpurze klaczek po Dubawim od Enable oraz po Frankelu od Alwildy przekonamy się już w sezonach 2025-2026…

  Robert Zieliński

  Na zdjęciu tytułowym Enable z urodzonym w 2022 roku ogierkiem po Kingmanie. Fot. Juddmonte

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły