More

  Ciekawe wyścigi w Deauville oraz kumulacje w dwójce, tripli i w kwincie we wtorek w Traf Online

  To będzie dzień pod hasłem kumulacji. We wtorek w Traf Online można oglądać i obstawiać 17 gonitw z Francji (pierwsza o 13.25, ostatnia o 18.15), w trzech z nich – oprócz standardowych zakładów – można typować czwórki (poniżej na planszy na czerwono są one zaznaczone) z pulami gwarantowanymi 2555 zł. Już od pierwszej gonitwy jest kumulacja w dwójce i w tripli, w której wyjściowa pula wynosi ponad 1300 zł i pewnie przekroczy 2000 zł. Jest także kumulacja w kwincie (gonitwy 8-12) z pulą wyjściową ponad 1660 zł, kolejna szansa na trafienie kwinty będzie też w gonitwach nr 13-17. Obejrzymy biegi z trzech francuskich torów: Deauville (gonitwy płaskie) oraz Paris-Vincennes i Mauquenchy (kłusaki).

  W skład pierwszej tripli ze skumulowaną pulą wchodzi najważniejszy wyścig dnia na torze w Deauville: Prix Lyphard – Polytrack Challenge (Listed) na dystansie 1900 metrów dla trzyletnich i starszych koni z pulą nagród 52 tysiące euro, w tym połowa dla właściciela zwycięskiego konia. Wyścig zostanie rozegrany oczywiście na syntetyczno-piaskowej nawierzchni PSF. Wystartuje w nim 14 koni, w tym 8 ze statusem black type winner. Gonitwa rozgrywana jest w ramach francuskiej gry quinte+.

  Patronem gonitwy jest jeden z najsłynniejszych synów legendarnego Northern Dancera – Lyphard, którego największym sukcesem na torze były zwycięstwa w 1972 roku w wieku trzech lat w Prix Jacques Le Marois G1 i Prix dela Foret G1. Lyphard okazał się wybitnym reproduktorem, ojcem tak znakomitych koni jak: Dancing Brave, Three Troikas, Rainbows For Life, Pharly, Manila, Lyphard’s Wish, Esprit du Nord, Dahar, Sabin, Sangue, Ski Paradise, czy Al Nasr. Lyphard występuje aż trzy razy w pierwszych pięciu pokoleniach u ogiera Equinox, uznawanego obecnie za najlepszego konia na świecie.

  Lyphard

  W porannych notowaniach umiarkowanym faworytem (kurs około 5:1) był z nr 7 bardzo dobry pochodzeniowo Integrant (Frankel – Via Manzoni po Monsun). Ten pięcioletni ogier biegał 20 razy, wygrał 5 wyścigów i z premiami ponad 226 tysięcy euro. W tym roku startuje głównie w wyższej klasy gonitwach conditions, raz biegał w Listed (był czwarty). Utrzymuje równą wysoką formę. W 2021 roku Integrant wygrał Prix Lyphard, a rok temu był w tej gonitwie szósty. Pojedzie dziś na nim Clement Lecoeuvre.

  Ojcem Integranta jest wybitny na torze i w hodowli, niepokonany w czternastu startach Frankel (Galileo – Kind po Danehill). Frankel (91 koni po nim wygrało gonitwy od G3 do G1) jest ojcem tak wybitnych koni jak: Cracksman, Alpinista, Inspiral, Mostahdaf, Westover, Nashwa, Hurricane Lane, Adayar, Chaldean, Triple Time, czy Onesto.

  Koniem z najwyższym ratingiem (50) w stawce Prix Lyphard jest z nr 2 (kurs około 7:1) ośmioletni już wałach Monty (Motivator – Antebellum po Anabaa), trenowany przez Andreasa Schutza, w siodle doświadczony i utytułowany Olivier Peslier. Na 33 starty Monty wygrał 10 wyścigów (w tym dwa razy G3 i 3 razy Listed i ponad 400 tysięcy euro. Ostatni raz zwyciężył we wrześniu 2022 roku w La Coupe de Maisons-Laffitte G3 na 2000 m na Longchamp. 15 pażdziernika tego roku dobrze spisał się w Prix du Conseil de Paris G2 na 2200 m, zajmując czwarte miejsce za takimi asami jak Iresine, Marquisat i Junko.

  Monty wygrywa na Longchamp wyścig G3. Fot. Equidia

  Jego ojciec Motivator, syn wybitnego na torze i w hodowli Montjeu, był europejskim czempionem w roku 2005. Wygrał angielskie Derby i 1,2 miliona funtów. Motivator, oprócz Derby, wygrał jeszcze Dante Stakes i Racing Post Trophy G1. Dał siedem koni z ratingiem powyżej 115 funtów, w tym klacz Treve ocenioną na 131 funtów, która w 2013 roku aż o 5 długości wygrała Nagrodę Łuku Triumfalnego (zwyciężyła w tej gonitwie także w sezonie 2014). Mieliśmy także po nim trzeciego we francuskim Derby Sky Huntera, zwyciężczynię Prix de l’Opera Ridasiynę, czy drugiego w irlandzkim St. Leger Hamisha.

  Z synów Motivatora w naszym kraju bardzo dobrze biega w treningu Wojciecha Olkowskiego Anator, który jako trzylatek wygrał nagrody Strzegomia i Iwna, zajął również trzecie miejsce w Derby w 2021 roku. W tym sezonie Anator ustanowił rekord toru na Służewcu na 2000 metrów, zwyciężając w Nagrodzie Golejewka, a w dniu Wielkiej Warszawskiej wygrał Nagrodę Mosznej.

  Dość mocno liczony (kurs też około 7:1) jest z nr 9 Claymore (New Bay – Brit Wit po High Chaparral), trenowany w Anglii przez Jane Chapple-Hyam, w siodle Ioritz Mendizabal. Claymore (rating 112 funtów) na 8 startów zwyciężył dwa razy, w tym w Hampton Court Stakes G3 podczas Royal Ascot 2022, a wcześniej był we Francji ostatni w klasyku 2000 Guineas. Od dłuższego czasu syn francuskiego derbisty New Baya jest w słabszej formie, 4 listopada był piąty w Newmarket w Seymour Stakes LR na 2000 m.

  Czwartą do brydża – choć ta stawka jest wyrównana i łatwo będzie o niespodzianki – wydaje się być (kurs około 9:1) z nr 13 Babala (Sea The Stars – Viva Rafaela po Know Heights), którą dla rodziny Wertheimerów trenuje Andre Fabre, a pojedzie na czterolatce champion dżokejów Maxime Guyon. Babala jako trzylatka wygrała Listed w Compiegne na 2000 m, ale w Prix de Diane (Oaks) nie dała rady, była opiero jedenasta. W tym roku biegała tylko trzy razy, zajęła drugie i ósme miejsce w wyścigach rangi Listed i wygrała w Clairefontaine w sierpniu conditions klasy drugiej na 2400 m.

  Sea The Stars, półbrat najlepszego reproduktora ostatniej dekady – Galileo, na 9 startów wygrał 8 wyścigów, w tym angielskie Derby i Nagrodę Łuku Triumfalnego w Paryżu. Jego potomstwo najlepiej czuje się na długich dystansach. Najlepsze konie po nim to: Crystal Ocean, Baaeed, Hukum, Stradivarius, Cloth of Stars, Taghrooda, Harzand, Zelzal, Sea the Moon, a w Polsce Derby 2019 wygrała jego córka Nemezis.

  Synteza typów w mediach: 7-2-3-1

  Program wszystkich wtorkowych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  RZ

  Na zdjęciu tytułowym Integrant. Fot. Equidia

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły