More

  Emocjonujący wyścigowy czwartek – 4 gonitwy Listed we Francji, 16 wyścigów w Traf Online

  Traf Online w czwartek zapewnia możliwość obejrzenia i obstawienia aż szesnastu gonitw z czterech francuskich torów: Lyon-Parilly (wyścigi płaskie i płotowe), Le Lion d’Angers (gonitwy płaskie, płotowe i przeszkodowe), Paris Longchamp (płaskie) oraz Nantes (kłusaki). Pierwsza gonitwa z Francji w Traf Online o godz. 13.30, ostatnia o 18. W pierwszej czwartkowej tripli (gonitwy 1-3) ruszamy z pulą 567 zł, a w kwincie (gonitwy 9-13) pula wynosi 1674 zł. W gonitwie nr 16 o godz. 18 na Longchamp jest jedyna tego dnia czwórka, której pula gwarantowana wynosi 2266 zł.

  W czwartek odbędą się na francuskich torach cztery gonitwy rangi Listed. Na hipodromie Le Lion d’Angers będzie to wyścig płaski Prix Etalon Lavello na 2000 m oraz przeszkodowa gonitwa typu cross country z pulą nagród aż 100 tysięcy euro. Dwie płaskie gonitwy Listed zostaną rozegrane na paryskim torze Longchamp na dystansie 1400 m, jedna dla trzylatków, druga dla czteroletnich i starszych koni. Oba wyścigi w sesji wieczornej, już po zakończeniu transmisji w Traf Online. Można je obejrzeć na stronie France Galop.

  Interesująca stawka dwunastu koni (klacz z nr 7 została wycofana) zebrała się w Prix Etalon Lavello – Haras du Lion, gonitwie Listed na 2000 metrów (dla czteroletnich i starszych klaczy) na torze Le Lion d’Angers o godzinie 17.00 (pula nagród 48 tysięcy euro).

  W porannych notowaniach zdecydowaną faworytką (kurs 2,1:1) była z nr 13 jedna z dwóch klaczy o statusie black type w tej stawce – Babala (Sea The Stars – Viva Rafaela po Know Heights), przygotowywana przez wielki duet: trener Andre Fabre – dżokej Maxime Guyon dla stajni Alaina i Gerarda Wertheimerów, właścicieli marki Chanel, których majątek wyceniany jest za 19 miliardów funtów. Minusem jest to, że klacz ma już cztery lata, a stosunkowo małe doświadczenie i w tym roku jeszcze nie biegała.

  Jako dwulatka biegała raz i była trzecia. W wieku trzech lat w sezonie 2022 na cztery starty dwa razy wygrała, w tym w październiku w mocnej stawce gonitwę Listed w Compiegne na 2000 metrów dla klaczy Prix Charles Laffitte i był to jej ostatni występ w karierze. W czerwcu startowała też w Prix de Diane G1 na 2100 m, czyli francuskim Oaks – była jedenasta na 17 klaczy.

  Jej ojcem jest półbrat epokowego Galileo – Sea The Stars, który biegał tylko dziewięć razy, a pokonany został tylko jeden jedyny raz – w debiutanckim starcie, zajął czwartą lokatę. W wieku dwóch lat wygrał dwa wyścigi, w tym G2 na milę. Trzylatkiem biegał tylko w gonitwach rangi G1, zaczął od 2000 Gwinei (G1 – 1600 m), które wygrał pewnie. Jeszcze lepiej spisał się w Epsom Derby, gdzie pokonał Fame And Glory. Później przyszły sukcesy w Coral-Eclipse (2000 m), Juddmonte International (2100 m), Irish Champion Stakes (2000 m). Karierę zakończył, dokładając do kolekcji zwycięstwo w Łuku Triumfalnym.

  Sea The Stars

  W hodowli też okazał się znakomity. Początkowa stanówka była droga – krył klacze za 85 tys. euro, a po pięciu latach jeszcze poszła w górę, do 125 tys. euro. W roku 2023 wynosi aż 180 tys. euro. Dał 12 koni ocenionych powyżej 120 funtów. Wśród nich znalazły się takie jak Harzand (124 rpr – derbista angielski i irlandzki 2016), Stradivarius (125 rpr – legendarny stayer – trzykrotny zwycięzca Ascot Gold Cup), Cloth Of Stars (126 rpr – drugi i trzeci w Łuku Triumfalny za Enable, zwycięzca Prix Ganay), Crystal Ocean (129 rpr – Prince Of Wales’s Stakes) oraz najlepszy z jego potomków – Baaeed (136 rpr – m.in. Juddmonte International Stakes), który wygrał 10 wyścigów na 11 startów.

  Z koni po Sea The Starsie w Polsce oglądaliśmy trzy klacze. Zdecydowanie najlepsza była Nemezis – derbistka i oaksistka z 2019 roku. Oprócz niej w Polsce biegały Quinell – wygrała trzy wyścigi i zarobiła 28 tysięcy złotych oraz Field of Gold, w dziewięciu startach nie zdołała wygrać gonitwy.

  Za najgroźniejszą rywalkę (kurs 7:1) Babali w czwartkowym Listed uznawana jest z numerem 5 ciekawa rodowodowo pięcioletnia Rue des Irlandais (Outstrip – Tiffany Diamond po Sadler’s Wells) trenera Pantalla. Pojedzie na niej doświadczony Olivier Peslier. Na 19 startów wygrała cztery wyścigi i 106 tysięcy euro, w tym triumfowała 1 kwietnia tego roku w Saint-Cloud na 2100 m. Będzie to jej jednak pierwszy start w gonitwie z serii Pattern.

  Jej ojciec Outstrip (po świetnym sprinterze Exceed and Excel) był bardzo dobrym dwulatkiem – wygrał Breeders Cup Juvenile Turf G1 w USA, a w Anglii Champagne Stakes G2 – a później milerem, choć jako trzylatek biegał już słabiej (ale był trzeci w St James’s Palace Stakes G1 w Ascot na 1600 m). Jego najwyższy rating to 119 funtów.

  Outstrip, który obecnie kryje w Brazylii, dał do tej pory tylko siedem koni z ratingiem powyżej 100 funtów. W tym był znakomity Gold Trip (aż 123), który wygrał we Francji G2 na 2200 m i był z miejscami w G1 na 2400 m i to w jakich gonitwach – trzeci w Grand Prix de Paris i czwarty w Łuku.

  Największy sukcesy Gold Trip osiągnął w 2022 roku po przeprowadzce do Australii, gdzie wygrał (grany 20:1) słynny Melbourne Cup G1 na 3200 m. Gold Trip jest od dystansowej matki. Większość koni po Outstripie biegała jednak i wygrywała na krótszych dystansach.

  W Polsce po Outstripie mieliśmy bardzo dobrego ogiera Matt Machine (zwycięzca nagród Mokotowskiej i Strzegomia), a także niezłego Caro Giorgio. Z dobrej strony pokazał się w sobotę Westminster Grey, który zajął trzecie miejsce w Nagrodzie Rulera.

  Podobne notowania (7,5:1) ma z nr 8 czteroletnia Clemmie C (Churchill – Caserta po Dansili), imponująca rodowodem klacz ze stajni trenera Graffarda. W dwóch poprzednich sezonach biegała w Irlandii, gdzie jesienią 2022 roku wygrała jeden mały wyścig w Killarney na 1650 m. W swoim pierwszym starcie we Francji była druga 10 kwietnia w Angers na 2300 m w gonitwie klasy drugiej.

  Blue Rose Cen

  Jest ona córką ogiera Churchill, podobnie jak Blue Rose Cen, która niedzielę na Longchamp wygrała Poule d’Essai des Pouliches G1 na 1600 metrów, czyli francuski odpowiednik 1000 Guineas Stakes (w Polsce jest to Nagroda Wiosenna). Syn Churchilla Vadeni wygrał w ubiegłym roku francuskie Derby aż o 5 długości, a jesienią był drugi w Nagrodzie Łuku Triumfalnego.

  Churchill w treningu Aidana O’Briena na 13 startów wygrał dla Coolmore 7 wyścigów i 1,392 mln funtów. Był championem dwulatków 2016 na Wyspach Brytyjskich. W sezonie 2017 Churchill wygrał dwa klasyki 2000 Guineas na 1600 m – w Anglii i Irlandii. W tym roku kryje klacze w Coolmore po 30 tysięcy euro.

  Typy portalu Equidia: 13-1-5-8

  Program wszystkich czwartkowych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  RZ

  Na zdjęciu tytułowym faworytka czwartkowej gonitwy Listed Babala. Fot. jourdegalop.com

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły