More

  Wysoka wypłata we wtorek w czwórce w Traf Online, w środę kumulacja w kwincie i ciekawe wyścigi na południu Francji, startują już dwulatki

  Przez kilka dni z rzędu mieliśmy w zakładach firmy Traf wysokie pule i wypłaty. We wtorek wypłata czwórki wyniosła 3391 zł za złotówkę. W środę w programie są dwie kwinty (gonitwy 1-5 i 6-10), pierwsza rozpocznie się od skumulowanej puli około 1400 złotych. Dziś przewidziane są dwie czwórki (w pierwszej gonitwie o godz. 13.55 i ostatniej o 18.03) z wysokimi pulami gwarantowanymi po 2477 zł. Podwyższona jest też, jak zwykle, pula w pierwszej tripli. W ofercie Trafonline.pl jest 13 gonitw z Francji z trzech torów: Marseille-Borely (wyścigi płaskie), Toulouse (płaskie, płotowe i przeszkodowe) oraz Lisieux (kłusaki).

  Środa we francuskich wyścigach będzie stała pod znakiem rywalizacji na południu kraju w gonitwach płaskich. Jedynie kłusaki będą się ścigać na torze Lisieux w Normandii. We Francji rozpoczynają się już pierwsze wyścigi dla dwulatków, tych wcześnie dojrzewających i szybkich. Właśnie dziś w Marsylii (o godz. 11.55, jeszcze przed startem transmisji w Trafie) zostanie rozegrana gonitwa dla debiutujących dwulatków na 1000 m. Zgłoszono 7 koni, z których 5 to klacze.

  Jak zawsze ciekawe są także gonitwy dla koni trzyletnich, które w tym wieku rywalizują w klasykach. O godzinie 17.10 w Tuluzie obejrzymy wyścig, który będzie sporym wyzwaniem dla typerów i graczy – Prix de la Cite Mondine na 1600 m dla debiutujących trzylatków (na nawierzchni trawiastej, pula nagród 21 tysięcy euro, w tym połowa dla zwycięzcy). Wystartuje 11 koni.

  W porannych notowaniach faworytką (kurs około 3:1) była z nr 5 Oiseau de Feu (Too Darn Hot – Azameera po Azamour), na której pojedzie czempion dżokejów we Francji Maxime Guyon. Jej matka Azameera biegała 12 razy w Anglii i Emiratach Arabskich, wygrała 3 wyścigi na dystansach 1400-1600 m, w tym z debiutu jako dwulatka (najwyższy rating 93 funty). Biegały od niej cztery konie, z których dwa wygrywały, ale na niskim poziomie.

  Jej ojciec Too Darn Hot (Dubawi – Dar Re Mi po Singspiel) był niepokonanym dwulatkiem. Z łatwością wygrał wszystkie z czterech swoich wyścigów w pierwszym roku startów, w tym Dewhurst Stakes (G1 – 1400 m). W wieku trzech lat zajął drugie miejsce w irlandzkim klasyku 2000 Gwinei, trzy długości za synem Lope De Vegi ogierem Phoenix Of Spain. Był trzeci w St James’s Palace Stakes (G1 – 1600 m), długość za zwycięskim Circusem Maximusem. W ostatnich dwóch startach w karierze wrócił na zwycięską ścieżkę, wygrał Prix Jean Prat (G1 – 1400 m) i Sussex Stakes (G1 – 1600 m), rewanżując się tym samym synowi Galileo (Circusowi Maximusowi).

  Too Darn Hot. Fot. Darley

  Too Darn Hot trafił do najlepszego oddziału Darley, powiązanego ze stajnią Godolphin – Dalham Hall Stud, gdzie stacjonuje nieopodal swojego ojca Dubawiego. W pierwszym roku (2020) krył klacze za 50 tysięcy funtów, w kolejnych dwóch za 45, a w 2023 za 40 tysięcy funtów, a w tym sezonie cena skoczyła 65 tys. Po pierwszych dwóch sezonach startów cztery konie po Too Darn Hot przekroczyły rating 100 funtów. Najlepszy z nich Alyanaabi (112) w barwach Shadwell wygrał w ubiegłym roku jako dwulatek Tattersalls Stakes G3 i był drugi w prestiżowym Dewhurst Stakes G1, 3,5 długości za niepokonanym City Of Troy.

  Jak zawsze liczony (kurs około 5:1) jest też koń reprezentujący stajnię Godolphin, w tym wypadku z nr 9 klacz Samothraki (Le Havre – Samothrace po Iffraaj) w treningu Henriego Pantalla. W siodle Tony Piccone. Jej matka na 10 startów wygrała trzy wyścigi (1600-1800 m) i 91 tysięcy euro. Zdobyła status black type, zajmując trzecie miejsce w Prix Charles Laffitte LR na 2000 m.

  Ojcem Samothraki jest Le Havre (Noverre – Marie Rheinberg po Surako), który w sezonie 2023 został czempionem reproduktorów w Polsce, głównie dzięki sukcesom jego syna Le Destriera, zwycięzcy Wielkiej Warszawskiej i Nagrody Prezesa Totalizatora Sportowego, wybranego Koniem Roku 2023 w Polsce. Na kolejnym miejscu w polskim czempionacie reproduktorów uplasowały się Sea The Moon, Kendargent, Vadamos, Free Eagle i najlepszy z ogierów kryjących w Polsce – Balios.

  Le Havre

  Francuski derbista Le Havre jest po świetnym milerze Noverre, a matka Marie Rheinberg po niemieckim wicederbiście Surako, który krył w Polsce, ale nie został u nas dobrze wykorzystany, szybko padł. Le Havre biegał dla francuskiego multimilionera Gerarda Augustin-Normanda tylko 6 razy, ale wygrał aż 4 wyścigi, w tym Derby w Chantilly oraz Prix Djebel LR jako trzylatek na 1400 m, a po tym wyścigu był drugi w francuskim klasyku Poule d’Essai des Poulains (2000 Guineas).

  Nie prognozowano mu w stadzie wielkiej kariery i zaczynał krycie od 5000 euro, za taką cenę państwo Trakowie pokryli nim polską derbistkę z 2010 roku Infamię. Z tego skojarzenia Le Havre z Infamią w 2014 roku urodziła się klacz Incepcja, która wygrała w treningu Krzysztofa Ziemiańskiego 8 wyścigów na 26 startów i 188 850 zł, w tym nagrody Westminster, Jurjewicza i Przedświta. 2 lipca tego roku Nagrodę Prezesa Totalizatora Sportowego na Służewcu wygrał w wielkim stylu syn Le Havre’a Le Destrier, bijąc rekord toru na 2600 m, a jesienią triumfował w Wielkiej Warszawskiej, która po raz pierwszy miała rangę Listed.

  W kolejnych latach, gdy konie po Le Havre spisywały się znakomicie (wśród nich dwie francuskie oaksistki Le Cressonierre i Avenir Certain, a następnie znakomita Wonderful Tonight), cena za stanówkę nim rosła przez 7, 20, 35 do 60 tysięcy euro. Niestety, na początku marca 2022 roku Le Havre padł w wieku zaledwie 16 lat.

  Syn ogiera Le Havre – Le Destrier wygrywa Wielką Warszawską LR 2023

  Spośród dzisiejszych debiutujących trzylatków sporą grupę zwolenników (kurs około 7:1) będzie też miał z nr 2 Sevenday (Goken – Hurricane Day po Hurricane Run) w treningu samego Jeana-Claude’a Rougeta. W siodle Jean-Bernanrd Eyquem. Właścicielem wałacha Sevenday jest Serge Stempniak, w którego barwach Ace Impact był w ubiegłym roku niepokonany, wygrywając m.in. francuskie Derby i Nagrodę Łuku Triumfalnego.

  Matka Sevendaya biegała 15 razy, nie wygrała wyścigu, 9 razy była na płatnych miejscach, jej suma nagród to 30 tysięcy euro. Ma długodystansowy rodowód. Żaden z koni od niej jeszcze nie wyszedł do startu.

  Jego ojciec Goken (Kendargent – Gooseley Chop po Indian Rocket) zajął trzecie miejsce w King’s Stand Stakes (G1 w Anglii na 1000 m, dla koni trzyletnich i starszych na torze Ascot). Jako dwu i trzylatek wygrał również G3 we Francji (Prix du Bois na 1000 m i Prix Texanita na 1100 m). W tym roku cena stanówki tym ogierem wynosi 15 tysięcy euro. 9 koni po nim uzyskało dotąd rating od 100 do 113 funtów.

  Synteza typów w mediach: 2-5-9-3

  Program wszystkich środowych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  RZ

  Na zdjęciu tytułowym Too Darn Hot. Fot. Racing Post

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły