More

  W niedzielę na Służewcu kolejna gonitwa uczniowska – ciekawa układanka z dwiema debiutantkami

  W niedzielę o godzinie 17.30 na warszawskim Służewcu drugi etap rywalizacji uczniów i starszych uczniów w Czempionacie Młodych Jeźdźców. Na razie liderami cyklu są Syimyk Urmatbek Uulu oraz Oliwia Szarłat, którzy odnieśli zwycięstwa w seriach A i B pierwszego biegu. Tym razem uczestnicy dosiądą trzyletnich folblutów wyłącznie III grupy, które zmierzą się na dystansie 1600 m. Będzie to niedzielna gonitwa nr 7.

  1. INNS OF SPIRIT (IRE), tr. Salih Plavac
  u. Syimyk Urmatbek Uulu (6 zwycięstw) – 1. miejsce w cyklu (20 pkt)

  Syimyk Urmatbek Uulu karierę na Służewcu rozpoczął w ub. sezonie i był oceniany jako ogromny talent. Radził sobie dobrze, regularnie zajmując czołowe lokaty, ale trochę musiał poczekać na pierwsze zwycięstwo. Miał okazję współpracować z Cornelią Fraisl i Januszem Kozłowskim. Obecnie rozwija swoją karierę w ośrodku treningowym Saliha Plavaca, który daje mu regularnie szanse udziału w wyścigach. Jak na razie wygrał raz i dwukrotnie plasował się na drugim miejscu w dwunastu startach. Zwycięstwo odniósł właśnie w pierwszej gonitwie cyklu uczniowskiego.

  Prognoza: Inns of Spirit świetnie pokazał się pierwszym tegorocznym starcie. Korzystając z ulgi wagi za dosiad Syimyka usiłował przeciwstawić się bardzo dobremu Coloniusowi. Widać, że duet rozumie się bardzo dobrze, więc nie powinno zabraknąć ich w rozgrywce.

  2. TOUJOURS PLUS VITE (FR), tr. Wiaczesław Szymczuk
  st. u. Oskar Nowak (16 zwycięstw) – 9. miejsce w cyklu (4 pkt)

  Oskar Nowak to triumfator ubiegłorocznej edycji cyklu. Zadebiutował na Służewcu w sezonie 2020, ale pojechał tylko czterokrotnie. Dużo więcej szans (35) otrzymał w kolejnym roku i cztery z nich zamienił na zwycięstwa (m. in. dwa na Neverlandzie), w 2022 r. dołożył kolejnych pięć. W kwietniu 2023 r. uzyskał tytuł starszego ucznia, po sukcesie na Taymourze. Chwalony za pracowitość i ambicję, jest nadzieją polskiego sportu wyścigowego. W tym sezonie pojechał tylko dwa razy, ale wygrał sprint na Heaven Give Enough. W pierwszej gonitwie cyklu był czwarty na Dabirknighcie.

  Prognoza: Toujours Plus Vite jest jednym z najmniej doświadczonych uczestników wyścigu. Jego debiut pod koniec kwietnia nie był szczególnie udany – zajął 9. miejsce. Na plus dosiad Oskara Nowaka. Biorąc pod uwagę wszystkie składowe, wydaje się, że w najlepszym razie może powalczyć o niższe płatne miejsce.

  3. BELLY BOY (IRE), tr. Natalia Szelągowska
  st. u. Erbol Zamudin Uulu (19 zwycięstw) – 7. miejsce w cyklu (6 pkt)

  Erbol Zamudin Uulu zadebiutował na polskich torach w ub. roku. Nawiązał współpracę z trenerką Marleną Stanisławską i regularnie dosiadał niezłych koni, a także mógł często rywalizować z dżokejami. Popisał się bardzo solidna skutecznością, wygrywając  w co piątym starcie (13/65). Jego atutem jest możliwość wyważenia się na 52-53 kg, co chętnie wykorzystują trenerzy, w połączeniu z ciągle atrakcyjna ulgą wagi (-3 kg). Początek tego sezonu ma znakomity. Sześć wygranych w 20 startach daje 30-precentową skuteczność i trzecie miejsce w czempionacie jeździeckim. W pierwszym etapie cyklu gonitw uczniowskich był czwarty na klaczy Miracles.

  Prognoza: Belly Boy na razie kolekcjonuje czwarte miejsca, bo takie zajął w obu występach w wieku dwóch lat, a także w pierwszym tegorocznym. Wypadł całkiem pozytywnie, chociaż do pierwszej trójki stracił wyraźnie – 4 długości. Powinien progresować. Forma jeźdźca przemawia na jego korzyść. Kandydat do walki o miejsce w ścisłej czołówce.

  Erbol Zamudin Uulu ma rewelacyjny początek sezonu. Pierwszy sukces w tym roku odniósł na Amaji w Memoriale Tomasza Dula.

  4. NEO (GER), tr. Maciej Jodłowski
  u. Agata Serafin (debiutuje) – nie startowała jeszcze w tegorocznym cyklu

  Agata Serafin licencję uzyskała na początku kwietnia i będzie to jej debiut w wyścigu. Współpracuje z trenerem Maciejem Jodłowskim, obecnym liderem czempionatu. Dosiądzie konia z jego stajni, więc z pewnością miała okazję się z nim zapoznać.

  Prognoza: Neo zaliczył dwa bardzo słabe starty w poprzednim sezonie, ale ten zaczął nieźle, wykorzystując bardzo korzystną wagę w biegu handikapowym. Tym razem warunki nie są dla niego aż tak korzystne, co w połączeniu z brakiem doświadczenia jeźdźca nie daje mu zbyt wielkich szans na udział w walce o czołowe lokaty.

  5. WILD WARRIOR (IRE), tr. Kazimierz Rogowski
  u. Anna Goździk (2) – nie startowała jeszcze w tegorocznym cyklu

  Anna Goździk karierę jeździecką rozpoczęła w 2021 roku, ale były to występy bardzo sporadyczne, podobnie jak w kolejnym sezonie. Przełomowy okazał się poprzedni, w którym miała okazję pojechać 41 razy, w połowie plasując się na płatnych lokatach, w tym odnosząc dwa zwycięstwa – właśnie w gonitwach uczniowskich na El Corazone i Donni Exaltacji. Oba konie były przygotowywane w stajni Wiaczesława Szymczuka, z którym współpracuje. Często dostaje też szanse od Kazimierza Rogowskiego i to właśnie dla niego tym razem pojedzie.

  Prognoza: Wild Warrior to bardzo rzetelny koń, który znajduje się w zapisie do Derby. We wszystkich siedmiu zeszłorocznych występach zajmował płatne lokaty, w tym dwukrotnie drugą. Na początku tego sezonu podtrzymuje dobra passę – już dwukrotnie plasował się na trzecim miejscu za niezłymi końmi. Dysponuje bardzo dobrym finiszem i wyrasta w tej stawce na kandydata do rozgrywki.

  6. ZABAJONE (FR), tr. Krzysztof Ziemiański
  u. Małgorzata Wołczak (0) – nie startowała jeszcze w tegorocznym cyklu

  Małgorzata Wołczak zadebiutowała w poprzednim sezonie, ale miała okazję pojechać tylko dwukrotnie. Zajęła czwarte miejsce na Savage Stormie w wyścigu uczniowskim i piąte na Celebryku w regularnej gonitwie. Współpracuje z trenerem Krzysztofem Ziemiańskim, więc na pewno zna ogiera Zabajone, na którym będzie rywalizowała w pierwszym tegorocznym dosiadzie.

  Prognoza: Zabajone jest jednym z aż 9 koni zgłoszonych do Derby przez Krzysztofa Ziemiańskiego. To świadczy o tym, że trener widzi w nim potencjał. Ogier zaliczył dwa starty w wieku dwóch lat. Spisał się przyzwoicie, zajmując niższe płatne miejsca. Ma zdecydowanie późniejszy, dystansowy rodowód, więc powinien robić postępy, ale tegoroczny sezon rozpoczął dość niemrawo, zajmując przedostatnie miejsce w biegu handikapowym. Krótszy dystans i małe doświadczenie jeźdźca stawiają go w roli kandydata do zajęcia miejsca w drugiej połowie stawki.

  Marsel Zholchubekov po wygranej w Nagrodzie Skowronka na Harunie RA

  7. DYSPENSA, tr. Małgorzata Łojek
  u. Ariana Sienkiewicz (debiutuje) – nie startowała jeszcze w tegorocznym cyklu

  Ariana Sienkiewicz to debiutantka, która miesiąc temu uzyskała licencję na dosiadanie koni. Pracuje w stajni trenerki Małgorzaty Łojek i bardzo dobrze zna Dyspensę, na której rozpocznie swoja karierę. Jest chwalona za swoją pracowitość.

  Prognoza: Dyspensa przyzwoicie spisała się w trzech zeszłorocznych startach, ale w tegorocznym było zdecydowanie gorzej. Klacz zdaje się preferować jesienne warunki. Tutaj jej atutem będzie umiarkowana waga (55 kg), jednak w licznej stawce pod niedoświadczoną amazonką trudno mieć większe oczekiwania.

  8. GOLDENBEARD (IRE), tr. Adam Wyrzyk
  st. u. Marsel Zholchubekov (20) – 3. miejsce w cyklu (12 pkt)

  Marsel Zholchubekov rozpoczął karierę w 2022 r., w stajni Cornelii Fraisl. W kilkunastu startach udało mu się wygrać na Helfiku de Bozouls. W ubiegłym roku rozpoczął współpracował z trenerem Adamem Wyrzykiem, co zaowocowało dobrym sezonem, w którym łącznie odniósł aż 18 zwycięstw. Podczas pierwszego tegorocznego mityngu do zwycięstwa poprowadził araba Haruna RA, a w pierwszej gonitwie uczniowskiej był bliski wygranej na Renomie.

  Prognoza: Dosiadany przez Marsela Goldenbeard w dwóch dotychczasowych startach zamykał pole, jednak, szczególnie w tegorocznym, nie stracił zbyt wiele do koni przed nim. Powinien robić postępy, choć prawdopodobnie korzystniejszy byłby dla niego dłuższy dystans. Miejsce w pierwszej połowie stawki na ten moment byłoby dla niego sukcesem.

  9. JACOB STAR (IRE), tr. Adam Wyrzyk
  u. Boston Marat Uulu (0) – nie startował jeszcze w tegorocznym cyklu

  Boston Marat Uulu dopiero nabiera doświadczenia w rywalizacji na torze. W sezonie 2023 miał dwa dosiady, a w tym pojechał, jak na razie, tylko raz (w Handikapie Otwarcia na Blizborze). Pracuje w ośrodku treningowym Adama Wyrzyka, więc ma szanse rozwijać swoją karierę tam, gdzie spora liczba jeźdźców w ostatnich latach (m. in. Michal Abik, Szczepan Mazur, Temur Kumarbek Uulu, Kumushbek Dogdurbek Uulu).

  Prognoza: Ani ubiegłoroczne występy Jacob Stara, ani tegoroczny pierwszy nie zwiastują, aby ogier w najbliższym czasie miał wejść na wyższy poziom. Trudno będzie mu o miejsce w pierwszej połowie stawki.

  Oliwia Szarłat wygrywa na Primaverze serię B pierwszej w tym sezonie gonitwy uczniowskiej

  10. LUCKY JULIAN (IRE), tr. Maciej Janikowski
  u. Magdalena Kierzkowska (6) – nie startowała jeszcze w tegorocznym cyklu

  Został wycofany.

  11. TINA AL GUNAY (USA), tr. Maciej Jodłowski
  st. u. Oliwia Szarłat (21 zwycięstw) – 1. miejsce w cyklu (20 pkt)

  Utalentowana Oliwa Szarłat rozpoczęła karierę jeździecką w 2018 roku, a pierwsze zwycięstwo odniosła pod koniec kolejnego sezonu. W sezonach 2020 i 2021 wygrywała ten cykl, zdobywając Czempionat Młodych Jeźdźców. Szczególnie rok 2021 miała udany, bo sumarycznie zwyciężała 9-krotnie, przy okazji „dobijając” tytułu starszego ucznia. W sezonie 2023 wróciła do rywalizacji po perypetiach zdrowotnych i zakończyła go z dorobkiem siedmiu zwycięstw, okazując się jednocześnie triumfatorką cyklu Women Power Series. Tegoroczne zmagania w gronie uczniów i amazonek rozpoczęła znakomicie. W tym cyklu odniosła zwycięstwo po wspaniałym finiszu na Primaverze, natomiast w pierwszym etapie Women Power Series była druga na Green Cloverze.

  Prognoza: Dosiadana przez Oliwię klacz jest bardzo zagadkowa. Przybyła na Służewiec kilka tygodni temu. Zadebiutowała w ub. roku we Francji, ale zajęła przedostatnie miejsce w lekkim odstępie. Jest bardzo trudna do oceny. W parze z doświadczoną i zdolną amazonką, Tina Al Gunay wydaje się kandydatką do zajęcia płatnej lokaty, choć jej prawdziwy potencjał może być zarówno większy, jak i mniejszy.


  Krzysztof Romaniuk

  Na zdjęciu tytułowym Syimyk Urmatbek Uulu wygrywa na Virze serię A pierwszej w tym sezonie gonitwy uczniowskiej

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły