Trenowana przez Emila Zaharieva czteroletnia Apfel Nonantaise zajęła w sobotę piętnaste miejsce (na 17 koni) w Grand Prix de Fontainebleau (Listed Race) na 2000 metrów dla trzyletnich i starszych klaczy. W kolejnych startach we Francji ma już biegać w gonitwach na niższym poziomie, z końmi o zbliżonych możliwościach. W niedzielę w Traf Online można oglądać i obstawiać aż 20 gonitw z Francji (pierwsza już o 12.30, ostatnia o 18.10), w czterech z nich – oprócz standardowych zakładów – można typować czwórki (poniżej na planszy na czerwono są one zaznaczone) z pulami gwarantowanymi 2555 zł. W pierwszej gonitwie jest kumulacja w trójce, jest także kumulacja w kwincie (gonitwy 6-10) z pulą ponad 1600 zł. Obejrzymy biegi z czterech francuskich torów: Toulouse (gonitwy płaskie), Auteuil (płotowe i przeszkodowe, w tym wyścig G1) oraz Salon-de-Provence i Le Croise-Laroche (kłusaki).
W niedzielę o godzinie 12.48 na torze Auteuil w Prix Kerym, płotowej gonitwie conditions klasy drugiej na 3500 metrów (pula nagród 55 tysięcy euro) wystartuje córka polskiej hodowli Tunisa – Ella Duchic (od Flameche po Balko). Poniesie pod uczniem najniższą wagę w polu 61,5 kg. W debiucie córka Tunisa była druga, także w wyścigu płotowym na 3500 m, ale na torze w Tuluzie. Ella Duchic z nr 4 jest podliczana, z kursem około 6:1. Faworytkami są z nr 3 Froufrou i z nr 6 Lady Marta.
To pierwszy rocznik trzylatków po wyhodowanym w Iwnie Tunisie (Estejo – Tracja po Llandaff), jego potomstwo wygrało dotąd już 7 wyścigów we Francji (to bardzo obiecujący początek w gronie młodych reproduktorów), choć są to późne konie na wyścigi stiplowe i lepsze powinny być w kolejnych latach. Tunis pokrył już we Francji około 350 klaczy.
Synteza typów w mediach: 3-2-7-6
W niedzielę na torze Auteuil, nazywanym świątynią gonitw stiplowych, zostanie rozegrana (godz. 15.50) prestiżowa gonitwa Prix Renaud du Vivier G1 na dystansie 3900 metrów, najważniejszy płotowy wyścig dla czterolatków we Francji z pulą nagród 280 tysięcy euro (w tym 126 tysięcy dla właściciela zwycięskiego konia). Wystartuje 9 koni, płatnych jest siedem miejsc. W 2018 roku drugie miejsce w tym wyścigu zajął Tunis, ulegając tylko Master Dino.
Zdecydowanym faworytem tej gonitwy jest z nr 7 świetny rodowodowo Losange Bleu (Martaline – Sweet Valrose po Cadoudal), który na 10 startów wygrał 6 wyścigów i 438 tysięcy euro. 3 listopada zwyciężył na torze Auteuil w gonitwie rangi G3 z przewagą aż jedenastu długości nad Whymperem, który dziś też jest jednym z jego głównych rywali. Współwłaścicielem Whympera, trenowanego przez duet Lageneste – Macaire (trenował Tunisa) jest Pierre Pilarski.
Pilarski, którego rodzina przed laty wyemigrowała z Polski, był kilka sezonów temu współwłaścicielem zakupionej w Polsce córki Silvanera – Irresistable. Pilarski wcześniej znany był z tego, że kupił za milion euro kłusaka Bold Eagle, który okazał się wybitny i wygrał dwa razy słynną Prrix d’Amerique w 2016 i 2017 roku.
Synteza typów w mediach: 7-2-1-6
W niedzielę o godzinie 17.35 na torze w Tuluzie zostanie rozegrana Prix Max Sicard (Listed Race) na dystansie 2400 metrów dla trzyletnich i starszych koni (pula nagród 60 tysięcy euro). W stawce jedenastu koni faworytem (kurs około 4:1) jest z nr 8 czteroletni Agador (Caravaggio – Marunouchi po Peintre Celebre), który nie ma jeszcze statusu black type, ale prezentuje w tym roku znakomitą formę. Podopieczny trenera Jean-Claude’a Rougeta na 6 startów wygrał już 5 wyścigów, a w całej karierze 7.
Wśród rywali ma tak utytułowane konie na poziomie Pattern Races jak Skazino, Homo Deus, Salocin, Almacado, czy Allada. Czteroletnia Allada (Sea The Moon – Algarade po Green Desert) 1 listopada zajęła drugie miejsce w Grand Prix de Nantes LR na 2200 metrów w stawce dziesięciu trzyletnich i starszych koni (zwyciężył Salocin). Siódma w tej gonitwie była trenowana przez Alicję i Roberta Karkosów dla braci Ryszarda i Andrzeja Zielińskich Noir, która zajęła czwarte miejsce w Wielkiej Warszawskiej 2023.
Allada należy do szwedzkiej miliarderki Kirsten Rausing, która wraz z rodziną jest współwłaścicielką wielkiej firmy Tetra Pak, międzynarodowego szwedzkiego koncernu, zajmującego się głównie recyklingiem kartonów i tworzyw sztucznych. W 2020 roku Kirsten Rausing była w gronie 150 najbogatszych ludzi świata w rankingu Forbes, a także na siódmym miejscu wśród najbogatszych kobiet mieszkających w Wielkiej Brytanii, z majątkiem szacowanym na 13 miliardów dolarów.
W 2022 roku klacz hodowli i własności Kirsten Rausing – Alpinista (Frankel – Alwilda po Hernando) zwyciężyła w Prix l’Arc de Triomphe, najważniejszym wyścigu w Europie. W Anglii Tim Donworth trenuje dla Rausing czteroletnią klacz Allada, która jest bliską krewną Alpinisty (obie idą od zasłużonej w hodowli klaczy Alruccaba, podobnie jak znane w Polsce Lady Iwona i October). Pojedzie dziś na niej znakomity włoski dżokej Cristian Demuro.
Allada w sezonie 2022 jako trzylatka wygrała w Lyonie pod Trullierem Prix du Grand Camp LR na 2400 m, a więc wyścig, w którym zwyciężył wcześniej też koń roku 2021 i 2022 w Polsce – Night Tornado. W tym roku Allada biegała tylko trzy razy razy. 21 kwietnia była piąta na torze Saint-Cloud w Paryżu w gonitwie conditions klasy trzeciej na 2400 metrów.
29 lipca na torze Clairefontaine w Prix Zeturf LR na 2400 metrów Allada zajęła pod znakomitym włoskim dżokejem Cristianem Demuro dopiero dwunaste miejsce w stawce czternastu koni. Trzynasta w tym wyścigu, 5/4 długości za Alladą, była trenowana przez Karkosów dla braci Zielińskich Calliepie.
Synteza typów w mediach: 8-7-4-5
Program wszystkich niedzielnych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl
Robert Zieliński
Na zdjęciu tytułowym Salocin wygrywa Grand Prix de Nantes przed Alladą. Fot. Paris Turf