More

  PREZENTACJA KONI – NAGRODA STRZEGOMIA 2023

  Inauguracja sezonu na Służewcu już w sobotę 22 kwietnia. Pierwszym pozagrupowym wyścigiem dla trzylatków, otwierającym tegoroczną „Drogę do Derby”, będzie Nagroda Strzegomia na dystansie 1600 metrów. Poniżej prezentujemy sylwetki uczestników tego wyścigu.

  Gloria Gentis

  numer startowy: 1
  nazwa: GLORIA GENTIS (IRE), 3-letnia klacz
  pochodzenie: Harzand – Princesa Del Sol / Kyllachy
  hodowca: Rathasker Stud
  właściciel: Mustardos P.Gorczyca i Vert A.Wyrzyk
  trener: Adam Wyrzyk
  jeździec: pr.dż. T.Kumarbek Uulu 57 kg

  Jedna z dwóch klaczy zapisanych do tegorocznej odsłony Nagrody Strzegomia. Karierę rozpoczęła od zajęcia trzeciego miejsca w gonitwie dla debiutantów, jednak nie straciła wiele do wysoko ocenianych rywali. Trzeba było uznać to za dobry prognostyk, gdyż konie ze stajni Adama Wyrzyka zazwyczaj nieco słabiej wypadają w inauguracyjnych biegach. Następnie niespodziewanie została zapisana od razu do gonitwy I grupy o Nagrodę Jaguara. Trener liczył na udany występ, jednak łatwa wygrana zaskoczyła chyba nawet jego.

  Pod koniec sezonu zdecydowano się sprawdzić jej możliwości na poziomie pozagrupowym, w rywalizacji o Nagrodę Nemana. Na dystansie 1400 metrów klaczy trochę brakowało błysku i w połowie prostej wydawała się już pokonana. Tymczasem jeździec zdołał wykrzesać z niej więcej i po zaskakującym finiszu pokonała o pół długości Espresso. Biorąc pod uwagę jej rodowód i styl biegania, zdecydowanie korzystniejszy byłby dla niej dłuższy dystans. Trener wierzy jednak, że jeśli uda się nie stracić zbyt wiele do szybszych przeciwników w pierwszej części dystansu, to będzie w stanie powalczyć w końcówce i sprawić niespodziankę.

  Espresso

  numer startowy: 2
  nazwa: ESPRESSO (FR), 3-letni ogier
  pochodzenie: Al Wukair – Asiana / Westerner
  hodowca: P.Nataf
  właściciel: R.Gorczyca, K. i M. Mazur, B.Olkowska
  trener: Wojciech Olkowski
  jeździec: dż. K.Grzybowski 55

  Ma dość uniwersalne pochodzenie, ponieważ jego ojciec specjalizował się w wyścigach milerskich, natomiast dziadek był bardzo dobrym stayerem. Po zupełnie nieudanym debiucie (dopiero 8. miejsce), pokazał zdecydowanie lepsze oblicze, zajmując drugie miejsce, przegrywając jedynie z obiecującym Joe Blackiem. Robił dalsze postępy, odnosząc przekonujące zwycięstwo w kolejnym starcie. W biegu o Nagrodę Nemana był bardzo bliski wygranej, ale w końcówce nieznacznie uległ Glorii Gentis.

  Tutaj będzie miał okazję do rewanżu na rywalce. Wydaje się, że dystans powinien mu bardziej odpowiadać, a jego dodatkowym atutem będzie spora (4 kg) ulga wagi za start grupę wyżej. Choć na razie trudno go uznać za konia należącego do ścisłej czołówki, to może okazać się groźnym przeciwnikiem, szczególnie że jego trener potrafi przygotowywać swoich podopiecznych do pierwszych występów.

  Marigold Blossom

  numer startowy: 3
  nazwa: MARIGOLD BLOSSOM (IRE), 3-letnia klacz
  pochodzenie: Footstepsinthesand – Rockstar Night / Fastnet Rock
  hodowca: Knocktoran Stud & G.Fox
  właściciel: : Dozbud 2 Sp. z o.o.
  trener: Maciej Jodłowski
  jeździec: dż. K.Mazur 57

  Irlandzkiej hodowli kasztanka ma za sobą kapitalny sezon w wieku dwóch lat. Długo była liderką rocznika, po tym jak nie znalazła pogromcy w trzech pierwszych startach, zdobywając Nagrody Skarba i bardziej prestiżową Goffs Dakoty. Dopiero w rywalizacji o najcenniejszy laur dla dwuletnich folblutów (Nagroda Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi) nie dała rady Clyde’owi.

  W konfrontacji o Nagrodę Efforty też była druga, tym razem ulegając innej bardzo wysoko ocenianej klaczy – Migliore Speranzie. W sumie zainkasowała niemal 100 000 złotych z nagród, co stanowi imponujący wynik. Zgodnie z zapowiedziami trenera, pierwszym dużym celem klaczy jest rozgrywany w maju bieg o Nagrodę Wiosenną, co nie może dziwić w perspektywie jej milerskiego rodowodu. Trzeba się zatem spodziewać, że już teraz będzie ona w dobrej dyspozycji i trudno ją skreślać z grona faworytów.

  Shamadram

  numer startowy: 4
  nazwa: SHAMADRAM (GB), 3-letni ogier
  pochodzenie: Mukhadram – Sweet As Honey / Duke of Marmalade
  hodowca: : P.Mitchell Bloodstock
  właściciel: J., M., R. i Z. Traka
  trener: Krzysztof Ziemiański
  jeździec: dż. S.Vasyutov 55

  Niezwykle ciekawie zapowiadający się podopieczny trenera Krzysztofa Ziemiańskiego. W wieku dwóch lat wygrał w obu swoich startach, chociaż trzeba pamiętać, że nie ścigał się ze ścisłą czołówką. Z drugiej strony, to ścieżka dość często obierana przez doświadczonego szkoleniowca w stosunku do swoich topowych koni. Podobnie było w przypadku posiadającego tego samego ojca, znakomitego Timemastera.

  Tym razem zostaje rzucony na dużo głębszą wodę, ale to tylko potwierdza, że dostrzeżono w nim zadatki na konia klasowego. 4 kg ulgi wagi w porównaniu z faworytami i dosiad świetnie znającego go dżokeja Sergeya Vasyutova to zdecydowane atuty ogiera. Przeciwko niemu przemawia natomiast fakt, że Krzysztof Ziemiański rzadko skupia się na pierwszych startach w roku, perspektywicznie patrząc na główne punkty sezonu.

  Clyde

  numer startowy: 5
  nazwa: CLYDE (FR), 3-letni ogier
  pochodzenie: : Territories – Clariyn / Acclamation
  hodowca: : Haras de Beauvoir
  właściciel: Niespodzianka i M.Surtel  
  trener: Krzysztof Ziemiański
  jeździec: dż. S.Mura  59

  Zupełnie inną ścieżkę startów w wieku dwóch lat trener Ziemiański wybrał dla Clyde’a. Wyszedł do startu już na początku lipca, zajmując drugie miejsce, z wyraźną stratą do Manchestera. Szybko poprawiał formę. Wkrótce wygrał w dobrym stylu gonitwę II grupy, a po kolejnych kilku tygodniach z nawiązką zrewanżował się Manchesterowi, zdobywając Nagrodę Dorpata. Nadspodziewanie łatwo „zgarnął” także prestiżową Nagrodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pozostawiając w pokonanym polu dotychczasową liderkę rocznika Marigold Blossom.

  To wszystko sprawiło, że do wyścigu o Nagrodę Mokotowską startował z pozycji mocnego faworyta. Ten bieg nie był jednak dla niego udany. W szaleńczym tempie został ofensywnie przeprowadzony i w końcówce wyraźnie zabrakło mu sił. Ostatecznie zajął trzecie miejsce za Senlisem i Joe Blackiem. Trener Ziemiański w zimie skupił się na zapewnieniu mu odpowiednich warunków do regeneracji i jest przekonany, że ogier odzyskał swoje atuty. Jeśli te prognozy znajdą potwierdzenie w rzeczywistości, to trzeba go uznać za jednego z głównych pretendentów do wygrania Nagrody Strzegomia.

  Senlis

  numer startowy: 6
  nazwa: SENLIS (FR), 3-letni ogier
  pochodzenie: Dariyan – Shining Way / Whipper
  hodowca: J.Palenker
  właściciel: K.Kozłowska
  trener: Janusz Kozłowski
  jeździec: dż. A.Turgaev 59

  Wraz z Clydem jest oceniony najwyżej za dokonania w wieku dwóch lat, chociaż jego kariera była oszczędnie prowadzona przez trenera. Dysponuje bardzo dobrymi warunkami fizycznymi. Karierę rozpoczął w bardzo mocnym wyścigu, w którym ogromny talent zademonstrowała Lady Ewelina. Nie był w stanie podjąć rywalizacji z klaczą, ale bezdyskusyjnie zajął drugie miejsce. Następnie odniósł pewne zwycięstwo na 1600 metrów.

  Skoro sprawdził się na najdłuższym dystansie dla koni dwuletnich w Polsce, trener podjął decyzję o zapisaniu go bezpośrednio do wyścigu o Nagrodę Mokotowską. Ta decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę. W mocnym wyścigu i trudnych warunkach spisał się doskonale i uzyskał miano tradycyjnego zimowego faworyta na Derby 2023. Czy będzie w stanie sprostać tej roli dowiemy się za 2,5 miesiąca, ale na razie czego go wymagające starcie z czołówką właśnie w biegu o Nagrodę Strzegomia. Bez wątpienia trzeba się z nim mocno liczyć, szczególnie jeśli trafi na elastyczną bieżnię.

  Krzysztof Romaniuk

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły