More

  Wysokie wypłaty we wtorek w Trafie, w środę skumulowana pula w kwincie i dwie czwórki, w Fontainebleau startuje córka polskiego Tunisa

  Już w sobotę bomba w górę na Służewcu, a w niedzielę inauguracja sezonu na Partynicach. Zanim konie w Warszawie i Wrocławiu ruszą do boju, kibice mogą codziennie trenować, obserwując w Traf Online transmisje z francuskich torów. W środę odnotowaliśmy kilka wysokich pul i wypłat. Kumulacja w czwórce przekroczyła 11 tysięcy złotych. Dwaj gracze, którzy trafnie wytypowali ten zakład, zainkasowali po 5712 zł, przy stawce 1 zł. Ponad 5 tysięcy znalazło się w puli jednej z trójek, którą trafiło 10 osób, zgarniając po ponad 500 zł. Było też sporo wypłat po kilkaset złotych w jednym z prostszych zakładów, czyli dwójce. Dziś w Trafie mamy kumulację już od pierwszej gonitwy w kwincie (wyścigi nr 1-5), w której wyjściowa pula wynosi ponad 2000 zł. Przewidziane są też w środę dwie czwórki z pulami gwarantowanymi po 2444 zł. W ofercie Trafonline.pl jest w środę aż 18 gonitw z Francji (pierwsza o godz. 13.27, ostatnia o godz. 18.10) z czterech torów: Lyon Parilly (gonitwy płaskie), Fontainebleau (płotowe i przeszkodowe) oraz Reims i Marseille-Borely (kłusaki).

  W dobrej formie utrzymują się konie z polskiej stajni w Chantilly, które w tym sezonie w 33 startach we Francji odniosły trzy zwycięstwa (Sheema’s Rose, Abelard F i Saanen), zajęły 13 płatnych miejsc i zdobyły sumę nagród ponad 133 tysiące euro. Sheema’s Rose i Gryphon pod opieką Alicji i Roberta Karkosów zdobyły w tym roku status black type, zajmując drugie miejsca w gonitwach rangi G3.

  We wtorek 16 kwietnia w Compiegne w gonitwie uczniowskiej Prix de l’Amienois na 2000 metrów (reclamer, pula nagród 19 tysięcy euro) wystartował przygotowywany przez Polaków trzyletni Batiar (Dabirsim – Bon Escient po Montjeu), który jako dwulatek biegał dwa razy na Służewcu w treningu Przemysława Łuckiego (był siódmy i piąty). Batiar mocno poprawił i sprawił Francuzom kolejną polską niespodziankę, zajmując drugie miejsce. Kurs na jego zwycięstwo był aż 59:1, a wypłata za dwójkę z mocną faworytką Althurayą, która wygrała, wyniosła 56:1.

  Batiar debiutował we Francji już na początku lutego w Prix de Fervaques, gonitwie conditions maiden na 1900 metrów dla trzylatków, ale wówczas zajął ostatnie miejsce w odstępie. Wynikało to z… pojawiających się dość często u koni problemów z jądrami, które mu się chowały i wywoływało to bolesność, przeszkadzało w galopowaniu. Musiał przejść zabieg kastracji i po nim pozytywnie się zmienił. Zaczął się wyciągać, poprawił akcję i na galopach z Balim i Noir spisywał się dobrze.

  We wtorek, pracujący u Polaków uczeń Brandon Flament (to brat czołowego młodego dżokeja we Francji Alexisa Pouchina) zdecydowanie poprowadził na Batiarze wyścig na mocno elastycznym torze. Na prostej, która w Compiegne wiedzie pod sporą górkę, dzielnie się bronił i zajął drugie miejsce. Minęła go tylko faworytka gonitwy Althuraya (2,5:1).

  Batiar na celowniku wyścigu w Compiegne. Fot. Equidia

  Wypłata za czwórkę w tej gonitwie wyniosła aż 4356 za jedno euro, tak wielką sensacją było drugie miejsce Batiara. Trzyletni syn Dabirsima zarobił za drugie miejsce 3800 euro plus 2850 euro premii za francuski rodowód. Zdaniem Alicji i Roberta Karkosów Batiar ma jeszcze spore rezerwy i powinien progresować w trakcie sezonu.

  Zakupiony za 5 tysięcy euro na aukcji roczniaków w Deauville Batiar jest synem klaczy Bon Escient (Montjeu – Lettre de Cachet po Secreto) która biegała tylko raz, w wieku trzech lat była dziesiąta, ostatnia w gonitwie na 2200 metrów. Jest jednak półsiostrą Charge D’Affaires, zwycięzcy jednej z najważniejszych gonitw dla dwulatków we Francji – Prix Morny G1. Przed Batiarem dała 9 koni, ale tylko 3 z nich wygrywały, a najwyżej oceniony Saint Joseph miał rating tylko 75 funtów. Jej pierwszym źrebakiem był Got Run (po Literato), który wygrał we Francji 8 wyścigów i z premiami 243 tysiące euro.

  Po jednym zwycięstwie we Francji odniosły Sogdiana (po Dutch Art) oraz Saint Joseph (po Kheleyf). Klacz jako roczniak kosztowała 170 tysięcy euro, a ogier 60 tys. Sogdiana startowała tylko 4 razy, w wieku trzech lat. Okazuje się cenną matką, bo urodziła ogiera Ciccio Boy, który w latach 2022-2023 wygrał 5 wyścigów (w tym trzy handicapy quinte+) i ponad 350 tysięcy euro. Saint Joseph wygrał też trzy wyścigi przeszkodowe w Moście, Pardubicach i Merano.

  Półbrat matki Batiara – Charge D’Affaires wygrał Prix Morny G1 dla dwulatków oraz dwie gonitwy rangi G2 w USA. Był też drugi w trzech gonitwach rangi G1 we Francji: Prix de la Salamandre, Grand Criterium i Prix De La Foret. Matka Lettre de Cachet (prababka Batiara) Royal Suite była druga w amerykańskich gonitwach G1 Matron Stakes i Frizette Stakes oraz urodziła dwa konie black type, które po karierach zostały reproduktorami. W 2023 roku Kentucky Derby wygrał z tej rodziny Mage, który – podobnie jak Batiar – idzie od klaczy Capelet, zwyciężczyni Frizette Stakes G1, której syn Traffic wygrał Hopeful Stakes G1, a później był reproduktorem we Francji i w Japonii.

  Ojciec Batiara – Dabirism (Hat Trick – Rumored po Royal Academy) miał krótką karierę, bo zakończył ją jako trzylatek, już w maju. W wieku dwóch lat zapowiadał się na wielkiego konia. Wygrał wszystkie pięć wyścigów, w których startował w tym Prix Jean-Luc Lagardere G1 oraz Prix Morny G1 o trzy długości. Został czempionem dwulatków i koniem roku we Francji. W kolejnym sezonie był krótko drugi w G3 przygotowawczym do pierwszego klasyku, a w samym Poule D’Essai des Poulains, francuskim 2000 Gwinei, zajął szóste miejsce. Po tym wyścigu Dabirism nie wyszedł więcej do startu.

  Jego potomstwo biega od 2017 roku, a póki co tylko jeden z koni po nim uzyskał rating powyżej 120 funtów – Horizon Dore. Oprócz niego żaden z koni po Dabirismie nie przekroczył granicy 110 funtów. Horizon Dore jako dwulatek w sezonie 2022 wygrał oba wyścigi, w których startował, w tym Listed na 1700 metrów. W ubiegłym roku Horizon Dore wygrał gonitwy rangi G2 i G3 oraz był trzeci w Ascot w Champion Stakes G1.

  Polska stajnia z Chantilly do Derby 2024 na Służewcu zgłosiła dwa ogiery – to Bali, należący do braci Zielińskich oraz Polanzor, wyhodowany przez Krzysztofa Goździalskiego. W niedzielę 21 kwietnia w Tuluzie startują w gonitwach Listed dwie klacze Ryszarda i Andrzeja Zielińskich, trenowane we Francji, które wygrywały na Służewcu – czteroletnia Noir (była czwarta w Wielkiej Warszawskiej 2023) i trzyletnia Florence, córka polskiej oaksistki Furii.

  W środę na torze Fontainebleau o godzinie 14.11 córka wyhodowanego w Polsce ogiera Tunis Kiss Langy (od klaczy Upsonne po Voix du Nord) wystartuje w Prix de Moulins, przeszkodowej gonitwie klasy trzeciej dla czterolatków na dystansie 3600 metrów. Wyścig ten wchodzi w Trafie w skład kwinty ze skumulowaną pulą wyjściową ponad 2000 zł. Wystartuje 9 koni. Na Kiss Langy z nr 9 pojedzie Clement Lefebvre z wagą 65 kg. Córka Tunisa nie jest liczona, kurs na jej zwycięstwo wynosił około południa 17:1.

  29 października 2023 roku dwa pierwsze konie po Tunisie wygrały gonitwy płotowe – były to Saint Tunis w Nancy i właśnie Kiss Langy w Argentan. 20 listopada klacz poszła za ciosem i dowolnie o 6 długości zwyciężyła w Prix de Macherin, conditions klasy trzeciej na 3550 m w Fontainebleau (pula nagród 53 tysiące euro). Kolejne dwa starty, w mocniejszych stawkach (też w płotach), nie były już dla Kiss Langy tak udane. 5 marca była czwarta w gonitwie C2 w Compiegne, a 31 marca siódma w Listed Auteuil. Dziś debiutuje gonitwie przeszkodowej.

  Konie po wyhodowanym w polskiej stadninie Iwno ogierze Tunis (Estejo – Tracja po Llandaff) wygrały dotąd 14 wyścigów (płaskie, płotowe i przeszkodowe), zajęły też 66 razy płatne miejsca na 125 startów, suma wygranych przez nie nagród to ponad 400 tysięcy euro.

  Wyścig w Fontainebleau nie ma zdecydowanych faworytów. Najmocniej były liczone (kurs około 3,5:1) z nr 3 Rule of Thumb (po Highland Reel) i z nr 7 Invincible Lady (po Doctor Dino), ale to też konie, które biegały dotąd w wyścigach płotowych i po raz pierwszy wezmą udział w gonitwie przeszkodowej.

  Dość wysoko (kurs około 5:1) oceniane są także szanse z nr 2 Kaisera de Sivola, który tym roku wygrał już gonitwę płotową oraz z nr 8 Funny Berry, która zaczęła karierę od dwóch zwycięstw w płotach w Auteuil, była też druga w Listed i G3, w listopadzie nie ukończyła gonitwy rangi G2. Ona jednak też debiutuje w biegu przeszkodowym.

  Synteza typów w mediach: 8-3-4-5-2

  Program wszystkich środowych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  RZ

  Na zdjęciu tytułowym córka Tunisa Kiss Langy wygrywa 20 listopada wyścig płotowy w Fontainebleau. Fot. France Sire

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły