Analiza sobotnich gonitw.
I: 4-letnie i starsze araby, hcp. IV gr., 1600 m
W tej bardzo przeciętnej stawce pochodzeniem zdecydowanie wyróżniają się wystawiane przez Cornelię Fraisl Jasmine du Croate oraz Jague des Arnets. Obie biegają poniżej oczekiwań, ale pierwsza z nich wydaje się robić postępy i przypadnie jej rola faworytki tego gonitwy. Uczestnicy Ligi Ekspertów zdecydowanie najczęściej wskazują ją na pierwsze miejsce – 28 razy. Trzy ostatnie występy Jague des Arnets nie napawają optymizmem, ale nie można wykluczyć, że w tej grupie koni powalczy o niezłe miejsce. Nie jest wskazywana jako potencjalna zwyciężczyni.
Głównymi rywalami wspomnianej Jasmine du Croate wydają się startujące pod najwyższymi wagami ogiery: Mario i Ember. Mario (6 wskazań) ma mniej doświadczenia, ale początek kariery ma przyzwoity. Ember (2) odniósł dwa zwycięstwa w poprzednim sezonie, przez co musiał rywalizować w silniejszych stawkach. Tutaj powinien być widoczny. Z szansami na płatne miejsce pobiegną Supra i Matador, niosące umiarkowane wagi. Najmniejsze obciążenie poniesie słabo biegający Cepun.
II – Nagroda Westminster Freundschaftspreis: 3-letnie i starsze folbluty, kat. A, 2000 m
Większość typerów LE jest przekonana, że zwycięstwo odniesie polski derbista Westminster Moon (28 wskazań), jedyny trzylatek w tym biegu. Z racji wieku poniesie o 4 kg mniej od konkurentów. Za jego najgroźniejszego przeciwnika uznawany jest zwycięzca rozgrywanej niedawno, na tym dystansie, gonitwy o Nagrodę Kozienic – trenowany w Niemczech New Wizard (9).
W gronie typujących znalazły się też osoby spodziewające się triumfu Timemastera (2) oraz Anatora (1). Trudno się dziwić – Timemaster jest przecież trzykrotnym zwycięzcą tej gonitwy, a w biegu o Nagrodę Kozienic stracił do New Wizarda niecałą długość. Anator to z kolei rekordzista toru na tym dystansie, prezentujący się w tym roku bardzo solidnie. Niżej oceniane są szanse ubiegłorocznego triumfatora Derby – Jolly Jumpera, który nie miał udanej pierwszej części sezonu. Wystartuje po dłuższej przerwie od poprzedniego startu i zmiany stajni, więc jego aktualna dyspozycja jest pewną niewiadomą. Niezłą formę zaprezentował ostatnio Ophelia’s Aidan, jednak biegał na zdecydowanie niższym poziomie. Tym razem czeka go o wiele trudniejsze zadanie.
Trochę niedoceniany wydaje się drugi z gości z Niemiec – Lightning Jock. Letnie występy wałacha były bardzo dobre. Słabiej wypadł tydzień temu w Baden-Baden, ale chyba to zbyt mało, żeby zupełnie go skreślać.
III – Nagroda Coolmore Stud: 2-letnie folbluty, II gr., 1400 m
Wycofany został Break In Your Eyes. Analizując notowania Ligi Ekspertów można zauważyć, że wyraźnie faworyzowana jest Freedom Lily (24). Klacz nieźle rozpoczęła karierę i powinna mieć jeszcze rezerwy. Uznawane za jej główne rywalki Marie More (6), Ten Dreams (3) oraz Rori Star (3), mają na swoim koncie po dwa starty. Polskiej hodowli Ten Dreams dwukrotnie przebiegła na solidnym poziomie, więc nie powinno jej zabraknąć w walce o czołowe miejsca. Marie More i Rori Star po mniej udanych debiutach, wyraźnie się poprawiły. Nie można wykluczyć, że zrobią dalsze postępy. Dwukrotnie słabo wypadł Gonzo, jednak jego trenerka liczy na duży progres w jego wykonaniu. Zobaczymy, czy będzie w stanie sprawić niespodziankę. Galiwells nie zachwycił w debiucie, ale trafił na szybki wyścig i bardziej doświadczonych rywali. Może przebiec dużo lepiej.
IV – Westminster Charity Race: 3- letnie i starsze folbluty, III gr., 1300 m
Bardzo udany sezon ma Inter Approach (15 wskazań), który wygrał w obu dotychczasowych startach. Ma szanse pójść za ciosem, choć poniesie najwyższą wagę w polu. W formie są solidny Limlight (2) i trzyletnia utalentowana Black Angel (18). Klacz będzie miała na grzbiecie tylko 55 kg, co stawia ją w korzystnej sytuacji. Niewykluczone, że o czołowe miejsce powalczą God of War, Antar Bin Shaddad (1) oraz Dom Francisco.
Gone Hill w tym roku nie błyszczy, ale rok temu sensacyjnie wygrał ten bieg. Czy historia się powtórzy? Z pozostałej trójki szanse na płatne miejsce Charlotte Avy wydają się większe niż 9-letniego Boya Charltona i Imperatora Antoniusa, jednak żadnego z koni nie można skreślać.
V: 4-letnie i starsze folbluty, wył. IV gr., 1600 m
Ładnie pokazały się w ostatnich startach El Pago Pago (13) i Caresser (11), nic więc dziwnego, że mają najliczniejsze grono zwolenników. Nieźle stoją także notowania rozkręcającego się powoli Fair Mastera (6).
Niżej trzeba ocenić szanse Izalora i Fugaza, chociaż płatne miejsca są w ich zasięgu. Niezłe Pilecki (3) i Nadaal raczej wolałyby dłuższy dystans, z kolei szybka Regatta Queen (2) oraz nieobliczalne Sayif Shadad (1) i Polonez najlepsze wyniki notowały w sprintach. Zdecydowanie poniżej oczekiwań pobiegła ostatnio Toccatina. Sobotni start da odpowiedź na pytanie, czy była to jednorazowa wpadka, czy dłuższy kryzys formy.
VI – Nagroda Goffs Dakoty: 2-letnie folbluty, kat. A, 1300 m
Po imponującej wygranej na początku lipca, faworytem biegu będzie Ultimatum (21). Ogier sprawił znakomite wrażenie, ale tym razem będzie miał groźniejszych konkurentów. Sporo grupę zwolenników ma Zen Spirit (13), wysoko oceniany od początku sezonu. Wydaje się, że zwycięzcą powinien zostać ktoś z tej pary, chociaż trudno lekceważyć niepokonaną w dwóch startach Crystal Wine (2), która w debiucie pokonała Zen Spirita.
Mniejsze szanse wydają się mieć progresujący Colonius i mający za sobą słabszy debiut Damarshal.
VII – Nagroda St. Leger: 3-letnie i starsze folbluty, kat. A, 2800 m
Długi dystans nie powinien stanowić żadnego problemu dla żadnego z trójki koni starszych. Dwójka trzylatków poniesie jednak o 5 kg mniej od nich. Każdy z koni ma swoich zwolenników. Najwięcej wskazań otrzymał równo biegający Gryphon (22), który mógł się bardzo podobać w biegu o Nagrodę Prezesa TS. Poprowadził wówczas mocno i dzielnie się bronił. Sporo stracił do niego Petit (3), ale on dużo lepiej zaprezentował się w dwóch innych tegorocznych startach. Nigdy nie można go lekceważyć. Plontier (4) w tym roku na Służewcu przebiegł bezbarwnie w biegu o Nagrodę Widzowa, ale dużo lepiej wypadł w Niemczech. Jest dość trudny do oceny, ale z pewnością stać go na udział w rozgrywce.
Z dwójki trzylatków, nieoczekiwanie, wyższe notowania ma niemiecki Nordminster (6 wskazań). Ogier ma stosunkowo niewiele doświadczenia i biegał w gonitwach niższej rangi, jednak ma już w nogach start na 2800 m i pokazał się w nim z dobrej strony. Szczególnie groźny może być na elastycznej bieżni. Wicederbista Senlis (1) jest trudny do porównania z końmi starszymi i rywalem z Niemiec. Bez wątpienia to koń o sporych możliwościach i nawet jego ewentualna wygrana nie powinna nikogo zdziwić.
Szykuje się niezwykle ciekawa i zagadkowa rozgrywka.
VIII: 3-letnie i starsze folbluty, IV gr., 2000 m
Wycofana została Queen of Warsaw. Biorąc pod uwagę wskazania w Lidze Ekspertów, bitym faworytem wydaje się Luaithrion (27). Ogier jest w wysokiej formie, co udowodnił w ostatnim starcie. Niezły jest Przystojnykaźmierz (3), chociaż biega w kratkę. Dysponuje dobrym finiszem i raczej sprzyja mu sobotni dystans. Postępy ze startu na start robi Kwinto (4), który może pokusić się o niespodziankę. Niżej stoją notowania frontowego Notoriousa (1), silnego Via Fory (0) oraz Sarayna (1).
IX: 3-letnie araby (gonitwa specjalna KOWR), II gr., 1600 m
Wycofany został Eutimo. Z lepszej strony pokazał się niedawno Folk MJ, a ponieważ trafił na przeciętnych rywali, przypadnie mu rola zdecydowanego faworyta gonitwy. Uzyskał aż 26 wskazań na pierwsze miejsce w Lidze Ekspertów. W dalszej kolejności liczone są: zawsze klasyfikowana na płatnym miejscu Złota Ważka (4) oraz debiutujący janowski Wincenzo (3). Dwa dotychczasowe starty Galathiery (1) były nieudane, podobnie jak debiut Albina JR (1). Mogą się jednak poprawić, bo wciąż mają niewiele doświadczenia. Trudny do oceny jest Encarino. Jego debiut był przyzwoity, ale za drugim razem pobiegł bardzo słabo.
NAJCZĘSTSZE WSKAZANIA LIGI EKSPERTÓW (36 uczestników):
I – Jasmide du Croate (28) / Mario (6)
II – Westminster Moon (24) / New Wizard (9)
III – Freedom Lily (24) / Marie More (6)
IV – Black Angel (18) / Inter Approach (15)
V – El Pago Pago (13) / Caresser (11)
VI – Ultimatum (21) / Zen Spirit (13)
VII – Gryphon (22) / Nordminster (6)
VIII – Luaithrion (27) / Kwinto (4)
IX – Folk MJ (26) / Złota Ważka (4)
Koń dnia wg Ligi Ekspertów: Jasmine du Croate, 28/36 (78% wskazań na zwycięstwo).
Najbardziej wyrównany wyścig (wg typerów) – V