More

  W piątek maraton wyścigowy w Fontainebleau i w Lyonie, a w Traf Online trzy czwórki z wysokimi pulami gwarantowanymi

  W piątek na torze w Fontainebleau konie będą ścigały się już na trawie po torze mocno elastycznym, a organizatorzy zaplanowali prawdziwy maraton – aż 11 gonitw. Z kolei na torze Lyon La Soie odbędzie się dziś wieczorny mityng przy sztucznym oświetleniu, co sprawia, że kibice wyścigów płaskich będą mogli emocjonować się w piątek gonitwami z Francji od godziny 12.25 aż do 22.30. W piątek w trzech gonitwach w Traf Online przewidziane są czwórki z pulami gwarantowanymi po 2333 złote. Koszt jednej kombinacji w czwórce, to 1 zł, czyli najniższa stawka z wszystkich zakładów. Podwyższona jest pula w pierwszej tripli, można też dziś obstawiać kwintę z pulą gwarantowaną 1333 zł. W ofercie Trafonline.pl jest 13 gonitw z Francji (pierwsza o 13.40, ostatnia o 18.05) z trzech torów: Fontainebleau (wyścigi płaskie) oraz Marseille-Borely i Enghien (kłusaki).

  Spośród jedenastu piątkowych gonitw na torze Fontainebleau jedynym z dwóch wyścigów dla trzylatków będzie o godzinie 15.45 Prix des Peupliers, ciekawie zapowiadający się handicap na dystansie 1800 metrów (pula nagród 25 tysięcy euro, w tym połowa dla zwycięzcy). Wystartuje 11 koni (Koupra z nr 10 została wycofana) z wagami od 52 do 59 kg.

  W porannych notowaniach faworytem (kurs około 3:1) był z nr 2 War of The Roses (Ribchester – Wynola po Redoute’s Choice), na którym Agustin Madamet pojedzie z najwyższą wagą w polu 59 kg. Syn Ribchestera biegał dotychczas tylko trzy razy, dwa razy był trzeci i raz drugi. Dwa ostatnie start miał w styczniu i w lutym w Pornichet w maiden na 2100 m, jeszcze na nawierzchni PSF. Jego forma może iść w górę.

  Ribchester (po Iffraaj) był świetnym milerem ze stajni Godolphin. Wygrał cztery gonitwy G1 – Al Shaqab Lockinge Stakes (126 rpr), Queen Anne Stakes, Prix du Moulin, Prix du Jacques Le Marois (wszystkie wyścigi na 1600 m). Jego potomstwo biega od 2021 roku, a już dwa konie osiągnęły rating 115 lub wyższy – Facteur Cheval i Flaming Rib.

  Pierwszy z nich biegał wyłącznie na dystansie 1600 metrów, na którym wygrał po jednym francuskim Listed i G3, a 1 maja 2023 odnotował najlepszy start w karierze, był drugi w Prix du Muguet (G2). Z kolei Flaming Rib był rasowym sprinterem, zajął drugie miejsce w Commonwealth Cup w Ascot (G1 – 1200 m).

  War of The Roses zajmuje drugie miejsce w gonitwie w Pornichet

  Wśród faworytów (kurs około 5:1) jest też kolejny z najwyżej sklasyfikowanych w tym handicapie konie, z nr 1 klacz Ruby in The Rocks (Olympic Glory – Dothraki Sea po Spirit of Desert), ale dzięki dosiadowi Marie Velon nie będzie niosła 59, ale 57,5 kg. We Francji tytuł dżokeja uzyskuje się i traci ulgę po wygraniu 86 gonitw.

  Ruby in The Rocks ma duże doświadczenie. Biegała aż 10 razy jako dwulatka (wygrała dwa wyścigi na milę), a w tym roku zaliczyła już 5 startów. Dwa zwycięstwa i 9 płatnych miejsc sprawiły, że ma na koncie ponad 83 tysiące euro. W lutym prezentowała wysoką formę, zajęła drugie miejsca w gonitwach sprzedażowych na 2100 i 2000 m na torach w Marsylii i Cagnes-sur-Mer.

  Olympic Glory (po Choisir) był topowym flyerem, jako czterolatek wygrał Prix de la Foret (G1 – 1400 m), za co uzyskał notę 125 rpr, lepiej było tylko po zwycięstwie Queen Elizabeth Stakes II, rok wcześniej, za co doceniono go na 127 funtów. Oprócz tego wygrał jeszcze dwie gonitwy rangi G1, jako dwulatek Grand Criterium (1400 m) oraz czterolatkiem Lockinge Stakes na milę. W piętnastu startach zarobił 1,4 miliona funtów.

  Od 2015 roku kryje we francuskim Haras de Bouquetot, gdzie zaczynał od 15 tysięcy euro, a obecnie jego stanówka kosztuje ponad 3 razy mniej (4000 euro). Dał dwa konie ocenione na 120 funtów. Grand Glory zajęła trzecie miejsce we francuskim Oaks oraz była piąta w zeszłorocznej nagrodzie Łuku Triumfalnego, a dwa lata wcześniej tylko o szyję pokonała Inter Royal Lady w Prix de l’Opera. Rok później, w sezonie 2021, w tym samym wyścigu była już druga, przegrała tylko o nos z klaczą Rougir. W swojej dotychczasowej karierze wygrała dwie gonitwy Listed, trzy G3 oraz jedną G1 – Prix Jean Romanet (2000 m), łącznie zarobiła milion funtów.

  Olympic Glory. Fot. Al Shaqab Racing

  Drugi najlepszy koń po ogierze Olympic Glory to australijski Tourbillon Diamond, który w Hong Kongu zarobił już ponad dwa miliony funtów. Wygrał tam dwie gonitwy G3 na 1800 metrów, do tego był drugi w QEII Cup (G1 – 2000 m) oraz trzeci w australijskim Derby. Z kolei Watch Me wygrała dwie gonitwy G1 na 1600 m – Coronation Stakes i Prix Rothschild.

  Mocno liczony (kurs około 4:1) jest też z nr 9 Day Trader (Expert Eye – My Year Is A Day po King’s Best), na którym Alexis Pouchin pojedzie z umiarkowaną wagą 56,5 kg. Wychowanek Haras d’Etreham biegał dotąd 7 razy bez zwycięstwa, 4 razy był na płatnych miejscach, suma nagród skromna – około 15 tysięcy euro. W tym roku miał dwa przyzwoite występy w handicapach w Deauville i Chantilly na 1900 m, w których zajął drugie i piąte miejsce (ale na nawierzchni PSF). Może mieć jeszcze spore rezerwy i progresować.

  Synteza typów w mediach: 2-1-9-6

  Program wszystkich piątkowych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  RZ

  Na zdjęciu tytułowym Ruby in The Rocks. Fot. Canal Turf

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły