More

  Dwulatki 2023 (cz. 39): Kwietniowy ogier z nicku Scatt Daddy x Wootton Bassett może się dobrze pokazać już w tym sezonie

  Tym razem przygotowaliśmy dla Państwa omówienie stosunkowo drogo kupionego ogiera, bowiem za 21 tysięcy euro, będącego pierwszym przychówkiem klaczy Beyond Dance. Wywodzi się on z amerykańskiej linii żeńskiej, która najpierw została urozmaicona połączeniem babki z Wootton Bassettem, a później wróciła do amerykańskich korzeni za sprawą wysłania matki pod ogiera Sioux Nation. Z tej mieszanki wyszedł rosły gniady ogier, który urodził się 23 kwietnia i po irlandzkiej aukcji roczniaków jego właścicielami zostali Patryk Gorczyca oraz Adam Wyrzyk. 

  Duet ten reprezentują konie w barwach stajni Sigismundus. Świetnie znane polskim kibicom powinny być Alis Gloriae, Groszek oraz Gloria Gentis. Ostatnia dwójka bardzo spisywała się już w wieku dwóch lat, może tak samo będzie z przedstawianym synem ogiera Sioux Nation.

  Adam Wyrzyk o ogierze po Sioux Nation: – Robi wrażenie najwcześniejszego i najbystrzejszego z moich wszystkich dwulatków. Jest późno urodzony, ale wyrośnięty i duży. Od dystansowych, późniejszych koni odróżnia go takie cwaniactwo. Jest bardzo energiczny, ale też chętnie pracuje. Dwulatki po Sioux Nation wyszły do startu w ubiegłym sezonie i super biegały, przez to ciężko było po nim tanio kupić dobrego konia. 

  Ojcem potężnego ogiera jest ośmioletni Sioux Nation (Scat Daddy – Dream The Blues po Oasis Dream). Syn ogiera Scat Daddy biegał na dystansach sprinterskich, a jego trenerem był Aidan O’Brien. Sioux Nation już dwulatkiem odnotował siedem startów, a trzy z nich wygrał, w tym Norfolk Stakes (G2 – 1000 m).

  Po zwycięstwie w gonitwie G2 w Ascot miał niemal dwa miesiące przerwy, po których wyszedł do startu w Phoenix Stakes (G1 – 1200 m), w którym jak się później okazało też był najlepszy i wygrał o pół długości, bijąc między innymi ogiera U S Navy Flag. Za ten występ został wyceniony na 115 funtów. U S Navy Flag jednak na ojcu omawianego dwulatka wziął rewanż kilka tygodni później w Middle Park Stakes (G1 – 1200m). Sioux Nation w tym wyścigu zdecydowanie zawiódł i zajął dopiero szóstą pozycję, tracąc do zwycięzcy niespełna cztery długości. 

  Sioux Nation wygrywa Phoenix Stakes. Fot. Mondoturf

  Sezon trzyletni zaczął słabo, był dopiero czwarty w kwietniowej gonitwie Listed. W następnym starcie jednak się zrehabilitował, wygrywając G3 na 1200 m. Później startował jeszcze sześć razy, ale do pierwszej trójki załapał się tylko raz, w Flying Five Stakes (G1 – 1000 m). Przegrał wtedy tylko o ¾ długości z ogierem Havana Grey. W całej karierze zarobił 270 tys. funtów. 

  Po sezonie trzyletnim Sioux Nation trafił do stadniny Coolmore, gdzie kryje od 2019 roku po dziś dzień. Wyjściowa cena jego stanówki wynosiła 12,5 tys. euro. Po dwóch latach spadła, do dziesięciu tysięcy, ale gdy w 2022 roku konie z pierwszego rocznika po nim dobrze się pokazały, postanowiono niemal dwukrotnie ją zwiększyć.

  Z koni, które zostały uwzględnione w bazie Racing Post, aż 45 procent koni po Sioux Nation wygrało co najmniej jedną gonitwę. Rating powyżej stu funtów wywalczyły trzy konie – dwie klacze i jeden wałach. Matilda Picotte (matka po One Cool Cat) wygrała gonitwę Listed dla klaczy oraz była dwukrotnie trzecia w G2 także dla samych klaczy (103 rpr), wszystkie te wyścigi były rozgrywane na dystansie 1200 metrów. 

  Sioux Nation.

  Small Oasis (matka po Declaration Of War) była trzecia w G3 dla klaczy na 1400 metrów (100 rpr), a Brave Emperor (matka po Holy Roman Emperor) dwulatkiem wygrał trzy z czterech wyścigów, ale nie wywalczył statusu black type. To udało mu się “dopiero” w tym roku kalendarzowym (101 rpr). 12 lutego wygrał Listed na milę.

  Matką ogiera w treningu Adama Wyrzyka jest Beyond Dance (Wootton Bassett – Juvenil Delinquent po Dynaformer). Urodziła się w marcu 2015 roku. Biegała w wieku od dwóch do czterech lat (80 rpr) na dystansach od 1400 do 2200 metrów (80 rpr). Dwulatką wystartowała dwa razy, w gonitwach na 1700 oraz 1800 metrów, była druga i pierwsza. Sezon trzyletni zaczęła od szóstego miejsca w gonitwie Listed na 2000 m. Później zajęła jeszcze trzecią lokatę w wyścigu na 2100 m i była druga na milę. Ostatnie trzy starty nie wyszły jej najlepiej, zajęła w nich 9., 11. i 9. miejsce. 

  Po karierze została sprzedana za 7 tysięcy euro, a omawiany ogier jest jej pierwszym przychówkiem, który zanim trafił na aukcją Goffs Sportsman, to rok wcześniej został sprzedany odsadkiem za 15 tysięcy euro. Drugim koniem od niej jest majowy ogier po Footstepsinthesand, który – mimo późnej daty urodzenia – na listopadowej aukcji Goffs został sprzedany za 20 tysięcy euro.

  Ojcem Beyond Dance jest urodzony w 2008 roku w Wielkiej Brytanii Wootton Bassett (Iffraaj – Balladonia po Primo Dominie). Był bardzo dobrym koniem wyścigowym, ale zasłynął przede wszystkim w hodowli. Został championem reproduktorów we Francji i trafił do Irlandii, dokładniej do słynnej stadniny Coolmore, w której kryje klacze po 150 tysięcy euro, choć przygodę w stadzie zaczynał, od ceny stanówki 25 razy tańszej (równej 6 tysięcy euro). Wootton Bassett na 9 startów wygrał 5 wyścigów i 541 tysięcy funtów. Był niepobitym w pięciu startach dwulatkiem. W Anglii wygrał cztery gonitwy (na 1200-1300 m), ale żadnej Pattern, z tym, że czwarte zwycięstwo było w bardzo wysoko dotowanym wyścigu dla koni aukcyjnych – Weatherbys Insurance z pulą nagród 300 tysięcy funtów, w tym 193 tysiące dla zwycięzcy.

  Po tym wyścigu pojechał 3 października 2011 roku do Francji i odniósł na Longchamp swój największy sukces w karierze. Pod Paulem Hanaganem wygrał o 2,5 długości Grand Criterium (Prix Jean-Luc Lagardere) G1 na 1400 m. Otrzymał za ten wyścig rating 120 funtów. Jako trzylatek biegał cztery razy, za każdym razem w gonitwach G1, ale nie tylko nie wygrał, ale notował słabsze rezultaty. 

  Najlepszym koniem po ogierze Wootton Bassett był dotąd Almanzor (129 rpr), który na 11 startów wygrał 8 wyścigów, był championem trzylatków w Europie, wygrał trzy gonitwy G1 – francuskie Derby oraz Champion Stakes w Anglii i Irlandii. Zarobił ponad dwa miliony funtów, a obecnie robi karierę jako reproduktor we francuskim Haras d’Etreham, gdzie zaczynał także jego ojciec. 

  Wootton Bassett. Fot. TDN

  Matką Beyond Dance jest Juvenil Delinquent (82 rpr), która biegała przyzwoicie we Francji. Brała udział tylko w siedmiu gonitwach w 2010 roku, a dwie z nich wygrała (handikap, conditions), obie na 2100 metrów. Po sezonie została wylicytowana na francuskiej aukcji za 39 tysięcy euro.

  Urodziła dziewięć koni, siedem z nich biegało, ale tylko dwa wygrywały. Najlepszy był Fast Buck, który trzylatkiem wygrał dwie gonitwy na 2400 m we Francji, dwa lata później dwie płotowe (jedna Listed) w Irlandii oraz jedną stiplową pod koniec 2022 roku w Anglii. Drugim koniem od Juvenil Delinquent, któremu udało się wygrać, jest omówiona wyżej Beyond Dance. 

  Trzecia matka kwietniowego ogiera to Cloon (107 rpr), która wygrała po jednym wyścigu w wieku dwóch i trzech lat we Francji, w tym gonitwę Listed, a oprócz tego była trzecia w G3 – obie gonitwy na 2000 metrów dla klaczy.

  Omawiany ogier podczas aukcji Goffs Sportsman. Fot. Ośrodek treningu koni Rosłońce – Facebook

  Urodziła ósemkę koni, sześć z nich wygrywało, a jeden uzyskał black type. Moonoon (2016, po Sea The Moon) wygrała trzy wyścigi we Francji w zaledwie sześciu startach. Biegała na dystansach od 2000 do 2400 metrów. Tylko raz wypadła z porządku, była piąta we francuskim Prix de Malleret (G2 – 2400 m), a karierę zakończyła po zajęciu drugiego miejsca we włoskim Premio Lydia Tesio (G2 – 2000 m).

  O niesamowitej postaci Federico Tesio można przeczytać w dwóch artykułach dostępnych na Traf News:

  Michał Celmer

  Na zdjęciu tytułowym omawiany dwulatek po Sioux Nation.

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły