More

  Wróżenie z wyścigowych fusów (Dzień 17.)

  Analiza niedzielnych gonitw na Służewcu. W septymie jest kumulacja, gwarantowana pula wynosi już 200 tysięcy złotych, w kwincie 46 666 zł.

  I: 3-letnie i starsze kłusaki francuskie, gonitwa handikapowa, 2400 m

  Wycofany został Gobs. Trzeba zaznaczyć, że jest to gonitwa handikapowa, w której konie wystartują w trzech grupach, co 20 metrów. W pierwszej samodzielnie znalazł się 12-letni weteran Buzyrys. Stawia go to w dość dobrej sytuacji, szczególnie że wałach potrafił już w tym roku ogrywać niezłe konie, jak Elka Ludoetka oraz Goteborg. Ta dwójka klaczy, oraz dobrze dysponowana Furnika (będzie nią powozić tym razem trener Stanisław Rzadkosz), ruszą o 20 metrów za Buzyrysem, a 20 metrów przed Edenem Pierji i Factorielem. Trudno powiedzieć, czy taka przewaga wystarczy, by zaskoczyć królującego niepodzielnie na Służewcu w tym roku Factoriela, który uzyskał 100 procent wskazań w Lidze Ekspertów!

  II: 3-letnie klacze arabskie hodowli krajowej (PASB), II gr., 2000 m

  Liczna stawka klaczy gwarantuje spore emocje i możliwe niespodzianki. Nieźle w debiucie pokazały się Bint Korona i Szeherezada, a także Eyd’a Aflash, która jednak zawiodła w drugim występie. Pierwsze dwie są zdecydowanie najmocniej liczone przez uczestników LE i zgromadziły odpowiednio: 12 i 18 wskazań. Eyd’a tylko 3. Bardzo dobrze radzi sobie także Echeveria (1 typ na zwycięstwo). Poprawy można się spodziewać po Serafinie, pokonanej poprzednio o 3,75 dł. przez Bint Koronę. Słabiej zaprezentowały się Mussaka i Omnia JR (powinny progresować), a zwłaszcza nie imponująca pochodzeniem Eoska.

  Z grona debiutantek na papierze dużo lepiej od Aprilli, prezentują się Mouj Alhaifi (1) oraz Loteria. Pierwsza z nich jest, podobnie jak Szeherezada, córką Rammasa Al Khalediah. Jej matka Magna S biegała bardzo dobrze w wieku trzech lat, ale jej potomstwo furory na torze nie zrobiło. Ojcem Loterii jest syn Amera, Zaeem, którego dwie córki na razie słabo zaprezentowały się na Służewcu. Matka klaczy, Lola Fata, nie wyszła do startu, natomiast w stadzie dała słabego Lord Lore i niezłą Lorelei (2 wygrane).

  III: debiutujące 2-letnie klacze (folbluty), II gr., 1000 m

  Wycofana została Lady Agnieszka. Jak zwykle wysoko będą stały notowania koni zapisanych przez Macieja Jodłowskiego, który posyła do boju irlandzką Marie More (tylko 5 wskazań) oraz urodzoną w Czechach półsiostrę szybkiej Westminster Cat – Kaboom (24).

  Ich główną rywalką, przynajmniej na papierze, wydaje się kolejna przedstawicielka irlandzkiej hodowli – Rori Star (4) ze stajni Adama Wyrzyka. Całkiem nieźle oceniane są polskie Taris i Iwestycja, które otrzymały po jednym wskazaniu. Szybki rodowód ma Dżersejka, ale raczej trudno będzie jej włączyć się do rozgrywki.

  IV: 4-letnie i starsze folbluty, III gr., 1200 m

  Wycofana została Australian Reef. Grupę niżej pobiegną Power Barbarian i Alis Gloriae, których nie powinno zabraknąć w rozgrywce, a także trudny do oceny, ale raczej słabszy od nich, Big Bang. Wspomniana klacz wygrała niedawno w dobrym stylu, jednak w porównaniu z tamtym wyścigiem poniesie aż o 5 kg więcej. W lepszej sytuacji będą więc dość nieznacznie pokonane Tullamore (poniesie o 2 kg mniej), El Pago Pago oraz Sayif Shadad. Krótszy dystans może odpowiadać Regatcie Queen, więc i z nią trzeba się trochę liczyć. Mniejsze szanse wydaje się mieć Ujoor, mająca już najlepsze lata za sobą.

  Uczestnicy Ligi Ekspertów zdecydowanie najczęściej wskazują na Alis Gloriae (25), ale swoich zwolenników mają też Power Barbarian (7) oraz Tullamore (3).

  V – Nagroda Ofira: 4-letnie i starsze araby, kat. A, 2400 m

  Kapitalnie spisuje się w tym roku Apollo del Sol, który wyrasta na faworyta biegu. Aż 26 uczestników LE wskazało go na pierwsze miejsce. Najgroźniejszym rywalem może być Zenhaf (5 typów na zwycięstwo), jeśli będzie lepiej dysponowany niż w sezonowym debiucie. To koń o największych możliwościach w tej stawce, jednak jego postawa w ostatnim starcie budzi niepokój. Bardzo dobrze radzi sobie Almared, więc powinien być widoczny, chociaż wolałby z pewnością krótszy dystans.

  W walce o czołowe miejsca mogą liczyć się także solidny Sharm El Sheikh oraz nieobliczalny Bieshan. Na poziom pozagrupowy wraca Sjabahar ‘OA’ (4). Niedawno pobił rekord toru na wyraźnie krótszym dystansie (1800 m). Forma będzie jego atutem, a w przeszłości pokazywał też, że ma spore możliwości. Trochę w kratkę biega Gensik. Tutaj czeka go trudne zadanie, podobnie jak rozpoczynającego sezon wicederbistę Ewesta.

  VI – gonitwa uczniowska (8): 3-letnie folbluty, wył. III gr., 1600 m

  Wycofane zostały Imperator Antonius i Mecenas. W tej sytuacji nie jest łatwo wskazać faworytów. Lekko można chyba wyróżnić Kwinto (16 wskazań) i Miraculusa (9), oraz dwójkę niedawnych debiutantów: Donię Exaltację (3) i Trikolore (6). Ta ostatnia pokonała w bezpośredniej rywalizacji Saint Monicę (1) oraz Dynamica, ale oczywiście postępów z ich strony nie można wykluczyć. Nie zachwycają Savage Storm i Inferia, ale w tym towarzystwie w zasadzie żadnego rozstrzygnięcia nie można wykluczyć.

  VII – Nagroda Janowa (Przychówku): 4-letnie ogiery i klacze arabskie (PASB), kat. A, 2600 m

  Wyścig może stanowić spore wyzwanie dla typerów, bo stawka wydaje się wyrównana, a trzeba brać pod uwagę, że głównym celem koni będzie przygotowanie do Derby. Na dystansie o 400 m krótszym zwycięstwo odniósł faworyzowany wówczas Kito, jednak jego przewaga nad nieźle finiszującym Fidemem i ofensywnie przeprowadzonymi Ben Markiem i Williamsem nie była duża. Niewiele więcej straciła do nich utalentowana El Nadira, a także dopiero rozpoczynające wtedy sezon Cehilla (niosła najwyższą wagę) i Erwan.

  Tak naprawdę żadnego z wymienionych koni nie można skreślić w kontekście wywalczenia płatnego miejsca, a nawet wygranej. Jedynie Ghala Al Khalediah wydaje się mieć mniejsze szanse, bo przybiegła wówczas ostatnia, z nieco większą stratą.

  Z grona koni, które wtedy nie startowały, najlepsze wrażenie sprawiają dysponująca błyskotliwym finiszem Ollala, a także silny Lex. Trochę niżej trzeba ocenić Zalabara oraz Kiki, chociaż klacz miewa przebłyski. Słabo w tym roku radzi sobie Dorian. Stawkę uzupełniają nie mające zgłoszenia do Derby Cemira i Ember – raczej trudno im będzie o wywalczenie płatnych lokat.

  W Lidze Ekspertów wyraźnie najmocniej liczony jest Kito (22). Nieźle stoją też notowania Ollali (8), a lekko podliczane są także El Nadira (2), Lex (2) i Kiki (1). Wydaje się jednak, że kandydatów do czołowych lokat jest więcej.

  VIII: 4-letnie i starsze araby, III gr., 2200 m

  Tradycyjnie mocną reprezentację do boju posyła Cornelia Fraisl. Szczególnie dobre wrażenie sprawił niedawno Gatsby de Bozouls, który w rozegranym na końcówkę wyścigu o Nagrodę Kurozwęk pokonał finiszowe 500 m w… 29,9 sek. Pokazał, że jest nie tylko wytrzymały, ale też szybki, więc nie może dziwić, że otrzymał aż 33 wskazania na zwycięstwo. Nieobliczalny jest jego towarzysz stajenny Helfik de Bozouls. Jesienią potrafił pokonać kilka mocnych koni, choć wiosnę ma raczej nieudaną. Niezłe wyniki notuje za to Jocker de Bozouls (1 wskazanie), jednak to arab z niższej półki.

  Najgroźniejszym konkurentem dla trójki reprezentantów stajni Mezagri będzie prawdopodobnie obiecujący Rizqu Alla (1). Magor HB też potrafi sprawiać niespodzianki, ale ostatnio ścigał się na krótszych dystansach i pozostaje pewną zagadką. Polski Harun RA nie jest bez szans na wywalczenie płatnego miejsca, podobnie jak francuska Dioriska.

  IX: 3-letnie folbluty, III gr., 1800 m

  Na dość mocną faworytę wyrasta Renoma (27 wskazań), natomiast teoretycznie największym zagrożeniem mogą być rozkręcające się Queen of Warsaw (4) oraz Namiętność (4), które niewiele ostatnio dzieliło. Warunki gonitwy są tym razem korzystniejsze dla Namiętności (różnica w wagach oraz dosiad dżokeja). Rezerwy mogą posiadać jeszcze Venom i Furious Girl, więc niespodzianki z ich strony wykluczyć nie można. Słabsze wydają się Macini oraz Sundae (w siodle Karolina Kamińska).

  X: 4-letnie i starsze folbluty, III gr., 2200 m

  W dobrej formie jest Algoritm, który wydaje się najpewniejszym kandydatem do rozgrywki. Uzyskał 27 wskazań. Nieźle radzą sobie także Roc’h Breizh (4) oraz Przystojnykaźmierz (2). Pozostałe nie błyszczą. Lepszej postawy można oczekiwać od Trollstroema (2). W przeszłości pokazał, że ma spore możliwości, jednak w tym roku na razie spisuje się słabiej.

  O płatne miejsca mogą powalczyć Notorious, Miss Molly oraz Sarayn. Trudniejsze zadanie czeka nie korzystającego tym razem z ulgi wagi Artystę i Statusa.


  NAJCZĘSTSZE WSKAZANIA LIGI EKSPERTÓW (35 uczestników):

  I – Factoriel (35)
  II – Szeherezada (18) / Bint Korona (12)
  III – Kaboom (24) / Marie More (5) / Rori Star (4)
  IV – Alis Gloriae (25) / Power Barbarian (7)
  V – Apollo del Sol (26) / Zenhaf (5) / Sjabahar ‘OA’ (4)
  VI – Kwinto (16) / Miraculus (9)
  VII – Kito (22) / Ollala (8)
  VIII – Gatsby de Bozouls (33) / Rizqu Alla (1) i Jocker de Bozouls (1)
  IX – Renoma (27) / Queen of Warsaw (4) i Namiętność (4)
  X – Algoritm (27) / Roc’h Breizh (4)

  Koń dnia wg Ligi Ekspertów: Factoriel, 35/35 (100% wskazań na zwycięstwo).
  Najbardziej wyrównany wyścig (wg typerów) – VI

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły