More

    Wróżenie z wyścigowych fusów (Dzień 22.)

    Analiza niedzielnych gonitw.

    I: 3-letnie i starsze folbluty, II gr., 1400 m

    Zebrała się bardzo ciekawa stawka. Trzeba się liczyć z pięciolatkami – Inter Approachem i Power Barbarianem, które w tym roku już wygrywały. Pierwszy z nich popisał się ładnym finiszem i będzie korzystał z ulgi wagi. Power Barbarian na krótszym dystansie wytrzymał własne, mocne tempo. Niżej od nich trzeba ocenić 4-letniego Akurata.

    Groźniejsze prawdopodobnie będą trzylatki. Bardzo dobre wrażenie na dystansach do mili sprawiła Donnia, która wydaje się poważną kandydatką do rozgrywki. Z pary SzachrajkaGandia, w bezpośrednim pojedynku zdecydowanie lepsza okazała się Szachrajka i to ona wydaje się kandydatką do sprawienia niespodzianki. Nieźle prezentuje się ostatnio Moonara – w jej zasięgu jest niższe płatne miejsce.

    W notowaniach LE najwyżej oceniane są szanse Inter Approacha (13) i Donnii (12), ale swoich zwolenników mają także Szachrajka (6) i Power Barbarian (3). Jedno wskazanie uzyskała też Gandia.

    II: 2-letnie klacze (folbluty), II gr., 1200 m

    Wycofane zostały Lady Monia i Florence. W tej sytuacji jedyną debiutantką będzie irlandzka Malou. Mimo niezbyt imponujących warunków fizycznych jest ona pozytywnie oceniana przez trenerkę. Uczestnicy LE jednak nie uwzględniają jej na pierwsze miejsce w typach. Rywalki mają jednak przewagę doświadczenia, co na tym etapie kariery jest istotne. Najlepiej w debiucie poradziły sobie Kaboom oraz Ten Dreams, zajmując drugie miejsca i to one uzyskały wszystkie wskazania uczestników LE. Bliżej wygranej była druga z klaczy, jednak w przypadku pierwszej lepszy był czas wyścigu. To właśnie Kaboom jest bardzo mocno faworyzowana w LE, z wynikiem aż 33 wskazań! Rywalka otrzymała tylko 2.

    7 dł. do Kaboom straciła Dżersejka, której inauguracyjny start trzeba ocenić wyżej niż Humppy. Ta ostatnia może za to znacznie się poprawić.

    III – Nagroda Skarba: 2-letnie folbluty, II gr., 1300 m

    Wiele wskazuje na to, że wyścig rozegrają między sobą klacze Saliha Plavaca. W stajni wyżej oceniana jest Inwestycja, która też wygrała w zdecydowanie lepszym czasie niż Crystal Wine. Wydłużenie dystansu może okazać się jednak bardziej korzystne dla tej drugiej. W LE dużo wyżej stoją notowania Inwestycji – uzyskała 24 wskazania, podczas gdy jej towarzyszka stajenna 10. Jedyną potencjalną rywalką tego duetu wydaje się również mająca na swoim koncie zwycięstwo Latife (1 typ na pierwsze miejsce).

    Willis i Korsarz powalczą prawdopodobnie o czwarte miejsce.

    IV: 4-letnie araby i starsze folbluty, IV gr., 1800 m

    Wycofana została Yakudza. Zdecydowanie największe możliwości w ciągu swojej kariery zaprezentował Saiget, który pobiegnie po ponad rocznej przerwie. Jego aktualna forma jest niewiadomą, więc z pewną dozą ostrożności należy mu przyznać rolę umiarkowanego faworyta. W LE jest najczęściej wymieniany na pierwszym miejscu – 19 razy. Zbliżony poziom wydają się prezentować Sigismundus Rex oraz Power Spirit. Ta dwójka wydaje się mieć największe szanse wykorzystać ewentualną niedyspozycję Saigeta. Zdaniem uczestników LE dużo więcej można się spodziewać po Sigismundusie, który uzyskał aż 15 wskazań, a Power Spirit… 0.

    Sofronia, Trella (w siodle Aslan Kardanov) i Dacinni (1 wskazanie) w tym roku jeszcze za wiele nie pokazały i raczej powalczą o niższe płatne miejsca, chociaż niespodzianki z ich strony, szczególnie na elastycznej bieżni, wykluczyć nie można. Ogier w przeszłości potrafił biegać na bardzo dobrym poziomie (w wieku dwóch lat), a klacze poniosą korzystne wagi.

    V – Nagroda Liry (Oaks): 3-letnie klacze (folbluty), kat. A, 2400 m

    Zapowiada się bardzo ciekawy wyścig, w którym kilka klaczy zachowuje szanse na końcowy sukces. Wysoko będą stały notowania wystawianych przez Macieja Jodłowskiego Skarbie oraz Marigold Blossom. Pierwsza z nich z każdym startem się rozkręca i w siodle będzie miała Szczepana Mazura. To wszystko zaowocowało największym zaufaniem uczestników LE – Skarbie została aż 20-krotnie wskazana na zwycięstwo. Marigold Blossom (5 wskazań) zdominowała rywalizację klaczy na krótszych dystansach, a jej wygrana w Nagrodzie Soliny pokazuje, ze w sprzyjających okolicznościach może być groźna także na dłuższych. Na straconej pozycji nie stoi także trzecia reprezentantka stajni Macieja Jodłowskiego – Miss Dynamite (brak wskazań), która prezentowała poziom zbliżony do Skarbie.

    Najgroźniejszymi rywalkami tego tercetu wydają się uczestniczki Derby: Lavender Beauty (4) i Migliore Speranza (5). Obie nie były tam najszczęśliwiej przeprowadzona i mogą spisać się zdecydowanie lepiej. Czarnym koniem może okazać się błyskotliwa Little Pati (1), która jednak nie była sprawdzona na wyższym poziomie i dystansach powyżej 1600 m. O płatne miejsce z pewnością powalczy solidna i chyba trochę niedoceniana Gloria Gentis, a być może także dobrego pochodzenia niemiecka Kesha.

    Trenowana w Niemczech Thuja na razie nie powala wynikami, ale chyba nie można jej pochopnie skreślać, bo trener Dzubasz zna poziom polskich wyścigów i raczej nie przyjeżdża „do towarzystwa”. Outsiderkami będą Stellarmasterpiece, a zwłaszcza słaba Dzhenifer Rym.

    VI – Nagroda Syreny: 3-letnie i starsze folbluty, kat. A, 1400 m

    Chociaż na starcie zobaczymy tylko pięć koni, to zapowiada się znakomite widowisko. Z grona koni starszych bez wątpienia trzeba liczyć przede wszystkim kapitalnie dysponowanego Emiliano Zapatę (12 wskazań na zwycięstwo), ale także waleczną Jenny of Success (7), która wraca na korzystniejszy dla siebie dystans. Szczególnie na miękkiej bieżni klacz ma duże szanse. Coraz lepiej prezentuje się weteran Comin’Through, choć jego notowania będą stały nieco niżej, podobnie jak solidnego Blizbora (1). Wielu zwolenników będzie miał z pewnością jedyny trzylatek w stawce, triumfator biegu o Nagrodę Rulera – Clyde. Na dystansach milerskich ogier sprawił świetne wrażenie i może być wymagającym rywalem. Tego samego zdania są uczestnicy LE – właśnie jego najczęściej wskazywano na pierwsze miejsce – 15-krotnie.

    VII – Nagroda Kozienic: 3-letnie i starsze folbluty, kat. A, 2000 m

    Wycofana została Moonu. Trudny do oceny jest gość z Niemiec – New Wizard (8 wskazań na zwycięstwo). W drugiej części poprzedniego sezonu biegał bardzo dobrze. Może okazać się twardym orzechem do zgryzienia dla polskiej czołówki. Zdaniem uczestników LE, to on powinien okazać się najgroźniejszym przeciwnikiem dla Timemastera (24 wskazania), któremu zdecydowanie odpowiada dystans 2000 m. Świetny ogier ostatnio pokazał, że nadal jest czołowym średniodystansowcem. W swojej pokaźnej kolekcji zwycięstw akurat nie ma lauru za Nagrodę Kozienic, w której pobiegł tylko 3 lata temu i zajął trzecie miejsce. Nie jest bez szans na uzupełnienie kolekcji.

    Dystans jest idealny także dla Anatora (1), rekordzisty toru na 2000 m. Ogier prezentuje wysoką formę i trzeba się z nim liczyć. W Nagrodzie Prezesa TS dość wyraźnie pokonał Petita (1) i Good Gifta (1), które przebiegły zaskakująco bezbarwnie. Trudno przewidzieć, w jakiej formie będą obecnie, ale chyba trzeba ich szanse ocenić nieco niżej – Petit z pewnością wolałby dłuższy dystans, w przypadku Good Gifta pomóc może elastyczna bieżnia. W gronie faworytów raczej nie będzie także Wedding Ring. Klacz wygrała niedawno na poziomie grupowym – tutaj stanie przed znacznie trudniejszym wyzwaniem. Outsiderem gonitwy będzie jedyny trzylatek, Marcus Aurelius.

    VIII – Women Power Series (5): 3-letnie i starsze folbluty, III gr., 2000 m

    Zapowiada się interesujący wyścig. Doświadczona Karolina Kamińska pojedzie na dobrze dysponowanym w tym roku Algoritmie i trzeba im przyznać spore szanse na udział w rozgrywce. W maju ogier o 2 długości pokonał Johnny’ego Double (Magdalena Kierzkowska), który z kolei w dwóch ostatnich startach spotykał się z Ivą Grey (Oliwia Szarłat) i ma z nią bilans remisowy.

    Oprócz tej trójki, bardzo dobrze radzi sobie w tym sezonie Miss Equus (Małgorzata Kryszyłowicz), chociaż zwycięstwa odnosiła w mniej wymagających stawkach. O czołowe miejsce ze starszymi końmi może powalczy Machu Picchu (Kinga Lewandowska), dzielnie radzący sobie w starciach z niezłymi końmi swojego rocznika. Mniejsze szanse, mimo niskich wag, zdają się mieć Trikala (Anna Gil) oraz bardziej od niej doświadczona Queen of Warsaw (Nikola Cyrkler).

    Notowania wg LE: Algoritm (20) – Iva Grey (11) – Johnny Double (2) i Machu Picchu (2).

    IX – Nagroda Figaro (Specjalna): 4-letnie i starsze araby, kat. B, 2400 m

    Mocnym faworytem wydaje się Ocean Al Maury (32 wskazania), który na początku sezonu pokonał Sharm El Sheikha (1) i Almareda (1), chociaż różnice między nimi nie były szczególnie duże. Czterolatek ma za sobą też udział w mocnych biegach, co nie musi być korzystne. Kandydatem do sprawienia niespodzianki może być nierówno biegający Gensik. Poprawić powinien się Ewest, ale raczej trudno mu będzie wywalczyć miejsce w czołówce. Trudno oczekiwać tego także od grupowej ZF Gawharat Oman (1).

    X: 4-letnie i starsze araby, hcp. III gr., 2200 m

    Wycofana została Juana de Bozouls. Największym zaufaniem wśród uczestników LE cieszą się Java d’Vialettes oraz Jocker de Bozouls, na którym pojedzie tym razem Anton Turgaev. Klacz zgromadziła dwukrotnie więcej wskazań od ogiera – 20. Cornelia Fraisl wystawia jeszcze trzeciego konia – szybką Jelbenę de Bozouls (w siodle Sanzhar Abaev), która jednak prawdopodobnie wolałaby krótszy dystans.

    Najgroźniejszym przeciwnikiem tercetu liderki czempionatu trenerskiego powinien być (również według typerów) Rizqu Alla (5). Jego dodatkowym atutem będzie dosiad Szczepana Mazura. Wałach szczególnie dobrze zaprezentował się w debiucie na Służewcu, ale w kolejnych biegach lekko rozczarował. Niewykluczone, że i on lepiej czuje się na dystansach milerskich. Słabo spisują się w tym roku polskiej hodowli Dorian i Ember. Zdecydowanie obniżyły loty w porównaniu do poprzedniego sezonu.


    NAJCZĘSTSZE WSKAZANIA LIGI EKSPERTÓW (35 uczestników):

    I – Inter Approach (13) / Donnia (12)
    II – Kaboom (33) / Ten Dreams (2)
    III – Inwestycja (24) / Crystal Wine (10)
    IV – Saiget (19) / Sigismundus Rex (15)
    V – Skarbie (20) / Marigold Blossom i Migliore Speranza (po 5)
    VI – Clyde (15) / Emiliano Zapata (12)
    VII – Timemaster (24) / New Wizard (8)
    VIII – Algoritm (20) / Iva Grey (11)
    IX – Ocean Al Maury (32) / Sharm El Sheikh (1), Almared (1), Gawharat Oman (1)
    X – Java d’Vialettes (20) / Jocker de Bozouls (10)

    Koń dnia wg Ligi Ekspertów: Kaboom – 33/35 (94% wskazań na zwycięstwo).
    Najbardziej wyrównany wyścig (wg typerów) – I

    Udostępnij

    Powiązane artykuły

    Zbliżające się wydarzenia

    Najnowsze artykuły