More

  Aż siedem czwórek i bonusy w sobotę w Traf Online, Czesi znów szukają szansy w Cagnes-sur-Mer

  Na ten weekend (17-18 lutego) w Trafie zostały przygotowane specjalne bonusy. I w sobotę i w niedzielę, przy zagraniu zakładu czwórki za 200 zł, otrzymuje się bonus 50 zł (do wydania w dniach 19-22 lutego w zakładach czwórkowych). Także z tego powodu w sobotę w Traf Online zostało zaplanowanych aż siedem czwórek z pulami gwarantowanymi po 2054 zł. W piątek podczas kumulacji czwórki w puli zebrało się ponad 3600 złotych. Dwaj gracze, którzy prawidłowo ją wytypowali, zgarnęli po 1836 zł. W sobotę w ofercie Trafonline.pl jest 11 gonitw z Francji (pierwsza o godz. 14.50, ostatnia o 17.58) z trzech torów: Cagnes-sur-Mer (wyścigi płaskie) oraz Laval i Agen la Garenne (kłusaki). Tradycyjnie mamy podwyższoną pulę w pierwszej tripli, można też obstawiać kwintę z pulą gwarantowaną 1444 zł.

  W okresie zimowym na Lazurowym Wybrzeżu nad Morzem śródziemnym ze swoimi końmi stacjonuje czeska trenerka Ingrid Janackova-Koplikova. Dotąd na 30 startów jej konie wygrały cztery gonitwy i ponad 87 tysięcy euro. W ten weekend kolejne próby na torze w Cagnes-sur-Mer – w sobotę wystartują trzy konie trenowane przez Czeszkę, w niedzielę jeden, kolejne trzy w poniedziałek i trzy w środę. Dziś biegną Zabyak, Ballerina i King Warrior.

  Pierwsza czwórka w sobotę w zakładach Traf Online (z pulą gwarantowaną 2054 zł) została zaplanowana o godzinie 15.15 w gonitwie w Cagnes-sur-Mer – Prix du Var (Grand Prix de la Ville de Cagnes-sur-Mer), handicapie divise klasy drugiej na 2000 metrów (nawierzchnia PSF) z serii quinte+ dla czterolatków z podwyższoną pulą nagród do 53 tysięcy euro (w tym połowa dla zwycięzcy, płatnych jest siedem miejsc, plus 55 procent premii dla koni francuskiej hodowli). Jak niemal zawsze w tego rodzaju wyścigu, wystartuje 16 koni z wagami od 53,5 do 61 kg.

  W porannych notowaniach faworytem (kurs około 5:1) Wielkiej Nagrody Miasta Cagnes-sur-Mer był z nr 11 Grecian Bonanza (Ribchester – Chrysale po High Chapparal) ze stajni czołowego trenera Jeana-Claude’a Rougeta, w siodle znakomity włoski dżokej Cristian Demuro (waga 55,5 kg). Demuro to jeden z nielicznych gwiazdorów, którzy dziś jeżdżą we Francji, bo Christophe Soumillon, Maxime Guyon i Mickael Barzalona ścigają się ze Szczepanem Mazurem w Katarze.

  Grecian Bonanza biegał w karierze 11 razy, wygrał jeden wyścig (w lutym 2023 maiden w Lyonie na 1800 m i już prawie 100 tysięcy euro. Prezentuje równą, wysoką formę, tylko raz wypadł poza płatne miejsce. W ostatnich dwóch zimowych startach plasował się na trzeciej pozycji w biegach handicapowych w Pau i Cagnes-sur-Mer na milę. W tym ostatnim starcie i kilku innych, jechał na nim Demuro i ta para dobrze się rozumie.

  Grecian Bonanza. Fot. Equidia

  Ribchester (po Iffraaj) był świetnym milerem ze stajni Godolphin. Wygrał cztery gonitwy G1 – Al Shaqab Lockinge Stakes (126 rpr), Queen Anne Stakes, Prix du Moulin, Prix du Jacques Le Marois (wszystkie wyścigi na 1600 m). Jego potomstwo biega od 2021 roku, a już dwa konie osiągnęły rating 115 lub wyższy – Facteur Cheval i Flaming Rib.

  Pierwszy z nich biegał wyłącznie na dystansie 1600 metrów, na którym wygrał po jednym francuskim Listed i G3, a 1 maja 2023 odnotował najlepszy start w karierze, był drugi w Prix du Muguet (G2). Z kolei Flaming Rib był rasowym sprinterem, zajął drugie miejsce w Commonwealth Cup w Ascot (G1 – 1200 m).

  Jednym z jego najgroźniejszych rywali (kurs około 9:1) będzie z nr 10 Gimanzor (Almanzor – Toungi po Rock of Gibraltar), na którym Antonio Orani pojedzie z wagą 56 kg. To mało doświadczony koń, który biegał tylko cztery razy, po zajęciu piątego i trzeciego miejsca, w grudniu i styczniu był pod Oranim dwa razy drugi w conditions na 2150 metrów w Lyonie i Cagnes-sur-Mer.

  Spore doświadczenie i wysokie notowania w mediach i u kibiców (kurs około 10:1) ma z nr 8 Goguen Spaise (Dabirsim – Lisa Road po Grape Tree Road) ze stajni Eda Monforta, w siodle Simon Planque (waga 57 kg). W trzynastu startach syn Dabirsima wygrał jeden wyścig (plus 9 płatnych miejsc) i ponad 68 tysięcy euro. 29 stycznia był pod Planque (z wagą 57,5 kg) piąty w podobnym handicapie w Cagnes-sur-Mer, z niewielką stratą do zwycięzcy.

  Dabirism (Hat Trick – Rumored po Royal Academy) miał krótką karierę, bo zakończył ją jako trzylatek, już w maju. W wieku dwóch lat zapowiadał się na wielkiego konia. Wygrał wszystkie pięć wyścigów, w których startował w tym Prix Jean-Luc Lagardere G1 oraz Prix Morny G1 o trzy długości. Został czempionem dwulatków i koniem roku we Francji.

  W kolejnym sezonie był krótko drugi w G3 przygotowawczym do pierwszego klasyku, a w samym Poule D’Essai des Poulains, francuskim 2000 Gwinei, zajął szóste miejsce, choć trzeba powiedzieć, że była to wyjątkowa gonitwa, ponieważ pierwsze sześć koni zmieściło się w jednej odległości straty do zwycięzcy. Po tym wyścigu Dabirism nie wyszedł więcej do startu.

  Jego potomstwo biega od 2017 roku, a póki co tylko jeden z koni po nim uzyskał rating powyżej 120 funtów – Horizon Dore. Oprócz niego żaden z koni po Dabirismie nie przekroczył granicy 110 funtów. Horizon Dore jako dwulatek w sezonie 2022 wygrał oba wyścigi, w których przyszło mu startować, w tym Listed na 1700 metrów.

  Horizon Dore – najlepszy syn Dabirsima. Fot. Equidia

  W tym roku w wieku trzech lat był sprawdzany w trialach przed francuskim 2000 Gwinei, ale w samym klasyku nie pobiegł, mimo że w pierwszym teście był piąty (7 długości za Big Rockiem), a w kolejnym drugi (5 długości za Big Rockiem). Zamiast tego zszedł na poziom Listed (2000 m), gdzie dowolnie wygrał. Później dopisał łatwe zwycięstwo w gonitwie rangi G2. Po tym sukcesie miał dwa miesiące przerwy, po których wrócił do G3, ale i tam poradził sobie bez zarzutu, wygrywając łatwo. Ostatnio Horizon Dore był trzeci w Ascot w Champion Stakes G1, niespełna trzy długości za angielskim wicederbistą King of Steelem.

  Z szansami na miejsce w czwórce (kurs około 12:1) wystartuje z nr 7 Olympic Message (Olympic Glory – Love Freedom po Sir Percy) z Sylvainem Ruisem w siodle (waga 57 kg). Biegał 11 razy, wygrał jeden wyścig i około 60 tysięcy euro. Jest w formie, w ostatnich trzech zimowych startach był dwa razy drugi na 1600 metrów w Chantilly i Cagnes-sur-Mer (17 stycznia w gonitwie typu quinte+ ograł o dwie długości Grecian Bonanzę).

  Warto też zwrócić uwagę na dwa dobre pochodzeniowo konie z wyższymi wagami. Z nr 5 (kurs około 8:1) pobiegnie pod Alexisem Pouchinem (waga 58,5 kg) Saint Etienne (Le Havre – Ideal World po Singspiel), trenowany przez Yanna Barberota dla Gerarda Augustine-Normanda. Jako trzylatek Saint Etienne w dziewięciu startach wygrał jeden wyścig (handicap w Deauville na 1900 m) i 7 razy był na płatnych miejscach (suma nagród 83 tysiące euro).

  l’Acajou (Frankel – Anna Karenina po Green Desert), półbrat bardzo dobrego Battle of Marengo (po Galileo)

  Mniej liczony (kurs około 25:1) jest z nr 3 drugi koń ze stajni Barberota, wyhodowany w Coolmore – l’Acajou (Frankel – Anna Karenina po Green Desert), na którym pojedzie Anthony Crastus (waga 60 kg). Biegał dotąd 11 razy, wygrał 2 wyścigi w Lyonie i Chantilly na 1900 i 2150 m. 28 grudnia trzeci w Deauville w conditions klasy pierwszej na 1900 m, ale 29 stycznia dopiero piętnasty pod Soumillonem w handicapie w Cagnes-sur-Mer z wysoką wagą 61 kg. l’Acajou to półbrat bardzo dobrego Battle of Marengo (po Galileo).

  Ojcem l’Acajou jest wybitny na torze i w hodowli, niepokonany w czternastu startach Frankel (Galileo – Kind po Danehill). Frankel (ponad 90 koni po nim wygrało gonitwy od G3 do G1) jest ojcem tak wybitnych koni jak: Cracksman, Alpinista, Inspiral, Mostahdaf, Westover, Nashwa, Hurricane Lane, Adayar, Chaldean, Triple Time, czy Onesto.

  Synteza typów w mediach: 10-8-7-11

  Program wszystkich sobotnich gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  RZ

  Na zdjęciu tytułowym Grecian Bonanza. Fot. Equidia

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły