More

    Dwulatki 2023 (cz. 71): Półbrat Ghibliego RMP, wnuk Pivotala w treningu Saliha Plavaca

    Ribotal to kolejny z dwulatków zagranicznej hodowli trenowanych przez Saliha Plavaca. Jest synem Ribchestera oraz klaczy Stylishly. Został zakupiony za 3 tysiące funtów podczas aukcji roczniaków w Newmarket. 

    Salih Plavac o Ribotalu przed sezonem (aktualną opinię zamieścimy w rubryce Prosto ze stajni – przyp. red.): – Jest sprytny, szybki i wczesny. Powinien być gotowy już na początek sezonu. Bardziej widać w nim Pivotala (ojca matki) niż Ribchestera i to mnie cieszy, bo konie po tym ojcu zawodzą.

    Ojciec

    Ribchester (po Iffraaj – Mujarah po Marju) to urodzony w 2013 roku miler irlandzkiej hodowli. Był gwiazdą stajni Godolphin, wygrał Al Shaqab Lochinge Stakes (126 rpr), Queen Anne Stakes, Prix du Moulin, Prix du Jacques Le Marois (wszystkie wyścigi na 1600 m).

    Oprócz sukcesów jako trzylatek i czterolatek, nieźle spisywał się także w wieku dwóch lat. Zaczął od drugiego miejsca w maiden, a mimo wszystko zaraz później pobiegł w G2, w którym był drugi. Niecały miesiąc później się poprawił i wygrał Dubai Duty Free Mill Reef Stakes (G2 – 1200 m). Łącznie zarobił ponad 2,5 miliona funtów.

    Zaczynał kryć za spore pieniądze, bo w 2018 roku za “jego usługi” trzeba było wyłożyć trzydzieści tysięcy funtów. Rok później 25, kolejny sezon później już 20, później 17,5, 12,5, a w 2023 roku za pokrycie nim klaczy, trzeba było zapłacić “tylko” 7,5 tysiąca euro. W ostatnim sezonie hodowlanym nie krył już w irlandzkim Kildangan Stud, a we francuskiej stadninie Haras du Logis, położonej 200 kilometrów na zachód od Paryża.

    Jego potomstwo biega od 2021 roku. Dwa konie po nim osiągnęły rating 115 lub wyższy. Mowa o koniach Facteur Cheval i Flaming Rib. Pierwszy z nich biegał tylko i wyłącznie na dystansie 1600 metrów, na którym wygrał po jednym francuskim Listed i G3, a pierwszego maja 2023 był drugi w Prix du Muguet (G2). W sierpniu odnotował najlepszy start w karierze, zajmując drugie miejsce za Paddingtonem w Sussex Stakes G1. Z kolei Flaming Rib był rasowym sprinterem, zajął drugie miejsce w Commonwealth Cup w Ascot (G1 – 1200 m).  

    W Polsce dotąd biegały po nim trzy konie: Queen Of Warsaw, Vinchester, Juliet Whiskey. Tylko pierwsza z nich wyszła do startu jako dwulatka, ale w pierwszym roku startów nie radziła sobie najlepiej i na pierwsze zwycięstwo musiała poczekać do maja tego roku. Wygraną ma już na koncie też Juliet Whiskey, która wygrała w debiucie, też w maju. Bez sukcesu pozostaje Vinchester, który do tej pory był dwa razy drugi i po razie trzeci i czwarty.

    Ribchester. Fot. Darley

    Matka

    Stylishly (Pivotal – Miswaki Belle po Miswaki) to urodzona w 2013 roku klacz, która nie wyszła do startu. Przed Ribotalem dała trzy konie, dwa z nich biegały, ale żaden nie wygrał gonitwy. Pierwszego, klacz Fenix, urodziła w wieku czterech lat. Córka Lope De Vegi została sprzedana za 60 tysięcy euro, na francuskiej aukcji Arqana. Biegała cztery razy jako trzylatka i pięć jako czterolatka, miał niski rating (60 funtów). Po karierze odsprzedano ją za 2000 funtów.

    Drugi urodził się Ghibli Rmp (po Dark Angel), rok później. Został wylicytowany na aukcji roczniaków Tattersalls w Newmarket, za 5500 euro, przez Witolda Miedzianowskiego. W latach 2020-2021 biegał w Polsce, w barwach WOW! Stable.

    W pierwszym sezonie trenował go Michał Borkowski, w drugim Wojciech Olkowski. Ghibli RMP na dziewięć startów nie wygrał wyścigu, raz był czwarty oraz trzy razy piąty. Kolejna urodziła się Stylhara (po Muhaarar), która została wylicytowana przez Tomasa Jandę za 3500 euro w Newmarket, ale do tej pory nie biegała. 

    Ojcem Stylishly jest znakomity Pivotal, który biegał w latach 1995 – 1996. Startował tylko sześć razy, wyłącznie na dystansach 1000 i 1200 metrów. Zasłynął wygrywając King’s Stand Stakes (G2 – 1000 m) oraz Nunthorpe Stakes (G1 – 1000 m). Dał 14 koni z ratingiem przewyższającym 120 funtów, a trzy z nich dobiły nawet do 125. 

    Najlepsza trójka to ogiery: Farhh – zwycięzca Ascot Champions Stakes, który zarobił ponad 1,3 miliona funtów, a od 2015 roku jest reproduktorem i dał już dwa konie ocenione na ponad 120 funtów, w tym King Of Change’a, triumfatora Queen Elizabeth II Stakes i aktualnego reproduktora. Oprócz Farhha wyróżnia się bardzo dobry sprinter – Kyllachy, który wygrał Nunthorpe Stakes (G1 – 1000 m) i jest reproduktorem od 2004 roku.

    Pod względem zarobków zdecydowanie przewyższa tę dwójkę wałach Addeybb, który zarobił ponad 3,6 miliona funtów, a jego największym sukcesem jest wygrana w Ascot Champions Stakes (G1 – 2000 m). 

    Synami Pivotala są także Excellent Art (wygrał St James’s Palace Stakes i jest niezłym reproduktorem), zwycięzca King Edward VII Stakes, drugi w King George VI And Queen Elizabeth Stakes Eagle Top, kryjący klacze w Czechach, Lightning Spear, Captain Rio, czy African Story. 

    Pivotal świetnie sprawdza się jako ojciec matek, klacze po nim urodziły m.in. Cracksmana (131 rpr) i Nashwę (122 rpr), oba konie po Frankelu, klacze Magical (122 rpr) oraz Love (122 rpr) po Galileo, czy kolejnych reproduktorów Maysona (po Invincible Spirit) i Advertise (po Showcasing) z ratingami na poziomie 121 funtów.

    Bliska krewna Ribotala Hooray wygrywa Park Stakes. Fot. Sky Sports

    Babka

    Druga matka Ribotala to świetna Miswaki Belle. Dała 14 koni, a połowa z nich wygrywała, jednak aż cztery wywalczyły status black type. Najlepsza Danehurst (po Danehill) wygrała sprinterskie G3 we Francji oraz była druga w Golden Jubilee Stakes (G1 – 1200 m) w Ascot. Po karierze dała syna Galileo Birch Growe (102 rpr) . 

    Drugi i trzeci najwyżej sklasyfikowany koń od Miswaki Belle to Mighty oraz Humoresque po Pivotalu. Mighty był piąty w irlandzkim St.Leger i kilkukrotnie notował płatne miejsca na poziomie wyścigów G2 i G3, a po karierze nawet został spróbowany jako reproduktor, ale się nie sprawdził. Z kolei Humoresque wygrała Listed oraz G3 dla klaczy w Saint-Cloud na 2100 metrów, a po karierze urodziła dwa konie black type, Crotheta po Lethal Forcie (99 rpr) oraz Piano po Azamourze (99 rpr). 

    Polski akcent można znaleźć przy innej klaczy od Miswaki Belle – Polish Belle. Córka Polish Precedenta nie biegała, ale w hodowli była dobra. Urodziła Jairizinho po Royal Applausie (101 rpr) i Misty Conquest. Pierwszy był drugi w Del Mar Derby (G2 – 1600 m) oraz szósty w Hollywood Derby (G1 – 2000 m), a druga była trzecia i druga w gonitwach rangi Listed dla klaczy na 1200 metrów. 

    Półsiostrą Miswaki Belle jest Dazzle, która była trzecia w angielskim 1000 Gwinei oraz Hypnotize, która dała zwyciężczynie angielskiego sprawdzianu dla dwulatków Park Stakes (G1 – 1200 m) Hooray (118 rpr). 

    Wniosek pisany na wodzie

    Ribotal ma niezłego ojca, jednak konie po nim nie robią na torach takiej furory, jakiej można było się spodziewać. Jest z bardzo dobrej linii żeńskiej i – co ważne – dobre konie ma blisko w rodowodzie, bo choć jego matka nie biegała i póki co dawała słabe konie, to jest córką cenionego Pivotala oraz ciekawej Miswaki Belle, od której było dużo koni na gonitwy Pattern. Ribotal może okazać się dobrym milerem.

    Michał Celmer

    Udostępnij

    Powiązane artykuły

    Zbliżające się wydarzenia

    Najnowsze artykuły