More

  W piątek w Traf Online 18 gonitw z Francji i kumulacja kwinty

  Już w sobotę i niedzielę kolejne wyścigi na warszawskim Służewcu, a jako przystawkę do weekendowych emocji proponujemy w piątek gonitwy z Francji. Na stronie Trafonline.pl będzie można tego dnia od godziny 13.22 do 18.20 obejrzeć i obstawić aż 18 wyścigów z trzech francuskich torów. Skumulowana pula kwinty (gonitwy 14-18) przekroczyła już 2800 złotych. Trzeba w niej wytypować zwycięzców pięciu kolejnych gonitw. Będzie też można obstawić cztery czwórki (kolejność pierwszych czterech koni na celowniku w danym wyścigu) z pulami gwarantowanymi po 2488 zł (pierwsza o godz. 14.32).

  Do omówienia wybraliśmy gonitwę dla czteroletnich koni na dystansie 1600 metrów Prix de l’Imperatrice Eugenie (handicap divise), która zostanie rozegrana na torze Compiegne o godzinie 17.45 (pula nagród 23 tysiące euro, w tym 11 500 dla właściciela zwycięskiego konia). W tej gonitwie można obstawiać czwórkę, wchodzi też w skład kwinty.

  W stawce aż siedemnastu koni nie ma zdecydowanego faworyta. W porannych notowaniach najmocniej liczony (5,4:1) był z nr 7 Laurent (Prince of Gibraltar – Lucky Escape po Mastercraftsman), na którym pojedzie Bejamin Marie. Ten czteroletni wałach biegał dotąd 20 razy, wygrał 3 gonitwy i z premiami ponad 84 tysiące euro. W tym roku będzie to już jego ósmy wyścig, ale jest w formie. Najlepiej wypadł w swoim ostatnim starcie 26 kwietnia, gdy wygrał bieg na milę na torze Saint-Cloud pod tym właśnie jeźdźcem.

  Dość mocno liczony (7,4:1) jest także koń z nr 5 Hamnet (Siyouni – Havant po Halling) ze stajni Godolphin. Przygotowuje go znakomity duet trener Andre Fabre – dżokej Mickael Barzalona. Jak na czterolatka biegał mało, tylko cztery razy i raczej nie pokazał dotąd pełni możliwości. Jego najlepszym występem było drugie miejsce w Angers w wieku trzech lat w gonitwie na 1600 m właśnie. W tym roku biegał raz w styczniu w Chantilly i był dopiero dwunasty, ale tego występu na nawierzchni PSF nie można za mocno brać pod uwagę.

  Zbliżone notowania (8:1) ma z nr 4 Max Verst (Ultra – Danse Grecque po Hold That Tiger), którego notowania podniósł dosiad championa Maxime’a Guyona. 7 kwietnia wygrał wyścig na milę na torze Saint-Cloud pod Barzaloną, ale 15 dni później gorzej poszło mu w Lyonie, gdzie był siódmy. Teraz trochę odpoczął i może biegać lepiej.

  Max Verst. Fot. canalturf.com

  Do walki może włączyć się (kurs 9:1) Almanarah (Shalaa – Hazmiia po Zamindar) pod Alexisem Pouchinem. Klacz jest w formie, w swoim ostatnim starcie 8 maja w Lyonie odniosła pierwsze zwycięstwo w karierze, właśnie pod tym jeźdźcem i też na dystansie 1600 metrów.

  Swego szczęścia we Francji często szukają Czesi. Miroslav Nieslanik wystawia w tej gonitwie z nr 8 Comming Pulse (Dragon Pulse – Coming Back po Fantastic Light) dla swojej żony Evy Nieslanikovej. Ten koń ostatnio biegał głównie w Niemczech i we Włoszech, ale bez sukcesów, tu jest outsiderem (62:1). Jedyny wyścig w karierze wygrał jako trzylatek w czerwcu 2022 roku w Pradze na 1600 m.

  Typy portalu Equidia: 2-1-4-7

  Program wszystkich piątkowych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  W czwartek na Longchamp gonitwą dnia była Prix Hocquart G3 na 2200 metrów (pula nagród 80 tysięcy euro, połowa dla zwycięzcy), w której pobiegły trzylatki, mające zapis do francuskiego Derby i Grand Prix de Paris. W bardzo ładnym stylu o 1,5 długości wygrał świetnie wyglądający First Minister (Galileo – Naples Bay po Giant’s Causeway) pod Bayurzhanem Murzabayevem.

  Trenuje go dla Coolmore i firmy Westerberg Georga von Opela słynny Andre Fabre. First Minister wygrał w debiucie jako dwulatek. 1 kwietnia w Saint-Cloud w conditions klasy 1 Prix Tourbillon zajął trzecie miejsce. 27 kwietnia na Longchamp był drugi w Prix de Ferrieres na 2150 m, o 5/4 długości za Feed the Flame (Kingman – Knyazhna po Montjeu), który jest drugim faworytem Derby po Big Rocku (Rock of Gibraltar).

  First Minister na Derby w Chantilly (4 czerwca) już chyba nie zdąży, ale będzie szykowany na Grand Prix de Paris w połowie lipca. Ma też zgłoszenie do Nagrody Łuku Triumfalnego. Jego ojca Galileo rekomendować nie trzeba.

  Natomiast matka Naples Bay wygrała w USA G3 i jest półsiostrą słynnego na torze i w hodowli Medaglia d’Oro. W 2014 roku Naples Bay, źrebna War Frontem, została kupiona na aukcji w Keeneland aż za 3,6 miliona dolarów. 6 razy była już kryta Galileo i dotąd ten przychówek nie odnosił większych sukcesów, najlepszy koń od niej osiągnął rating 104 funty. Wygląda na to, że First Minister to zdecydowanie przebije.

  RZ

  Na zdjęciu tytułowym First Minister wygrywa Prix Hocquart G3. Fot. france-sire.com

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły