More

  Trenowany przez Karkosów Kahraman biegnie dziś w Listed w Deauville, a w Traf Online kumulacja w tripli

  W sobotę kolejne ciekawe wyścigi na warszawskim Służewcu, w niedzielę Crystal Cup we Wrocławiu, a przez cały tydzień w Traf Online można oglądać i obstawiać gonitwy z Francji. W Deauville trwa aukcja roczniaków firmy Arqana, a jednocześnie odbywają się w tym kurorcie wyścigi. W czwartek (godz. 15) w Prix Vulcain LR na 2500 m dla trzylatków pobiegnie trenowany przez Alicję i Roberta Karkosów Kahraman, który jest ostatnią grą w ośmiokonnej stawce. W czwartek w Traf Online zaczynamy od kumulacji w tripli (gonitwy 1-3), w której wyjściowa pula wynosi ponad 570 złotych. Tego dnia są też przewidziane trzy kwinty (gonitwy 1-5, 8-12 i 13-17) z gwarantowanymi pulami 1555 zł. Można też grać cztery czwórki (godz. 13.50, 16.27, 17.02 i 17.37) z gwarantowanymi pulami 2555 zł. Dziś w ofercie Trafonline.pl jest 17 biegów (pierwszy o godz. 13.25, ostatni o 18.15) z trzech francuskich torów: Deauville (gonitwy płaskie) oraz Chartres i Enghien (kłusaki).

  Trenowany w ośrodku w Chantilly przez Alicję i Roberta Karkosów dla Cemila Durana Kahraman (Shamalgan – Teporis po Bachelor Duke) dziś o godz. 15.00 pobiegnie z nr 1 w Deauville w Prix Vulcain LR na 2500 m, wyścigu dla trzylatków z pulą nagród 55 tysięcy euro (w tym 27 500 euro dla zwycięzcy). W siodle Kahramana Tony Piccone. W stawce ośmiu koni tylko Kahraman, Shakti (nr 7) i Missvenicia (nr 8) nie mają statusu black type. Koń trenowany przez Polaków jest mało liczony. W południe był ostatnią grą z kursem około 50:1.

  Kahraman (obecny rating we Francji 42), zanim trafił pod opiekę Karkosów, trenował w stajni Bohumila Nedorostka w Hanowerze, gdzie na pierwszą rękę jeździ Szczepan Mazur. Pod polskim dżokejem Kahraman przebiegł dwa ostatnie wyścigi w Niemczech. Był krótko drugi w gonitwie z warunkami na 2400 metrów (12.05), a później (04.06) zajął ósme miejsce w Listed na 2200 metrów w Düsseldorfie.

  Syn Shamalgana we Francji biegał do tej pory cztery razy. Najpierw (15.07) w wyścigu maiden na 2200 metrów w Clairefontaine zajął czwarte miejsce pod Thomasem Trullierem, tracąc do zwycięzcy trzy długości. W kolejnym starcie było już dużo lepiej, 4 sierpnia w Clairefontaine wygrał w imponującym stylu gonitwę maiden pod Theo Bachelotem z przewagą aż 8,5 długości, prowadząc od startu do celownika.

  Po tak błyskotliwym zwycięstwie spróbowano go 31 sierpnia na Longchamp w dużo mocniejszym towarzystwie w Prix Gerald de Geoffre G3 na 3000 m. Pod Bachelotem nie dał tam rady zająć płatnego miejsca, był szósty na sześć koni, natomiast przybiegł blisko koni ze statusem black type. Do piątego Back to Black stracił tylko pół długości, do trzeciego Winter Pudding niespełna dwie długości.

  30 września, dzień przed Nagrodą Łuku Triumfalnego, Kahraman wystartował na Longchamp w Qatar Prix Chaudenay G2 na 3000 metrów, wyścigu dla trzylatków z pulą nagród 200 tysięcy euro. Też jechał na nim Tony Piccone. W doborowej stawce dziewięciu koni zajął ósme miejsce, pokonał klacz Dschingis Star, mającą status black type. Do piątego, płatnego miejsca (zajął je mocny Gallerist, rating 48) stracił około 3,5 długości, do zwycięskiego Double Major ze stajni Wertheimerów około 6,5 długości.

  Czwarte miejsce w tamtym wyścigu G2 na Longchamp zajął Bauyrzhanem Murzabayevem Sevenna’s Knight (Camelot – Sevenna po Galileo), który dziś w Deauville jest (z nr 2) umiarkowanym faworytem (kurs około 3:1), a dosiądzie go Mickael Barzalona. 5 sierpnia trenowany przez Andre Fabre’a Sevenna’s Knight wygrał Listed o niespełna dwie długości przed Double Majorem, a wcześniej odniósł pierwsze zwycięstwo w karierze w gonitwie klasy drugiej na 2800 metrów. W przedostatnim starcie stracił do Gallerista i Double Majora prawie 4 długości, ale temu pierwszemu zrewanżował się 30 września.

  Sevenna’s Knight. Fot. France Sire

  Bratem po mieczu ogiera Sevenna’s Knight jest z nr 3 Salahudin (Camelot – Wajnah po Redoute’s Choice), którego dla Katarczyków ze stajni Al Shaqab trenuje Jean-Claude Rouget. W siodle ma Cristiana Demuro, a kurs na Salahudina wynosi około 7:1. Ten trzylatek na osiem startów wygrał dwa wyścigi (na 2000 i 2400 m) i był 29 lipca drugi w Listed w Clairefontaine na 2400 m (za niemieckim synem Adlerfluga Goliathem), za co rating podskoczył mu na 47.

  Ojcem Sevenna’s Knighta i Salahudina jest angielski i irlandzki derbista Camelot (Montjeu – Tarfah po Kingmambo), który był bardzo bliski zdobycia potrójnej korony w Anglii i powtórzenia wyczynu Nijinsky’ego z 1970 roku. Camelot, który wygrał też 2000 Guineas Stakes, był jednak drugi w St. Leger 2012 w Doncaster, sensacyjnie przegrał wtedy o 0,75 długości z koniem szejka Mohammeda – Encke. Camelot kryje w tym roku w Coolmore po 60 tysięcy euro. Najlepszym koniem po nim był dotąd Luxembourg (rating 124 funty). Poza tym wyróżniły się Sir Dragonet, Russian Camelot, Santa Barbara, Nerium, czy Latrobe.

  Dość mocno liczona (kurs około 4:1) jest z nr 7 Shakti (Zarak – La Divinandra po Le Havre), która jeszcze nie ma statusu black type. Biegała bowiem dotychczas tylko dwa razy i oba wyścigi wygrała – w sierpniu i wrześniu na 2400 metrów w Clairefontaine i Saint-Cloud (klasa druga pod Augustinem Madametem, który pojedzie na niejm także dzisiaj). Potomstwo Zaraka podczas tegorocznej aukcji w Deauville osiąga bardzo wysokie ceny.

  Ojciec klaczy Shakti Zarak to urodzony w purpurze synu Dubawiego i Zarkavy, która wygrała Łuk dla Aga Khana. Zarak ma coraz wyższe notowania wśród młodych reproduktorów. Już 9 koni po nim przekroczyły rating 110 funtów. W 2022 roku w Prix Diane, czyli francuskim Oaksie na 2100 m, świetnie spisała się La Parisienne (rating 115 funtów). Córka Zaraka zajęła drugie miejsce, tylko o krótki łeb przegrała z faworytką Nashwą. Była też blisko trzecia w Prix Vermeille G1 dla klaczy.

  Trenowana przez Williama Haggasa córka Zaraka Purplepay (rating 113) na 16 startów wygrała 4 wyścigi, w tym Prix Sandringham G2 na 1600 m w Chantilly. W Irish 1000 Guineas była szósta na 14 klaczy, w Pretty Polly Stakes G1 na 2000 m piąta na 9 koni. Zarobiła na torze 257 tysięcy funtów. Na wysokim poziomie biegały też Lavello, Haya Zark, Straight i Times Square. Czeskie Derby 2022 wygrała córka Zaraka – Queen of Beaufay.

  Najlepszy z koni po Zaraku jest teraz Zagrey (rating 120 funtów), który był drugi w Grand Prix de Saint-Cloud G1 za irlandzkim derbistą Westoverem i trzeci w Dubai Sheema Classic G1, niecałe 6 długości za znakomitym japońskim Equinoxem.

  Sam Zarak biegał 13 razy, wygrał 4 wyścigi i 986 tysięcy funtów (rating 119). Zwyciężył jako czterolatek w Grand Prix de Saint-Cloud G1 na 2400 m, w francuskim Derby był drugi za Almanzorem. W Łuku było dla niego za szybko, kończył dziesiąty na 18 koni, 8 długości za zwycięską Enable. Zaczął kryć w 2018 roku od 12 tysięcy euro, w 2022 roku stanówka skoczyła do 25 tysięcy, a w tym roku aż do 60 tysięcy euro.

  Zbliżone notowania do klaczy Shakti ma z nr 1 Zulu Warrior (Saxon Warrior – Zindziswa po Smart Strike), drugi w tej stawce koń trenowany przez Fabre’a. W siodle czempion dżokejów Maxime Guyon. W czterech ostatnich startach Zulu Warrior aż trzy razy zwyciężył, w tym ostatnio, 8 września, w Listed w Saint-Cloud na 2400 m.

  Jego ojcem jest urodzony w Japonii Saxon Warrior, syn wspaniałego Deep Impacta, a wnuk ikony japońskiej hodowli Sunday Silence, którego Japończycy podkupili Amerykanom po jego zwycięstwie w Kentucky Derby. Saxon Warrior zarobił ponad milion funtów i wygrał między innymi Racing Post Trophy G1 jako dwulatek i w wieku trzech lat klasyk 2000 Guineas G1 w Newmarket.

  Saxon Warrior (Deep Impact – Maybe po Galileo) kryje od 2019 roku (w tym sezonie stanówka nim wzrosła do 35 tysięcy euro) i już jeden z jego potomków wygrał gonitwę rangi G1 – Victoria Road (Breeders Cup Juvenile Turf). 1 maja na torze Saint-Cloud trenowany przez Aidana O’Briena syn ogiera Saxon Warrior Greenland wygrał pod Christophem Soumillonem Prix Greffulhe G3 na 2100 m.

  We wtorek Marcus Rashford strzelił gola dla Anglii w wygranym 3:1 meczu z Włochami, a dziś w Deauville z nr 5 pobiegnie ogier o imieniu Rashford (Zarak – Randium po Sinndar) z kursem około 6:1. 8 września w Prix Turenne LR Rashford zajął trzecie miejsce, nieznacznie ulegając zwycięskiemu Zulu Warrior, więc rewanż nie jest wykluczony. Wcześniej Rashford czterokrotnie zajmował bliskie płatne miejsca w gonitwach rangi G3.

  Synteza typów w mediach: 2-1-3-7

  Ciekawym koniem jest ojciec Kahramana, francuskiej hodowli Shamalgan (po zwycięzcy 2000 Guineas Stakes – Footstepsinthesand, synu Giant’s Causeway’a), który był gwiazdą w Czechach, a później dobrze biegał także w Europie Zachodniej. W latach 2009-2011 był championem zarówno dwulatków, trzylatków, jak i koni starszych w Czechach. Początkowo biegał dla stajni Turan, a później zakupił go Ardak Amirkułow, po tym jak w treningu Aleksandra Szawujewa wygrał w Pradze Nagrodę Zimowego Faworyta na Derby, a następnie pojechał jako dwulatek do Francji i był trzeci w Prix Conde G3 na Longchamp.

  Urodzony w 2007 roku Shamalgan w sumie biegał aż 39 razy, wygrał 7 wyścigów i 400 tysięcy euro, był przede wszystkim świetnym milerem. Jako trzylatek w treningu Szawujewa dla Amirkułowa zajął 3 miejsce w klasyku, francuskim odpowiedniku 2000 Guineas Stakes, krótko za francuskim derbistą Lope de Vega i niezłym Dick Turpin, a pobił tak dobre konie jak Buzzword (niemiecki derbista dla stajni Godolphin), Zazou (niemiecki wicederbista, ojciec koni biegających w Polsce, w tym Don Zou i Latife) oraz czołowe obecnie reproduktory – Siyouni, Poet’s Voice i Rajsaman.

  Shamalgan. Fot. Haras de Montaigu/Zuzanna Lupa

  Koń z Europy Wschodniej zrobił furorę we Francji tym występem, dostał rating 52,5. W Derby w Chantilly na 2100 m, wygranym przez Lope de Vega przed Planteurem, jednak nie zaistniał, był trzynasty i powoli wracał na krótsze dystanse. Był jeszcze drugi w Prix Eugene Adam G2 na 2000 m. Shamalgan wygrał jeden wyścig G1 – Premio Vittorio di Capua na 1600 m we Włoszech. W Niemczech wygrał prestiżowy wyścig G2 na milę – Oettingen-Rennen, we Francji Grand Prix de Bordeaux LR na 1900 m (najwyższy rating w Racing Post 116 funtów). Po Szawujewie miał jeszcze trzech trenerów – Nakkachdjiego, Demeaulte i Resułowa.

  W latach 2014-2015 Shamalgan krył w Haras du Lion we Francji po 1800 euro, w 2017 roku w Czechach w stadninie Strelice, a od 2019 roku wrócił do Francji do Haras de Grandcamp, gdzie po niezłych wynikach jego potomstwa na francuskich torach, cena stanówki wzrosła z 3 do 4 tysięcy euro w latach 2021-2022. W tym roku krył w Haras de Montaigu już po 5 tys. euro.

  Z koni po Shamalganie najlepsza była Toskana Belle, trenowana przez Rogera Variana dla czołowego właściciela z Japonii, jakim jest Teruya Yoshida. Na 6 startów wygrała 3 wyścigi i ponad 370 tysięcy funtów (rating 109). Jej największym sukcesem było zwycięstwo w Preis der Diana, czyli w niemieckim Oaks. Zajęła też drugie miejsce w USA w Jockey Club Oaks Invitational Stakes G3 na 2200 m dla klaczy pod Lanfranco Dettorim.

  Nieźle biegał też Anima Rock (rating 106 funtów), który we Francji na siedem startów jako dwulatek wygrał dwa wyścigi i był drugi w Listed na 1200 m, a następnie został sprzedany do Kataru, gdzie wygrał sześć wyścigów i był drugi w miejscowej G2 na 1600 m. W Polsce po Shamalganie biegały trzy konie – Grande Plaine (wygrała dwa wyścigi), Notar i Madam Agnes.

  Program wszystkich czwartkowych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  Robert Zieliński

  Na zdjęciu tytułowym Kahraman. Fot. Osarus

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły