More

    Jakie zagadnienia i problemy będą poruszane we Wrocławiu podczas konferencji „Przyszłość wyścigów konnych”?

    W poniedziałek 4 września we Wrocławiu odbędzie się międzynarodowa konferencja pod hasłem „Przyszłość wyścigów konnych”. Przedstawiamy poniżej listę zagadnień i problemów, które zostaną podczas niej poruszone oraz streszczenie treści wystąpień, a także sylwetki osób, które wygłoszą prelekcje. Organizatorami konferencji są: Wrocławski Tor Wyścigów Konnych – Partynice, Polski Klub Wyścigów Konnych oraz Tor Wyścigów Konnych Służewiec.

    Konferencję rozpocznie wystąpienie Jerzego Sawki, który od dziesięciu lat jest dyrektorem Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych – Partynice. W tym czasie wrocławski tor przeszedł rewolucję: otworzył się dla mieszkańców, zorganizował wielką szkółkę jeździecką, rekordowo rozwinął frekwencję na wyścigach i zawodach jeździeckich, zainicjował w Polsce nowe dyscypliny: jazdę bez ogłowia i working equitation oraz postawił na szkolenia z trenerami z najwyższej światowej półki.

    Pierwszy temat prelekcji dyrektora Sawki: Pytanie o dzisiaj i jutro koni w nowoczesnych społeczeństwach.
    Zanim przejdzie się do dyskusji o wyścigach warto przyrzec się sytuacji koni w ogóle w naszym obszarze cywilizacyjnym i kulturowym. A dyskusja nad potrzebą ich wykorzystywania już trwa. Ona ma swoje skutki. Branża wyścigowa jest tu na pierwszym planie. To ona jako pierwsza musi dać sensowną odpowiedź na pytanie: – Po co to robimy?

    Drugi temat wystąpienia Jerzego Sawki: Pomysł na polskie wyścigi – spojrzenie organizatora.
    Ponieważ wyścigi konne w Polsce są bardzo mało zakorzenione i nie przynoszą w zasadzie nikomu pieniędzy – a jeśli już i komuś, to małe – nasz pomysł polega na ożywieniu całej naszej infrastruktury jeździeckiej. Wyszliśmy z założenia, że nasz tor został zbudowany po to, by były tu konie. Zresztą od jego zarania chodziło nie tylko o konie wyścigowe. Dlatego postawiliśmy na rozwój innych aktywności konnych, by wzmocnić poprzez nie popularność wyścigów. Dni wyścigowe, szczególnie te tzw. duże mają swoją oprawę, uroczyste otwarcie poprzez paradę konną na torze, zamiast strefy VIP strefę VEP (very elegant person), konkursy wyścigowej elegancji. Postawiliśmy na teatralność wydarzenia. To jest rodzaj rekonstrukcji historycznej. Ten plan się powiódł, bo publiczność przychodzi do nas tłumnie.

    Kolejny dwa odczyty wygłosi Phil McManus – Professor of Urban and Environmental Geography at The University of Sydney, Australia.
    Jest profesorem Geografii Miejskiej i Środowiskowej Uniwersytetu Sydney w Australii. Interesują go relacje człowiek-zwierzę. Jest autorem licznych artykułów naukowych, rozdziałów książek oraz haseł encyklopedycznych na temat hodowli i wyścigów koni pełnej krwi.

    Temat 1: Przyszłość wyścigów konnych na świecie. Możliwe scenariusze.
    W czerwcu 2023 singapurski Turf Club zapowiedział zamknięcie jedynego w tym kraju toru wyścigów konnych w Kranji po zakończeniu ostatniej gonitwy w październiku 2024 roku. Rząd Singapuru odda 120-hektarowy teren deweloperom, z przeznaczeniem na cele mieszkaniowe. W ten sposób skończy się ponad 180-letnia historia wyścigów koni pełnej krwi odbywających się na różnych torach w tym państwie. Wiele krajów zamyka hipodromy, niektóre decydują się na ich konsolidację, przez co torów jest mniej, ale są one większe, ewentualnie zostają zastąpione nowymi, tyle że zlokalizowanymi na obrzeżach miast. Decyzja o likwidacji toru w Kranji podyktowana była zarówno względami specyficznymi dla sytuacji Singapuru, jak i znanymi wszędzie, choćby spadającą liczbą widzów czy przychodów z hazardu. W innych państwach coraz bardziej istotne stają się kwestie związane z ochroną praw zwierząt. Prezentacja jest analizą aktualnej sytuacji wyścigów koni pełnej krwi na świecie, a także próbą nakreślenia możliwych scenariuszy na przyszłość. Skupia się ona na konkretnych krajach, uwzględniając zmiany technologiczne i inne czynniki, które najprawdopodobniej wpłyną na przyszłość wyścigów konnych.

    Temat 2: Czy wyścigi przeszkodowe skazane są na likwidację?
    Czy wyścigi konne z przeszkodami przetrwają, czy zostaną zakazane? Gonitwy płotowe i przeszkodowe są bodaj najbardziej sporną kwestią w dyskusji o wyścigach koni pełnej krwi. Ich zwolennicy przywołują tradycję, mówią o przedłużaniu karier koni wyścigowych, dostarczaniu widzom rozrywki również w miesiącach zimowych, o rozwijaniu wytrzymałości koni, ich skoczności, a także umiejętności jeźdźców. Przeciwnicy twierdzą, że są one archaiczne, okrutne i niepotrzebne. Ta polaryzacja opinii prowadzi do częstych prób łagodzenia sprzecznych stanowisk przez władze jeździeckie, co skutkuje przepisami, które są bardzo różne w zależności od danej jurysdykcji. Prezentacja jest analizą argumentów za i przeciw wyścigom z przeszkodami, przyjmując zniuansowaną pozycję pozwalającą na przyjęcie możliwych scenariuszy w zależności od miejsca ich zastosowania, z pełną świadomością tego, że decyzje podjęte przez jedno państwo lub stan zapewne wpłyną
    symbolicznie, materialnie i ekonomicznie na inne kraje.

    Dennis Madsen, Head of Racing at the Swedish Horseracing Authority, Szwecja.
    49-letni Duńczyk mieszkający w Szwecji. Obecnie Dyrektor ds. Wyścigów Szwedzkiego Związku Wyścigów Konnych (od 2016 do chwili obecnej). Reprezentuje Skandynawię w European Pattern Committee oraz Szwecję podczas spotkań IFHA i EMHF. Reprezentuje Szwecję w komisji przepisów (rules committee). Odpowiedzialny za prawidłowy przebieg wszystkich 70 dni wyścigowych rocznie w Szwecji, w tym nadzór nad sędziami w kwestiach interpretacji przepisów.

    Temat. Wymagania współczesnej publiczności. Wyścigi bez bata.
    Denis Madsen opowie o nowym szwedzkim przepisie dotyczącym użycia bata, według którego jego zastosowanie w celu poganiania konia jest zabronione, a dopuszczalne jest jego użycie jedynie ze względów bezpieczeństwa. Przepis ten wszedł w życie począwszy od sezonu 2022. Prelegent przedstawi drogę do tej decyzji, proces wprowadzania przepisu, a także jak przyjęto taką zmianę. Ponadto z wykładu dowiemy się, dlaczego właściwie podjęto takie kroki oraz co mogłoby się stać gdyby nie zdecydowano się na zmianę przepisu.

    Jean-Roch Gaillet, CEO of the French Horse and Riding Institute (IFCE), Francja.
    Jest dyrektorem generalnym Francuskiego Instytutu Koni i Jeździectwa (IFCE) od października 2018 roku. IFCE jest instytucją publiczną służącą całej branży konnej, do jej zadań należą m.in. identyfikacja i rejestracja koni, doradztwo prawne, badania, programy edukacyjne, globalne wsparcie sektora i podkreślanie rangi sztuki jeździeckiej w tradycji francuskiej (uznanej przez UNESCO za część niematerialnego dziedzictwa kulturowego).

    Temat: 234 hipodromy Francji – ich rola i znaczenie ekonomiczne dla lokalnych społeczności i całej gospodarki kraju.
    We Francji istnieje 234 hipodromów rozproszonych po całym kraju. Wynika to z tradycji historycznej i ogromnego zainteresowania wyścigami konnymi od drugiej połowy XIX wieku. Taki rozrzut terytorialny wpływa na rozwój poszczególnych regionów. Co więcej, tory wyścigowe uważane są za istotne czynniki lokalnego postępu gospodarczego. Ośrodki treningowe czy hodowle koni generują miejsca pracy. Obecność ponad 13 tys. punktów przyjmowania zakładów (kolektur PMU) we francuskich miastach i na wsiach wspomaga działalność małych sklepików i zachęca do kontaktów międzyludzkich na terenach wiejskich. Ponadto tory wyścigów konnych we Francji płacą podatki lokalnym samorządom. Jednocześnie stoją one w obliczu takich wyzwań, jak zamknięcie działalności, rosnące wymagania dotyczące bezpieczeństwa i jakości oferty, a także brak zainteresowania wolontariatem. Należy wypracować nowe modele organizacyjne pozwalające na przetrwanie tak gospodarczo ważnym placówkom, odgrywają one bowiem kluczową rolę w promocji i ochronie całej branży konnej.

    Brant Dunshea, Chief Regulatory Officer – British Horseracing Authority, Anglia.
    Brant jest doświadczonym administratorem i inspektorem, który od 30 lat sprawuje szereg odpowiedzialnych funkcji w sektorach związanych z wyścigami konnymi w Wlk. Brytanii i Australii. Jako Generalny Dyrektor ds. Regulacji w British Horseracing Authority (BHA) jest bezpośrednim przełożonym m.in. Dyrektora ds. Zdrowia i Dobrostanu Koni, Dyrektora ds. Uczciwości i Przepisów, Głównego Konsultanta Medycznego oraz Szefa Sędziów i Kierowników Zawodów. Do Branta należy ostateczna odpowiedzialność dotycząca wszelkich kwestii związanych z przepisami, sprawami dopingowymi i sędziowskimi. Podczas dni wyścigowych jego decyzje są rozstrzygające w ramach funkcji regulacyjnych.

    Temat: Kondycja i perspektywy angielskiej branży wyścigowej.

    Jaroslav Müller, Director of Dostihový spolek a.s., operator of Závodiště Pardubice, Czechy.
    Od 2019 roku jest dyrektorem spółki Dostihovy spolek a.s., operatora toru wyścigowego Pardubice. Sam jest właścicielem i hodowcą koni wyścigowych, członkiem Rady Jockey Clubu Republiki Czeskiej. Wiceprezes Crystal Cup. Studiował stosunki międzynarodowe i prawo (tytuł magistra). W latach 2000-2003 odbył staż w USA, w Pensylwanii i Kalifornii, gdzie skupił się na hodowli koni pełnej krwi angielskiej i hodowli koni czystej krwi.

    Temat: Z czego wynika coraz mocniejsza obecność Czechów na torach Europy Zachodniej?

    Krzysztof Kierzek, Prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych, Polska.
    Absolwent studiów doktoranckich – Uniwersytet Przyrodniczo-Techniczny w Bydgoszczy oraz trenerskich – Wyższa Szkoła Trenerów Sportu w Pruszkowie. Doświadczenie w instytucjach zarządzających hodowlą i sportem jeździeckim m.in: Prezes PKWK, Prezes Związku Hodowców Polskiego Konia Sportowego. Członek Zarządu Polskiego Związku Hodowców Koni, członek zarządu kujawsko-pomorskiego związku jeździeckiego, członek komisji koordynacyjnej PZJ/PZHK.

    Temat: Wyścigi konne z punktu widzenia Ministerstwa Rolnictwa.
    Próba dzielności dla koni ras wyścigowych, jakkolwiek najprostsza w swych założeniach (ocenie podlega bezpośrednio tylko jedna cecha – szybkość), w obecnych warunkach jej przeprowadzenie wymaga największych nakładów spośród nie tylko pozostałych ras koni, ale i wszystkich zwierząt gospodarskich. Paradoksalnie, aby użyć konie wyścigowe w hodowli, nie wymaga się od nich potwierdzenia ich wartości użytkowej. Wyścigi zatem powinny generować dodatkową wartość, aby pozostawały w obszarze zainteresowania nie tylko organów administracji publicznej, ale i społeczeństwa. Taką wartością mogą być m.in.:

    • sukcesy hodowlane – np. wyhodowanie i wyselekcjonowanie cenionego reproduktora
    • sukcesy „sportowe” – wyniki koni polskiej hodowli bądź będących w polskim treningu
    • realizacja programu hodowlanego np. w celu zachowania cennej puli genowej
    • funkcja społeczna –tradycja, rozrywka, kultura fizyczna itp.
    • biznes
      Czy dzisiaj jako środowisko, generujemy i czy chcemy generować taką wartość?

    Fumiaki Mizobe, Representative of Japan Racing Association, Japonia.
    Ukończył Uniwersytet w Hokkaido w 2008 roku i w tym samym roku zaczął pracę w Japan Racing Association. Jest członkiem Komisji Doradztwa Technicznego, Komisji Dobrostanu Koni oraz Rady Doradczej ds. Zakazanych Substancji i Praktyk Międzynarodowej Federacji Związków Wyścigów Konnych. Ponadto w Komitecie Wykonawczym Międzynarodowej Grupy Weterynarzy Specjalistów pełni funkcję Regionalnego Reprezentanta Azji, nadzorującego kwestie związane z lekami i dobrostanem w tym regionie.

    Temat: Nowoczesna biotechnologia w złej służbie dopingu wyścigowego – bardzo wyrafinowany wróg.
    Uczciwość wyścigów konnych wymaga bezwzględnego i natychmiastowego wprowadzenia środków kontroli antydopingowej. Najnowsze osiągnięcia współczesnej biotechnologii, takie jak transfer i edycja genów, stanowią potencjalne zagrożenie związane z ich niewłaściwym użyciem. Historycznie rzecz biorąc, doping pojawił się na skutek nielegalnego zastosowania zaawansowanych metod leczniczych. Żeby stawić czoła temu „bardzo wyrafinowanemu wrogowi”, organizatorzy wyścigów powinni wprowadzić rygorystyczne przepisy, zgromadzić grupę ekspertów i zainwestować w kompleksowe systemy testowania. Prezentacja pokazuje również strategie stosowane w Japonii w celu podniesienia standardów antydopingowych, w tym doskonalenie urządzeń laboratoryjnych do poziomu pozwalającego na osiągnięcie prestiżowego statusu Laboratorium Referencyjnego IFHA. Wdrożenie surowych standardów antydopingowych ma ogromne znaczenie dla wyścigów konnych z punktu widzenia hodowli,
    samego ścigania, ale także zakładów i dobrostanu.

    Faisal Al Rahmani, President of International Federation of Arabian Horse Racing (IFAHR), Zjednoczone Emiraty Arabskie.
    Temat: Rozwój i przyszłość wyścigów koni czystej krwi arabskiej.

    Udostępnij

    Powiązane artykuły

    Zbliżające się wydarzenia

    Najnowsze artykuły