More

  Equinox to koń nie z tej planety, cóż za dominacja w Dubai Sheema Classic

  Dubai Sheema Classic to najwyżej dotowana gonitwa na trawie podczas Dubai World Cup. Jest spektaklem przyciągającym wzrok fanów wyścigów konnych z całego świata i dla miłośników gonitw trawiastych jednym z najważniejszych momentów w pierwszej części roku. 

  Tegorocznym bitym faworytem był japoński Equinox (Kitasan Black – Chateau Blanche po King Halo), który w grudniu 2022 roku łatwo wygrał japońskie Arima Kinen (G1 – 2500 m). Czteroletni ogier trenowany jest przez Tetsuyę Kimurę, a dosiadał go jego stały dżokej – Christophe-Patrice Lemaire. Kandydatów do ogrania japońskiego asa nie było zbyt wielu, ale szans można było upatrywać w wałachu stajni Godolpin Rebel’s Romance (Dubawi – Minidress po Street Cry) zwycięzcy Breeders Cup Turf 2022 pod Williamem Buickiem lub irlandzkim derbiście 2022 Westoverze (Frankel – Mirabilis po Lear Fan) dosiadanym przez Ryana Moore’a.

  Od razu po starcie, nie czekając kompletnie na nic, na front poszedł Equinox. Za nim trzymał się Mostahdaf (Frankel – Handassa po Dubawi) pod Jimem Crowleyem razem z Mickaelem Barzaloną na Botaniku (Golden Horn – Autumn Lily po Street Cry). Dystans do celownika się zmniejszał, a Equinox niezmienne prowadził. W momencie wejścia w ostatni zakręt jego przewaga nad drugim Mostahdafem wynosiła już półtorej długości. W zakręcie William Buick na Rebel’s Romansie zaczął przesuwać się do przodu i zmniejszył stratę do Equinoxa do czterech długości. 

  Equinox na treningu przed Dubai Sheema Classic 2023. Fot. TDN

  Czterysta metrów przed celownikiem zaczęło się prawdziwe show w wykonaniu wielkiego faworyta gonitwy Equinoxa. Japońska gwiazda w ręku, bez najmniejszego wysiłku oddalała się od rywali. Dwieście metrów przed celownikiem dżokej zdecydował się delikatnie bujnąć konia, łagodnie prosząc o przyspieszenie. W tym momencie Equinox przyspieszył jak zaczarowany i swoją, już wcześniej, dużą przewagę praktycznie podwoił. Wtedy Christophe-Patrice Lemaire obejrzał się, upewniając się w przekonaniu, że dowolne zwycięstwo ma w kieszeni i w żaden sposób nie oddziaływał już na Equinoxa. Syn Kitasana Blacka, którego imię warto zapamiętać, kompletnie zdeklasował resztę stawki i wygrał jeszcze łatwiej niż w najśmielszych snach właściciela, bijąc Westovera o 3,5 długości, ale wystarczy obejrzeć zapis video z wyścigu, aby stwierdzić, że przewaga ta mogła być zdecydowanie większa.

  Kolejność na celowniku:

  1. Equinox
  2. Westover
  3. Zagrey
  4. Mostahdaf
  5. Shahryar

  Michał Celmer

  Na zdjęciu tytułowym Equinox wygrywa Dubai Sheema Classic. Fot. TDN

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły