More

  Od wtorku do soboty wielkie wyścigowe święto – Royal Ascot 2023

  Jak co roku pod koniec czerwca, czas na wielkie wyścigowe święto. To będzie prawdziwy maraton. Od wtorku do soboty (20-24 czerwca) najlepsze konie wyścigowe w Wielkiej Brytanii oraz goście z Europy, a nawet z Australii, będą ścigać się podczas Royal Ascot. Relacje na żywo można oglądać codziennie od 14.30 do 19.30 w Polsacie Sport Fight. To będzie nie tylko rewia mody, pokaz kapeluszy i zlot brytyjskiej arystokracji, ale przede wszystkim 35 wyścigów z pulą nagród ponad 9 mln funtów. To pierwszy od dziesięcioleci mityng, gdy nie ma wśród nas wielkiej miłośniczki wyścigów konnych Elżbiety II, która zmarła 8 września 2022 roku.

  Elżbieta II na początku czerwca ubiegłego roku wzięła udział tylko w części uroczystości z okazji platynowej rocznicy – 70 lat od jej koronacji. Kłopoty z poruszaniem sprawiły, że 4 czerwca nie pojawiła się w Epsom, by oglądać angielskie Derby i uczestniczyć w uroczystościach jej poświęconych. Nieobecność na Derby zdarzyła się Jej Wysokości dopiero po raz trzeci od 1952 roku.

  Stan zdrowia nie pozwolił Elżbiecie II pojawić się podczas Royal Ascot 2022. Licznie zjawili się natomiast inni przedstawiciele rodziny królewskiej, na czele z kochającą konie księżniczką Anną (córka Elżbiety II startowała na igrzyskach olimpijskich w 1976 roku w Montrealu w jeździectwie). Elżbieta II oglądała swój ostatni mityng Royal Ascot w swoim pobliskim zamku Windsor, oddalonym od królewskiego toru zaledwie o 12 km. Jest tradycją, że przy dobrej pogodzie rodzina królewska dociera na wyścigi karocą. Samochodem podróż z Windsoru na tor w Ascot zabiera około 20 minut.

  Królowa Elżbieta II z gwiazdą swojej stajni Reach for the Moon podczas Royal Ascot 2021

  W tym roku rodzinę królewską ma reprezentować król Karol III z małżonką Kamilą. W pierwszym dniu Royal Ascot 2023 z królewskiej stajni pobiegnie jeden koń. Jest to trenowany przez Johna i Thady’ego Gosdenów czteroletni wałach Saga (Invincible Spirit – Emily Bronte po Machiavellian), który jest drugim faworytem (kurs 9:2) w gonitwie dla czteroletnich i starszych koni Wolferton Stakes LR na 2000 metrów. Pojedzie na nim Lanfranco Dettori, który po tym sezonie kończy swoją wspaniałą karierę dżokejską. Faworytem tego wyścigu (10:3) jest należący do Qatar Racing – Buckaroo (Fastnet Rock – Roheryn po Galileo).

  W słynnym wyścigu sprinterskim na 1000 m King’s Stand G1 w ubiegłym roku wygrał faworyt Nature Strip, który przyleciał na Royal Ascot aż z Australii. Ten siedmiolatek biegał 43 razy i wygrał aż 22 wyścigi oraz sumę nagród ponad 11,4 mln funtów. Ten koń należy do syndykatu aż 15 właścicieli, którzy nie zarobią na nim fortuny w roli reproduktora, bowiem Nature Strip jest już wałachem.

  W tym roku Nature Strip jest w słabszej formie i nie wystąpi w King’s Stand, ale Australijczycy idą za ciosem i przywieźli do Ascot na ten wyścig trzyletnią klacz Coolangatta (Written Tycoon – Piping Hot po More Than Ready), która jest drugą faworytką (5:1). Pojedzie na niej, tak jak rok temu na Nature Strip, James McDonald, wybrany najlepszym dżokejem świata w sezonie 2022. Najmocniej liczonym koniem (9:4) w King’s Stand jest sześcioletnia klacz Highfield Princess (Night Thunder – Pure Illusion po Danehill), trenowana przez Johna Quinna.

  Podczas Royal Ascot 2022 zostanie rozegranych 35 gonitw, po 7 każdego dnia, w tym aż osiem wyścigów najwyższej kategorii G1, a także kilkanaście innych z serii Pattern Races. Pula nagród podczas Royal Ascot 2023 wynosi prawie 10 milionów funtów.

  Królewska wyścigowa uczta w Ascot tradycyjnie rozpocznie się od gonitwy Queen Anne Stakes G1 na dystansie 1600 m dla czteroletnich i starszych koni (pula nagród 600 tysięcy funtów). Patronką tej gonitwy jest właśnie królowa Anna, która w 1711 założyła tor wyścigowy w hrabstwie Berkshire, w wiosce Ascot na ziemiach należących do rodziny królewskiej (około 50 km od Londynu). Gonitwa Queen Anne Stakes ma bogatą tradycję, odbywa się od 1840 roku, jej rozgrywanie zakłóciły tylko dwie wojny światowe. Mityng Royal Ascot po raz pierwszy został rozegrany w 1768 roku i wówczas składał się z czterech dni wyścigowych, obecnie jest ich pięć.

  W tym roku w wyścigu Queen Anne Stakes zobaczymy 12 koni, a stawka jest doborowa. Umiarkowanym faworytem jest Modern Games (Dubawi – Modern Ideals po New Approach), który wygrał dla Godolphin pięć wielkich gonitw G1 na 1600 m – jako dwulatek Breeders’ Cup Juvenile Turf, w wieku trzech lat Poule d’Essai des Poulains (francuskie 2000 Guineas), Breeders’ Cup Mile i Woodbine Mile Stakes, a w tym roku 20 maja Lockinge Stakes w Newbury.

  Modern Games

  Syn Dubawiego (najdroższy ogier świata z ceną stanówki 350 tysięcy funtów) jest trenowany przez Charliego Appelby’ego, a dosiadany przez Williama Buicka. Drugim mocnym koniem ze stajni Godolphin (13:2) od trenera Appelby’ego jest w tym wyścigu Native Trail (Oasis Dream – Needleleaf po Observatory), na którym pojedzie James Doyle. Native Trail to champion dwulatków w Europie i zwycięzca Irish 2000 Guineas Stakes G1.

  Koniem nr 2 w tej stawce (kurs 5:2) jest niesamowicie szybka klacz Inspiral (Frankel – Starscope – po Selkirk), która wygrała trzy gonitwy G1 – Coronation Stakes, Fillies’ Mile, Prix Jacques Le Marois. W tym roku podopieczna Gosdenów jeszcze nie biegała. Pojedzie na niej Frankie Dettori.

  Kolejną wielką gonitwą pierwszego dnia Royal Ascot będzie prestiżowy wyścig dla trzylatków na 1600 m – St James’s Palace Stakes G1. W stawce dziewięciu koni dwa mają zdecydowanie najwyższe notowania, są to zwycięzcy klasyków 2000 Guineas w Anglii i Irlandii. Rano lekkim faworytem (13:8) był kasztanowaty Chaldean (Frankel – Suelita po Dutch Art), który wygrał w Newmarket Qipco 2000 Guineas Stakes G1 na dystansie mili. Trenuje go dla stadniny Juddmonte Andrew Balding. W siodle oczywiście Dettori.

  Za triumf w 2000 Guineas dostał wycenę 120 funtów. Chaldean w poprzednim roku – po piątym miejscu w debiucie – wygrał cztery wyścigi z rzędu, w tym jeden z najważniejszych biegów na Wyspach Brytyjskich dla dwulatków Dewhurst Stakes G1 na 1400 m w Newmarket. Zwyciężył też w Champagne Stakes G2 i Acomb Stakes G3, oba wyścigi też na 1400 m.

  Chaldean wygrywa 2000 Guineas Stakes pod Dettorim

  Bardzo mocnego konia wystawiają też w tej gonitwie właściciele najlepszej stadniny w Europie irlandzkiej Coolmore – John Magnier (były właściciel Manchesteru United), Derrick Smith i mający polskie korzenie Michael Tabor (dawniej rodzina nazywała się Taborski). Ich Paddington (Siyouni – Modern Eagle po Montjeu) wygrał wszystkie cztery ostatnie starty w treningu Aidana O’Briena, w tym Irish 2000 Guineas. Pojedzie na nim Ryan Moore. Współwłaścicielem tego konia jest firma Westerberg, kierowana przez miliardera Georga von Opela, potentata branży samochodowej, który trzy lata temu wszedł w spółkę z właścicielami Coolmore.

  Royal Ascot to oczywiście nie tylko wyścigi, ale również ich wspaniała otoczka. To jest wielkie wydarzenie towarzyskie w Anglii, zlot brytyjskiej arystokracji, ale też podczas gonitw pojawia się wiele sław świata show biznesu. Szacuje się, że przed pandemią królewski mityng w Ascot odwiedzało około 300 tysięcy gości z całego świata.

  Royal Ascot to przede wszystkim szyk i elegancja. Aby móc pokazać się na trybunie honorowej panowie muszą być ubrani w jasne fraki i cylindry, panie powinny mieć zasłonięte ramiona i talie, sukienki i spódnice muszą być przynajmniej do kolan.

  Damy powinny również posiadać kapelusz. Właśnie z kapeluszy słynnie Royal Ascot. Zawsze w czwartki odbywa się tzw Ladies Day, kiedy organizowany jest konkurs na najpiękniejszy kapelusz. Złośliwi komentują, że w czwartek najważniejszy wyścig odbywa się w poszukiwaniu bogatego męża, gdy piękne Brytyjki w fantazyjnych kapeluszach polują w Ascot na potomków arystokratycznych rodzin i na milionerów.

  Tradycyjnym trunkiem podczas Royal Ascot, oprócz szampana dla zwycięzców, jest koktajl na bazie Pimmsa, rozcieńczony lemoniadą i z dodatkiem wielu owoców. Podobnie jak podczas tenisowego Wimbledonu sezonowym rarytasem są truskawki z bitą śmietaną.

  Royal Ascot to także rewia mody

  Wszyscy objadają się też szparagami, ale za główny przysmak Royal Ascot uchodzą homary, który w ciągu pięciu dni podaje się około 15 tysięcy sztuk.

  Relacje na żywo z Royal Ascot można oglądać codziennie od wtorku do soboty od 14.30 do 19.30 w Polsacie Sport Fight.

  Program Royal Ascot 2023 (godziny według czasu londyńskiego, w Polsce trzeba doliczyć jedną godzinę do przodu):

  Wtorek
  2:30pm: Queen Anne Stakes (Group 1)
  3:05pm: Coventry Stakes (Group 2)
  3:40pm: King’s Stand Stakes (Group 1)
  4:20pm: St James’s Palace Stakes (Group 1)
  5:00pm: Ascot Stakes
  5:35pm: Wolferton Stakes (Listed)
  6:10pm: Copper Horse Stakes

  Środa
  2:30pm: Queen Mary Stakes (Group 2)
  3:05pm: Kensington Palace Stakes
  3:40pm: Duke of Cambridge Stakes (Group 2)
  4:20pm: Prince of Wales’s Stakes (Group 1)
  5:00pm: Royal Hunt Cup (Heritage Handicap)
  5:35pm: Queen’s Vase (Group 2)
  6:10pm: Windsor Castle Stakes (Listed)

  Czwartek
  2:30pm: Norfolk Stakes (Group 2)
  3:05pm: King George V Stakes
  3:40pm: Ribblesdale Stakes (Group 2)
  4:20pm: Gold Cup (Group 1)
  5:00pm: Britannia Stakes (Heritage Handicap)
  5:35pm: Hampton Court Stakes (Group 3)
  6:10pm: Buckingham Palace Stakes

  Piątek
  2:30pm: Albany Stakes (Group 3)
  3:05pm: Commonwealth Cup (Group 1)
  3:40pm: Duke of Edinburgh Stakes
  4:20pm: Coronation Stakes (Group 1)
  5:00pm: Sandringham Stakes
  5:35pm: King Edward VII Stakes (Group 2)
  6:10pm: Palace of Holyroodhouse Stakes

  Sobota
  2:30pm: Chesham Stakes (Listed)
  3:05pm: Jersey Stakes (Group 3)
  3:40pm: Hardwicke Stakes (Group 2)
  4:20pm: Queen Elizabeth II Jubilee Stakes (Group 1)
  5:00pm: Wokingham Stakes (Heritage Handicap)
  5:35pm: Golden Gates Stakes
  6:10pm: Queen Alexandra Stakes

  Robert Zieliński

  Na zdjęciu tytułowym Baaeed wygrywa Queen Anne Stakes 2023. Fot. Godolphin

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły