More

  Rozpoczynamy cykl gonitw uczniowskich. Poznajmy jego bohaterów

  W najbliższą niedzielę rozegrana zostanie pierwsza z cyklu gonitw uczniowskich. A właściwie dwie pierwsze, bo wobec licznego zapisu, wyścig został podzielony. Każdy uczestnik będzie miał jednak okazję zapunktować tylko raz.

  Przypomnijmy, że w cyklu udział mogą wziąć wyłącznie jeźdźcy, którzy nie wygrali 25 gonitw. Koniom przysługuje 1 kg ulgi wagi, jeśli dosiada go uczeń (nie starszy uczeń) lub dwa w przypadku jeźdźca bez żadnej wygranej na koncie.

  Niedziela, seria A – gonitwa 2, godz. 15.

  st. u. Ravshanbek Mannanbek Uulu (21 zwycięstw) – wał. Dynamic

  Jest jeźdźcem o sporym doświadczeniu, jednak dość długo czekał na pierwsze zwycięstwo w Polsce. Tej sztuki udało mu się dokonać trzykrotnie w sezonie 2022 i dwukrotnie w 2023 r. Doceniana jest jego pracowitość i sumienność, dzięki czemu od początku 2023 miał okazję współpracować z trenerskim czempionem Adamem Wyrzykiem.

  Prognoza: Dosiadany przez niego Dynamic zajął płatne miejsce w debiucie, jednak w dwóch następnych startach wypadał słabo. Zobaczymy, czy pomoże mu dosiad najbardziej doświadczonego jeźdźca w stawce.

  u. Joanna Sędłak (0) – kl. Ad Rem

  Mało doświadczona (tylko 2 starty) amazonka wraca do ścigania się po dwuletniej przerwie. Jeśli w tym roku będzie regularnie otrzymywała szansę na udział w gonitwach, to jej kariera powinna się rozwinąć.

  Prognoza: Małe doświadczenie jeźdźca, w połączeniu z przeciętnymi możliwościami klaczy, nie wróżą sukcesu, choć można mieć pewność, że amazonka ambitnie podejdzie do tej rywalizacji.

  u. Syimyk Urmatbek Uulu (5) – og. Vir (FR)

  Karierę na Służewcu rozpoczął w ub. sezonie i był oceniany jako ogromny talent. Radził sobie dobrze, regularnie zajmując czołowe lokaty, ale trochę musiał poczekać na pierwsze zwycięstwo. Miał okazję jeździć na utalentowanych koniach arabskich, ponieważ współpracował z Cornelią Fraisl. Sezon zakończył pięcioma wygranymi, pod koniec roku dosiadając koni na treningach i w wyścigach u Janusza Kozłowskiego. Przed bieżącym sezonem przeniósł się do ośrodka treningowego Saliha Plavaca i teraz prawdopodobnie będzie dostawał sporo szans od niego.

  Prognoza: Dosiadany przez Syimyka Urmatbeka Uulu Vir okazał się jednym z większych rozczarowań trenera Plavaca w poprzednim sezonie. Miął nawet zapis do Derby. Dopiero jesienią wygrał jeden wyścig IV grupy. Ciągle jednak wiązane są z nim spore nadzieje, a ten start pozwoli ocenić, czy rzeczywiście znacząco się poprawił. Dobre notowania trenera i talent jeźdźca stawiają go w roli umiarkowanego faworyta.

  u. Marta Komuda (0) – og. Doppio (IRE)

  Kolejny jeździec, który karierę rozpoczął dopiero w ub. roku. Ma niewiele doświadczenia, bo wzięła udział tylko w kilku wyścigach, w dodatku przeważnie na nieliczonych koniach. Dwukrotnie udało się jej zająć czwarte miejsce.

  Prognoza: Marta Komuda pojedzie na Doppio, który zapowiadał się na bardzo dobrego konia. Zadebiutował w sezonie 2022 i od razu wygrał, pokonując niezłego Fierce Eagle’a. 1,5 miesiąca później pobiegł w gonitwie o Nagrodę Skarba i był drugi za liderką rocznika, Marigold Blossom. Niestety, od tamtej pory pauzował z powodu kontuzji. 20-miesięczna przerwa bardzo utrudnia jego ocenę, ale powrót w tych okolicznościach może nie być łatwy.

  u. Dominika Stępniak (8) – wał. Arkano (IRE)

  Zadebiutowała w 2017 roku, a w kolejnym odniosła pierwsze trzy zwycięstwa. W latach 2019-20 dołożyła do tego jeszcze pięć sukcesów, jednak później nie startowała. Będzie to jej powrót do ścigania po 3,5 roku. Amazonka pokazała, że ma talent, a kolejne dwie wygrane pozwolą jej uzyskać tytuł starszego ucznia. W tej stawce jest jednym z bardziej doświadczonych jeźdźców.

  Prognoza: Relatywnie doświadczona (pomimo długiej przerwy) amazonka dosiądzie weterana toru, ośmioletniego Arkano. Wałach dobrze czuje się na elastycznej bieżni, ale potrafi się ścigać w każdych warunkach. Nie jest trudny do prowadzenia i dzielnie radzi sobie pod amazonkami bez bata. Powinien się liczyć.

  u. Angelika Burakiewicz (0) – og. Pilecki (IRE)

  Po raz pierwszy wzięła udział w wyścigu w ub. roku. Wystartowała tylko kilkanaście razy, raczej na koniach uznawanych za outsiderów. Pod koniec sezonu była jednak bliska sukcesu we Wrocławiu, gdzie włączyła się do walki na The Residencies. Pokazała w tej gonitwie, że dosiadając solidnego konia, potrafi powalczyć.

  Prognoza: Pojedzie na bardzo doświadczonym Pileckim, który jest przyzwyczajony do współpracy z amazonkami. Ogier jest trochę nieprzewidywalny, jednak kiedy ma swój dzień, potrafi spisać się bardzo dobrze. Wówczas, ten duet może powalczyć nawet o zwycięstwo.

  u. Mikołaj Przybek (0) – kl. Bint Marshal (FR)

  Jeszcze jeden ubiegłoroczny debiutant, który dopiero nabiera doświadczenia. W dotychczasowych pięciu występach dwukrotnie wywalczył czwarte miejsce i dokonał tego właśnie na Bint Marshal. Współpracuje z Wojciechem Olkowskim, ceniącym jego pracowitość.

  Prognoza: W duecie z Bint Marshal potrafili się już pokazać z dobrej strony. W tej stawce wystartują z dużymi szansami na wywalczenie niezłego płatnego miejsca, a w sprzyjających warunkach (elastyczna bieżnia) nawet na udział w rozgrywce.

  Dekoracja po gonitwie uczniowskiej, wygrał Ravshanbek Mannanbek Uulu na klaczy Paradise Sunset

  Niedziela, seria B – gonitwa 2, godz. 17:30.

  st. u. Nikola Cyrkler (12) – og. Fugaz (FR)

  W wyścigu zadebiutowała w 2018 roku, a w kolejnym sezonie wygrała po raz pierwszy na arabie Boyu Mugatinie. Przełomowy był dla niej poprzedni rok (2023), w którym zaczęła otrzymywać dużo dosiadów od trenera Emila Zaharieva i jej kariera wyraźnie nabrała tempa. Uzyskała tytuł starszego ucznia, a szczególnie udanie układała się jej współpraca z ogierem Trijumf, na którym trzykrotnie wygrywała we Wrocławiu.

  Prognoza: Nikola Cyrkler miała okazję kilkukrotnie startować na Fugazie i dwukrotnie udało im się wywalczyć drugą lokatę. Tutaj też wydają się mieć spore szanse na zajęcie miejsca na podium.

  u. Szymon Wnorowski (0) – wał. Salkes Friend (IRE)

  Syn trenera Mariusza Wnorowskiego, a jednocześnie właściciel wałacha Salkes Friend. Do tej pory pojechał tylko kilkanaście razy i nie udało mu się wygrać, więc doświadczeniem znacząco ustępuje części konkurentów. Jeździ odważnie i ambitnie, więc wkrótce może doczekać się pierwszego sukcesu.

  Prognoza: W niedzielnym wyścigu pojedzie na wałachu, który odniósł w ub. roku jedno zwycięstwo, w nieco słabszej stawce. Tutaj nie będzie im łatwo, ale nie są też outsiderami.

  st. u. Oskar Nowak (15) – og. Dabirknight (FR)

  Triumfator ubiegłorocznej edycji cyklu. Zadebiutował na Służewcu w sezonie 2020, ale pojechał tylko czterokrotnie. Dużo więcej szans (35) otrzymał w kolejnym roku i cztery z nich zamienił na zwycięstwa (m. in. dwa na Neverlandzie). Pięć wygranych dołożył w 2022 r., a jeszcze w kwietniu 2023 r. uzyskał tytuł starszego ucznia, po sukcesie na Taymourze. Chwalony za pracowitość i ambicję, jest nadzieją polskiego sportu wyścigowego.

  Prognoza: Pięcioletni Dabirknight ma na swoim koncie dwie wygrane, ale też kilka wpadek. Jest dość trudny do dokładniejszej oceny, choć nie można wykluczyć, że jeszcze się będzie poprawiał, bo późno rozpoczął karierę. Kandydat do wywalczenia płatnego miejsca.

  u. Kinga Lewandowska (2) – og. Tullamore (IRE)

  Chociaż zadebiutowała w 2019 roku, ma stosunkowo niewielkie doświadczenie – za sobą około 30 dosiadów. W dwóch minionych sezonach odniosła po jednym zwycięstwie, w obu przypadkach na klaczy arabskiej Ehssanie.

  Prognoza: Tullamore to solidny i doświadczony folblut, preferujący dystanse sprinterskie. Jesienią miał okazję ścigać się z nieco silniejszymi konkurentami i radził sobie przyzwoicie. Płatne miejsce wydaje się być w zasięgu tego duetu.

  st. u. Oliwia Szarłat (20) – kl. Primaveraa (IRE)

  Utalentowana amazonka rozpoczęła karierę jeździecką w 2018 roku, w którym wystartowała dziewięciokrotnie. Pierwszy sukces przyszedł pod koniec kolejnego sezonu. Triumfowała na przygotowywanym przez Krzysztofa Ziemiańskiego Hermesie. W sezonach 2020 i 2021 wygrywała Czempionat Młodych Jeźdźców (cykl gonitw uczniowskich). Szczególnie rok 2021 miała udany, bo sumarycznie zwyciężała 9-krotnie, w tym dwa razy na siwym Adventure, „dobijając” tytułu starszego ucznia. Perypetie zdrowotne przeszkodziły jej w kolejnym roku – wystartowała jedynie 17 razy, pozostając bez wygranej. Sezon 2023 zakończyła z dorobkiem 7 zwycięstw, a także okazała się triumfatorką cyklu Women Power Series, w którym rywalizują wszystkie amazonki, niezależnie od tytułu i doświadczenia.

  Prognoza: W niedzielnej gonitwie 7 pojedzie na Primaverze, dzielnej klaczy biegnącej z szansami na powalczenie o miejsce w czołówce.

  st. u. Marsel Zholchubekov (20) – kl. Renoma (IRE)

  Rozpoczął karierę w 2022 r., w stajni Cornelii Fraisl. W kilkunastu startach udało mu się wygrać raz, na Helfiku de Bozouls. W ubiegłym roku współpracował z trenerem Adamem Wyrzykiem, co zaowocowało dobrym sezonem, w  którym łącznie odniósł kilkanaście zwycięstw. Podczas pierwszego tegorocznego mityngu do zwycięstwa poprowadził araba Haruna RA.

  Prognoza: Będzie miała prawdopodobnie najliczniejsze grono zwolenników, szczególnie że ma w siodle jednego z bardziej utalentowanych jeźdźców młodego pokolenia, a dystans wydaje się dla niej optymalny.

  st. u. Erbol Zamudin Uulu (14) – og. Miracles (IRE)

  Ubiegłoroczny debiutant, który nawiązał współpracę z trenerką Marleną Stanisławską i regularnie dosiadał niezłych koni, a także rywalizował z dżokejami. Popisał się bardzo solidną skutecznością, wygrywając  w co piątym starcie (13/65). Jego atutem jest możliwość wyważenia się na 52-53 kg, co chętnie wykorzystują trenerzy. Podczas tegorocznej inauguracji sezonu odniósł 14. zwycięstwo w karierze – w Memoriale Tomasza Dula efektownie przeprowadził Amaję.

  Prognoza: Miracles biegała solidnie na poziomie niższych. Tym razem także nie ma nadzwyczajnie mocnych konkurentów, więc nie należy jej skreślać. Będzie jedną z faworytek.

  st. u. Anna Gil (14) – og. Manitu

  Najbardziej doświadczona spośród wszystkich uczestników amazonka jest bardzo ceniona za umiejętność wyważenia się na niskie wagi – nawet 41-42 kg! To sprawia, że chętnie jest zapisywana do wyścigów handikapowych, gdzie ma okazję rywalizować z dżokejami. Łącznie w karierze wygrała 14 razy, w tym dwukrotnie w 2023 r. – na folblucie Arkano i arabce Pięknej.

  Prognoza: Manitu jest zdecydowanie najsłabszym uczestnikiem gonitwy i nawet duże doświadczenie amazonki może mu nie pomóc w zajęciu płatnej lokaty.


  Krzysztof Romaniuk

  Na zdjęciu tytułowym dekoracja po jednej z gonitw uczniowskich

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły