More

    Lady Ewelina pozostała w zapisie do Prix de Diane, Calliepie w Listed w Chantilly

    Po wtorkowych skreśleniach, należąca do firmy Westminster, znana ze Służewca Lady Ewelina, pozostała w zapisie do Prix de Diane G1 na 2100 metrów (pula nagród milion euro), czyli francuskiego Oaks, który zostanie rozegrany w niedzielę 18 czerwca w Chantilly. Ma na niej jechać Eduardo Pedroza. W tym dniu na torze w Chantilly może także wystartować w gonitwie Listed – Prix Pawneese na 2400 m, trenowana przez Alicję i Roberta Karkosów dla Ryszarda i Andrzeja Zielińskich Calliepie, która była w sezonie 2022 druga w polskim Oaks i trzecia w Wielkiej Warszawskiej. Wśród czternastu klaczy zgłoszonych do Oaks w Chantilly jest też Khahira, która 7 maja zyskała w treningu Karkosów status black type.

    Lady Ewelina (Mukhadram – Quadri po Polish Precedent) jest niepokonana w trzech startach w Polsce i w Niemczech. Do pierwszego startu została przygotowana przez trenera Macieja Janikowskiego. Zadebiutowała 27 sierpnia na Służewcu na dystansie 1300 m i wygrała dowolnie, pokonując aż o 10 długości Senlisa, późniejszego zwycięzcę Nagrody Mokotowskiej i zimowego faworyta na Derby, w tym roku drugiego w Nagrodzie Rulera i czwartego w Iwna.

    Po tym wyścigu Lady Ewelina przeszła do stajni niemieckiego trenera Andreasa Woehlera. Dwa miesiące po debiucie łatwo wygrała w Hanowerze gonitwę Listed dla klaczy – Großer Preis der Mehl-Mülhens-Stiftung (1400 m, 22 500 euro).

    7 maja Lady Ewelina wygrała Schwarzgold-Rennen G3 (pula nagród 55 tysięcy euro) w Kolonii na dystansie 1600 m. Pobiegło osiem klaczy. Lady Ewelina, na której jechał Eduardo Pedroza, była drugą grą (4,5:1). Faworytka, trenowana w Anglii przez Archiego Watsona Heavenly Breath (Dark Angel – Astonishing po Galileo), spisała się słabo. Z Lady Eweliną była w stanie walczyć tylko niemiecka Tamarinde.

    Lady Ewelina została zakupiona przez firmę Westminster na aukcji roczniaków Tattersalls w Newmarket w 2021 roku zaledwie za 3500 gwinei (funtów), choć jej półbrat wygrał wyścig G1 w Nowej Zelandii. Cena wzięła się z tego, że jej matka – Quadri urodziła ją mając aż 22 lata.

    Lady Ewelina jest też zgłoszona do najważniejszej gonitwy dla trzyletnich klaczy w Niemczech – 165. Henkel Preis der Diana – German Oaks G1 w Dusseldorfie na 2200 m. Wyścig jest zaplanowany na 6 sierpnia. Kwestia jednak, czy dystanse powyżej 2000 metrów nie będą trochę zbyt długie dla gwiazdy stajni Westminster Race Horses. Jest prawdopodobne, że optymalne dystanse dla niej to 1600-1800 m.

    Lady Ewelina wygrała Schwarzgold-Rennen G3 (pula nagród 55 tysięcy euro) w Kolonii na dystansie 1600 m. Fot. rheinische-anzeigenblaetter.de

    Natomiast we Francji wyścigi często są rozgrywane w dość wolnym tempie w dystansie, a bardzo szybkie jest ostatnie 600-800 metrów. To mogłoby odpowiadać Lady Ewelinie. Z tym, że to wolne tempo w dystansie dotyczy większości gonitw niższej klasy, natomiast w Derby, czy Łuku często jest ono bardzo mocne. Zobaczymy jak będzie w Oaks.

    W tym roku w Prix du Jockey Club w Chantilly tempo było szalenie szybkie. Podyktował je Big Rock, a łatwo wygrał gonitwę niepokonany Ace Impact (Cracksman – Absolutly Me po Anabaa Blue) w czasie 2 min 2,63 s na 2100 m, co w przeliczeniu daje na 2000 m niesamowity czas około 1 min 56,5 s. To była jedna z najszybszych gonitw w historii wyścigów konnych. W Europie panują wysokie temperatury, jest mało opadów i tory są bardzo szybkie, stąd niesamowite czasy w wielu krajach.

    W zapisie do niedzielnej gonitwy Prix de Diane G1 na 2100 metrów (pula nagród milion euro, w tym 571 400 dla właściciela zwycięskiego konia) pozostało 14 klaczy. Jeszcze w poniedziałek było ich 18. Wśród czterech skreślonych jest angielska oaksistka Soul Sister. Córka Frankela 2 czerwca wygrała pod Lanfranco Dettorim Oaks w Epsom. Jest w zapisie do Ribblesdale Stakes G2 na 2400 m dla klaczy, 22 czerwca podczas Royal Ascot.

    Jedną z faworytek francuskiego Oaks będzie na pewno zwyciężczyni Poule d’Essai des Pouliches G1 na 1600 metrów, czyli francuskiego odpowiednika 1000 Guineas Stakes (u nas Nagroda Wiosenna) – Blue Rose Cen (Churchill – Queen Blossom po Jeremy), trenowana przez młodego Christophera Heada, pochodzącego ze słynnej wyścigowej francuskiej rodziny.

    Blue Rose Cen wygrała francuskie 1000 Gwinei i będzie mocno liczona w Oaks

    To klacz hodowli i własności stadniny Yeguada Centurion Slu, należącej do hiszpańskiego biznesmena Leopoldo Pujalsa. Do niego należy także francuski wicederbista Big Rock. Córką Churchilla jest także zwyciężczyni Nagrody Efforty na Służewcu, druga w nagrodach Westminster Wiosennej i Soliny, jedna z faworytek polskiego Westminster Derby 2023 – Migliore Speranza.

    Blue Rose Cen jako dwulatka w sezonie 2022 biegała 6 razy i wygrała aż cztery wyścigi. W dniu Nagrody Łuku Triumfalnego zwyciężyła na Longchamp w prestiżowej Prix Marcel Boussac G1 na 1600 m dla dwuletnich klaczy i to aż o 5 długości (od Gan Teorainn) w mocnej stawce. Wcześniej wygrała na Longchamp Prix d’Aumale G3, też na milę.

    16 kwietnia tego roku Blue Rose Cen wygrała na Longchamp w Prix de la Grotte G3 na dystansie 1600 m, pokonując trenowaną przez Christophe’a Ferlanda Lindy (Le Havre – Llanita po Rock of Gibraltar) o 1,5 długości. W 1000 Gwinei kolejność była identyczna. Lindy też ma zgłoszenie do francuskiego Oaks.

    Lady Ewelina ma niesamowity talent i mamy nadzieję, że powalczy o płatne miejsce w francuskim Oaks, ale wyzwanie jest bardzo trudne. Do gonitwy zostało zgłoszonych też kilka klaczy trenowanych w Anglii i Irlandii, m.in. przez Johna Gosdena i Aidana O’Briena – Never Ending Story, Running Lion, Caroline Street.

    Wysoko będą stały też notowania niepokonanej w trzech startach Pensee Du Jour (Camelot – Painter’s Pride po Dansili). Klacz jednak nie biegała od 1 kwietnia, gdy wywiązała się z roli bitej faworytki i w porywającym stylu wygrała Prix Penelope G3. Trenowane przez Aidana O’Briena klacze z Coolmore nie były w stanie dotrzymać jej kroku.

    Pensee Du Jour jest kuzynką słynnego Peintre Celebre (Nureyev – Peinture Bleue po Alydar), który biegał w wyścigach dla Daniela Wildensteina (7 startów, 5 zwycięstw). Peintre Celebre po wygraniu francuskiego Derby, Grand Prix de Paris i Prix l’Arc de Triomphe był koniem roku 1997 w Europie. Otrzymał jeden z najwyższych ratingów w historii światowych wyścigów konnych – 137 funtów.

    Znakomita pochodzeniowo Pensee Du Jour jest zinbredowana 4×3 na wybitnego w hodowli Danehilla. To właśnie jej babka, Peinture Bleue, urodziła fenomenalnego Peintre Celebre. Matka Pensee Du Jour – Painter’s Pride (po Dansili), a więc półsiostra Peintre Celebre, była w treningu w Alaina Royer-Dupre, ale nie biegała w wyścigach. Została przez Wildensteina w 2016 roku sprzedana do Irlandii.

    Pensee Du Jour wygrywa Prix Penelope

    Trenowana – podobnie jak Peintre Celebre – przez słynnego Andre Fabre’a Pensee Du Jour zaczęła biegać dopiero w tym roku jako trzylatka. W debiucie, 16 lutego w Chantilly na 1900 metrów, wygrała pod Alexisem Pouchinem, z przewagą czterech długości gonitwę dla niebieganych klaczy.

    9 marca, w drugim starcie w karierze, odniosła na torze Saint-Cloud drugie łatwe zwycięstwo i wtedy pisaliśmy już o narodzinach gwiazdy. W Prix Rose De Mai LR, wyścigu dla trzyletnich klaczy na dystansie 2000 metrów, zwyciężyła w niesamowitym stylu, aż o siedem długości, a dosiadał jej świetny dżokej Mickael Barzalona. W Prix Penelope jechał już na niej Bauyrzhan Murzabayev.

    Wśród czternastu klaczy zgłoszonych do francuskiego Oaks jest też Khahira (Pedro The Great – Excitante po Excelebration), która 7 maja zyskała w treningu Alicji i Roberta Karkosów status black type, zajmując trzecie miejsce w w gonitwie Prix de la Seine LR na 2200 m na Longchamp. 25 maja była czwarta w Listed na 1800 m, ale już w treningu Eirl Myriam Bollack Badel.

    W niedzielę na torze w Chantilly może także wystartować w gonitwie Listed – Prix Pawneese na 2400 m trenowana przez małżeństwo Karkosów dla braci Ryszarda i Andrzeja Zielińskich Calliepie (Le Havre – Looking Lovely po Storm Cat), która była w sezonie 2022 druga w polskim Oaks i trzecia w Wielkiej Warszawskiej. W zapisie są 23 klacze, skreślenia w środę 14 czerwca.

    Calliepie była trzecia w Wielkiej Warszawskiej 2022

    Właściciele Calliepie ciągle szukają dla niej statusu black type. 19 października 2022 roku Calliepie była czwarta w Listed w Deauville na 2500 m, trzecie miejsce przegrała o 5/4 długości z Alpenblume, półsiostrą Alpinisty, zwyciężczyni Nagrody Łuku Triumfalnego. 7 maja tego roku znów zabrakło niewiele. Calliepie była czwarta w Prix Gold River LR na 2800 m na Longchamp. W ostatniej chwili o łeb pokonała ją córka Frankela Galifa.

    Link do zapisu do Prix de Diane:
    PRIX DE DIANE LONGINES | France Galop (france-galop.com)

    Link do zapisu do wyścigu Calliepie:
    PRIX PAWNEESE – FONDS EUROPEEN DE L’ELEVAGE | France Galop (france-galop.com)

    Robert Zieliński

    Na zdjęciu tytułowym Lady Ewelina wygrywa Schwarzgold-Rennen G3 przed Tamarinde. Fot. galopponline.de

    Udostępnij

    Powiązane artykuły

    Zbliżające się wydarzenia

    Najnowsze artykuły