More

  Zgłoszona do polskiego Derby Saanen powalczy z klaczami wyścigowych potentatów na Longchamp

  Ambitne zapisy serwują we Francji swoim klaczom Ryszard i Andrzej Zielińscy wraz Alicją i Robertem Karkosami, którzy je trenują w Chantilly. Zgłoszona do polskiego Westminster Derby Saanen (Almanzor – Selenia po Not a Single Doubt) pobiegnie dziś o godzinie 17 na paryskim torze Longchamp w gonitwie conditions klasy drugiej dla trzylatków – Prix de Croissy na 2400 metrów z pulą nagród 28 tysięcy euro. Wśród rywali konie po najlepszych reproduktorach w Europie – Galileo, Dubawi, Camelot. Swoje konie wystawiają w tym wyścigu tacy potentaci jak – Coolmore, Katarczycy z Al Shaqab, bracia Wertheimerowie, czy baron Rothschild.

  W poniedziałek na Longchamp zostanie także rozegrana (godz. 16.25) prestiżowa gonitwa Prix d’Ispahan G1 na 1850 metrów dla czteroletnich i starszych koni z pulą nagród 250 tysięcy euro i sześcioma bardzo mocnymi końmi w zapisie. Po wycofaniu znakomitego syna Frankela Onesto, umiarkowanym faworytem będzie trenowany w Anglii Anmaat. W ofercie Traf Online do obejrzenia i obstawienia jest tego dnia 16 wyścigów z trzech francuskich torów. Pierwszy o godzinie 13.40 ze skumulowaną pulą trójki, ostatni o 18.10. Przewidziane są trzy czwórki z pulami gwarantowanymi po 2044 zł.

  Ryszard i Andrzej Zielińscy od lat 90-tych do dziś zainwestowali w hodowlę i wyścigi miliony złotych. Wyhodowali m.in. ostatniego derbistę i zwycięzcę Wielkiej Warszawskiej polskiej hodowli – Patronusa, czy championa dwulatków w Polsce – ogiera Prince of Ecosse. Są też współwłaścicielami ogiera Caccini, który po zwycięstwie w Derby pokonał trójkoronowanego Va Banka w Wielkiej Warszawskiej.

  W sezonie 2019 Derby i Oaks wygrała dla nich zakupiona za 80 tysięcy euro Nemezis. Córka ogiera Sea The Stars została przez nich właśnie wysłana na stały pobyt do Francji, gdzie będzie w tym roku kryta ogierem Victor Ludorum (syn Shamardala), zwycięzcą francuskiego 2000 Guineas. Niedawno urodziła źrebaka po Baliosie, też synu Shamardala, a wnuku Galileo.

  Trenowana przez Andrzeja Walickiego Nemezis wygrywa Derby na Służewcu dla Andrzeja i Ryszarda Zielińskich

  Bracia Zielińscy zakupili w ostatnich kilkunastu miesiącach we Francji kilka ciekawych rodowodowo klaczy z cennych rodzin, które w przyszłości mogą trafić do hodowli. Calliepie zajęła w ubiegłym roku drugie miejsce w polskim Oaks oraz trzecie w Wielkiej Warszawskiej. Dwa razy była blisko statusu black type, zajmowała czwarte miejsca w gonitwach Listed we Francji.

  Ryszard Zieliński w niedzielę w rozmowie ze Służewiec iTV zapowiedział, że jak wszystko potoczy się zgodnie z planem, 2 lipca do Warszawy przyjadą wszystkie trzy klacze zgłoszone do polskiego Westminster Derby 2023 – Saanen, Lavender Beauty i Kalbarri. Najwyżej z nich oceniana jest ta pierwsza, która dziś o godz. 17 pobiegnie na torze Longchamp w stawce ośmiu koni w Prix de Croissy na 2400 metrów z pulą nagród 28 tysięcy euro (14 tysięcy dla właściciela zwycięskiego konia). Pojedzie na niej Ludovic Boisseau.

  Najwyższy rating (43) w tej wyrównanej stawce i najwyższe notowania (3,7:1) ma z nr 2 Cte d’Escarbagnas (Galiway – Wild Blossom po Areion), trenowany przez słynnego Andre Fabre’a dla barona Edouarda de Rothschilda, prezydenta France Galop. Pojedzie na synu Galiwaya Bayurzhan Murzabayev, który od niedawna jest dżokejem nr 1 u Fabre’a.

  Cte d’Escarbagnas wygrał jako dwulatek pod Maximem Guyonem wyścig na 1500 m w Deauville, a później zajął szóste miejsce w Prix des Chenes G3 na 1600 ma na Longchamp – był ostatni, 20 długości za przedostatnim koniem, a wszystkie z nich są teraz black type. Lepiej spisał się w gonitwach Pattern w tym roku. Zajął czwarte i piąte miejsce w wyścigach Listed – w marcu w Saint-Cloud na 2100 m i w kwietniu na Longchamp na 2400 m.

  Należący do barona Rotschilda Cte d’Escarbagnas będzie umiarkowanym faworytem Prix de Croissy. Fot. canalturf.com

  W tym pierwszym wyścigu przegrał tylko dwie długości do zwycięzcy, bardzo dobrego wałacha Harry Way. W drugim był bardzo krótko za czterema końmi black type. Nic dziwnego, że dziś jest umiarkowanym faworytem. Miał zgłoszenie do francuskiego Derby, ale został skreślony. Pozostaje w zapisie do Grand Prix de Paris G1 na 2400 m.

  Zbliżone notowania (4,3:1) ma z nr 1 Salahudin (Camelot – Wajnah – po Redoute’s Choice), trenowany przez Jeana-Claude’a Rougeta dla stajni Al Shaqab Racing, należącej do nieprzyzwoicie bogatych Katarczyków. Na Salahudinie pojedzie Cristian Demuro. Syn angielskiego derbisty Camelota stratował dotychczas trzy razy – dwa razy był drugi, a 26 kwietnia wygrał gonitwę maiden na 2000 metrów na torze La Teste-Bassin.

  Poranny kurs 5,2:1 miał z nr 3 Palais du Louvre (Galileo – Allez Alaia po Pivotal), też trenowany przez Fabre’a, ale dla właścicieli z Coolmore i Georga von Opela. Jako dwulatek syn wielkiego Galileo jesienią dwa razy przeciętnie przebiegł, zajmując siódme i czwarte miejsce. W tym roku poprawił. 27 marca wygrał o 2,5 długości gonitwę maiden w Fontainebleau na 2200 metrów pod Murzabayevem. Tym razem pojedzie na nim Mickael Barzalona. Po zwycięstwie był jeszcze 25 kwietnia drugi na 1950 m w Le Mans w gonitwie klasy drugiej.

  Dwa konie, które wygrały dotąd po jednym wyścigu, wystawiają bracia miliarderzy Alain i Gerard Wertheimerowie, którzy są właścicielami firm pod marką Chanel. Mocniej liczony (7:1) jest z nr 5 Zillow (Zoffany – Petunia po Pivotal) od trenera Ferlanda, a pojedzie na tym ogierze Stephane Pasquier. Z nr 4 Kovanof (Dubawi – Terrakova po Galileo) jest trenowany przez Laffona-Pariasa, poranne notowania 13:1. Pojedzie na tym ogierze, z budzącego respekt nicku Dubawi – Galileo, champion dżokejów we Francji Maxime Guyon.

  Trenowana przez Alicję i Roberta Karkosów Saanen (Almanzor – Selenia po Not a Single Doubt) ma najniższy rating w tej stawce (34) i najniższe notowania (kurs 21:1). Andrzej i Ryszard Zielińscy kupili ją 30 grudnia 2022 roku podczas gonitwy sprzedażowej w Deauville za 17 100 euro. Saanen jako roczniaczka kosztowała aż 150 tysięcy euro. Jej matka Selenia jako dwulatka wygrała w Australii gonitwę Listed na 1000 m, a jako trzylatka G3 na 1200 m. Saanen to jej pierwszy przychówek.

  Saanen przed zakupem biegała trzy razy jako dwulatka w treningu Fabrice’a Chappeta, dwa pierwsze starty miała dość słabe, zajęła dwa razy dziewiąte miejsca na 1600 i 1900 m. Ten ostatni wyścig sprzedażowy, 30 grudnia w Deauville na 1900 m, po którym została kupiona za 17 100 euro, był już średni, zajęła piąte miejsce, tracąc około pięciu długości do zwycięzcy.

  Saanen (w środku) zajmuje trzecie miejsce w gonitwie maiden w Chantilly. Fot. Equidia

  W styczniu w Chantilly w Prix de la Route des Pins na 1900 m, z pulą nagród 27 tysięcy euro, w swoim pierwszym starcie w treningu Alicji i Roberta Karkosów, Saanen spisała się bardzo dobrze, zajmując trzecie miejsce i minimalnie przegrywając pierwsze (odległości na celowniku: krótki łeb – łeb).

  30 kwietnia Saanen zajęła bliskie czwarte miejsce w mocno obsadzonym wyścigu maiden na paryskim Longchamp na dystansie 2000 metrów. Pod Ludoviciem Boisseau ograła o 2,5 długości zapisaną do francuskiego Oaksu klacz własności Wertheimerów Esperance, która jest córką Dubawiego i jednej z najlepszych klaczy w XXI wieku – Solemii, zwyciężczyni Łuku Triumfalnego z 2012 roku.

  Ojcem Saanen jest francuski derbista z 2016 roku Almanzor (Wootton Bassett – Darkova po Marias Mon), którego potomstwo zadebiutowało na torach w 2021 roku. Almanzor w sezonie 2023 kryje po 25 tysięcy euro (startował po 35 tysięcy, w sezonie 2022 było to 30 tys.) w macierzystej stadninie, renomowanej Haras d’Etreham, w której została też wyhodowana Saanen.

  Almanzor jest obiecującym reproduktorem, już piętnaście koni po nim osiągnęło rating powyżej 100 funtów. Najlepiej biegały po nim konie z Australii i Nowej Zelandii – Manzoice i Virtous Circle (rating 115 i 117 funtów), gdzie też krył. We Francji jego syn Lassaut wygrał trzy wyścigi (RPR 113) w 2022 roku, w tym Listed w Deauville – Prix Nureyev na 2000 m. Był też drugi w Prix Niel G2 na 2400 m na Longchamp, piąty w francuskim 2000 Guineas i ósmy w Derby w Chantilly, 8,5 długości za Vadenim.

  Typy portalu Equidia: 2-7-1-3

  W poniedziałek na Longchamp zostanie także rozegrana (o godzinie 16.25) ceniona we Francji średniodystansowa gonitwa dla czteroletnich i starszych koni Prix d’Ispahan G1 na 1850 metrów z pulą nagród 250 tysięcy euro, w tym 142 850 euro dla właściciela zwycięskiego konia.

  W stawce było siedem bardzo mocnych koni, wszystkie wygrywały już wyścigi zaliczane do Pattern Races. Ostatecznie pobiegnie sześć, bo świetny Onesto z nr 2, który byłby zapewne faworytem, został wycofany. Ten syn niepokonanego na torze Frankela w ubiegłym roku wygrał Grand Prix de Paris G1 na 2400 m i był drugi w Irish Champion Stakes G1 na 2000 m.

  Pod jego nieobecność najmocniej liczony (3,2:1) był w poniedziałek rano z nr 5 Anmaat (Awtaad – African Moonlight po Halling), trenowany w Anglii przez Owena Burrowsa. W siodle, jak u w większości koni ze stajni Shadwell, James Crowley.

  Anmaat dobrze czuje się na Longchamp, bo w ubiegłym roku (trzy razy biegał i trzy razy zwyciężył) podczas mityngu przy okazji Łuku Triumfalnego wygrał Prix Dollar G2 na 2000 metrów, bijąc w walce biegnącego tu Junko. W tym sezonie był drugi w Gordon Richards Stakes G3 na 2000 m w Newmarket, gdzie przegrał tylko z angielskim derbistą z 2021 roku Adayarem (syn Frankela).

  Anmaat (z lewej) wygrywa Prix Dollar G2 na Longchamp przed Junko. Fot. canalturf.com

  Anmaata będą chciały ograć trzy konie trenowane we Francji, które mają zbliżone notowania (około 4:1) – z nr 1 Erevann, z nr 6 Facteur Cheval i nr 7 Junko.

  Znakomity pochodzeniowo czteroletni Erevann (Dubawi – Ervedya po Siyouni) jest ze stajni księcia Agi Khana. Podopieczny trenera Jeana-Claude’a Rougeta jako trzylatek wygrał we Francji dwa duże wyścigi na milę – Prix Daniel Wildenstein G2 i Prix Paul de Moussac G3. Na 6 startów wygrał 4 razy i zarobił z premiami około pół miliona euro.

  1 maja w Prix du Muguet G2 na 1600 metrów nie sprostał roli faworyta, zajął trzecie miejsce za Tribalistem i biegnącym tu Facteur Cheval, do którego stracił 5/4 długości. We wszystkich wcześniejszych wyścigach dosiadał go Christophe Soumillon, dziś pojedzie na Erevannie Cristian Demuro.

  Ojciec Erevanna Dubawi był championem reproduktorów w Wielkiej Brytanii w 2022 roku i jest obecnie najdroższym ogierem na świecie (cena stanówki 350 tysięcy funtów). Matka Erevanna – Ervedya była fenomenalna na torze. Wygrała dla Agi Khana 7 wyścigów i ponad 1,2 mln euro. Zwyciężyła w trzech gonitwach G1 na 1600 m- Poule d’Essai des Pouliches, Prix du Moulin de Longchamp, Coronation Stakes.

  Typy portalu Equidia: 1-3-6-5

  Program wszystkich poniedziałkowych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  RZ

  Na zdjęciu tytułowym Tribalist wygrywa Prix du Muguet. Erevann finiszuje jako trzeci. Fot. Paris Turf

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły