More

    W piątek w Traf Online 15 wyścigów z Francji. Czy dwulatek od księcia Agi Khana sprosta roli faworyta?

    W czwartkowej ofercie Trafonline.pl jest 15 biegów z trzech francuskich torów: La Teste de Buch (gonitwy płaskie) oraz Divonne i Les Sables (kłusaki). Pierwsza gonitwa z Francji w piątek w Traf Online o godz. 14.00, ostatnia o 18.02. Tego dnia, oprócz stałych zakładów (zwyczajny, dwójka, trójka, tripla) można obstawiać jedną czwórkę (godz. 16.53) z pulą gwarantowaną 2331 zł i kwintę (gonitwy 11-15) z gwarantowaną pulą 1444 zł.

    Ciekawie zapowiada się o godzinie 14.15 wyścig dla dwulatków na torze La Teste de Buch – Prix André Boingnères. To gonitwa conditions na 1600 metrów dla koni, które jeszcze nie biegały (pula nagród 23 tysiące euro, w tym 11 500 dla właściciela zwycięskiego konia). Wystartuje 10 dwulatków.

    Rano najwyżej stały notowania (3,6:1) ogiera z nr 1 Somkiyr (Zarak – Soriya po Azamour) hodowli i własności księcia Agi Khana. Trenuje tego dwulatka Jean-Claude Rouget, od wielu lat współpracujący z Agi Khanem. W siodle Jean-Bernard Eyquem.

    Ojciec Somkiyra Zarak to urodzony w purpurze synu Dubawiego i Zarkavy, która wygrała Łuk dla Aga Khana. Zarak ma coraz wyższe notowania wśród młodych reproduktorów. Już 9 koni po nim przekroczyły rating 110 funtów. W 2022 roku w Prix Diane, czyli francuskim Oaksie na 2100 m, świetnie spisała się La Parisienne (rating 115 funtów). Córka Zaraka zajęła drugie miejsce, tylko o krótki łeb przegrała z faworytką Nashwą. Była też blisko trzecia w Prix Vermeille G1 dla klaczy.

    Trenowana przez Williama Haggasa córka Zaraka Purplepay (rating 113) na 16 startów wygrała 4 wyścigi, w tym Prix Sandringham G2 na 1600 m w Chantilly. W Irish 1000 Guineas była szósta na 14 klaczy, w Pretty Polly Stakes G1 na 2000 m piąta na 9 koni. Zarobiła na torze 257 tysięcy funtów. Na wysokim poziomie biegały też Lavello, Haya Zark, Straight i Times Square.

    Najlepszy z koni po Zaraku chyba jest jednak Zagrey (rating 120 funtów), który był drugi w Grand Prix de Saint-Cloud G1 za irlandzkim derbistą Westoverem i trzeci w Dubai Sheema Classic G1, niecałe 6 długości za znakomitym japońskim Equinoxem.

    Czeskie Derby 2022 wygrała córka Zaraka – Queen of Beaufay. W Polsce Zarine wygrała dwa wyścigi, ale w gonitwach pozagrupowych nie dała rady. Była czternasta w Derby i siódma w Oaks. Po sezonie, pochodząca ze znakomitej rodziny żeńskiej Zarine, została wydzierżawiona przez Saliha Plavaca Witoldowi Krzemińskiemu i rozpoczęła karierę jako klacz stadna. Jeden wyścig na Służewcu wygrała też w sezonie 2022 córka Zaraka – Zayra.

    Sam Zarak biegał 13 razy, wygrał 4 wyścigi i 986 tysięcy funtów (rating 119). Zwyciężył jako czterolatek w Grand Prix de Saint-Cloud G1 na 2400 m, w francuskim Derby był drugi za Almanzorem. W Łuku było dla niego za szybko, kończył dziesiąty na 18 koni, 8 długości za zwycięską Enable. Zaczął kryć w 2018 roku od 12 tysięcy euro, w 2022 roku stanówka skoczyła do 25 tysięcy, a w tym roku aż do 60 tysięcy euro.

    Almanzor wygrywa francuskie Derby 2016 przed Zarakiem. Fot. theguardian.com

    Matka ogiera Somkiyr – Soriya (po Azamour) biegała dla Agi Khana tylko cztery razy i wypadała słabo – 3, 5, 6 i 8 miejsce, francuski rating zaledwie 29,5. Urodziła wcześniej 6 koni, z których 5 biegało, ale wygrał tylko jeden. Żaden nie osiągnął statusu black type – teoretycznie nie wygląda to więc obiecująco w kontekście debiutu Somkiyra, ale stawka wydaje się przeciętna, więc może on podwyższyć notowania swojej matki.

    Drugim koniem w notowaniach (5:1) na piątkowy wyścig debiutujących dwulatków jest z nr 10 Lepsa (Wootton Bassett – Waikika po Whipper) – trener Christophe Ferland, dżokej Anthony Crastus. Jej matka Waikika miała dobrą karierę wyścigową. Na 29 startów wygrała 6 wyścigów i 266 tysięcy euro. Największym sukcesem Lepsy było zwycięstwo w Premio Vittorio di Capua G1 na 1600 metrów na torze San Siro w Mediolanie. Lepsa jest pierwszym koniem od niej, który pobiegnie w wyścigach.

    Jej ojciec Wootton Bassett (Iffraaj – Balladonia po Primo Dominie) to obecnie jedna z największych gwiazd na europejskim rynku reproduktorów. Na 9 startów wygrał 5 wyścigów i 541 tysięcy funtów. Był niepobitym dwulatkiem – 5 zwycięstw na 5 startów, ale zawiódł jako trzylatek. We Francji wygrał o 2,5 długości Grand Criterium (Prix Jean-Luc Lagardere) G1 na 1400 m. Wootton Bassett – po tym, jak został championem reproduktorów we Francji – trafił do Irlandii do słynnej stadniny Coolmore, kryje w tym roku klacze po 150 tysięcy euro.

    Najlepszym koniem po ogierze Wootton Bassett był dotąd Almanzor, który na 11 startów wygrał 8 wyścigów, był championem trzylatków w Europie, wygrał trzy gonitwy G1 – francuskie Derby oraz Champion Stakes w Anglii i Irlandii. W tym roku sensacyjne drugie miejsce w angielskim Derby zajął syn Wootton Bassetta – King of Steel, który podczas Royal Ascot wygrał w dobrym stylu King Edward VII Stakes G2 na 2400 m, a niedawno był trzeci w „Króla i Królowej” G1 w Ascot.

    We Wrocławiu w stajni Sławomira Pegzy trenuje pod okiem Marleny Stanisławskiej dwuletnia klacz Serine po Holy Roman Emperor (kupiona za 15 tysięcy euro), której matka jest babką ogiera King of Steel.

    Podliczane są także (notowania od 7 do 10:1) konie z nr 2 Tharpe, z 4 French Picnic i nr 3 Mantilly. Jeśli ktoś szuka niespodzianki, to ciekawym koniem jest (kurs 12:1) z nr 6 klacz o szybkim rodowodzie Swing City (City Light – Swing Valley po Lawman).

    Synteza typów w mediach: 1-10-6-2

    Program wszystkich piątkowych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

    RZ

    Na zdjęciu tytułowym Wootton Bassett – ojciec klaczy Lepsa. Fot. Coolmore

    Udostępnij

    Powiązane artykuły

    Zbliżające się wydarzenia

    Najnowsze artykuły