More

  Frankie Dettori był w piątek królem Epsom – wygrał Oaks i Coronation Cup

  To jest ostatni sezon w karierze Lanfranco Dettoriego i znakomity włoski dżokej robi wszystko, żeby był jak najlepiej zapamiętany i przez niego samego i przez kibiców. Wygrał niedawno w Newmarket klasyk 2000 Guineas na ogierze Chaldean (po Frankel), a w piątek dorzucił do tego drugi klasyk – angielski Oaks w Epsom na klaczy Soul Sister (Frankel – Dream Peace po Dansili), której hodowczynią i właścicielką jest Lady Bamford. Długoręki Frankie tego samego dnia odniósł w Epsom zwycięstwo w Coronation Cup G1 na Emily Upjohn.

  Wielką faworytką (kurs 5:6) Betfred Oaks G1 w Epsom była pod Ryanem Moorem Savethelastdance (Galileo – Daddys Lil Darling po Scat Daddy), trenowana przez Aidana O’Briena dla tercetu z Coolmore i firmy Westerberg Georga von Opela. Córka epokowego Galileo dokonała 10 maja niebywałego wyczynu w Cheshire Oaks LR na 2300 metrów. Wygrała ten wyścig aż o 22 długości, co na poziomie gonitw Pattern zdarza się niezwykle rzadko. Inna sprawa, że w pokonanym polu były przeciętne, jak na Anglię, klacze.

  W piątek w Epsom Savethelastdance w połowie prostej ruszyła do walki z outsiderką (40:1) Caernarfon (Cityscape – Royal Ffanci po Royal Applause), która była bliska sprawienia ogromnej niespodzianki pod Connorem Beasleyem. Wtedy jednak skontrował od pola Dettori na Soul Sister. Klacz wyłamywała do kanatu i przecięła drogę rywalkom, ale nie na tyle, by stewardzi musieli interweniować.

  Soul Sister wygrywa Epsom Oaks pod Dettorim. Fot. Racing Post

  Soul Sister wygrała dość pewnie 1,75 długości. W walce o drugie miejsce faworytka Savethelastdance na ostatnich metrach pokonała o łeb sensacyjną Caernarfon. Zwyciężczynię trenują John i Taddy Gosdenowie dla Lady Bamford.

  To druga oaksistka jej hodowli i własności. Poprzednią była w 2009 roku Sariska, która wygrała Oaks i w Anglii i w Irlandii. Sukcesy dla Lady Bamford odnosił też bliski krewny Sariski – Eagle Top (był drugi w King George VI and Queen Elizabeth Stakes G1 w Ascot, wygrał King Edward Stakes G2), który kryje w Czechach, a jego potomstwo biega także na polskich torach.

  Lanafranco Dettori wygrał angielski Oaks już po raz siódmy, w tym po raz czwarty w ostatnich siedmiu latach. Wcześniej zwyciężał na klaczach: Balanchine (1994), Moonshell (1995), Kazzia (2002), Enable (2017), Anapurna (2019) i Snowfall (2021) z rekordową przewagą szesnastu długości.

  Tradycyjny wyskok Dettoriego. Fot. planetsport.com

  Oaksistka 2023 Soul Sister jest zinbredowana 3×3 na będącego źródłem szybkości ogiera Danehill. Jej matka Dream Peace (Dansili – Truly a Dream po Darshaan) była bardzo dobra na torze. Wygrała we Francji m.in. Prix de la Nonette G2 na 2000 m i Prix Volterra LR na 1600 m. W USA była dwa razy druga w Diana Stakes G1 na 1800 m. Wcześniej urodziła dla Lady Bamford brata Soul Sister – ogiera Dreamflight, który wygrał Prix Thomas Bryon G3 jako dwulatek. Świetnie biegała też babka tegorocznej oaksistki – Truly a Dream, która wygrała E. P. Taylor Stakes G2 i Prix de Royaumont G3.

  Soul Sister pochodzi z dość nielicznej rodziny nr 23 klaczy Piping Peg’s Dam. Najlepsze konie w historii z tej rodziny, to: Barcaldine, Electrocutionist, Catcher in the Rye (Truly a Dream, Dream Peace), Whim, Ponder, Solon, Tom King, Brocklesby Betty, Gimcrack, Chanticleer, Cambremer.

  Niepokonany w czternastu startach ojciec oaksistki Frankel (Galileo – Kind po Danehill) w sezonie 2021 został championem reproduktorów w Anglii i Irlandii. W 2022 roku był drugi za Dubawim, zdobył za to championat we Francji po triumfie Alpinisty w Łuku. W sezonie 2023 syn Frankela Chaldean wygrał pod Dettorim 2000 Guineas Stakes G1 w Newmarket.

  Wyhodowany przez Khalida Abdullaha w Juddmonte – Frankel od 2013 roku kryje w Anglii w Banstead Manor Stud (podobnie jak Kingman), należącej do tej saudyjskiej książęcej rodziny. Cena stanówki wynosiła początkowo 125 tysięcy funtów, w 2018 roku wzrosła do 175 tysięcy, a w 2022 roku poszybowała na 200 tysięcy funtów, a w tym sezonie już do 275 tysięcy.

  Frankel

  Frankel spłodził dotąd 28 zwycięzców gonitw G1. Szczególnie mocno rozbłysły gwiazdy dwóch koni po nim z sezonu 2021, które wygrały Derby – Adayar w Anglii, a Hurricane Lane w Irlandii (w Epsom Derby był trzeci). Adayar dołożył do tego zwycięstwo w King George VI and Queen Elizabeth Stakes G1 w Ascot.

  Z kolei drugi z derbistów po Frankelu – Hurricane Lane wygrał we Francji Grand Prix de Paris G1 i angielski St. Leger G1. Oba konie ponownie spotkały się jesienią 2021 w Nagrodzie Łuku Triumfalnego, tym razem Hurricane Lane zrewanżował się Adayarowi za porażkę w Epsom Derby, ale zajął dopiero trzecie miejsce, a Adayar był czwarty. Zwyciężył niemiecki Torquator Tasso.

  Najwyższe notowania spośród potomstwa Frankela miał jednak jak dotąd Cracksman (131), dosiadany prawie zawsze przez Lanfranco Dettoriego dla rodziny Oppenheimerów, od lat władającej światowym rynkiem diamentów. Alpinista dostała za triumf w Łuku tylko 124 funty.

  Cracksman na 11 startów wygrał aż osiem razy, w tym w czterech gonitwach G1 w Anglii i Francji oraz dwóch G2. W irlandzkim Derby był drugi, a w angielskim trzeci. Rekordową notę 131 funtów dostał na zakończenie kariery w październiku 2018 roku za triumf w British Champion Stakes G1 na 2000 m.

  W 2022 roku Derby w Irlandii wygrał inny syn Frankela – Westover, wielkie sukcesy odnosiły też w minionym sezonie Onesto (Grand Prix de Paris, ParisLongchamp, Gr.1), Inspiral (Coronation Stakes, Ascot, Gr.1, Fillies’ Mile, Newmarket, Gr.1, Prix Jacques Le Marois, Deauville, Gr.1), Homeless Songs (Irish 1000 Guineas, Curragh, Gr.1), Chaldean (Dewhurst Stakes, Newmarket, Gr.1) i Nashwa (Prix de Diane, Chantilly, Gr.1, czyli francuski Oaks).

  W piątek Dettori wygrał też drugi wyścig G1 rozgrywany w Epsom – Coronation Cup na 2400 m, także na klaczy trenowanej przez Gosdenów – Emily Upjohn (Sea The Stars – Hidden Brief po Barathea) z kursem 11:4. Pokonała ona o 1,75 długości irlandzkiego derbistę z 2022 roku Westovera (syn Frankela), który był faworytem (5:2) po Robem Hornbym.

  Frankie Dettori wygrywa Coronation Cup na Emily Upjohn. Fot. Racing Post

  Irlandzki derbista z 2021 roku, syn Frankela – Hurricane Lane zajął ostatnie, piąte miejsce ze stratą aż 14,5 długości do zwyciężczyni. O łeb ograł go niemiecki Tunnes, półbrat zwycięzcy Nagrody Łuku Triumfalnego – Torquator Tasso. Tunnes w ubiegłym roku wygrał aż o 8 długości niemiecki St. Leger G3 (czwarty był w tej gonitwie trenowany przez Michała Borkowskiego Hipop de Loire) i o 10 długości Preis von Bayern G1.

  Robert Zieliński

  Na zdjęciu tytułowym Soul Sister wygrywa Epsom Oaks. Fot. Racing Post

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły