More

  Najważniejsze wydarzenia sezonu 2024 na polskich torach wyścigowych

  Wielkimi krokami zbliża się rozpoczęcie nowego sezonu wyścigowego – już w sobotę 20 kwietnia inauguracja sezonu na Służewcu, dzień później pierwsze gonitwy na Partynicach. To dobry moment, by przyjrzeć się najważniejszym wydarzeniom, które odbędą się w 2024 roku na zielonych bieżniach w Polsce. Nie trzeba być wytrawnym znawcą tej materii, by zdawać sobie sprawę, że wyścigi konne w naszym kraju to nie tylko Derby, Wielka Warszawska i Wielka Wrocławska, ale też cały szereg innych pasjonujących imprez na trzech torach wyścigowych. W każdym miesiącu, od kwietnia do listopada, mamy przynajmniej jedno ważne wydarzenie. W pierwszym tegorocznym numerze magazynu „Kanat” Witold Sudoł zebrał w jednym miejscu najważniejsze gonitwy i mityngi zaplanowane na rozpoczynający się wkrótce sezon wyścigowy. Równocześnie zaznaczamy, że jest to zaledwie wycinek z tego, co w tym roku mają do zaoferowania kibicom hipodromy w Warszawie, Wrocławiu i Sopocie.

  Zachęcamy do czytania wszystkich tekstów z magazynu „Kanat” na stronie:

  https://torsluzewiec.pl/kanat/ 

  Kwiecień 

  20 kwietnia – Otwarcie Sezonu na Służewcu

  Otwarcie polskiego sezonu wyścigowego na warszawskim Torze Służewiec. Jest to impreza gromadząca liczną publiczność, która po długiej przerwie zimowej jest spragniona wyścigowych emocji. Od razu ruszamy z kopyta, rozpoczynając Drogę do Derby. Tego dnia rozegrana zostanie gonitwa o Nagrodę Strzegomia, która jest pierwszym etapem przygotowawczym do najbardziej prestiżowej gonitwy dla trzyletnich koni pełnej krwi angielskiej (Westminster Derby), a równocześnie sprawdzianem generalnym przed Nagrodą Rulera. 20 kwietnia odbędą się również inne, tradycyjnie gromadzące mocne stawki wyścigi: Nagroda Dandolo, Memoriał Tomasza Dula, Nagroda Dżamajki, czy Nagroda Generała Władysława Andersa, której zwycięzcy z lat 2021–2022 wygrywali później w Derby. Na kibiców oprócz wielkiej dawki sportowych emocji czekać będą liczne atrakcje przygotowane przez organizatora.

  Nagroda Strzegomia 2023: wygrywa Shamadram, drugi jest Clyde

  21 kwietnia – inauguracja sezonu we Wrocławiu

  Dzień po otwarciu sezonu na Służewcu ruszają wrocławskie Partynice. Dolnośląski hipodrom słynie z wyścigów płotowych i przeszkodowych. Już pierwszego dnia będziemy mogli podziwiać skoczków w czterech gonitwach rozgrywanych na dystansach od 3200 do 4400 metrów. Program uzupełnią wyścigi płaskie dla koni pełnej krwi angielskiej i czystej krwi arabskiej.

  Maj

  18 maja – Women Power Day

  Tego dnia zaplanowany jest warszawski Women Power Day, podczas którego mamy w programie pierwsze gonitwy klasyczne w sezonie: Westminster Rulera i Westminster Wiosenną. To niezwykle prestiżowe wyścigi rozgrywane na dystansie 1600 metrów. Nagroda Westminster Rulera jest równocześnie pierwszą gonitwą tzw. Potrójnej Korony (pozostałe dwie to Derby i St. Leger) i jak stare powiedzenie mówi, wygrywa ją koń najszybszy (Derby najszczęśliwszy, a St. Leger najlepszy). Podczas Women Power Day rozpocznie się popularny cykl gonitw przeznaczony tylko dla amazonek – Women Power Series. Najlepsze konie starsze rozpoczną z kolei sezon w Nagrodzie Golejewka. Nie zabraknie również gratki dla sprinterów – Nagrody Traf – Jaroszówki.

  Od lat dużą popularnością cieszą się w Polsce gonitwy Women Power Series

  Czerwiec

  9 czerwca – Ladies Day

  Gonitwy pod szyldem Ladies Day rozegrane zostaną we Wrocławiu. Wydarzeniem dnia będzie przeznaczona dla klaczy Nagroda Konstelacji, a spośród czterech gonitw dla skoczków warto odnotować Nagrodę Rutena, która otworzy cykl gonitw z płotami dla koni trzyletnich „Partynice-Służewiec”. Podczas dnia dedykowanego paniom nie mogło zabraknąć wyścigu w ramach Women Power Series (poświęconego pamięci tragicznie zmarłej wrocławskiej amazonki Kasi Litwiniuk). 

  16 czerwca – Dzień Dyplomacji

  Podczas Dnia Dyplomacji warszawski Tor Służewiec będzie areną rozgrywania najważniejszych sprawdzianów przed Derby. Nagroda Iwna i przeznaczona dla klaczy Nagroda Soliny pozwolą nam ocenić, kto na długich dystansach może rozwinąć skrzydła, a kto powinien wrócić do sprintów. Jeżeli nie mają Państwo jeszcze swojego faworyta na Derby, to 16 czerwca będzie można zrobić przegląd najlepszych trzylatków w Polsce. Tego dnia po raz drugi w sezonie będzie można też zobaczyć najlepsze konie czteroletnie i starsze, dla których przeznaczono sprinterską (1400 metrów) Nagrodę Haracza i długodystansową (2400 metrów) Nagrodę Widzowa.  

  Lipiec 

  Dekoracja zwycięzców po Derby 2023, nagrody wręczała m.in. ambasadorka Toru Służewiec Małgorzata Kożuchowska

  7 lipca – Gala Derby

  Pierwsza niedziela lipca nierozłącznie kojarzy nam się z gonitwą magiczną, jaką jest Derby. Rozgrywany pod patronatem firmy Westminster wyścig jest wydarzeniem wykraczającym poza środowisko kibiców wyścigów konnych. Tego dnia trybuny są pełne osób ze świata biznesu, kultury i sztuki. To również okazja na zaprezentowanie się w wyjątkowych stylizacjach. Podczas Gali Derby można puścić wodze fantazji. Konkurs kapeluszy oraz liczne atrakcje są wisienką na torcie tego dnia. Głównym daniem jest oczywiście gonitwa Westminster Derby! Wyścig jedyny w swoim rodzaju, który, jak już wcześniej wspomnieliśmy, wygrywa koń najszczęśliwszy, a w zasadzie powinniśmy napisać, mający najwięcej szczęścia. Derby jest drugą i równocześnie najbardziej prestiżową gonitwą potrójnej korony. Tego dnia rozegrane zostaną również inne biegi przeznaczone dla najlepszych koni w swoich kategoriach. Nagroda Prezesa Totalizatora Sportowego była w ubiegłym roku trampoliną dla późniejszego konia roku Le Destriera, który ustanowił w tym wyścigu fenomenalny rekord toru na dystansie 2600 metrów. Czołowe konie specjalizujące się w wyścigach na milę będą walczyły w Memoriale Fryderyka Jurjewicza.

  13–21 lipca – Wyścigi w Sopocie

  Po Gali Derby wyścigi przenoszą się na Hipodrom Sopot. Podczas dwóch następujących po sobie weekendów (13–14 i 20–21 lipca) konie będą rywalizowały w tym pięknym nadmorskim kurorcie. W planie jest rozegranie jednego z etapów cyklu Women Power Series oraz prestiżowej gonitwy dla kłusaków – Pucharu Bałtyku. Każdy z trzech polskich torów wyścigowych charakteryzuje się inną atmosferą, a ta w Sopocie jest zdecydowanie najbardziej wakacyjna, rozrywkowa i gorąca.

  W lipcu zostaną rozegrane cztery dni wyścigowe w nadmorskim kurorcie Sopocie

  28 lipca – Derby Arabskie

  W weekend 27–28 lipca wyścigi wracają po wakacyjnej przerwie do Warszawy. Już podczas pierwszej dwudniówki rozegranych zostanie wiele interesujących gonitw, a ozdobą mityngu będzie Derby Arabskie. To jeden z najdłuższych wyścigów płaskich dla koni czystej krwi arabskiej w sezonie. Dystans gonitwy wynosi aż 3000 metrów! Tego samego dnia będziemy świadkami również kilku innych gonitw wysokiej rangi. Nagroda Figaro jest sprawdzianem przed zaplanowaną na Dzień Arabski Nagrodą Europy, a nagrody Skarba i Europejczyka są pierwszymi wyścigami pozagrupowymi w sezonie dla koni najmłodszych roczników (dwuletnich anglików i trzyletnich arabów).

  Sierpień

  4 sierpnia – Nagroda Liry (Oaks)

  Na początku sierpnia rozegrana zostanie Nagroda Liry (Oaks), którą niektórzy nazywają Derby dla klaczy. To bardzo interesujący wyścig. Klacze, których trenerzy i właściciele unikali konfrontacji z najlepszymi trzyletnimi ogierami, zmierzą się z tymi, które mają na swoim koncie udział w Derby. Nie mniej ciekawą gonitwą jest Nagroda Kozienic, rozpoczynająca cykl wyścigów porównawczych w drugiej części sezonu. Od tej pory najlepsze konie rocznika derbowego (trzylatki) będą konfrontowały się z czołówką koni starszych. Wiele osób uważa, że gonitwy porównawcze są solą wyścigów, ponieważ pozwalają ocenić wartość poszczególnych grup wiekowych. 

  25 sierpnia – Dzień Arabski

  Dzień dedykowany koniom czystej krwi arabskiej z najważniejszą gonitwą sezonu – Nagrodą Europy rozgrywaną pod patronatem Sheikha Zayeda Bin Sultana Al Nahyana. To wielkie święto dla miłośników koni tej rasy, jedyny dzień w całym kalendarzu wyścigowym zarezerwowany wyłącznie dla koni arabskich. Oprócz Nagrody Europy w programie jest też sprawdzian szybkości: Traf Warsaw Mile oraz ważny test dla młodzieży (trzylatków) – Nagroda Białki. 

  31 sierpnia – Westminster Day

  Westminster Freundschaftspreis 2023 – po pasjonującej walce gość z Niemiec Lightning Jock pokonuje polskiego derbistę Westminster Moona

  Dzień pod patronatem partnera Toru Służewiec – firmy Westminster. Oprócz ostatniej gonitwy klasycznej sezonu, wyłaniającej (według wspomnianego już wyścigowego powiedzenia) konia najlepszego – St. Leger, mamy w planie tak prestiżowe wyścigi, jak: Westminster Freundschaftspreis, Nagroda SK Krasne i Nagroda Dakoty. To sprawia, że w ostatnich latach podczas tego dnia nie brakowało gości z zagranicy. Wyjątkową gonitwą zainicjowaną przez sponsora jest Westminster Charity Race. Wyścig, w którym konie rywalizują o środki finansowe dla fundacji charytatywnych. 

  Wrzesień

  1 września – Wielka Wrocławska

  Mocnym uderzeniem kończymy sierpień i podobnie rozpoczynamy wrzesień. Poprzedzający rozpoczęcie roku szkolnego mityng we Wrocławiu jest gratką dla fanów gonitw przeznaczonych dla skoczków. Wielka Wrocławska Nagroda Prezydenta Wrocławia jest najcenniejszym wyścigiem przeszkodowym w Polsce, a towarzysząca jej Wielka Partynicka jest numerem jeden wśród wyścigów z płotami. Jeżeli ktoś planuje się wybrać tylko jeden raz w roku na wrocławski hipodrom, to właśnie ten dzień powinien zapisać sobie w kalendarzu. Jest tu wszystko, czego potrzebują wyścigi na najwyższym poziomie – wielkie emocje, show, rywalizacja koni i jeźdźców oraz wspaniała atmosfera. 

  Tor Partynice przyciąga kibiców atrakcyjnymi wyścigami płotowymi i przeszkodowymi

  22 września – Gratka dla miłośników koni arabskich

  Dzień, podczas którego miłośnicy gonitw dla koni arabskich będą się czuli spełnieni. W programie znajdziemy cztery gonitwy pozagrupowe dla koni tej rasy: Nagrodę Michałowa, Nagrodę Gazelli, Mlechy i Sahary (Oaks) oraz nagrody zarezerwowane dla młodzieży: Sambora i Polskiego Związku Hodowców Koni Arabskich. 

  Październik

  6 października – Wielka Warszawska

  Wyjątkowy dzień, wyjątkowa gonitwa i wyjątkowe emocje. Wielka Warszawska (Listed) jest pierwszym wyścigiem w Europie Środkowo-Wschodniej dla koni pełnej krwi angielskiej, który dołączył do elitarnego grona gonitw Pattern. Królowa Służewieckich Gonitw przyciąga najliczniejszą publiczność podczas całego sezonu wyścigowego i dzięki puli nagród przekraczającej 100 000 euro jest łakomym kąskiem dla zagranicznych właścicieli i trenerów. To świetna okazja, by doświadczyć konfrontacji absolutnej polskiej czołówki z gośćmi z zagranicy. Jak ważnym wydarzeniem dla mieszkańców stolicy jest ta gonitwa, najlepiej mówi słynny cytat o prawdziwym warszawiaku, który pamięta trzy daty: ślubu, Powstania Warszawskiego i Wielkiej Warszawskiej. Program dnia jest wyjątkowy. To właśnie w dniu Wielkiej Warszawskiej rozegrana zostanie finałowa gonitwa z cyklu Women Power Series, która wyłoni najlepszą amazonkę sezonu 2024!

  Podczas Wielkiej Warszawskiej na kibiców czeka też wiele dodatkowych atrakcji

  20 października – Crystal Cup

  Pod koniec października rozgrywany jest niesłychanie widowiskowy wyścig przeszkodowy we Wrocławiu, zaliczany do międzynarodowego cyklu Crystal Cup. Tego dnia będziemy świadkami całego szeregu interesujących gonitw skokowych, w tym finału cyklu gonitw z płotami dla koni trzyletnich „Partynice-Służewiec” – Nagrody Przewodniczącego Sejmiku Dolnośląskiego.

  Listopad

  3 listopada – Nagroda Mokotowska 

  Zbliżamy się do końca sezonu, ale przed nami jeszcze kilka dni wyścigowych, w tym ta listopadowa niedziela, podczas której Nagroda Mokotowska (dla koni dwuletnich) wyłoni nam zimowego faworyta na przyszłoroczne Derby. Tego samego dnia rozegrane zostaną najdłuższy wyścig płaski na Służewcu – Nagroda Sac-à-Papier (3200 metrów), najważniejszy sprawdzian dla dwuletnich klaczy – Nagroda Efforty oraz jedyna w swoim rodzaju Nagroda Criterium, w której na dystansie 1300 metrów konie dwuletnie mogą się porównać z najlepszymi sprinterami starszych roczników. 

  11 listopada – Zakończenie sezonu we Wrocławiu

  W dniu Narodowego Święta Niepodległości pożegnamy się z wyścigami na wrocławskich Partynicach. Na starcie zobaczymy zarówno specjalistów od skoków, jak i od wyścigów płaskich. Dwunastodniowy sezon we Wrocławiu przejdzie do historii.

  17 listopada – Zamknięcie Sezonu

  W Warszawie zaczynamy i kończymy polski sezon wyścigów konnych. W ten specjalny dzień, gdy z głośników sączy się piosenka „To ostatnia niedziela”, po raz ostatni służewiecka bomba powędruje w górę przed Nagrodą Zamknięcia Sezonu. Tego dnia poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w klasyfikacji czempionatów: jeździeckim i trenerskim.

  Witold Sudoł  

  Na zdjęciu tytułowym Westminster Moon wygrywa Derby 2023 na Służewcu

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły