More

  1 maja wielkie ściganie na paryskim torze Saint-Cloud i kumulacja tripli w Traf Online

  Poniedziałek 1 maja to święto pracy, które ludzie wyścigów uczczą pracą na wielu torach całego świata. W Polsce tego dnia wyścigi odbędą się na wrocławskich Partynicach, a Traf Online zapewnia też możliwość obejrzenia i obstawienia piętnastu gonitw z francuskich torów: Saint-Cloud i Dax (gonitwy płaskie) oraz Hyeres (kłusaki). W gonitwie nr 6 jest możliwość obstawienia czwórki z pulą gwarantowaną 2555 zł. Mamy też kumulację pierwszej tripli (gonitwy 1-3), której wyjściowa pula wynosi 1360 zł.

  Pierwszy poniedziałkowy wyścig w Traf Online o godzinie 13.40, ostatni o 18. Najciekawiej zapowiadają się gonitwy na paryskim torze Saint-Cloud, gdzie trzylatki zmierzą się w sprawdzianie przed Derby w Prix Greffulhe G3 na 2100 metrów, a konie czteroletnie i starsze, specjalizujące się w gonitwach milerskich, wystartują w Prix du Muguet G2 (wielkim faworytem będzie należący do księcia Agi Khana Erevann, syn Dubawiego i znakomitej klaczy Ervedya). W tym pierwszym wyścigu formę francuskich trzylatków sprawdzi trenowany w Irlandii przez Aidana O’Briena Greenland.

  W niedzielę na Longchamp został rozegrany pierwszy wielki wyścig w tym sezonie we Francji. W Prix Ganay G1 na 2100 m wielkim faworytem był ubiegłoroczny francuski derbista Vadeni, który był też drugi w Nagrodzie Łuku Triumfalnego za Alpinistą. Syn Churchilla jednak nie był w najlepszej dyspozycji na starcie sezonu i zajął pod Christophem Soumillonem dopiero czwarte miejsce.

  Stracił około trzech długości do zwycięzcy, którym był sześcioletni wałach Iresine (Manduro – Inanga po Oasis Dream), na którym jechała Marie Velon. Dopiero trzecie miejsce zajął drugi z faworytów, trenowany przez Sir Michaela Stoute’a pięcioletni Bay Bridge pod Ryanem Moorem.

  W poniedziałek na innym paryskim torze Saint-Cloud w Prix Greffulhe G3 (pula nagród 80 tysięcy euro, w tym 40 tys. dla właściciela zwycięskiego konia) na 2100 metrów wystartuje (godzina 14.33) tylko pięć trzylatków. W porannych notowaniach dwa konie miały identyczne notowania 2,8:1.

  Z nr 1 Harry Way (Galiway – Miss Vinga po High Rock), na którym pojedzie Mickael Barzalona. 18 marca wygrał gonitwę Listed w Saint-Cloud na 2100 m, a 16 kwietnia był drugi w Prix Noailles na 2100 m za Flight Leaderem.

  Harry Way. Fot. Equidia

  Krótko za nim na trzecim miejscu kończył wtedy, należący do kazachskiego multimilionera Raszita Szajkudinowa, Fortune (De Treville – February Sun po Monsun), niepokonany w dwóch startach jako dwulatek. Dziś będzie okazja do rewanżu.

  Będzie im próbował pokrzyżować szyki z nr 3 Greenland (Saxon Warrior – Aktoria po Canford Cliffs), którego z Irlandii przywiózł słynny trener Aidan O’Brien. Dla konia należącego do trójcy z Coolmore (Magnier-Tabor-Smith) i firmy Westerberg Georga von Opela będzie to już druga okazja do porównania sił irlandzkich trzylatków z francuskimi.

  9 kwietnia Greenland zajął trzecie miejsce na Longchamp w Prix la Force G3 na 1800 m za ogierami Big Rock i Padishakh. Wówczas jechał na nim Ryan Moore, a tym razem pojedzie Christophe Soumillon. Jako dwulatek Greenland wygrał jeden wyścig w Irlandii, był czwarty w Listed i w G2 w Newmarket.

  Ojcem ogiera jest Saxon Warrior, który zarobił ponad milion funtów i wygrał między innymi Racing Post Trophy G1 jako dwulatek i klasyk 2000 Guineas G1 w Newmarket. Ogier kryje od 2019 roku i już jeden z jego potomków wygrał gonitwę rangi G1 (Victoria Road).

  Typy portalu Equidia: 4-1-3

  Redakcja Sud Ouest: 1-3-4

  O godzinie 15.48 na torze Saint-Cloud czteroletnie i starsze konie pobiegną w Prix du Muguet G2 na 1600 metrów (pula nagród 130 tysięcy euro, 74 100 euro za zwycięstwo). Na starcie zobaczymy siedem koni, z których wszystkie mają na koncie zwycięstwa w gonitwach rangi Pattern.

  Zdecydowanym faworytem (2:1) jest z numerem 2 znakomity pochodzeniowo czteroletni Erevann (Dubawi – Ervedya po Siyouni) ze stajni księcia Agi Khana. Podopieczny trenera Jeana-Claude’a Rougeta jako trzylatek wygrał we Francji dwa duże wyścigi na milę – Prix Daniel Wildenstein G2 i Prix Paul de Moussac G3. Na 5 startów wygrał 4 razy i zarobił z premiami już 470 tysięcy euro.

  Jego ojciec Dubawi był championem reproduktorów w Wielkiej Brytanii w 2022 roku i jest obecnie najdroższym ogierem na świecie (cena stanówki 350 tysięcy funtów). Matka Erevanna – Ervedya była fenomenalna na torze. Wygrała dla Agi Khana 7 wyścigów i ponad 1,2 mln euro. Zwyciężyła w trzech gonitwach G1 na 1600 m- Poule d’Essai des Pouliches, Prix du Moulin de Longchamp, Coronation Stakes.

  Erevann. Fot. France Sire

  Drugi w notowaniach (5:1) jest z nr 5 Tribalist (Farhh – Daughter po Nathaniel) ze stajni Godolphin. Sporą klasę po raz pierwszy pokazał w sezonie 2022 w wiosennym francuskim klasyku (2000 Gwinei), gdzie zajął trzecią lokatę (dwie długości za ogierem Modern Games). Później nie dał rady w milerskim G3 i przegrał o krótki łeb. Potem było jeszcze gorzej, był ósmy w Prix Jean Prat, a na początku sierpnia nie wywiązał się z roli bitego faworyta i zajął dopiero trzecie miejsce w milerskim Listed dla trzylatków.

  Po tej porażce Andre Fabre zafundował mu dwa miesiące odpoczynku. Powrócił na tor pod koniec września, kiedy w końcu wygrał pierwszy wyścig w karierze, było to Listed na 1400 metrów, w którym o nos pokonał najlepszego z rywali. Ostatni start w sezonie 2022 miał w Prix Perth – zajął drugie miejsce. N1 kwietnia pod swoim stałym jeźdźcem Mickaelem Barzaloną Tribalist wygrał na torze Saint-Cloud Prix Edmond Blanc G3 na 1600 m.

  Pokonał wówczas o 5/4 długości faworyzowanego The Revenant (Dubawi – Hazel Laver po Excellent Art). Ośmioletni wałach należał do niedawna do czołowych europejskich koni. W 2020 roku wygrał Queen Elizabeth II Stakes (G1 – 1600 m). Oprócz tego ma na koncie trzy zwycięstwa w gonitwach Listed, dwa w gonitwach G3 i trzy w gonitwach G2. W 24 dotychczasowych startach zarobił ponad 1,3 miliona euro.

  W sezonie 2022 biegał pięć razy. Poprzedni sezon zaczął od zwycięstwa w Listed, co poprawił pierwszym miejscem w G3 (obie gonitwy na milę w Saint-Cloud). Później był drugi w paryskim G2 również na milę, a na koniec zajął siódme miejsce w Queen Elizabeth Stakes (Ascot, G1 – 1600 m). Rok 2023 także rozpoczął od zwycięstwa w Listed, teraz będzie chciał się zrewanżować Tribalistowi. The Revenanta trenuje Francis-Henri Graffard, a pojedzie na nim Tony Piccone.

  Prix Edmond Blanc G3 trzecie miejsce za nimi zajął czteroletni Facteur Cheval (Ribchester – Jawlaat po Shamardal). Zaczął karierę w wieku trzech lat, biegał osiem razy, wyłącznie na milę. Pierwsze cztery starty zamienił w zwycięstwa, ostatnie z nich było już sukcesem w Listed. Później (20.08) nie poradził sobie w G3 w Deauville z Chechangchallengem, w Prix Daniel Wildenstein (G2) znowu okazał się od niego gorszy – zajął czwarte miejsce. Przed tą parę zmieścił się jeszcze – The Revenant, który był wtedy drugi.

  Sezon 2022 dla Facteur Chevala zamknął się 22 października w Saint-Cloud. Wygrał wtedy Prix Perth (G3) o półtorej długości przed Tribalistem, a kolejne półtorej dalej była klacz Rosacea, która pobiegnie z nimi również dzisiaj. Jego trenerem jest Jerome Reynier. Pojedzie na nim, jak zawsze, doświadczony Gerald Mosse.

  Typy portalu Equidia: 2-3-4-5

  Redakcja Sud Ouest: 3-4-5

  RZ

  Na zdjęciu tytułowym Iresine (z prawej) wygrywa Prix Ganay G1. Fot. Equidia

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły