More

  Wróżenie z wyścigowych fusów (Dzień 15.)

  Analiza niedzielnych gonitw.

  I: 3-letnie i starsze kłusaki francuskie, start wolny, 2600 m

  Wycofany został Emesto Quantum. W rozgrywce nie powinno zabraknąć równo biegającego Gobsa i będącej w coraz lepszej formie Furniki. Uczestnicy LE wyżej oceniają szanse wałacha – 25 do 9 we wskazaniach na pierwsze miejsce. Z szansami na czołowe miejsce wystartują także biegająca trochę w kratkę Elka Ludoetka (1 wskazania), doświadczony Buzyrys oraz późno rozpoczynający sezon Eden Pierji. Najniżej trzeba ocenić szanse Italii de Vandel.

  II: 3-letnie folbluty, III gr., 1200 m

  Krótki dystans odpowiada startującemu grupę niżej Maestralowi oraz Vinchesterowi, które powinny rozgrywać ten wyścig. Zdecydowanie najwyżej oceniane są szanse Vinchestera, który zgromadził aż 31 wskazania. Maestral został dwukrotnie wytypowany na pierwsze miejsce. Wyraźnie z Vinchesterem przegrały niedawno Antar Bin Shaddad (powinien progresować po debiucie) oraz Vulcaniya. W sprincie powinny się poprawić Queen Capella (2 wskazania) oraz Izzy Bizzy. Trudno ocenić szanse debiutującego Celentano, mającego niezłe noty w stajni.

  III – Nagroda Borka – Wathba Stallion Cup: 3-letnie araby, I gr., 1800 m

  Po imponującej wygranej w debiucie najwyżej będą stały notowania Shagraana (30 wskazań na zwycięstwo). Pokonany wówczas przez niego Kalice de Carrere (w siodle Sergey Vasyutov, 3 wskazania) w kolejnym starcie wygrał i może być bardziej wymagającym konkurentem niż za pierwszym razem. Walkę o zwycięstwo we Wrocławiu stoczyły Sultana Al Nwames i RB Parks Lyghts (1), które spróbują namieszać w czołówce. Duński Lindahls Anakin w swoim pierwszym starcie uległ Kalice de Carrere o 3 długości, więc też nie stoi na straconej pozycji, szczególnie w kontekście walki o płatne miejsca.

  Tradycyjnie niżej będą oceniane szanse koni wyhodowanych w Polsce. Z tej trójki zdecydowanie najlepiej pokazał się Kareem, deklasując konkurentów. W dobrym stylu wygrała też Munia, uzyskując lepszy czas od ogiera. Trudniejsze zadanie czeka Formułę MS, chociaż i ona pokazała trochę talentu, a także uzyskała jedno wskazanie.

  IV: 3-letnie folbluty, wył. III gr., 1400 m

  Wycofany został Miraculus. Wyścig wydaje się dość otwarty, chociaż uczestnicy Ligi Ekspertów zdecydowanie faworyzują dwa konie: Citronellę (19) oraz ogiera Baden-Baden (13). Z jednej strony ta dwójka nie zachwyciła w tym roku, jednak na tle rywali ich wyniki są solidne.

  Po jednym wskazaniu uzyskały natomiast: Intissar, Imperator Antonius oraz Finitessa. Pierwsza dwójka dopiero rozpoczyna ten sezon i, mimo że miały w ubiegłym roku niezłe występy, może być im trudno. Finitessa generalnie nie błyszczy i wydaje się mieć raczej mniejsze szanse.

  Przeciętnie radzą sobie Perlios i Ad Rem, choć szans na zajęcie płatnego miejsca nie można im odbierać. Postępy powinna robić Shalenzaya (w siodle Aslan Kardanov), która niedawno rozpoczęła karierę. Klacz miała przejścia zdrowotne w zimie (kolka) i powoli może się rozkręcać. Słabo na razie radziła sobie Barletta, natomiast Bona de France pobiegnie pierwszy raz od debiutu w bardzo mocnym wyścigu w wieku dwóch lat.

  V – Nagroda Aschabada: 3-letnie  folbluty, I gr., 2200 m

  Wycofany został Juris. Bardzo dobre wrażenie w Memoriale Jerzego Jednaszewskiego sprawił Machu Picchu, który nadal pozostaje w zapisie do Derby. Zgłoszony do biegu o błękitną wstęgę jest też Król Słońce, jednak jego dokonania prezentują się zdecydowanie mniej okazale. Polskiej hodowli są także wystawiane przez Wojciecha Olkowskiego External Power i Soter. Pierwszy z nich ma więcej doświadczenia i kilka bardzo dobrych wyników na swoim koncie, natomiast Soter w jedynym swoim starcie odniósł zwycięstwo. Na treningach zbiera dobre oceny. Francuski Marcus Aurelius popisał się bardzo dobrymi finiszami, dzięki którym wygrał oba tegoroczne starty. W jego siodle zobaczymy lidera czempionatu jeździeckiego – Sanzhara Abaeva. Słabiej radzi sobie Fierce Eagle, jednak trener wierzy, że zyska wraz z wydłużeniem dystansu. Znajdował się w derbowym zapisie, ale został z niego skreślony.

  W notowaniach LE zdecydowanie największym zaufaniem cieszy się Marcus Aurelius – 21 wskazań. Liczone są też Machu Picchu (9), External Power (4) i lekko Fierce Eagle (1).

  VI: 4-letnie i starsze araby, wył. III gr., 1800 m

  Wycofana została Dalma. Dzielny Purhib, wraz dosiadającym go na stałe w tym roku uczniem, stanie przed dużą szansą odniesienia pierwszego zwycięstwa w sezonie.Być może spróbuje mu zagrozić tym razem El Nazir, którego ostatnio dość wyraźnie pokonał na nieco krótszym dystansie. Trochę zawodzi Mawhoub (w siodle Martin Srnec), ale ciągle nie można go lekceważyć. Poprawy można oczekiwać także od francuskiej Saudii. Boy Mador i Al-Bir są zdecydowanie słabsze.

  Najwyżej stoją notowania Purhiba (22 wskazania), a za jego rywali uważane są Mawhoub (7), El Nazir (3) oraz Saudia (3).

  VII: 4-letnie i starsze folbluty, II gr., 1600 m

  Wycofany został Power Barbarian. Kapitalnie zaprezentowała się Scuti i to właśnie ona będzie faworytką gonitwy. Klacz jest zdecydowanie najmocniej liczona przez ekspertów – aż 28 wskazań. Dużo niżej stoją notowania dzielnej Wedding Ring (4), Akurata (2) i Marvelous Stama (1). Z pozostałych koni trzeba zwrócić uwagę na świetnie dysponowanego wiosną Limlighta.

  Syriusz dzielnie sobie radził w poprzednim sezonie, jednak tegoroczny występ miał dość bezbarwny. Różnice nie były jednak zbyt duże, więc niespodzianki z jego strony nie można wykluczyć. W formie są Respect oraz Duke Caracan, o czym świadczą ich ostatnie wygrane. Tym razem czeka je trudniejsze zadanie, ale nie są bez szans na wywalczenie miejsc w czołówce. Z mniejszymi szansami pobiegnie Izalor.

  VIII: 3-letnie araby, II gr., 2000 m

  Wycofane zostały Karam Muscat i Agerholms Petago. Bardzo dobrze karierę rozpoczęła Al Thakhira, która przegrała tylko z wysoko ocenianym rywalem, a o 4,5 dł. pokonała Muhimina Muscata. Notowania klaczy stoją zdecydowanie wyżej – 26 do 5. Niewykluczone, że ta dwójka będzie walczyła o zwycięstwo, zgodnie z oczekiwania ekspertów, bo ich rywale debiutują.

  Są to jednak konie o bardzo ciekawych rodowodach, więc nie stoją na zupełnie straconej pozycji, choć z pewnością będą miały nieco utrudnione zadanie. Z tego grona najwięcej wskazań – 3, uzyskał Bad Guy Pompadour (w siodle Bolot Kalysbek), a jedno Kayla d’Vialettes. Nieliczony jest Logman Muscat.

  IX: 4-letnie i starsze klacze (folbluty), III gr., 1800 m

  Walka powinna rozegrać się między startującymi grupę niżej Cannacore i Apfel Nonantaise (pojedzie Martin Srnec) oraz Toccatiną. Także Zireael stać na włączenie się do walki, chociaż dystans wydaje się dla niej nieco zbyt długi. Płatne miejsce powinna zająć Uzza, natomiast outsiderkami będą Yakudza i Nensi.

  W notowaniach LE najwyżej oceniane są szanse Cannacore – 20, przed Toccatiną – 11. Po dwa wskazania uzyskały Uzza i Zireael.


  NAJCZĘSTSZE WSKAZANIA LIGI EKSPERTÓW (35 uczestników):

  I – Gobs (25) / Furnika (9)
  II – Vinchester (31) / Maestral i Queen Capella (po 2)
  III – Shagraan (30) / Kalice de Carrere (3)
  IV – Citronella (19) / Baden Baden (13)
  V – Marcus Aurelius (21) / Machu Picchu (9)
  VI – Purhib (22) / Mawhoub (7)
  VII – Scuti (28) / Wedding Ring (4)
  VIII – Al Thakhira (26) / Muhimin Muscat (5)
  IX – Cannacore (20) / Toccatina (11)

  Koń dnia wg Ligi Ekspertów: Vinchester, 31/35 (89% wskazań na zwycięstwo).
  Najbardziej wyrównany wyścig (wg typerów) – IV

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły