More

  Półsiostra Alpinisty i córka Tunisa – aż 20 wyścigów z Francji i kumulacje w kwincie i w trójce w niedzielę w Traf Online

  Trenowana przez Emila Zaharieva czteroletnia Apfel Nonantaise zajęła w sobotę piętnaste miejsce (na 17 koni) w Grand Prix de Fontainebleau (Listed Race) na 2000 metrów dla trzyletnich i starszych klaczy. W kolejnych startach we Francji ma już biegać w gonitwach na niższym poziomie, z końmi o zbliżonych możliwościach. W niedzielę w Traf Online można oglądać i obstawiać aż 20 gonitw z Francji (pierwsza już o 12.30, ostatnia o 18.10), w czterech z nich – oprócz standardowych zakładów – można typować czwórki (poniżej na planszy na czerwono są one zaznaczone) z pulami gwarantowanymi 2555 zł. W pierwszej gonitwie jest kumulacja w trójce, jest także kumulacja w kwincie (gonitwy 6-10) z pulą ponad 1600 zł. Obejrzymy biegi z czterech francuskich torów: Toulouse (gonitwy płaskie), Auteuil (płotowe i przeszkodowe, w tym wyścig G1) oraz Salon-de-Provence i Le Croise-Laroche (kłusaki).

  W niedzielę o godzinie 12.48 na torze Auteuil w Prix Kerym, płotowej gonitwie conditions klasy drugiej na 3500 metrów (pula nagród 55 tysięcy euro) wystartuje córka polskiej hodowli Tunisa – Ella Duchic (od Flameche po Balko). Poniesie pod uczniem najniższą wagę w polu 61,5 kg. W debiucie córka Tunisa była druga, także w wyścigu płotowym na 3500 m, ale na torze w Tuluzie. Ella Duchic z nr 4 jest podliczana, z kursem około 6:1. Faworytkami są z nr 3 Froufrou i z nr 6 Lady Marta.

  To pierwszy rocznik trzylatków po wyhodowanym w Iwnie Tunisie (Estejo – Tracja po Llandaff), jego potomstwo wygrało dotąd już 7 wyścigów we Francji (to bardzo obiecujący początek w gronie młodych reproduktorów), choć są to późne konie na wyścigi stiplowe i lepsze powinny być w kolejnych latach. Tunis pokrył już we Francji około 350 klaczy.

  Synteza typów w mediach: 3-2-7-6

  W niedzielę na torze Auteuil, nazywanym świątynią gonitw stiplowych, zostanie rozegrana (godz. 15.50) prestiżowa gonitwa Prix Renaud du Vivier G1 na dystansie 3900 metrów, najważniejszy płotowy wyścig dla czterolatków we Francji z pulą nagród 280 tysięcy euro (w tym 126 tysięcy dla właściciela zwycięskiego konia). Wystartuje 9 koni, płatnych jest siedem miejsc. W 2018 roku drugie miejsce w tym wyścigu zajął Tunis, ulegając tylko Master Dino.

  Zdecydowanym faworytem tej gonitwy jest z nr 7 świetny rodowodowo Losange Bleu (Martaline – Sweet Valrose po Cadoudal), który na 10 startów wygrał 6 wyścigów i 438 tysięcy euro. 3 listopada zwyciężył na torze Auteuil w gonitwie rangi G3 z przewagą aż jedenastu długości nad Whymperem, który dziś też jest jednym z jego głównych rywali. Współwłaścicielem Whympera, trenowanego przez duet Lageneste – Macaire (trenował Tunisa) jest Pierre Pilarski.

  Losange Bleu

  Pilarski, którego rodzina przed laty wyemigrowała z Polski, był kilka sezonów temu współwłaścicielem zakupionej w Polsce córki Silvanera – Irresistable. Pilarski wcześniej znany był z tego, że kupił za milion euro kłusaka Bold Eagle, który okazał się wybitny i wygrał dwa razy słynną Prrix d’Amerique w 2016 i 2017 roku.

  Synteza typów w mediach: 7-2-1-6

  W niedzielę o godzinie 17.35 na torze w Tuluzie zostanie rozegrana Prix Max Sicard (Listed Race) na dystansie 2400 metrów dla trzyletnich i starszych koni (pula nagród 60 tysięcy euro). W stawce jedenastu koni faworytem (kurs około 4:1) jest z nr 8 czteroletni Agador (Caravaggio – Marunouchi po Peintre Celebre), który nie ma jeszcze statusu black type, ale prezentuje w tym roku znakomitą formę. Podopieczny trenera Jean-Claude’a Rougeta na 6 startów wygrał już 5 wyścigów, a w całej karierze 7.

  Wśród rywali ma tak utytułowane konie na poziomie Pattern Races jak Skazino, Homo Deus, Salocin, Almacado, czy Allada. Czteroletnia Allada (Sea The Moon – Algarade po Green Desert) 1 listopada zajęła drugie miejsce w Grand Prix de Nantes LR na 2200 metrów w stawce dziesięciu trzyletnich i starszych koni (zwyciężył Salocin). Siódma w tej gonitwie była trenowana przez Alicję i Roberta Karkosów dla braci Ryszarda i Andrzeja Zielińskich Noir, która zajęła czwarte miejsce w Wielkiej Warszawskiej 2023.

  Allada należy do szwedzkiej miliarderki Kirsten Rausing, która wraz z rodziną jest współwłaścicielką wielkiej firmy Tetra Pak, międzynarodowego szwedzkiego koncernu, zajmującego się głównie recyklingiem kartonów i tworzyw sztucznych. W 2020 roku Kirsten Rausing była w gronie 150 najbogatszych ludzi świata w rankingu Forbes, a także na siódmym miejscu wśród najbogatszych kobiet mieszkających w Wielkiej Brytanii, z majątkiem szacowanym na 13 miliardów dolarów.

  W 2022 roku klacz hodowli i własności Kirsten Rausing – Alpinista (Frankel – Alwilda po Hernando) zwyciężyła w Prix l’Arc de Triomphe, najważniejszym wyścigu w Europie. W Anglii Tim Donworth trenuje dla Rausing czteroletnią klacz Allada, która jest bliską krewną Alpinisty (obie idą od zasłużonej w hodowli klaczy Alruccaba, podobnie jak znane w Polsce Lady Iwona i October). Pojedzie dziś na niej znakomity włoski dżokej Cristian Demuro.

  Allada wygrywa Prix du Grand Camp. Fot. Jour de Galop

  Allada w sezonie 2022 jako trzylatka wygrała w Lyonie pod Trullierem Prix du Grand Camp LR na 2400 m, a więc wyścig, w którym zwyciężył wcześniej też koń roku 2021 i 2022 w Polsce – Night Tornado. W tym roku Allada biegała tylko trzy razy razy. 21 kwietnia była piąta na torze Saint-Cloud w Paryżu w gonitwie conditions klasy trzeciej na 2400 metrów.

  29 lipca na torze Clairefontaine w Prix Zeturf LR na 2400 metrów Allada zajęła pod znakomitym włoskim dżokejem Cristianem Demuro dopiero dwunaste miejsce w stawce czternastu koni. Trzynasta w tym wyścigu, 5/4 długości za Alladą, była trenowana przez Karkosów dla braci Zielińskich Calliepie.

  Synteza typów w mediach: 8-7-4-5

  Program wszystkich niedzielnych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  Robert Zieliński

  Na zdjęciu tytułowym Salocin wygrywa Grand Prix de Nantes przed Alladą. Fot. Paris Turf

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły