More

    Wróżenie z wyścigowych fusów (Partynice, 3 września)

    Analiza niedzielnych gonitw na Partynicach.

    I: 4-letnie i starsze konie, płoty, 3400 m

    Wyścig wydaje się mieć kilku kandydatów do rozgrywki. Najwięcej wskazań w Lidze Ekspertów uzyskał trenowany w Czechach Brexit (11), który w poprzednim sezonie wystartował tylko trzykrotnie, ale wygrał dwie gonitwy płotowe. W tym roku wiosną startował na Partynicach. Pierwszy z tych biegów nie był nadzwyczajnie udany, tymczasem w połowie maja wygrał w niezłym stylu, pokonując dość wyraźnie startującego tu Jadmira. Po trzech miesiącach przerwy pobiegł w Pardubicach, gdzie został zatrzymany, więc jego aktualna forma jest pewną niewiadomą.

    Wspomniany Jadmir (5) jest drugim najczęściej wymienianym na pierwszym miejscu uczestnikiem biegu. Po owym majowym występie (był wówczas piaty), wyraźnie się rozkręcił i w trzech kolejnych startach był drugi. Trzeba się z nim mocno liczyć. Nieźle oceniane są szanse także Karaka (4) i Lady Gabi (4). Karak miał bardzo udany poprzedni sezon, w którym cztery raz brał udział w biegu płotowym.  Dwukrotnie wygrał i dwa razy był drugi. Potem pauzował w wyniku kontuzji i wyszedł na bieżnię dopiero w połowie sierpnia, zajmując 5. miejsce na dystansie płaskim. Lady Gabi ma zdecydowanie mniej doświadczenia w gonitwach płotowych – w tej konkurencji zadebiutowała dopiero w sierpniu. Aż do ostatniego skoku utrzymywała się w czołówce i gdyby nie błąd (upadek jeźdźca), mogła się liczyć w rozgrywce.

    O niespodziankę może pokusić się Furtfit, który w tym roku nie odnalazł się w biegach stiplowych. Ubiegłoroczny płotowy debiut miał jednak niezły, bo zajął drugie miejsce. Trudny do oceny jest Akurat. Wałach nieźle radził sobie w gonitwach płaskich, więc jeśli poprawnie pokona przeszkody, może się pokazać. Poprawy w porównaniu z ostatnim biegiem, zaliczonym po bardzo długiej przerwie, można oczekiwać od Bailando. Nerwowa Naiade des Sources wydaje się mieć niewielkie szanse.

    II – Nagroda Toru Wyścigowego w Pardubicach: 3-letnie konie, płoty, 2800 m

    Świetnie karierę rozpoczął It’s Highest i będzie mocnym faworytem gonitwy. Aż 22 spośród 24 typerów przyznało mu największe szanse na wygraną. W połowie sierpnia za nim finiszowały Long Island (1) oraz Perlios (1), mające pojedynczych zwolenników. Powinny znaleźć się w czołówce. Może z nimi powalczyć Niro, którego debiut w tej konkurencji też trzeba ocenić pozytywnie (był drugi). Pozostałe wydają się słabsze.

    III: 3-letnie araby (gonitwa specjalna KOWR), I gr., 1907 m

    Wycofana została Fiorda. Największym zaufaniem uczestników LE cieszą się klacze: równo biegająca Waldivia (13) oraz Primula (7), która po dwóch przeciętnych występach mocno się poprawiła. Postępy widać też w dokonaniach Porto Rico (1) i Epicurusa (1), więc nie można wykluczyć, że włączą się do walki o czołówce miejsca. Nieźle biegający we Wrocławiu Złoty Owoc (2) nieco słabiej wypadł w Warszawie, jednak po powrocie na swój teren teraz może być groźny. W połowie czerwca błysnął także Atuf  JR, ale trudno przewidzieć, czy pójdzie za ciosem – nie jest typowany na pierwsze miejsce.

    IV – Wielka Partynicka (Nagroda Unico Logistics): 4-letnie i starsze konie, płoty, 4200 m

    Wycofane zostały Herve du Seuil oraz Domina. W tej pięciokonnej stawce wielkim faworytem uczestników Ligi Ekspertów jest trenowany przez Josefa Vanę Altus (20 wskazań). W dalszej kolejności trzeba liczyć jego towarzysza stajennego Lorda Dragona (2) oraz dzielnego Dominique’a (1). Czy do walki o miejsce na podium włączy się utalentowany, ale dużo mniej doświadczony Don Kasters – jedyny koń w polskim treningu w tej stawce? Darbujan wydaje się prezentować najsłabszy poziom spośród reprezentantów Czech.

    V – Nagroda Motorpol Wrocław: 3-letnie i starsze folbluty, III gr., 3200 m

    Wycofana została Undina. Zdaniem typerów w walce o zwycięstwo powinny się liczyć George of Beaumont (9), Night Max (8) oraz Glady Eagle (6). Mają one zbliżone notowania. Najmniej doświadczenia ma ten pierwszy, który w połowie maja rozpoczął karierę, pokonując Glady Eagle’a. Później, pod koniec czerwca, był piąty w Pradze.

    W tym czasie Glady Eagle był dwa razy drugi ( w Warszawie i we Wrocławiu). Pobiegł także w Derby, ale tam nie odegrał żadnej roli. Night Max spisuje się bardzo solidnie. W pięciu tegorocznych występach był raz pierwszy, trzykrotnie drugi i raz trzeci.

    Z grona pozostałych koni trochę wyróżniają się nierówno biegający Master Luke oraz solidna Igraszka.

    VI – Wielka Wrocławska Nagroda Prezydenta Wrocławia: 5-letnie i starsze konie, przeszkody, 5000 m

    Najważniejsza gonitwa sezonu na Partyniach, Wielka Wrocławska, zgromadziła bardzo ciekawą stawkę. Jednym z faworytów będzie bez wątpienia rewelacyjna Santa Klara, która najpierw świetnie radziła sobie w gonitwach płaskich, wygrywając Oaks na Służewcu i zajmując drugie miejsce w Wielkiej Warszawskiej, a później sprawdziła się w wyścigach przeszkodowych – w ubiegłym roku wygrała aż pięciokrotnie. Znakomitym bilansem legitymuje się także Swinging Thomas, który także wygrał pięć biegów przeszkodowych w sezonie 2022, a w tym roku dwa kolejne. Do tego znakomicie zna wrocławską bieżnię, bo regularnie tu startuje.

    Grono faworytów LE ogranicza się do tej dwójki. Klacz uzyskała aż 19 wskazań, a jej rywal 5.

    Ubiegłoroczny triumfator, Nick, jest niezwykle doświadczony, ale może być mu trudno o powtórkę sukcesu sprzed roku. W czołówce postarają się namieszać z pewnością waleczny Her Him, towarzysz stajenny Santy Klary – Notti Magiche oraz zakupiony przez Tadeusza Sieradzkiego Rhum Bleu, „zastępujący” na starcie znakomitego Haad Rina, który leczy kontuzję.

    Niżej trzeba ocenić szanse Turiona, Le Mur oraz Charlestona Charliego, chociaż należy pamiętać, że w tej gonitwie aż 7 miejsc jest płatnych, więc na pewno powalczą o jak najwyższą lokatę.

    VII – Nagroda Platinum Mountain Hotel & Spa: 3-letnie i starsze folbluty, hcp. IV gr., 1907 m

    Wycofana została Gangs N’Roses. Chociaż można w tej stawce trochę wyróżnić kilka koni, to jednak różnice w niesionych wagach czynią gonitwę trudną do typowania. Teoretycznie najlepsza wydaje się Lady Zaffany (13 wskazań na zwycięstwo), jednak 61,5 kg na grzbiecie może jej utrudnić zadanie. W korzystniejszej sytuacji jest niosący o 4 kg mniej Macini (6), biegający na średnim, ale solidnym poziomie. Francuski Magic Universe (3) przeplata lepsze biegi słabszymi. Na grzbiecie będzie miał 60,5 kg, co raczej nie ułatwi mu zadania, ale też nie przekreśla jego szans na udany występ.

    Nie zachwycają w tym roku Australian Reef (2) oraz Power Djoker, jednak ostatnio trochę się przebudziły, co w połączeniu ze stosunkowo niskimi wagami, może zaowocować niezłym wynikiem. Słabiej radzą sobie Dzhenifer Rym oraz Quick Vixen, których głównym atutem będzie niewielkie obciążenie.

    VIII – Nagroda Jape’a – Innovation Clinic Cup: 4-letnie konie, przeszkody, 3850 m

    Wydaje się, że walka o zwycięstwo powinna rozstrzygnąć się pomiędzy Et Tu Brute, Jasmin Bede oraz startującą po dłuższej przerwie Galanecką. W dalszej kolejności trzeba wymienić Impasa oraz Roc’h Breizha, po których można się spodziewać postępów. Mniejsze wydają się szanse Mageeka i Dzendaji.

    W LE zdecydowanie najwyżej oceniane są szanse Et Tu Brute (13) oraz Jasmin Bede (8). Galanecka, Roc’h Breizh oraz Maggek uzyskały po jednym wskazaniu.

    IX – Nagroda Galeriusa: 5-letnie i starsze konie, przeszkody, 3400 m

    Wycofana została Ztracenka. Zbliżone możliwości posiadają Sophist i Go Canada. Nie powinna zabraknąć ich w rozgrywce. Uczestnicy LE dużo większym zaufaniem obdarzają Go Canadę, który uzyskał 21 wskazań, podczas gdy jego etatowy rywal tylko 2. Do walki mogą włączyć się również Lad In (1 wskazanie) oraz utalentowany, ale trochę nieobliczalny Minister Wojny. Płatne miejsce powinien zająć The Bar Is Closed. Trudniejsze zadanie czeka dalekiego od optymalnej formy Felixa i wracającego do regularnego ścigania się po dłuższej przerwie Illdowhatican.


    NAJCZĘSTSZE WSKAZANIA LIGI EKSPERTÓW (24 uczestników):

    I – Brexit (11) / Jadmir (5)
    II – It’s Highest (22) / Long Island i Perlios (po 1)
    III – Waldivia (13) / Primula (7)
    IV – Altus (20) / Lord Dragon (2)
    V – George of Beaumont (9) / Night Max (8)
    VI – Santa Klara (19) / Swinging Thomas (5)
    VII – Lady Zaffany (13) / Macini (6)
    VIII – Et Tu Brute (13) / Jasmin Bede (8)
    IX – Go Canada (21) / Sophist (2)

    Koń dnia wg Ligi Ekspertów: It’s Highest – 22/24 (92% wskazań na zwycięstwo).
    Najbardziej wyrównany wyścig (wg typerów) – V

    Udostępnij

    Powiązane artykuły

    Zbliżające się wydarzenia

    Najnowsze artykuły