More

  Król Cagnes-sur-Mer Hooking, półbrat Konia Roku 2023 w Polsce Le Destriera, wygrał dla Griezmanna kolejny wyścig Listed

  Ten koń czuje się na piaskowo-syntetycznej nawierzchni (PSF) w Cagnes-sur-Mer jak ryba w wodzie. W niedzielę 11 lutego ośmioletni Hooking (Lope de Vega – Quanzhou po Dubawi) – który jest półbratem zwycięzcy Wielkiej Warszawskiej i Nagrody Totalizatora Sportowego oraz Konia Roku 2023 w Polsce Le Destriera – wygrał na tym torze pod Ronanem Thomasem Prix Saonois – Finale Polytrack Challenge LR, wyścig dla czteroletnich i starszych koni na 1600 metrów (pula nagród 52 tysiące euro, w tym połowa dla zwycięzcy). Było to czwarte w karierze zwycięstwo Hookinga – którego właścicielem jest Antoine Griezmann, piłkarski mistrz świata z reprezentacją Francji, były gwiazdor Barcelony, a obecnie Atletico Madryt – w gonitwie rangi Listed i czwarte właśnie na torze Cote d’Azur na Lazurowym Wybrzeżu. Wszystkie zostały odniesione zimą 2023 i 2024 roku. W całej karierze Hooking zarobił już dla Griezmanna ponad 450 tysięcy euro.

  Trenowany przez Philippe’a Decouza Hooking tym razem nie był faworytem, kurs na jego zwycięstwo wynosił 4:1, był koniem liczonym w drugiej kolejności w siedmiokonnej stawce. Zdecydowanie pierwszą grą (1,9:1) był trenowany przez Jeana-Claude’a Rougeta siedmioletni Wally (Siyouni – Full of Beauty po Motivator), na którym jechał Cristian Demuro. Wally na 29 startów w karierze wygrał aż 14 wyścigów i prawie 700 tysięcy euro (jego najwyższy rating w karierze to 51,5, obecnie 49,5 – Hooking ma 48).

  Siwej maści Wally zwyciężył dotąd w siedmiu gonitwach Pattern – najwyższej rangi to we Włoszech Gran Premio di Milano G2 na 2400 metrów w wieku czterech lat. Poza tym we Francji cztery razy wygrywał wyścigi rangi G3 na dystansach 1600-2000 m oraz dwa Listed, w tym w 2021 roku właśnie Prix Saonois. Jednak za najlepszy wynik w jego karierze należy uznać drugie miejsce w sezonie 2022 w Prix d’Ispahan G1 na 1850 metrów na Longchamp (dwie długości za klaczą Dreamloper).

  W dwóch wyścigach poprzedzających niedzielną gonitwę Wally pokazał wysoką formę, bo w grudniu i styczniu w dobrym stylu wygrał pod Demuro gonitwy conditions klasy drugiej i pierwszej w Pau i Cagnes-sur-Mer. Hooking, który od lipca do grudnia odpoczywał, także był w dobrej dyspozycji. 22 grudnia w Chantilly w conditions klasy pierwszej na 1900 metrów zajął pod Ronanem Thomasem drugie miejsce, pół długości za wałachem Rock Blanc. 27 stycznia, w roli zdecydowanego faworyta (1,9:1), Hooking zwyciężył pod Thomasem w Grand Prix Riviera Cote d’Azur LR dla czteroletnich i starszych koni na dystansie 2000 m (pula nagród 60 tysięcy euro).

  Hooking wygrywa 27 stycznia 2024 roku Grand Prix Riviera Cote d’Azur LR w Cagnes-sur-Mer. Fot. France Sire

  Podczas gdy Le Destrier – syn francuskiego derbisty Le Havre’a, dającego długodystansowe konie – ma optimum dystansowe w granicach 2600-3200 metrów, to dla Hookinga najlepsze są dystanse około 2000 m, ale i na milę radził sobie bardzo dobrze. Podobnie jest z Wallym, który najlepiej czuje się w wyścigach w granicach dwóch kilometrów, ale i on miał zwycięstwa na 1600 m na poziomie Pattern. Szanse ze względu na dystans były więc wyrównane.

  Niedzielny wyścig też okazał się dość wyrównany, a konie na celowniku dzieliły niewielkie odległości. Po starcie konie przez moment galopowały wolno i były mocno zgrupowane, ale za chwilę tempo mocno podkręciła Precious Sea ze stajni Wertheimerów i rozciągnęła stawkę. Thomas prowadził Hookinga na trzecim miejscu dużym kołem i sporo nadrabiał. Wally galopował około dwóch długości za nim. As stajni Griezmanna zaatakował długim finiszem, około 400 m przed celownikiem i obronił się przed atakami rywali.

  3/4 długości za Hookingiem kończył sześcioletni Fast Raaj (Iffraaj – Interesting po Raven’s Pass) pod Alexisem Pouchinem, a tuż za nim na trzecim miejscu Wally. Czas gonitwy na 1600 m bardzo dobry – 1 min 34,5 s. Szybki Fast Raaj, który naciskał Hookinga, na 20 startów wygrał 9 wyścigów i 375 tys. euro. W CV ma dwa triumfy w gonitwach G3 (Prix Djebel na 1400 m oraz Prix Messidor na milę) i trzy w Listed.

  Hooking na 39 startów wygrał już 11 wyścigów (z tego cztery rangi Listed) i był poza tym 21 razy na płatnym miejscu, ugrał z premiami ponad 451 tysięcy euro (z tego 36 500 w niedzielę). Jego najwyższy francuski rating to 48, który ma obecnie. Można powiedzieć, że syn Lope de Vegi trochę osłodził Griezmannowi smutny weekend. W niedzielę bowiem jego Atletico Madryt przegrało 0:1 z Sevillą i zajmuje czwarte miejsce w tabeli hiszpańskiej La Liga, ze stratą już trzynastu punktów do prowadzącego Realu Madryt, ale tylko trzy oczka za Barceloną Roberta Lewandowskiego. W tabeli strzelców Francuz jest piąty (11 goli), a Polak siódmy (10).

  Antoine Griezmann z Hookingiem. Fot. France Sire

  Hooking, który kosztował jako roczniak 94 tysiące euro (Le Destriera Sławomir Pegza zakupił za 40 tysięcy euro), miał w ubiegłym roku, jako siedmiolatek, najlepszy okres w karierze. Bardzo dobrze czuje się w sezonie zimowym na piaskowo-syntetycznej nawierzchni na torze Cote d’Azur nad Morzem Śródziemnym. 12 i 18 lutego 2023 roku w ciągu tygodnia wygrał dwie gonitwy Listed w Cagnes-sur-Mer: te same co w tym roku – Grand Prix Riviera Cote d’Azur na 2000 m oraz Prix Saonois (1600 m). Odniósł wtedy cztery zwycięstwa z rzędu.

  Wcześniej trzy razy biegał w gonitwach Pattern i nie szło mu tak dobrze. Dwukrotnie w Listed Race na 1600 – był czwarty w Lyonie (2018 rok) i szósty na Longchamp (2021). W 2020 roku wystartował nawet w Prix Royal Oak G1, czyli francuskim St. Leger, ale był ostatni (ósmy) ze stratą 12 długości do przedostatniego konia i około 55 długości do zwycięskiego Subjectivista. To był jednak zdecydowanie za długi dla niego dystans (3100 m).

  Najlepszy występ w karierze w gonitwie Pattern Hooking miał 11 czerwca ubiegłego roku na Longchamp. Zajął wtedy pod Aurelienem Lemaitrem drugie miejsce w La Coupe – Fondation Claude Pompidou G3 na 2000 metrów. W ośmiokonnej stawce przegrał tylko 7/4 długości z trenowanym w Wielkiej Brytanii czteroletnim West Wind Blows. 19 lipca 2023 trochę gorzej spisał się w gonitwie Grand Prix de Vichy G3 na 2000 m, był czwarty, około 4 długości za zwycięskim One For Bobby. Po tym wyścigu dostał kilka miesięcy odpoczynku i zimą w Cagnes-sur-Mer znów błyszczy.

  Quiet Sea, półbrat (po Oasis Dream) Le Destriera i Hookinga, kosztował jako roczniak 80 tysięcy euro. Fot. Arqana/Zuzanna Lupa

  W 2023 roku, na jesiennej aukcji roczniaków Arqany w Deauville, półbrat (po Oasis Dream) Le Destriera i Hookinga – Quiet Sea został zakupiony przez firmę Loko Trans, która odnosi duże sukcesy w wyścigach w Czechach i na Słowacji (wysyła też swoje konie na francuskie tory) za 80 tysięcy euro.

  Należący do Sławomira Pegzy Le Destrier szykuje się do sezonu 2024 na wrocławskim torze Partynice pod okiem Marleny Stanisławskiej. Być może zostanie w maju po raz drugi (miał już wstępny meldunek w sezonie 2022) zgłoszony w pierwszym zapisie do największej gonitwy porównawczej w Europie – Nagrody Łuku Triumfalnego, która odbędzie się 6 października na paryskim torze Longchamp. Pierwsze zgłoszenie (do 15 maja) kosztuje 8300 euro.

  Link do wyniku i filmu z wyścigu Hookinga w Cagnes-sur-Mer:

  PRIX SAONOIS – FINALE POLYTRACK CHALLENGE | France Galop (france-galop.com)

  Robert Zieliński

  Na zdjęciu tytułowym Hooking wygrywa 11 lutego 2024 roku gonitwę Listed w Cagnes-sur-Mer. Fot. Jour de Galop

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły