More

  Kumulacja trójki, wysokie pule czwórek i rywale Gryphona w Prix d’Ispahan G1 na Longchamp – francuska niedziela w Trafie

  W niedzielę 26 maja polscy kibice wyścigów konnych będą mieli podwójne emocje. Na Służewcu zostanie rozegrany mityng z Nagrodą Bandosa dla czołówki koni arabskich oraz kolejną gonitwą uczniowską, połączony z piknikiem „Poznaj dobrą żywność”. Natomiast we Francji bardzo ciekawy dzień szykuje się na paryskim torze Longchamp, w który gwoździem programu będzie w bardzo mocnej obsadzie Prix d’Ispahan G1, gonitwa dla czteroletnich i starszych koni na dystansie 1850 metrów. Wystartuje w niej francuska oaksistka Blue Rose Cen, a także znakomite konie z którymi z powodzeniem ścigał się znany ze Służewca Gryphon – Haya Zark, Horizon Dore i Dolayli.

  W niedzielnej ofercie Trafonline.pl jest 9 gonitw z francuskich torów (pierwsza o godz. 14.10, ostatnia o 18.18). Już od pierwszej gonitwy mamy podwyższoną pulę w tripli oraz kumulację w trójce, z pulą wyjściową ponad 1000 złotych, a więc zapewne zostanie ona minimum podwojona. Jest możliwość zagrania kwinty na wyścigi francuskie (gonitwy nr 5-9) z pulą gwarantowaną 2841 zł. Można dziś obstawiać dwie czwórki z wysokimi pulami gwarantowanymi – 3555 zł.

  Około południa faworytem (kurs około 3,5:1) Prix d’Ispahan G1 w notowaniach PMU był z nr 2 trenowany przez Graffarda – Dolayli (Siyouni – Dolniya po Azamour), hodowli i własności księcia Agi Khana. Pojedzie na nim Stephane Pasquier. 15 lutego w conditions w Chantilly ograł o 4,5 długości Gryphona, którego od grudnia dla Janusza Szweycera przygotowują we Francji Alicja i Robert Karkosowie. Gryphon po intensywnej wiośnie trochę odpoczywał, wróci do startów prawdopodobnie w drugiej połowie czerwca w Listed w Compiegne.

  Dolayli w następnym starcie wygrał 8 marca wyścig klasy pierwszej w Chantilly, bijąc aż o 5 długości znakomitego Junko, czyli konia, który jesienią zwyciężył w Hong Kong Vase G1 oraz Grosser Preis von Bayern G1. Aż o 9 długości Dolayli pokonał Dawn Intello, konia który kilka razy wygrywał G3 i Listed, był czwarty w francuskim Derby.

  Matka Dolayliego – Dolniya była znakomita na torze (francuski rating 55, RPR 120 funtów). Wygrała dla Agi Khana 5 wyścigów i 3,7 mln dolarów. Zwyciężyła w Prix de Malleret G2, Prix Melisande LR i jako czterolatka w Dubai Sheema Classic G1. Była też druga w Coronation Cup G1 oraz trzecia w Grand Prix de Saint-Cloud G1 i Prix Vermeille G1. Większość z tych wyścigów na 2400 metrów.

  Dolniya urodziła wcześniej dwa konie black type, z których Dolia (Invincible Spirit) była na poziomie Listed, ale Dilawar (Dubawi) wygrał 6 wyścigów, w tym Prix Quincey G3 na 1600 m, był drugi Prix du Muguet G2 i czwarty w Prix d’Ispahan G1. Książę Agi Khan z tej rodziny wyhodował wiele wybitnych koni, wśród których gwiazdami były Dalakhani (francuski derbista i triumfator Łuku), czy Daylami, zwycięzca całej masy wielkich wyścigów – Poule d’Essai des Poulains, Tattersalls Gold Cup, Coral Eclipse Stakes, Man O’War Stakes, Breeders Cup Turf, Coronation Cup, King George & Queenn Elizabeth Diamond Stakes, Irish Champion Stakes. Ich matką jest Daltawa, prababka Dolayliego.

  Dolayli wygrywa przed Gryphonem

  Ojcem wałacha Dolayli jest Siyouni (Pivotal – Sichilla po Danehill), który był bardzo dobrym milerem, a obecnie jest najdroższym reproduktorem stacjonującym we Francji. Wygrał jako dwulatek Prix Lagardere G1, jako trzylatek był drugi w Prix Jean Prat G1 na 1600 m. Siyouni okazał się wybitnym reproduktorem, stanówka nim rosła od 7 tysięcy euro na starcie w 2011 roku do 140 tysięcy euro w latach 2021-2022 (Haras de Bonneval) i 150 tysięcy w 2023 roku. W tym sezonie za pokrycie klaczy Siyounim trzeba zapłacić już okrągłe 200 tysięcy euro.

  Dolayli na 9 startów ma aż 6 zwycięstw na koncie, jedno drugie miejsce i dwa trzecie. Po trzech zwycięstwach z rzędu w tym roku, zdobył 1 maja status black type, zajmując trzecie miejsce w Prix du Muguet G2. Ograł go wtedy Marhaba Ya Sanafi (Muhaarar – Danega po Galileo), który pobiegnie też dziś z nr 1 na Longchamp (kurs 5,5:1) pod Mickaelem Barzaloną.

  Marhaba Ya Sanafi w ubiegłym roku wygrał klasyk Poule d’Essai des Poulains G1, czyli francuski odpowiednik 2000 Guineas Stakes (w Polsce jest to Nagroda Rulera), a następnie był trzeci w Derby w Chantilly za niepokonanym Ace Impactem i Big Rockiem, w którym został ustanowiony rekord toru na 2100 m (2 min 2,63 s).

  Marhaba Ya Sanafi

  Marhaba Ya Sanafi w Derby wyprzedził o niespełna długość ogiera Feed The Flame (Kingman – Knyazhna po Montjeu), który później wygrał Grand Prix de Paris G1 na 2400 m. Feed The Flame zrewanżował mu się w Qatar Prix Niel G2, gdzie był drugi, a Marhaba Ya Sanafi czwarty. Zwyciężył niemiecki derbista 2023 Fanstastic Moon.

  Gwiazdą Prix d’Ispahan będzie (kurs około 6:1) zwyciężczyni w poprzednim sezonie we Francji 1000 Guineas i Oaks – Blue Rose Cen (Churchill – Queen Blossom po Jeremy), na której pojedzie Aurelien Lemaitre. To będzie jej pierwszy start od 1 października, gdy w dniu Łuku wygrała na Longchamp – Prix de l’Opera G1 dla klaczy.

  W tym wyrównanym wyścigu z szansami na zwycięstwo biegną również – z nr 7 Mqse de Sevigne oraz dwa znakomite konie, z którymi ścigał się Gryphon: z nr 3 Haya Zark i z nr 4 Horizon Dore, na którym pojedzie Cristian Demuro.

  Blue Rose Cen

  Czteroletni Horizon Dore (Dabirsim – Sweet Alabama po Enrique) w sezonie 2023 wygrywał we Francji na dystansach około 2000 metrów na poziomie G2 (Prix Eugene Adam i Prix Dollar), G3 (Prix du Prince d’Orange) i Listed (Prix Ridgway). Zajął też trzecie miejsce w Ascot w prestiżowym Champion Stakes G1, niespełna trzy długości za angielskim wicederbistą King of Steelem. W tym sezonie jest jednak w słabszej formie.

  Mocny będzie (kurs około 5:1) pod Christophem Soumillonem triumfator Prix Exbury – pięcioletni Haya Zark (Zarak – Haya City po Elusive City), który zwyciężył też w Prix D’Hedouville G2 na 2400 m. W Nagrodzie Łuku Triumfalnego zajął przedostatnie, czternaste miejsce. Jego obecny, najwyższy rating w karierze to 52,5, po tym jak 28 kwietnia wygrał na Longchamp Prix Ganay G1.

  Synteza typów w mediach: 1-7-2-8

  Program wszystkich niedzielnych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  Robert Zieliński

  Na zdjęciu tytułowym Haya Zark wygrywa Prix Ganay. Fot. Equidia

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły