W sobotę 22 kwietnia inauguracja sezonu wyścigów konnych na warszawskim Służewcu (bomba w górę o godzinie 14.30), a dzień później pierwsze gonitwy we Wrocławiu na Partynicach. Tymczasem odbyły się już zapisy na pierwszą pełną dwudniówkę na Torze Służewiec – sobotę i niedzielę 29-30 kwietnia oraz mamy pierwsze zgłoszenie koni do polskiego Derby dla folblutów (o nim napiszemy w oddzielnym artykule, lista zgłoszonych koni na dole tego tekstu). Z kolei drugi dzień wyścigowy na wrocławskim torze zaplanowany został na poniedziałek 1 maja. Warto te daty uwzględnić podczas planowania wolnych dni i „Wielkiej Majówki”.
W programie gonitw na Służewcu na 29-30 kwietnia są trzy gonitwy imienne. Wśród nich pierwszogrupowa Nagroda Irandy dla trzyletnich folblutów oraz Nagroda Cometa (pozagrupowa, kategorii B) dla czteroletnich i starszych koni czystej krwi arabskiej.
Poza tym w programie jest Nagroda Otwarcia Sezonu Kłusaczego (wystartuje w niej koń roku 2022 w Polsce w tej rasie – Factoriel), podczas tego weekendu bowiem po raz pierwszy w tym sezonie w naszym kraju ruszą do boju kłusaki – w sobotę są w programie dwie gonitwy dla nich, w niedzielę jedna.
Oprócz tego, w niedzielę odbędą się dwa inne ciekawe i istotne wyścigi – dla debiutujących trzylatków pełnej krwi angielskiej na 1400 metrów oraz pierwsza w tym sezonie gonitwa uczniowska. Tym razem uczniowie dosiądą 4-letnich i starszych koni wyłącznie III grupy na dystansie 1600 metrów.
Nagroda Irandy, nazwana na cześć wspaniałej klaczy, wyhodowanej w Mosznej, która w treningu Stanisława Dzięciny wygrała w 1976 roku pod Janem Filipowskim Derby na Służewcu i Wielką Warszawską, odbywa się na 2000 metrów i jest pierwszym dystansowym sprawdzianem dla trzylatków, które mają aspiracje do występu w polskim Derby i innych ważnych gonitwach na dłuższych dystansach.
W przeszłości zdarzało się już, że Nagrodę Irandy wygrywały konie, które później sięgały po Błękitną Wstęgę. W ostatnich latach były to Night Thunder, Nemezis i Caccini. Przed rokiem w tym wyścigu zwyciężył Don Kasters przed Taymourem.
W tym roku do Nagrody Irandy zostało zgłoszonych siedem trzylatków, z tego trzy są polskiej hodowli i są to konie ciekawe rodowodowo, które pokazały talent w wieku dwóch lat – Kalindan, External Power i Machu Picchu. Ten ostatni, syn Ecosse’a, jako dwulatek wygrał dwa wyścigi dla koni polskiej hodowli.
Szczególne nadzieje wzbudza znakomity pochodzeniowo Kalindan, który jest synem światowej klasy milera Rock of Gibraltar i klaczy Kundalini, która w Polsce wygrała Oaks oraz była druga w Derby i Wielkiej Warszawskiej za Patronusem. Trzylatek wyhodowany przez Kishore Mirpuriego w ubiegłym roku wygrał jedną gonitwę w dwóch startach.
Czwórka importowanych koni, które pobiegną w Nagrodzie Irandy to Sprytny Heniek, Westminster Moon, Miss Dynamite i Mecenas. Trzy pierwsze z nich wygrał po jednej gonitwie jako dwulatki. Sprytny Heniek na koniec sezonu był też czwarty w Nagrodzie Mokotowskiej, nie tracąc dużo do czołowych koni rocznika – Senlisa, Joe Blacka i Clyde’a.
W Nagrodzie Cometa, rozgrywanej na dystansie 2000 metrów, na starcie stanie sześć koni, a obsada jest doborowa, na czele z ogierem Rasmy Al Khalediah, który wygrał ten wyścig w ubiegłym roku i odnosił też sukcesy na arenie międzynarodowej, wygrywając gonitwy Listed w Szwecji i we Włoszech. Starsze konie reprezentowane są jeszcze przez Bieshana, Almareda i Sharm El Sheikha.
Przeciwko tej koalicji starszych arabów staną dwa znakomite czterolatki, które zajęły dwa pierwsze miejsca w poprzednim sezonie w Nagrodzie Białki – Ocean al Maury i Storm 'OA’. Ten pierwszy przyzwoicie wypadł też w bardzo mocno obsadzonej gonitwie we wrześniu na paryskim torze Saint-Cloud. Zajął ósme miejsce na 14 koni w Prix Qatar Arabian Trophy des Poulains G1 na 2000 m, a w grudniu był jeszcze drugi w niższej rangi wyścigu we włoskiej Pizie.
Oto pełne zapiski na 29 i 30 kwietnia na Torze Służewiec:
RZ
Na zdjęciu tytułowym Sprytny Heniek, który będzie jednym z faworytów Nagrody Irandy