More

  Anglicy z Hollie Doyle w składzie będą próbowali w piątek zdobyć Chantilly

  W czwartek we Francji odbyły się dwie gonitwy rangi Listed już na trawie na torze Saint-Cloud. Prix Rose de Mai dla trzyletnich klaczy na 2000 metrów wygrała faworytka Fun With Flags (Zoffany – Marie Celeste po Galileo) przed Simadą (Le Havre – Simiyna po Holy Roman Emperor) ze stajni księcia Agi Khana. Obie mają zgłoszenia do Prix de Diane, czyli francuskiego Oaks, a zwyciężczyni także do klasyku French 1000 Guineas. W Prix Altipan na 1600 m triumfował czteroletni Marhaba Ya Sanafi (Muhaarar – Danega po Galileo), który w ubiegłym roku wygrał klasyk Poule d’Essai des Poulains G1, czyli francuski odpowiednik 2000 Guineas Stakes, a następnie był trzeci w Derby w Chantilly za niepokonanym Ace Impactem i Big Rockiem. W piątek dwie kolejne gonitwy rangi Listed dla trzylatków, tym razem w Chantilly, jeszcze na piaszczysto-syntetycznej nawierzchni PSF, przyjadą tam też konie trenowane w Anglii.

  W piątek w Traf Online zaczynamy od kumulacji w zakładach dwójki i w totalizatorze zwyczajnym (na zwycięstwo). Przewidziane są dwie czwórki z gwarantowanymi pulami po 2555 złotych (godz. 16.55 i 18.06). Tradycyjnie podwyższona jest pula w pierwszej tripli, można też obstawiać kwintę z pulą gwarantowaną 1555 zł. W ofercie Trafonline.pl jest 13 gonitw z Francji (pierwsza o 14.17, ostatnia o 18.06) z trzech torów: Chantilly (gonitwy płaskie) oraz Pontchateau i Enghien (kłusaki).

  O godzinie 16.20 w Chantilly zostanie rozegrana gonitwa dla trzylatków na dystansie 1800 metrów – Prix Maurice Caillault LR z pulą nagród 55 tysięcy euro (w tym połowa dla zwycięzcy). Wystartuje 9 koni, z których trzy mają zgłoszenia i do Poule d’Essai des Poulains G1 na milę i do Derby w Chantilly na 2100 m: nr 1 Timber Light, nr 2 Siyouking i nr 9 Bateau Blanc. Z kolei nr 4 Mondo Man i nr 6 Wootton Verni są w zapisie tylko do Prix du Jockey Club (French Derby), a z nr 7 Vegas do Grand Prix de Paris G1 na 2400 m.

  Dwa wyhodowane przez siebie konie do tej gonitwy wystawiają bracia Alain i Gerard Wertheimerowie, do których należy m.in. marka Chanel, a ich majątek wyceniany jest na kilkanaście miliardów euro. W porannych notowaniach faworytem (kurs około 3:1) był z nr 8 Yoox (Lope de Vega – Arcmania po Dansili), trenowany przez Carlosa Laffon-Pariasa. W siodle czempion dżokejów we Francji Maxime Guyon.

  Yoox akurat nie ma zgłoszenia do żadnego z klasyków. Jako dwulatek zaczął późno i biegał trzy razy. W debiucie 30 października w Saint-Cloud był trzeci na 1500 m, ale w listopadzie i grudniu wygrał dwa kolejne wyścigi (maiden i conditions) w Deauville na 1900 m (pierwszy pod Guyonem, drugi pod Madametem), właśnie na nawierzchni PSF, na której pobiegnie też dzisiaj.

  Drugi koń ze stajni Wertheimerów (kurs około 4:1) z nr 7 Vegas (Lope de Vega – Gold Luck po Redoute’s Choice) jest trenowany przez legendarnego Andre Fabre’a, który posadził na tego konia Augustina Madameta. Vegas w czerwcu 2023 roku wygrał w Compiegne wyścig dla debiutów na 1400 metrów, później był trzeci w conditions klasy drugiej, a zakończył występy już w sierpniu w Deauville szóstym miejscem w Criterium du Finds LR na 1600 m. Cztery pierwsze konie na celowniku z tego wyścigu mają status black type winner. Była to więc mocna stawka, ale przerwa w startach Vegasa także jest długa.

  Ojcem obu trzylatków ze stajni Wertheimerów jest wyhodowany w niemieckiej stadninie Ammerland – Lope de Vega (Shamardal – Lady Vettori po Vettori), zwycięzcą dwóch francuskich klasyków – Prix du Jockey Club (French Derby) i Poule d’Essai des Poulains (French 2000 Guineas). Jego najwyższy rating to 121 funtów.

  Lope de Vega

  W 2011 roku Lope de Vega zaczął kryć w Ballylinch Stud w Irlandii po 15 tysięcy euro, a cena stanówki od sezonu 2015 rosła lawinowo do 125 tysięcy euro w latach 2021-2024. Na świecie najlepsze konie po nim to: Santa Ana Lane (rating 127 funtów), Vega Magic, Belardo (ojciec Abelarda F), Dreamloper, Phoenix of Spain, The Right Man, Lope Y Fernandez, Place Du Carrousel. Polskim właścicielom nie udało się trafić po nim konia z wysokiej półki. Dwa wyścigi w Polsce wygrał Legionary, po jednym Dark Desire i Spear Dancer, a Iness i Rouse żadnego.

  Dość mocno liczony w tym wyścigu jest także z nr 6 Wootton Verni (Wootton Bassett – Vernie po Kendargent), na którym pojedzie znakomity Christophe Soumillon. Zgłoszony do Derby ogier w sześciu startach biegał bardzo skutecznie, bo wygrał aż cztery wyścigi i ponad 100 tysięcy euro. Zwyciężył w gonitwie maiden oraz trzech conditions (dwóch klasy drugiej i jednym pierwszej) na dystansach 1800-2000 m. Na poziomie Listed mu nie poszło, bo był dopiero siódmy w Vichy, ale 1400 metrów to było chyba dla niego trochę za krótko. Ostatni raz zwyciężył w lutym w Chantilly pod Soumillonem na PSF, więc trzyma formę i bieżnia też mu pasuje. Wootton Verni i z nr 9 Bateau Blanc mają najwyższy handicap w tej stawce (46).

  Ciekawym koniem (kurs około 8:1) jest z nr 4 Mondo Man (Mondialiste – Moghrama po Harbour Watch), na którym pojedzie znakomity włoski dżokej Cristian Demuro. Właścicielem Mondo Mana jest Serge Stempniak, który za 75 tysięcy euro zakupił na aukcji roczniaków niepokonanego później Ace Impacta. Demuro wygrał na nim m.in. francuskie Derby i Nagrodę Łuku Triumfalnego. Wnuk Galileo Mondo Man biegał tylko dwa razy. W debiucie 15 października na Longchamp zajął trzecie miejsce w wyścigu na 1800 metrów w stawce dziesięciu koni, przegrywając tylko z dwoma synami ogiera Sea The Stars. 3 lutego w Deauville Mondo Man – nadzieja Stempniaka na Derby – wygrał łatwo o 4 długości Prix de Fervaques, conditions maiden na 1900 metrów.

  Podliczanym koniem (kurs około 9:1) jest także z nr 3 mający bardzo szybki rodowód Darlinghurst (Dark Angel – Dr Simpson po Dany Man), na którym pojedzie Mickael Barzalona. Po szóstym i trzecim miejscu w wieku dwóch lat w tym roku Darlinghurst wygrał dwa wyścigi na południu Francji w Cagnes-sur-Mer na 1500 i 1600 m (maiden i C2). Pierwszy był na trawie, drugi na PSF, więc jeśli chodzi o nawierzchnię, to raczej nie ma dla niego różnicy.

  Synteza typów w mediach: 4-3-2-6

  Drugim wyścigiem rangi Listed w piątek w Chantilly będzie o godzinie 17.30 Prix Montenica na sprinterskim dystansie 1300 metrów, także dla trzylatków z pulą nagród 55 tysięcy euro. Zgłoszonych zostało aż 12 koni, w tym dwa trenowane w Anglii przez Archiego Watsona.

  Faworytem (kurs około 3,5:1) jest jednak z nr 7 dobry pochodzeniowo Mr Fleurant (Invincible Spirit – Andalouserie po Poet’s Voice), którego hodowcą i właścicielem jest baron Edouard De Rothschild, były prezydent France Galop. Mr Fleurant, na którym pojedzie Barzalona, w treningu Fabre’a biegał jako dwulatek cztery razy – wygrał maiden w Deauville na 1200 m, poza tym była dwa razy trzeci i raz drugi. W ostatnim starcie 16 września w Chantilly zajął pod Barzaloną trzecie miejsce w Prix Eclipse G3 na 1200 m, bijąc o szyję ogiera Action Point z Anglii, z którym zmierzy się także dzisiaj.

  Mr Fleurant. Fot. Jour de Galop

  Mr Fleurant pochodzi z bardzo dobrej odnogi rodziny 7-f, z tej samej co zwycięzca angielskiego Derby w 2021 roku Adayar, a także kryjący w Polsce (w 2024 roku w stadninie Przemysława i Jarosława Łuckich) Lilienthal (Montjeu – Anna Monda po Monsun), którego matka wygrała Premio Vittorio di Capua G1 i niemiecki klasyk 1000 Guineas. Babka Mr Fleuranta Angel Falls (po Kingmambo) urodziła ogiera National Defense, zwycięzcę w wieku dwóch lat Prix Jean Luc Lagardere G1.

  Action Point (Blue Point – Khaleesi Wind po Exceed And Excel), którego Mr Fleurant minimalnie pokonał w Prix Eclipse G3 przyjedzie z Anglii, a pojedzie na nim słynna amazonka Hollie Doyle, która we Francji wygrała już klasyk – Prix de Diane, czyli Oaks w 2022 roku na klaczy Nashwa. Action Point (kurs około 8:1) to jeden z dwóch koni zapisanych do tego wyścigu przez Archiego Watsona.

  Jako dwulatek Action Point był wczesnym koniem, biegał siedem razy (zawsze pod Hollie Doyle), wygrał w kwietniu z debiutu w Kempton na 1000 m oraz w lipcu Listed w Newbury na 1200 m (suma nagród 70 tysięcy funtów). Był też czwarty w Dubai Gimcrack Stakes G2 na 1200 m w Yorku, ponad 5 długości za Lake Forest. Anglicy dali mu rating 95 funtów, a w francuskim handicapie jest wyceniony na 44,5.

  Drugim koniem Watsona w tej stawce (kurs około 12:1) jest z nr 10 Havana Ball (Havana Grey – Enchanted Linda po Charm Spirit), na której pojedzie Luke Morris. Biegała jako dwulatka tylko dwa razy w listopadzie na 1200 m. Z debiutu była czwarta w Newcastle, a później zwyciężyła na torze w Wolverhampton.

  Do walki o zwycięstwo w tym zagadkowym wyścigu sprinterskim mogą się także włączyć: z nr 4 Skylight Brochard (Mehmas – Fonseca po Red Clubs) pod Cristianem Demuro, z nr 6 Michigan Fire (Camacho – Michigan Blue po War Command), z nr 8 See You Around (Siyouni – Besotted po Dutch Art), która była dotąd dwa razy pierwsza i dwa razy druga (w tym w listopadzie w Listed w Deauville), a pojedzie na niej sam Soumillon.

  Synteza typów w mediach: 7-3-10-8

  Program wszystkich piątkowych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  Robert Zieliński

  Na zdjęciu tytułowym Nashwa wygrywa pod Hollie Doyle Prix de Diane 2022

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły