More

  Zwycięzca French 2000 Guineas, trzeci w Derby w Chantilly – Marhaba Ya Sanafi pobiegnie w czwartek w Saint-Cloud

  Z coraz większą intensywnością we Francji rozgrywane są od pierwszych dni marca wyścigi na trawie dla koni pełnej krwi angielskiej. W czwartek odbędzie się ciekawy mityng na podparyskim torze Saint-Cloud, w trakcie którego rozegrane zostaną dwie gonitwy rangi Listed – Prix Rose de Mai dla trzyletnich klaczy na 2000 metrów i Prix Altipan dla czteroletnich i starszych koni na milę. W tym drugim wyścigu wystartuje czteroletni Marhaba Ya Sanafi, który w ubiegłym roku wygrał klasyk Poule d’Essai des Poulains G1, czyli francuski odpowiednik 2000 Guineas Stakes (w Polsce jest to Nagroda Rulera), a następnie był trzeci w Derby w Chantilly za niepokonanym Ace Impactem i Big Rockiem, w którym został ustanowiony rekord toru na 2100 m.

  W czwartek w Traf Online największe pule będą w czwórkach, choć w trakcie dnia może dojść do kumulacji w innych zakładach. W środę wypłata w jednej z trójek wyniosła 2643 zł. Dziś przewidziane są dwie czwórki, właśnie z toru Saint-Cloud, z gwarantowanymi pulami po 2555 złotych (godz. 13.55 i 18.00). Tradycyjnie podwyższona jest pula w pierwszej tripli, można też obstawiać dwie kwinty z pulami gwarantowanymi po 1555 zł. W ofercie Trafonline.pl jest 12 gonitw z Francji (pierwsza o 13.27, ostatnia o 18.00) z trzech torów: Saint-Cloud (gonitwy płaskie) oraz Caen i Laval (kłusaki).

  O godzinie 15.40 w Prix Rose de Mai LR na dystansie 2000 metrów (pula nagród 55 tysięcy euro, w tym połowa dla zwycięzcy) wystartuje sześć trzyletnich klaczy, które są nadziejami swoich trenerów i właścicieli na duże gonitwy w sezonie 2024, ale na razie tylko Itsy Bitsy (Belardo – Bikini Babe po Montjeu), na której pojedzie Mickael Barzalona, ma wśród nich status black type. Jako dwulatka wygrała swoje pierwsze dwa wyścigi na torze La Teste-Ba, a na koniec sezonu zajęła drugie miejsce w Listed w Tuluzie na 1600 m.

  Zdecydowaną faworytką (kurs około 2:1) jest jednak Fun With Flags (Zoffany – Marie Celeste po Galileo), na której pojedzie czempion dżokejów we Francji w sezonie 2023 i lider tegorocznego rankingu – Maxime Guyon. Klacz jest niepokonana w dwóch startach. 31 października wygrała wyścig maiden w Marsylii na 1700 m, a 15 stycznia w Cagnes-sur-Mer zwyciężyła w conditions na 1500 m, także na trawie.

  Swoich zwolenników będą też zapewne miały dwie klacze, które po słabszych debiutach wygrały swoje dwa kolejne wyścigi, a także Darkilla (Bated Breath – Paravent po Oasis Dream), która biegała raz i zwyciężyła. Harmony Grey (The Grey Gatsby – Sotise po Shamardal) wygrała jesienią dwa wyścigi na milę na mniejszych torach.

  Trenowana przez Francisa-Henriego Graffarda Simada (Le Havre – Simiyna po Holy Roman Emperor) ma bardzo dobry rodowód, została wyhodowana w stadninie księcia Agi Khana. Pojedzie na niej Stephane Pasquier, podobnie jak w wygranym wyścigu maiden Prix Comete w Lyonie 3 stycznia na 2150 m na nawierzchni PSF. Simada debiutowała jako dwulatka – 15 grudnia w Deauville i zajęła pod Mickaelem Barzaloną dopiero dwunaste miejsce (w stawce 16 klaczy) w wyścigu na 1500 m, ale to był dla niej chyba taki trochę próbny galop, do czołówki nie straciła dużo

  Należało oczekiwać, że będzie poprawiać z każdym miesiącem i wydłużaniem dystansu i tak się stało. 30 stycznia zwyciężyła po raz drugi w conditions klasy drugiej na 2100 metrów na torze Pornichet, dość swobodnie o dwie długości. Jednak jej poranne notowania były umiarkowane, kurs około 6:1. Simada ma zgłoszenie do Prix de Diane, czyli francuskiego Oaks, która to gonitwa zostanie w tym roku rozegrana 16 czerwca w Chantilly na dystansie 2100 m.

  Simada wygrywa wyścig w Pornichet

  Matka Simady – Simiyna nie biegała, ale ma bardzo dobry rodowód. Jest zinbredowana 3×3 na znakomitego w hodowli ogiera Danzig, będącego źródłem szybkości u folblutów. Simiyna jest córką ogiera Holy Roman Emperor, którego potomstwo odnosiło bardzo duże sukcesy na polskich torach, przede wszystkim Inter Royal Lady, Emperor Ajeez i Wedding Ring. Prababka Simady urodziła w stadninie Agi Khana słynnego Sinndara, który na 8 startów wygrał 7 razy, w tym angielskie i irlandzkie Derby oraz Nagrodę Łuku Triumfalnego. To jest późna i dystansowa rodzina, dlatego należy oczekiwać od Simady stałej progresji na coraz dłuższych dystansach.

  Ojcem Simady jest Le Havre (Noverre – Marie Rheinberg po Surako), który w sezonie 2023 został czempionem reproduktorów w Polsce, głównie dzięki sukcesom jego syna Le Destriera, zwycięzcy Wielkiej Warszawskiej i Nagrody Prezesa Totalizatora Sportowego, wybranego Koniem Roku 2023 w Polsce. Na kolejnym miejscu w polskim czempionacie reproduktorów uplasowały się Sea The Moon, Kendargent, Vadamos, Free Eagle i najlepszy z ogierów kryjących w Polsce – Balios.

  Francuski derbista Le Havre jest po świetnym milerze Noverre, a matka Marie Rheinberg po niemieckim wicederbiście Surako, który krył w Polsce, ale nie został u nas dobrze wykorzystany, szybko padł. Le Havre biegał dla francuskiego multimilionera Gerarda Augustin-Normanda tylko 6 razy, ale wygrał aż 4 wyścigi, w tym Derby w Chantilly oraz Prix Djebel LR w wieku trzech lat na 1400 m, a po tym wyścigu był drugi w francuskim klasyku Poule d’Essai des Poulains (2000 Guineas).

  Nie prognozowano mu w stadzie wielkiej kariery i zaczynał krycie od 5000 euro, za taką cenę państwo Trakowie pokryli nim polską derbistkę z 2010 roku Infamię. Z tego skojarzenia Le Havre z Infamią w 2014 roku urodziła się klacz Incepcja, która wygrała w treningu Krzysztofa Ziemiańskiego 8 wyścigów na 26 startów i 188 850 zł, w tym nagrody Westminster, Jurjewicza i Przedświta. 2 lipca tego roku Nagrodę Prezesa Totalizatora Sportowego na Służewcu wygrał w wielkim stylu syn Le Havre’a Le Destrier, bijąc rekord toru na 2600 m, a jesienią triumfował w Wielkiej Warszawskiej, która po raz pierwszy miała rangę Listed.

  W kolejnych latach, gdy konie po Le Havre spisywały się znakomicie (wśród nich dwie francuskie oaksistki Le Cressonierre i Avenir Certain, a następnie znakomita Wonderful Tonight), cena za stanówkę nim rosła przez 7, 20, 35 do 60 tysięcy euro. Niestety, na początku marca 2022 roku Le Havre padł w wieku zaledwie 16 lat.

  W czwartek o godzinie 16.50 w Saint-Cloud zostanie rozegrana Prix Altipan LR, gonitwa dla dla czteroletnich i starszych koni na 1600 m (suma nagród 52 tysiące euro, w tym połowa dla zwycięzcy). Wystartuje w niej pod Mickaelem Barzaloną czteroletni Marhaba Ya Sanafi (Muhaarar – Danega po Galileo), który w ubiegłym roku wygrał klasyk Poule d’Essai des Poulains G1, czyli francuski odpowiednik 2000 Guineas Stakes (w Polsce jest to Nagroda Rulera), a następnie był trzeci w Derby w Chantilly za niepokonanym Ace Impactem i Big Rockiem, w którym został ustanowiony rekord toru na 2100 m (2 min 2,63 s).

  Marhaba Ya Sanafi wygrywa French 2000 Guineas w sezonie 2023

  Marhaba Ya Sanafi w Derby wyprzedził o niespełna długość ogiera Feed The Flame (Kingman – Knyazhna po Montjeu), który później wygrał Grand Prix de Paris G1 na 2400 m. Feed The Flame zrewanżował mu się w Qatar Prix Niel G2, gdzie był drugi, a Marhaba Ya Sanafi czwarty. Zwyciężył niemiecki derbista 2023 Fanstastic Moon.

  Marhaba Ya Sanafi nie jest jednak dziś za mocno liczony (kurs około 7:1), bo miał słabsze starty w końcówce poprzedniego sezonu. W Prix Jacques le Marois G1 na 1600 m zajął dopiero jedenaste miejsce, ale stawka była tam znakomita. Zwyciężyła córka Frankela Inspiral przed Big Rockiem. 17 listopada Marhaba Ya Sanafi zajął dopiero dziesiąte miejsce w Bahrain Interantional Trophy G2 na 2000 m, w którym zwyciężył Spirit Dancer, koń którego współhodowcą i współwłaścicielem jest Sir Alex Ferguson, były trener piłkarzy Manchesteru United.

  Faworytem Prix Altipan (kurs około 3:1) jest czteroletni American Flag (Wootton Bassett – Tres Americanqueen po American Post), na którym pojedzie znakomity belgijski dżokej od lat jeżdżący we Francji Christophe Soumillon. American Flag zajął czwarte miejsce w French 2000 Guineas, a w Derby był dopiero dziewiąty.

  Pierwsza czwórka (z pulą gwarantowaną 2555 zł) w czwartkowych zakładach Traf Online będzie do zagrania o godzinie 13.55 w Prix de la Gascogne, handicapie divise klasy drugiej na dystansie 2000 metrów na torze Saint-Cloud dla czteroletnich i starszych koni. W tym handicapie z serii quinte+ pula nagród jest podwyższona do 53 tysięcy euro (połowa dla zwycięzcy), a więc na poziomie gonitw Listed. Wystartuje 16 koni.

  Typy francuskich mediów na gonitwę o godzinie 13.55 w Saint-Cloud

  W porannych notowaniach faworytem (kurs 4:1) był z nr 14 siedmioletni You Rock (Youmzain – Sakarya po Rock Hard Ten), na którym Thomas Trullier pojedzie z niską wagą 54,5 kg. Na 31 startów w karierze You Rock wygrał 3 wyścigi (ostatni raz w kwietniu ubiegłego roku handicap na Longchamp na 2250 m) i 144 tysiące euro. Ostatnie dwa starty w listopadzie i styczniu w handicapach w Saint-Cloud i Deauville miał nieudane, zajmował dziesiąte i jedenaste miejsce.

  Wśród jego najgroźniejszych rywali (z kursami od 8:1 do 12:1) będą: z nr 5 Kar Vert, który wygrał dwa ze swoich trzech ostatnich wyścigów; z nr 6 syn szybkiego ogiera No Nay Never – Moutarde, z nr 9 Trabuco, który zwyciężył w ostatnim starcie i z nr 11 Lou Man, który pod Maximem Guyonem poniesie tylko 55,5 kg, a w swoich dwóch tegorocznych startach zajmował drugie miejsca. Do trzech razy sztuka?

  Synteza typów w mediach: 9-11-1-5

  Program wszystkich czwartkowych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  Robert Zieliński

  Na zdjęciu tytułowym finisz Derby 2023 w Chantilly. Wygrywa Ace Impact, przed Big Rockiem i Marhaba Ya Sanafi

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły